Banksy: Exit Through the Gift Shop

• USA Exit Through the Gift Shop (více)

Legendární streetartista a graffiti writer Banksy, který ani přes nominaci na Oscara neodhalil svoji identitu, vstupuje do českých kin se svým provokativním mystifikačním dokumentem o street artové scéně. Excentrický francouzský majitel obchodu Tonny Guetta, který má stovky hodin záznamů graffiti akcí, marně pátrá po tajemném Banksym a sám se po jeho vzoru rozhodne stát kultovním umělcem. Pod pseudonymem Mister Brainwash (MBW) začíná chrlit jeden artefakt za druhým... Zábavný a vzrušující dokument o kultu pouličního umění, který tento fenomén zároveň odhaluje, zároveň jej relativizuje a sebevzhlíživost některých umělců ironicky shazuje. Stejně jako ve svém umění, i ve filmu Banksy zpochybňuje současnou pouliční výtvarnou scénu, která se stala snobským pozlátkem. (oficiální text distributora)

L3nour

Na to, že dokumentární filmy nemám moc ráda, mě překvapilo, že jsem celou dobu vydržela dávat pozor a to i přes rozptylující vlivy školního prostředí. Banksy je borec a street art je skutečný umění.. 75% :)) ()

Sagisia

Nikdy jsem si nemyslela, že bych v budoucnu mohla být zasvěcena do procesu vzniku některých Banksyho děl. A najednou to mám všechno naservírované spolu s dalšími bonusy v jednom dokumentu… Hned z úvodní znělky mi spadla čelist. Jen jsem fascinovaně zírala a čekala, co bude následovat. Potom přišla ta část o Thierrym, kdy si (z nás) vlastně Banksy zase dělá prču, hází tam true art proslovy, což mi moc sympatický nebylo. Přesto mě to ale bavilo. ()

AnnaMae

Film o týpkovi jménem Thierry Guetta, který streetartisty nejdříve natáčel při tvorbě, pak odložil kameru a začal v streetartu dělat kariéru. (Je Thierry ale skutečná osoba? Není to celý Banksyho joke?) Pohled na streetart a pak taky na to, co pracháči kupujou do svých sbírek jako umění. ()

carbono

Ten týpek (MBW) byl vážně divnej. Asi to si řekne většina lidí po shlédnutí. Včetně mě. Stejně tak každý fandí Banksymu. A tak to asi i mělo být, vždyt si to sám režíroval. Místy absurdní a vtipný snímek Banksy vcelku výstižně sám ke konci shrnuje, když říká: "...vždycky jsem všechny podporoval, aby dělali umění. Myslel sem, že by ho měl dělat každý. Teď už to nedělám..." . Nevidím do této problematiky natolik, abych zkoumal pravý smysl filmu. Ale lze si jej v klidu užít i bez toho. ()

PATWIST

Slabší dokument o street art, ktorý zobrazuje aj Thierryho Guettu, človeka, ktorý ako kameroval všetko a všade a keďže bol fanúšik streetartu tak aj to, rozhodol sa teda vytvoriť dokument o tomto umení a zobraziť v ňom známych umelcov, prvý sa v ňom objavil jeho bratranec Space Invader (ktorý maľoval vesmírnych votrelcov) ale hlavne sa chcel dostať k najväčšiemu predstaviteľovi, ktorým je Banky, Banksy ho prijal a dovolil mu zaznamenať na kameru jeho život, film nakoniec vytvoril (Life remote control), lenže sa mu to veľmi nepodarilo, Banky to v tomto filme povedal: zistil som že nie je režisér a že jeho dielo bol mix nesledovateľných blikajúcich obazcov. V deji sa dalej dozvedáme že na základe motivácie sa aj Thierry stáva umelcom (Mr. Brainwash), na tom by nebolo nič zlé, lenže je to proste komerčák... biografia Thierryho: "Mr. Brainwash variuje ikonické obrazy současného světa a staví je do ironických a subverzivních souvislostí. Při tvorbě svých obrazů funguje Brainwash na podobné bázi jako velcí renesanční mistři – jeho díla vytváří spolupracovníci v dílně a on výsledné produkty pouze signuje a prezentuje. Oproti Banksymu využívá Mr. Brainwash ve velké míře techniku scanování a kopírování." "Kritika Guetta nazývá někdy i jako Borata v graffiti/uměleckém světě." - fakt taký bohatý Borat v podstate nerobí žiadne zaujímavé umenie, len amatérske srčky. ()

