Banksy: Exit Through the Gift Shop

Dokumentární / Komedie

USA / Velká Británie, 2010, 87 min

Banksy

Chris King

Musím říct, že jsem se dlouho tak úžasně nebavil.. A navíc se mi dostalo všeho, co jsem mohl jen chtít... Film o lásce k filmovému záznamu. film o streetartu, film o umění, film o retardovi, film o nevkusu a pozérském obchodu s uměním... Banksy pokládá několik zcela zásadních otázek z oblasti umění... Nedovedu si představit, že by MBW byla skutečná postava.. Banksy ve filmu říká, že chtěl natočit dokument, aby ukázal, že streetart není o penězích.. Pravděpodobně udělal mnohem víc... Vytvořil geniální mystifikaci, které problematiku tematizuje a natočil falešný dokument, který se ani nesnaží být příliš uvěřitelný... Kdyby byl věrohodnější a události nebyly tak přehnané, to zrcadlo by asi tak nefungovalo... Každopádně vnímám tenhle film jako součást mnohem rozsáhlejšího uměleckého díla.... Zábavná je představa, že obrazy MBW vytvořil sám Banksy... Není nakonec za hlupáka uplně každý konče divákem? :)(22.2.2011)

důležité je všimnout jsi jména Bansky na řežijní stoličce, protože i tento dokument (stejně jako jeho díla) neříká přesně to, co se na první pohled zdá. Odsuzuje ovladatelnost lidí mainstreamem a ochotu koupit si kdejakou bezcennou část umění jen kvůli prestiži a jménu. A stejně tak oceňuji Banksyho naprosto nevulgární postoj k Brainwasherovi, přičemž je z filmu naprosto cítit, jak to vlastně všechno je a kdo je tady pravým umělcem. Bravo!(21.2.2011)

• Zeebonk

Samozřejmě jsem při exhibici počmáraných zdí a slonů znalecky pokyvoval hlavou a poctivě jsem svým dílkem přispěl k davové retardaci. Ne, počkat, to jste byli vy. Jisté je, že kdyby se tento snímek zabýval pouze nejnovější zhovadilostí, zvanou streetart, tak bych ho jistě, jakožto osoba tolerantní k blbosti moderního světa, snadněji rozdýchával. To se ovšem nekoná. Z průzkumů vyplývá, že průměrného diváka nebaví poslouchat sešlou čtyříctku, jak se svými sešlými obdobami pomlouvá sousedku, jejíž pes se jí vysral na trávník a Banksy: Blablabla se od ní v zásadě neliší. Britského frajírka s retardovanou přezdívkou nasere, že vlezlý Frantík vydělal během několika dnů miliony za lepení vlastních ksichtů po stěnách L.A. a rozhodne se natočit dokument, který by tomu nepoctivému a neorginálnímu parchantovi srazil nehorázné příjmy. Nic víc tento dokument neskýtá a já rozhodně nemám zapotřebí sledovat, jak po sobě dva primáti házejí hovna. Tento komentář má také apelovat na jednotlivé kusy tupého stáda, které tento film hodnotí tak nelogicky kladně: Narovnejte si čelist, otřete slinu a okamžitě začněte používat mozek nebo tuhle sračku docpete do TOP 20, jak už máte ostatně ve zvyku.(15.5.2012)

Fakt dobrá a myšlenkově promyšlená mystifikace, která se podobně jako Kitanův Achilles zamýšlí nad významem umění,uměleckých forem nebo i smysluplnosti zpětné vazby...Mr.Brainwash se stal úspěšným díky tisku,reklamě a vykonstruované iluzi, že tyhle tuctové bláboly jsou opravdu jedinečné-Stejně tak jako Banksyho každý žere, fandí mu, zná jeho věci=Jenže co je Banksy a co už né?Kolik z těch věcí má opravdu na svědomí on?Třeba je to jen tisíc lidí na celém světě-organizovaných nebo navzájem se kopírujících=Kopie banksyho, která je ale nevědomky kopií kopírovaného (možná)pravého/prvního Banksyho..Hahahááá=Past..A Banksy se tomu všemu jen směje, protože ví, že o tom to není....Třeba se směje i teď v sedačce zaplivaného kina-té podivné skutečnosti, že někdo jeho jménem natočil komerčně výdělečný jakožedokment o Banksym, street artu a nějákém MBW...:D(31.3.2011)

Banksy, Banksy, Banksy..jeho nick je nalepenej na filmu stejně monumentálně jako na jakýkoliv jiný zdi..zpočátku se zdá, že si dokáže zachovat určitej odstup a film nepojme čistě sobecky..výsledek je nemastnej neslanej..spousta otázek zůstává nezodpovězenejch a možná to tak má bejt..přesto se těžko ztotožňuju s diskuzí, která konfrontuje grafity s uměním.tenhle úhel pohledu se mi příčí a to říkám právě proto, že je grafity moje love.(když s nim přichází do galerie, tak to nechápu jako vítězství, ale jako prohru) s touhle kulturou se pojí mnohem víc témat a problémů, takže buďto je film nějakym způsobem pokryje a nebo se natočí klasický sprejerský video jako je např. Dirty Handz nebo Hard 2 Burn...tenhle film se dostává někam mezi a to je prostě málo..nehledě na to, že postav, který sehráli v rámci grafity důležitější roli je mnohem víc(jeden profláklej případ za všechny Basqiuat)..tady je asi tolik aktérů jako sprejerů v našem poloměstě(18.1.2011)

• - Po dlouhých spekulacích a fabulování i ze strany samotného Banksyho, který sváděl novináře na falešnou stopu, je údajně jeho pravé jméno Robin Gunningham. (Ukko)

• - V deviatej minúte, počas rozhovoru so Space Invaderom, môžeme za ním vidieť plagát k filmu Osvietenie Stanleyho Kubricka, ktorý je zostavený z maličkých doštičiek. (TMNT)

• - Film obsahuje krátkou ukázku z filmu Life Remote Control, jehož autorem je právě Thierry Guetta, hlavní hrdina tohoto dokumentu. Banksy se rozhodl sestříhat z materiálů, které mu T. Guetta poskytl, vlastní dokument, protože byl nespokojen s provedením připravovaného Life Remote Control. (Rosana)