Banksy: Exit Through the Gift Shop

Dokumentární / Komedie

USA / Velká Británie, 2010, 87 min

Banksy

Chris King

Neviem, prečo k tomu názvu pridali aj slovo Banksy, keďže Banksy sa tam síce objaví, ale film je o niekom inom. Na druhej strane možno je to tá istá osoba, ktorá perfektne kryje svojou francúzskou angličtinou a iným štýlom správania a umenia v osobe MBW svoju identitu takzvaného Angličana. Nech je to akokoľvek, je to fajn dokument o jednom excentrickom francúzskom umelcovi, ktorému učarovalo pouličné umenie. V dokumente sa mihnú viaceré postavy tohto umenia, ukážu sa rôzne názory, rôzne štýly, kritika komerčnosti tohto štýlu a snaha o niečo nové, snaha o sebarealizáciu. Vtip a kritika povrchnosti tam je tiež. Je to dosť dobrá špička umelcov dnešnej doby a dokument o nich, tak tomu niet veľmi, čo vyčítať. Mne sa to páčilo. Skrátka, taký menší dokument o "street art".(19.2.2012)

Tohle není film o Banksym. Tohle je film Banksyho. Při sledování zjišťuji, že je to velmi odlišné od toho, jaké jsem si představoval, že to bude - jen abych později zjistil, že jsem si vlastně celou premisu obrátil (a nejen pointou) naruby! Kdybych to věděl, přečtu si před shlédnutím obsah... Efekt? Hnusné graffity hyzdící domy starého města pražského se mi nyní hnusí ještě víc. [FFF 2011](24.8.2011)

Bliz se k banksymu zkratka nikdo juinej nedostal... a v ten moment se da prezit i pritomnost jednoho ne moc chytryho francouzskyho Maria/Luigiho/whatever, kterej v podstate jen chtel zit druh zivota, na kterej nemel narok. Ja to beru, trebaze to je asi fakt mystifikace, cely to beru, a jestli jde navic vazne jen o Banksiho demonstraci, jak je snadny hejbat s lidma, navic se i klanim! A jestli nejde, prinejmensim se aspon potrvzuje fakt, jak moc dokaze masova a industralizovana kultura rovnat umeni do nehezky prefabrikovany late. Je to rebel:o)(28.1.2011)

Po pár ukázkách jeho prací jsem si říkal, že Banksy je týpek… tak proč bych měl kruci sledovat nějakého pošahaného Francouze, který nic převratného nedokázal (a svým hledáním uměleckého sebe-vyjádření připomíná Takešiho Kitana v Achillovi a želvě)? A pak mi to došlo. Nejspíš. Právě nemožnost rozkrýt, jestli to celé byl jeden dobře vymyšlený šprým (anglický výraz „prank“ je výstižnější), nebo nikoliv, považuji za ten nejrozkošnější projev podvratnosti. O Banksym ještě uslyšíme, i když ho nejspíš nikdy neuvidíme (pak by celá hra ztratila důležitou část svého kouzla). 75%(12.1.2011)

Mám chuť vyrazit do ulic!... Hodinu a půl trvající pro mě víc než zajímavý dokument. Sám jsem alespoň částečně zdělil po matce nějaké to umělecké nadání a tahle podíváná... Nikdy jsem na zděděné nadání nebral ohled, ale teď opravdu začínám přemýšlet, jestli ho nezačít naplno využívát! K dokonalosti dokumentu přece jenom ještě chybělo, ale určitě jsem rád za strávený čas, který jsem této podíváné obětoval. :-)(20.6.2011)

• - Název odkazuje k jednomu z Banksyho děl, kdy na idylický obraz krajinky přimaloval upozornění na východ vedoucí skrze obchod se suvenýry. (Stegman)

• - Film obsahuje krátkou ukázku z filmu Life Remote Control, jehož autorem je právě Thierry Guetta, hlavní hrdina tohoto dokumentu. Banksy se rozhodl sestříhat z materiálů, které mu T. Guetta poskytl, vlastní dokument, protože byl nespokojen s provedením připravovaného Life Remote Control. (Rosana)

• - Po dlouhých spekulacích a fabulování i ze strany samotného Banksyho, který sváděl novináře na falešnou stopu, je údajně jeho pravé jméno Robin Gunningham. (Ukko)