Mladá a plachá Sabinka žije se svou matkou a babičkou, které se jí snaží najít vhodného nápadníka. Po několika nezdařených a zoufalých pokusech se objeví zdánlivě ideální Bronislaw, charismatický a galantní mladý muž. Jeho temná minulost a záhadné povolání se však brzy ukážou být hrozbou pro „disidentsky“ založenou rodinu. Černohumorný příběh podle scénáře významného polského spisovatele Andrzeje Barta se vrací do padesátých let, doby tuhého budovatelského socialismu. Vynikající situační tragikomedie nadějného debutanta Boryse Lankosze, plná černého humoru, byla nečekaným překvapením pro diváky i porotu na festivalu v Gdyni v roce 2009, kde získala řadu ocenění a ukázala nové cesty a možnosti polské kinematografie. (oficiální text distributora)

Camac

Obrazově je to sympatické retro. Zápletka je taky celkem zajímavá. Ale je to špatně zahrané a nejspíš režijně nezvládnuté. Výsledek je hloupý, zmatený, nemá tempo, nedává smysl. Nechápu proč je tak populární, kvůli několika zdařilým scénám? Rozhodně je to pod úroveň Projektu 100. ()

Quijote

technicky precizní film, majstrštyk a filmová lahůdka. tady všechno funguje jak má. problém (můj) tkví snad jen v tom, co vynést jako největší přednost. kameru? dokonalá a to především v detailech, kdy se neomezuje na roli pouhého zprostředkovatele příběhu, ale sama ho vytváří.. herecké výkony? civilní, přirozené, uvěřitelné (agata buzek je sedmikrásná, i když chvíli trvá, než na to přijdete... což je na ní právě to nejhezčí. zde na čsfd kdosi píše, že hraje i nosníma dírkama. pod to se můžu podepsat). soundtrack? jazzový a dlouho jsem neslyšel lepší. mix mnoha žánrů poskládaný s obdivuhodnou kreativitou do působivého příběhu tiché mladé dívky, osudem zavlečené do událostí 50. let minulého století. černobílá část je natolik silná, že mi (narozdíl od jiných) ani pokračování příběhu v současnosti nepokazilo celkový dojem. ()

billyador

(videno na 45. IFFKV) Pekny polsky prirustek, se kterym jsem mel hned nekolik problemu, ale jak vidis z hodnoceni, tak jsem to ustal a ze salu odchzel nad miru spokojen. 1. film vlastne nevi co chce byt (viz zanrrovej crossover popis zde na csfd), takze 15 minut sledujeme drama, pak romantiku, pak thriller, pak komedii...strida se to nahodne i v kratsich intervalech, ale jednoznacne poznate, ze takhle by na sebe lidske pocity (ty ktere to ve vas vzbuzuje) navazovat nemely..... ale budiz. 2. nevim, co se tehda v polsku poslouchalo, lae soundtrack(ackoli byl zajimavy) mi k cernobilemu snimku trosku nestimoval 3. i aspirantka na vyucni list "kosmeticka/maskerka" by hadam predvedla lepsi praci, nez ten usmevny pokus vytvorit z mlade Agaty na konci filmu sedmdesatiletou babku. ()

Aya.chan

Upřímně, nesnášim filmy zasazené do období, kdy nad našily hlavami vlála rudá hvězda(obzvlášť české filmy), proto jsem na tenhle film šla s velkými rozpaky. Naštěstí se ale na plátně odehrávalo úplně něco jiného než jsem čekala. Hlavní hrdinka - Sabinka pracuje v novinách a mamka s báby se kterými bydlí se jí snaží sehnat vhodného ženicha. Jednou cestou domů z práce jí ale přepadne nějaký pobuda před kterým jí zachrání tajemný Broněk. Pak už jen stačí pár rande a Sabinka+Broněk=VSL. Tedy jen do té doby než Broněk Sabině odhalí, že je policajt a že chce aby donášela na svého šéfa. Pak už následuje šílená jízda, kde postavy musí ještě šíleněji řešit jak si zachránit vlastní krk. Opravdu královsky jsem se nasmála a těším se až se k tomuhle filmu zase někdy vrátím. ()

alleri

Přehrávání, nepravděpodobnost, střihy do současnosti pak naprosto mimo (proč tam vůbec jsou? Proč hlavní vypadá Sabina jako parodie na devadesátiletýho důchodce, zatimco jejímu synovi je tak čtyřicet let? atd atd) ()

rottik-cb

Drama z poválečné doby, které vás rozesměje, ale nesklouzne k ufňukané sebelítosti, jak se to často stává u českých filmů. Hlavními složkami celková atmosféry té nejisté doby je opatrnost a strach. Největšími přednostmi filmu jsou černobílá kamera a brilantní Agata Buzek v hlavní roli. Její Sabina je ukázková šedá myš, která nemůže narazit na chlapa. Je skvělá, hraje i nosními dírkami. Leč i ona musí převzít zodpovědnost za vlastní život a razance, s níž to udělá, mne šokovala. Moc se mi líbila i Krystyna Janda v roli její matky, která si ví se vším rady. Marcin Dorocinski měl zajímavou dvojroli. Konec sice moc neseděl ke zbytku filmu, ale alespoň nám objasnil, co se s postavami stalo dál. Mě se to líbilo. ()