yatan

povinne pozret pre kazdeho umelca. V kazdom pripade je Banksy o hlavu vyssie nez vsetci ostatni co robia to co on a chyba mu uz len zomret mlady aby bol nesmrtelny.. ()

capka

I don't know how to play chess but life is a chess game for me. Geniální! Fenomenální! A myslím to napůl v tom lepším smyslu. ()

Parisée

Začátek je celkem svižnou vstupenkou do světa street artu, ale podle mého filmu uškodila, zejména v druhé polovině, snaha vybočit za hranice dokumentu, byť se jedná o mystifikaci. Následkem toho film, podle mého, ztratil na pružnosti. Ale i tak mne film nejen bavil, ale přinutil mne přemýšlet nad tím, jak velká musí být touha vyjádřit se, když je kvůli tomu člověk ochoten vyšplhat sebevýš? A pokud jde o streetart: nezáleží na tom, jestli to vnímáte jako vandalismus, nebo jako umění, ale tenhle počit nás donutí se při procházce městem dívat kolem sebe. ()

exoomer

V tomto dokumente je presne vidiet o com je "umenie". Kazdy z danych umelcov robil skoro to iste - kreslil absurdne sracky ako aj Picasso a ini "umelci". Ked je raz stanovene, ze Picasso je umelec, tak jeho oranzovo vyfarbena plachta sa preda za milion. Tu si nejaky chudak spravil vystavu s dobrou reklamou a je z neho uznavany umelec. Najviac smiesni mi boli kritici, ktori v jeho "dielach" hladali tazku pointu a pritom to je iba psychycky naruseny typek. ()

LoudlyMonk

Dlouho jsem nehltal žádný dokument, jako je tento. Street art je mi velmi blízký a proto možná trochu neobjektivně za 5*. Banksyho tvorbu považuji vskutku za zdařilou a jsem velice rád, že u mě po tomto snímku nikterak neklesl na žebříčku hodnot - ba naopak. ()

Bratr

Bavil jsem se, vzdělal a Banksy ve mně dokázal zasadit semínko nedůvěry. Je Mr Brainwash jedna velká prdel a podvod? Nevím, a vůbec si nedovolím hádat. Celá tahle věc ve mně vyvolávala asociaci se Zelenkovýma pseudo dokumentama. Prostě mám tenhle styl rád. ()

Blazis34

Banksy: Exit Through the Gift Shop mi přijde spíše film o Misterovi Brainwashovi než o Banksym. Musím říct, že některé grafiti jsou opravdu podařené a na zdi se hodí. Naopak nesnáším posprejované budovy jen nějakými čmáránci. Myšlenka těchto sprejerů ukazát světu nějaký styl či proslavit některé symboly nevnímám špatně, ale všechno musí být v určitém měřítku. Tento dokument mi ukazál některé věci, které jsem neznal, ale chyběl mi tam větší náboj, více zajímavostí atd. Hodnotím na 60% - tři hvězdy. ()

Lurtz37

Tenhle snímek mě strašně bavil. Vlastně trvá docela dlouho na to, že se v něm v podstatě nic moc neděje, mně osobně to ale ani nepřišlo. Ba dokonce jsem si ho pouštěl asi 3x v poměrně krátké době. Ač je to třeba absolutní pohádka, tenhle film je prostě sexy. ()

