Banksy: Exit Through the Gift Shop

USA / Velká Británie, 2010, 87 min

Banksy

Chris King
  • Radko

Banksy sa potreboval vysporiadať s konkurenciou, atakujúcou jeho postavenie na poli street artu. A tak vytvoril film s presahom. Žiaľ, nie s takým výrazným, akí tu popisujú nadšení komentátori. Z pozície umelca totiž neprekonal tieň seba ako poloboha, hromžiaceho ironicko-mystifikačnú síru na epigónov, odjedajúcich mu z peňažného a mediálneho koláča. Vtipný je potiaľ, pokiaľ film paroduje správanie sa ľudí, ktorí sa začnú zaujímať o nejaké umenie, ale chýba im pri tom akýkoľvek regulačný mechanizmus a tak s rovnakým zápalom berú všetko - od braku po naozajstné umenie. No po nejakej dobe sám film začne pôsobiť ako únavný parodujúci videoklip striedajúci prostredia, streetwriterov, štáty, záznamy akcií, ale v podstate ukazujúci len jedno: každé originálne gesto je napodobniteľné a šikovnou reklamou sa dokonca táto nápodoba môže stať finančne výnosnejšou. Čo sa však režisérovi podarilo, je vytvorenie postavy Thierryho Guettu - človeka až odpudzujúco nesympatického každým svojím gestom, vetou, myšlienkou. Veľmi pochybujem, že v realite by Banksy takémuto zjavu by povolil nakrúcať niečo zo svojho zákulisia.(22.5.2012)

Jsem dalek toho jakkoli tento filmařský počin interpretovat. Především proto, že je dítětem bytostně moderních trendů v současném umění, které se interpretaci - coby přežitku - dle mého názoru brání a které jako laik velmi pokorně sleduji jen z dálky, byť s upřímným zájmem. Už pro tu odzbrojující záplavu kreativity Banksyho a spol., kterou tento dokument zachytil, nemohu nejít na maximální hodnocení - je to vzrušující sonda ze světa západní umělecké scény, ke které se ta česká zatím ani vzdáleně nepřibližuje.(3.1.2012)

Banksy a na Banksa sa obratiš... keď ťa mestskí vygumovanci nachytajú, ako na vysvietené reklamné tabule na zastávkach vyjadruješ svoj vzdor voči zaužívaným konvenciám pomocou kosoštvorcov. Na druhú stranu sa na svetlo sveta dostane takýto dokument o kolegovi, z ktorého som nadšený. Je pravda, že Bansky má kus viacej talentu než ja, ale ten kúsok znamená to, že moje kosošvorce sú považované za vandalizmus a tie jeho za umenie. Dám sa radšej na plagiátorstvo a podporím tak kult nejakého žabožrúta s poďobaným ksichtom.(21.4.2013)

Neskutečně zábavný dokument, který nám během necelých 90 minut dokáže představit geniálního Banksyho, jednoho francouzskýho magora, pohled do světa street artu a ještě nastolit pár zajímavých otázek. Je to vtipný, rychle to uteče a skutečnost, že nevíte, zda si z vás Banksy nedělá jenom prdel a není to jenom výborně natočený fake celému filmu ještě pomáhá. Jeden z těch dokumentů, u kterých neusnete.(10.6.2011)

Street-art přestavuje pro jednoho umění - pro druhého vandalismus, rozdělení v tomto případě mnohdy balancuje na hraně. Dokument zachycující umělce street artové scény je velice zajímavý, za mnohými "obrazy" stojí trnitá cesta a jejich bytí není nekonečné. Banksy nepochybně patří mezi celosvětově uznávané umělce moderní scény, jeho graffity jsou nadčasové a instalace nepostrádají vtip. Další výraznou figurkou snímku je Thierry Guetta - původně kameraman, který se (pro mě zázrakem) pod preudonymem Mister Brainwash dokázal vypracovat mezi elitu street-artu. Nelze mu upřít, že dokázal skvěle využít svého potenciálu, zkušeností a zúročit nabyté vědomosti. Pokud odhlédneme od faktu, že v podstatě vykrádá díla Andyho Warhola a Banksyho, je to geniální obchodník a podnikatel. Při sledování dokumentu jsem se celou dobu nemohla zbavit pocitu, že celé je to pouhé divadlo, bouda na diváka a skvělá mystifikace. Podle mého osobního názoru je Mister Brainwash pouze alter ego Banksyho, který si z diváka jen vystřelil a snažil se jej svést na špatnou cestu. Pravděpodobně se mýlim, ale kdo ví... Pokud dokument skutečně popisuje realitu, tak klobouk dolu před Thierry Guettou.(24.5.2011)

• - Název odkazuje k jednomu z Banksyho děl, kdy na idylický obraz krajinky přimaloval upozornění na východ vedoucí skrze obchod se suvenýry. (Stegman)

• - V deviatej minúte, počas rozhovoru so Space Invaderom, môžeme za ním vidieť plagát k filmu Osvietenie Stanleyho Kubricka, ktorý je zostavený z maličkých doštičiek. (TMNT)

• - Film obsahuje krátkou ukázku z filmu Life Remote Control, jehož autorem je právě Thierry Guetta, hlavní hrdina tohoto dokumentu. Banksy se rozhodl sestříhat z materiálů, které mu T. Guetta poskytl, vlastní dokument, protože byl nespokojen s provedením připravovaného Life Remote Control. (Rosana)