poster

Banksy: Exit Through the Gift Shop

 • USA

  Exit Through the Gift Shop

 • Slovensko

  Banksy - Exit Through the Gift Shop

 • Slovensko

  Exit Through the Gift Shop

  (festivalový název)

Dokumentární / Komedie

USA / Velká Británie, 2010, 87 min

Režie:

Banksy

Střih:

Chris King
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • milka
  ****

  Neskutečně zábavný dokument, který nám během necelých 90 minut dokáže představit geniálního Banksyho, jednoho francouzskýho magora, pohled do světa street artu a ještě nastolit pár zajímavých otázek. Je to vtipný, rychle to uteče a skutečnost, že nevíte, zda si z vás Banksy nedělá jenom prdel a není to jenom výborně natočený fake celému filmu ještě pomáhá. Jeden z těch dokumentů, u kterých neusnete.(10.6.2011)

 • mcb
  ****

  Výborný oxymorón, kterým si na sebe Banksy upletl bič. Nebo ne? Jeho působivá a provokativní výpověď není jen o streetartu a jeho představitelích, ale především o dnešní době, kdy se každá nesmyslnost a hloupost automaticky mění na umění a celosvětovou senzaci. Síla hypu a instantních mánií, které vznikají přes noc, dnes bohužel formuje mediální průmysl a také (bohužel) převažuje nad talentem opravdových umělců. Banksy se na to hořkosladce dívá a symbolicky předpovídá zánik kultury, která se více formuje ohlasy a davovou mánií, než její skutečnou povahou. Pravdivé až na kost.(25.2.2011)

 • reqiuem
  ***

  Banksy, Banksy, Banksy..jeho nick je nalepenej na filmu stejně monumentálně jako na jakýkoliv jiný zdi..zpočátku se zdá, že si dokáže zachovat určitej odstup a film nepojme čistě sobecky..výsledek je nemastnej neslanej..spousta otázek zůstává nezodpovězenejch a možná to tak má bejt..přesto se těžko ztotožňuju s diskuzí, která konfrontuje grafity s uměním.tenhle úhel pohledu se mi příčí a to říkám právě proto, že je grafity moje love.(když s nim přichází do galerie, tak to nechápu jako vítězství, ale jako prohru) s touhle kulturou se pojí mnohem víc témat a problémů, takže buďto je film nějakym způsobem pokryje a nebo se natočí klasický sprejerský video jako je např. Dirty Handz nebo Hard 2 Burn...tenhle film se dostává někam mezi a to je prostě málo..nehledě na to, že postav, který sehráli v rámci grafity důležitější roli je mnohem víc(jeden profláklej případ za všechny Basqiuat)..tady je asi tolik aktérů jako sprejerů v našem poloměstě(18.1.2011)

 • bartias
  ****

  Dokument, který možná není dokumentem ale spíš dalším Banksyho dílkem a vtípkem, svým způsobem s diváky manipuluje. Jestli to je nebo není pravda je nakonec jedno. Strhující a zábavná hodina a půl zachycuje nejznámější jména street artu v akci a ukazuje, že stát se fenoménem v dnešním světě moderního umění není tak těžké. Chce to hlavně dobrý nápad.(1.3.2011)

 • juta
  ****

  Když si sám někdo ohodnotí své dílo na několik tisíc dolarů a nechává si pomoct s vytvářením děl, je potom ještě vůbec umělcem? Banksy je borec, udělat takovýto dokument, který nakonec vyústí v to co vyústí, je na debutaře senzační. Street Art a graffiti obdivuju. Když to vypadá dobře, nevadí mi to. Vadí mi čmáranice, bohužel, těch je o hodně víc...(28.5.2012)

 • - Název odkazuje k jednomu z Banksyho děl, kdy na idylický obraz krajinky přimaloval upozornění na východ vedoucí skrze obchod se suvenýry. (Stegman)

 • - V deviatej minúte, počas rozhovoru so Space Invaderom, môžeme za ním vidieť plagát k filmu Osvietenie Stanleyho Kubricka, ktorý je zostavený z maličkých doštičiek. (TMNT)

 • - Po dlouhých spekulacích a fabulování i ze strany samotného Banksyho, který sváděl novináře na falešnou stopu, je údajně jeho pravé jméno Robin Gunningham. (Ukko)