Nolita

Kdo očekává, že dokument je o samotném Banksym, a přinese tak o něm něco subjektivnějšího, nebo obohatí znalosti o Street Artu jako takovém, plete se. Celý dokument je totiž v podstatě o “dvorním“ kameramanovi Thierrym Guettou aka Mr.Brainwash, který se ze dne na den přetransformuje na umělce formátu jako je samotný Banksy, a jeho díla (na kterých mimochodem v dokumentu pracuje tým, ale dost možná za nimi stojí samotný Banksy) se takřka z minuty na minutu po otevření výstavy stanou vysoce cenným zbožím. Ať už je pravda jakákoliv, ať už si z diváků Banksy utahuje mystifikační loutkou Mr.Brainwash, který s největší pravděpodobností z jeho dílny opravdu pochazí, a jde tedy jen o jeho další „brainwashing“, nebo ne, a frantík byl jen dobrý obchodník schopný parazitovat na známém jméně a imitovat, a Banksy jen v dobré vůli podpořil kamaráda, v podstatě se snaží touto formou sdělit, jak snadno lidi podlehnou iluzi, komerci, a propagaci, díky čemuž je masově ovlivněn business se sběratelstvím umění (a co ono umění vlastně definuje a ne/odlišuje od šmuku). Celkově zajímavá podívaná (hlavně záběry přímo z nočních akcí), ačkoliv “šokující“ zjištění, že lidi jsou ovce snadno podléhající komerci obecně není bohužel nic nového, a logicky se nevyhýbá ani tomuto odvětví. Banksyho genialitu tedy neshledávám v tomto dokumentu, ale v jeho ryze originálních dílech.:) ()

spotczek

Nemyslím, že Thierry Guetta je reálný charakter, skutečně takto existující postava, stejně tak celý tenhle film považuji za velmi dobře promyšlenou fikci. Byl-li Banksy kdysi skutečně street-artistou, pak je dnes institucí. A nejspíš je mu samotnému špatně z toho, že se stal labelem, proti kterým sám brojí. Na jednu stranu to tímto filmem vyjadřuje, na druhou se proti tomu vymezuje. Celá jeho existence je vystavěna na mystifikaci, tak proč ne tento film?! Nejpodstatnější mi připadá onen konflikt mezi tím, co uměním opravdu je a co se za umění pouze považuje, a vlastně nemožnost mezi tím utvořit hodně tlustou čáru, protože se do všeho tak nějak samozřejmě pletou prachy, který i z komára udělají velblouda nebo jako zlatá barva z hovna pro Vrchlického stylové těžítko. Nechce se nám tedy tímto filmem vlastně sdělit: všímejte si spíš světa kolem sebe, protože naše společenské prostředí je přednější než nějaké umělecko-kritické dogma?! ()

anetd1

Sofistikovaný dokument, od kterého dostanete úplně něco jiného, než čekáte, ale vlastně přesně to, co chcete - výpověď přinášející spoustu chytře a hravě skrytých poselství a myšlenek. Líbit se vám to může nebo nemusí, zde se však servíruje čistý Banksyho brainwashing z první ruky. ()

Drozdo57

Netuším, ako veľmi je celý tento film trollovanie. S mojim ľahkým aspergerom to nedokážem dobre určiť. Ale čo vidím je zaujímavý príbeh s pokrytcom a alibistom Banksym, ktorý odsudzuje Tonnyho Guettu a jeho fanúšikov. Pritom sú to presne tí istí fanúšikovia, ktorí žerú jeho príšerné pseudoumenie a vandalizmus. Aj keby na verejnú stenu maľoval Rembrandt. JE TO STÁLE, DO HAJZLU, NIEKOHO MAJETOK A TY NEMÁŠ PRÁVO MU NA NEHO ČOKOĽVEK PATLAŤ, TY AROGANTNÝ ČURÁK!!! Najdi si normálnu prácu, do prdele! Si predstav, že 5 rokov staviaš dom, máš na ňom 40 rokov hypotéku a potom príde nejaký idiot a nakreslí ti na neho obrázok a tvrdí, že je to umenie. Ste všetci normálni?! ()

Dream Dealer

Když člověka napadne tak zajímavá blbost, že ji musí udělat, tak vznikne umění. Když ale někomu přijde umění tak zajímavé, že ho musí dělat, tak vzniknou jen blbosti... ()

Oscar 2011 - výsledky

Oscar 2011 - výsledky