Banksy: Exit Through the Gift Shop

Dokumentární / Komedie

USA / Velká Británie, 2010, 87 min

Banksy

Chris King

Když si sám někdo ohodnotí své dílo na několik tisíc dolarů a nechává si pomoct s vytvářením děl, je potom ještě vůbec umělcem? Banksy je borec, udělat takovýto dokument, který nakonec vyústí v to co vyústí, je na debutaře senzační. Street Art a graffiti obdivuju. Když to vypadá dobře, nevadí mi to. Vadí mi čmáranice, bohužel, těch je o hodně víc...(28.5.2012)

Poslední dobou mám pocit, že plýtvám hvězdičkama. Co ale chcete dát dokumentu, který vám do detailu ukáže atraktivní pozadí pololegálního streetartu včetně práce samotného Banksyho, poměrně uceleně představí o co se jedná, a navíc zachytí dramatickou linku zajímavého a střeleného Mr. Brainwashera? Možná hraje svou roli fakt, že mě street art vždy děsně přitahoval ale musím opět vytasit pět hvězd, protože jsem se prostě bavil. Skvělá záležitost! Uhmmm... You know... it was at that point that I realized that maybe Thierry wasn't actually a film maker, and he was maybe just someone with mental problems who happened to have a camera. (28.2.2011)

Po pár ukázkách jeho prací jsem si říkal, že Banksy je týpek… tak proč bych měl kruci sledovat nějakého pošahaného Francouze, který nic převratného nedokázal (a svým hledáním uměleckého sebe-vyjádření připomíná Takešiho Kitana v Achillovi a želvě)? A pak mi to došlo. Nejspíš. Právě nemožnost rozkrýt, jestli to celé byl jeden dobře vymyšlený šprým (anglický výraz „prank“ je výstižnější), nebo nikoliv, považuji za ten nejrozkošnější projev podvratnosti. O Banksym ještě uslyšíme, i když ho nejspíš nikdy neuvidíme (pak by celá hra ztratila důležitou část svého kouzla). 75%(12.1.2011)

Mystifikační peklo o několika liniích. Možná o komerci, možná o street artu, možná o tom, kdo rozhoduje co je a není umění a jak dobře se bude prodávat. Zcela nejspíš ale o tom, jak snadné je zblbnout lidi. Každopádně je celý dokument vtipný, což diváci přes svou snahu důvěřovat či naopak objevit pravdu často přehlížejí.(24.9.2011)

Po dlouhé době dokument natočený bez zbytečných opakovaček a směřující k jasnému závěru. Ač nejserm žádným fanouškem, ani obdivovatelem street artu, či moderního umění, tento dokument je mimořádně poutavý. Ať už pohledem na Banksyho tvorbu a jemu podobným, tak i sledováním Mr.Brainwashe a jeho vzestupu. Fanoušky zpěváků a herců uvedených v rolích herců, toto dílko asi zklame, jelikož se zde mihnou jen na okamžik.(11.3.2011)

• - V deviatej minúte, počas rozhovoru so Space Invaderom, môžeme za ním vidieť plagát k filmu Osvietenie Stanleyho Kubricka, ktorý je zostavený z maličkých doštičiek. (TMNT)

• - Název odkazuje k jednomu z Banksyho děl, kdy na idylický obraz krajinky přimaloval upozornění na východ vedoucí skrze obchod se suvenýry. (Stegman)

• - Po dlouhých spekulacích a fabulování i ze strany samotného Banksyho, který sváděl novináře na falešnou stopu, je údajně jeho pravé jméno Robin Gunningham. (Ukko)