Epizody(8)

Pekaři Lapáčkovi se narodí syn Lojzek. V bytě bydlí bába von Zabalská ze zchudlého šlechtického rodu, v domě otec fotbalového brankáře Ludvy Kocifaje... Televizní seriál podle románu Oty Filipa "Nanebevstoupení Lojzka Lapáčka" ze Slezské Ostravy, zachycující období 20.-60. let minulého století. (Česká televize)

Ampi

Hodně zapomenutý a podle mne i nedoceněný seriál. Trochu mi přípomínal Vlak štěstí a naděje. Měl svůj humor, smutek i kouzlo, daný i střetavaním tří vlivů na uzemí Slezska - českého, polského, německého. ()

tranquill

"To nevíš, že bolševici mají společné ženy?" - "Zavřete už svou germánskou držku!" - "Ty věříš v dobré lidi? Kde je najdeš?" - "Když člověku vrátíš naději, tak dokáže zázraky!" - "Opravdu si myslíš, že náš vztah dává záruku, že utvoříme pevnou socialistickou rodinu?" - "Správné je držet hubu a krok!" ()

a-ja

Hmmm... No, nejspíš to byl záměr, natočit to ve smyslu, že viníky jsou Češi a Němci oběťmi. Asi proto tady není jediná postava, kterou by měl člověk rád, nesnáší je všechny (no, vlastně ne, Erich Preis byl milý - a taky měl překrásný oči). Nejspíš záměr (co jiného, když autor předlohy byl disident, jen holt tak trochu v 50. letech práskal a po revoluci se pachtoval se Sudeťáky). Nesympatičnosti postav přispívají také ´neherci´ hlavních rolí (všichni představitelé Lojzka byli děsní), jediné dobré řemeslo tu odvedla Iva Janžurová (a jak ji miluju, tak tady bych tu její babu taky ´roztrhla až k prdeli´). Selhali také maskéři - kromě Zindulky, kterému ´na stáří´ aspoň vyměnili paruku, vypadají všichni minimálně prvních pět dílů (rozmezí 20 let) naprosto stejně. ()

roswelll

Právě jsem dokoukal poslední vteřiny tohoto krásného seriálu a jsem nadšený. Pan režisér Otakar Kosek vtiskl tomuto seriálu přesně ty parametry, které v tomto období našich dějin má mít. Podmanivá hudba Vadima Petrova vás vtáhne do filmu od začátku děje a vynikající herecké zastoupení, hlavně nezapomenutelnou Ivou Janžurovou, vytváří seriál, na který se nezapomíná. Jsem moc rád, že se mi podařilo toto unikátní dílo získat do mého filmového archivu. Celkem má tento seriál 8 dílů. Dle románu Oty Filipa Nenebevstoupení Lojzka Lapáčka ze Slezské Ostravy ()

flanker.27

V 90. letech byl okolo knihy Oty Filipa, jež je předlohou k seriálu, neskutečný "hype", abych použil dnešní terminologii. Všude se doporučovala, vznikla vícedílná dramatizace pro rádio, natočil se též tento seriál, který rovněž měl před uvedením obří reklamu. Navzdory této mamutí snaze kulturně osvětového výboru vnutit lidu "německý" protiklad k Vlaku dětství a naděje však do srdcí čtenářů, posluchačů ani diváků neproniklo ani jedno ze zpracování, a troufám si říct, že zcela zaslouženě. ()

• Původní plán seriálu bylo vysílání pěti 70minutových epizod, ale dramaturgie rozhodla o přestříhání na 50minutové epizody z důvodu „stopážové kázně“. (sator)