narthasia

Prvých 20 minút filmu sa mi nehorázne vliekla, nebolo tam nič, čo by udržovalo diváka v napätí, len čo párkrát zhltla mincu. Až keď sa zoznámila s Bronislawom, to začalo byť zaujímavé. Mňa osobne to prebralo k životu. Citlivá kamera no tie šikmé steny a dekorácie v interiéroch mne osobne skôr vadili ako niečo naznačovali...ale na druhú stranu sa mi veľmi páčil ten noirovský nádych, ktorý tam je od samého začiatku cítiť. A chcela by som ešte upozorniť na skvelý herecký výkon :) (Škoda, že na SR nemáme ani jedného herca, čo i len na polovičnej úrovni.) ()

majky19

Podle mého názoru se jedná o velmi zdařilý snímek, v němž excelují 3 ženy – Sabina, její matka a babička. Ty se snaží Sabině najít partnera, většinou však všechny pokusy končí vesměs fiaskem. Souhrou okolností Sabina na svého „vyvoleného“ narazí v okamžiku, kdy jde volně po ulici, kde ji obtěžují dva pánové a přítomný Bronislaw ji zachrání. Všechno se vyvíjí takřka idylicky, ovšem až do chvíle, než vyjde najevo velmi tvrdá a neočekávaná pravda. Bronislaw totiž není žádný svatoušek, ale člen polské komunistické strany, který po odhalení Sabinu začne sprostě vydírat a naléhat na ni, aby mu donášela nejen na kolegy v práci, ale i na přátele a na rodinu. S tím se ovšem Sabina nehodlá smířit a Broňka při popíjení otráví. Situace, které následují potom, jsou již víceméně tragikomické. Řeší se peripetie, kam umístit mrtvolu, jak ji zlikvidovat, jak se zbavit pozůstalých stop, a co následně udělat s Broňkovými kostmi. Zvlášť povedená a svým způsobem i vtipná je scéna, kdy babička navrhuje, aby Broňkovy kosti umístili do stejné rakve, v níž má být v budoucnu babička pochována. Nakonec Sabina zahrabe Broňkovy kosti na jednom z varšavských stavenišť. Myslím si, že tento snímek byl celkem povedený a originální, protože se na vážné věci podíval s notnou dávkou nadhledu i černého humoru, a je podle mého soudu sympatické, že i tyto vážné události, kterými nepochybně 50. léta v celém východním bloku byla, že se dala zfilmovat i tímto nevšedním a originálním způsobem a na tu dobu plnou strachu, nejistot a všudypřítomného nebezpečí se podívat i jinou optikou. Snímek se mi líbil, a hodnotím jej slušnými 80%. ()

FosaCZ

Banální námět hodný komorní divadelní scény se snaží působit jako film naprosto nevhodně zvolenými prostředky. Přesah do současnosti nemá jakékoliv opodstatnění... ()

Jevablo

Černá komedie, jak má být. Navíc atmosféru dotváří černobílé ztvárnění. Loni ve Varech jeden z nejlepších snímků, které jsem viděl, bylo to velmi příjemné překvapení. Jasně že to není nic složitého, ale režisér si podle mě dobře hraje s rozpoložením diváka a v pravou chvíli vždycky "šoupne" nějakou překvapivou (brutální, vtipnou, nebo brutálně vtipnou) scénu. Ok, závěr ze současnosti tam být nemusel, ale jinak filmu stěží co vytknout. ()

rene75

Trochu nevyrovnaný film (skloubit komedii a film noir je velmi náročné), který ale upřímně a po svém jde za svým: Popsat tu svinskou dobu a neříkat to s tragickým výrazem "teď se podívejte, jak to bylo hrozné". Líbila se mi scéna s točitými dveřmi - přišlo mi to jako symbol systému, který semílá další a další lidi, něco jako ruská ruleta, kdy nevíš, kdy se v točitých dveřích zase objeví estébák, aby tě sebral. ()

Monini

Dobrá černá komedie, která mě opravdu bavila, ale ten konec? Tak to si fakt mohli odpustit, pokazili tím dojem z celého filmu. Ale nebudu hodnocení kvůli špatnému konci strhávat na 3 hvězdy, ikdyž bych asi měla... ()

corax8

Spíše tragedie než komedie. Další film, po mělkém hrobu, kde řeší kam s mrtvolou. člověka nakonec zamrazí, když syn hlavní hrdinky si myslí, že jeho otec byl hrdina a zatím ... ()

Polští orli

Polští orli