Banksy: Exit Through the Gift Shop

• USA Exit Through the Gift Shop (více)

Legendární streetartista a graffiti writer Banksy, který ani přes nominaci na Oscara neodhalil svoji identitu, vstupuje do českých kin se svým provokativním mystifikačním dokumentem o street artové scéně. Excentrický francouzský majitel obchodu Tonny Guetta, který má stovky hodin záznamů graffiti akcí, marně pátrá po tajemném Banksym a sám se po jeho vzoru rozhodne stát kultovním umělcem. Pod pseudonymem Mister Brainwash (MBW) začíná chrlit jeden artefakt za druhým... Zábavný a vzrušující dokument o kultu pouličního umění, který tento fenomén zároveň odhaluje, zároveň jej relativizuje a sebevzhlíživost některých umělců ironicky shazuje. Stejně jako ve svém umění, i ve filmu Banksy zpochybňuje současnou pouliční výtvarnou scénu, která se stala snobským pozlátkem. (oficiální text distributora)

ondrejmagic

Tento dokument není strohým dokumentem o umění street art nebo jeho inkognito legendě. Je to další geniální dílo Banksyho, který o sobě nechtěl odhalovat mnoho informací a ztratit tak kus ze své tajemnosti. Naopak využil Exit through the gift shop ke stejnému poselství jako svá ostatní díla. Street art znehodnotil člověk, který se stal „umělcem“ přes noc a za umělce se může leda vydávat, a ještě desetkrát tolik ho znehodnocují obdivovatelé street artu, kteří se k tomuto umění začínají obdivovat až ve chvíli, kdy se stává snobským pozlátkem. Dokumentů zábavných po celou dobu s takto překvapivým rozuzlením najdete skutečně minimum. Vlastně můžeme nakonec říct že žánr dokument, je pro toto umělecké dílo nevhodnou škatulkou. ()

Zorlac

v průběhu filmu mne štvalo, že se děj zaobírá Invaderem a dalšími. pak se ale otočil na Thierryho, což mě uplně zklamalo. jak jsem se však prokousával dál, začínal se mi vytvářet obraz díla co Banksy sestříhal. Přestože Thierry zku*vil práci mnoha lidí, nikdo o něm neřekl jedinou přímo mířenou kritiku a ostatní ho slepě/ironicky uznávají. Thierry do L.A. patří a měl by tam zůstat. Banksyho evropský styl nezmizí. ()

samaell

Krásné.. inspirativní, impresivní, mysteriózní, uchvacující, demotivující, znepokojující, sebeironické, mírně zdrcující, ale hlavně poučné ()

alonsanfan odpad!

Banksyho jméno je jenom trapná reklama, ano i já jsem se na něj nechal nachytat. Prolétl jsem komentáře a zřejmě jsem se díval na jiný film. Samotný Banksy se ve snímku mihne v celkové časové dotaci cca 10 min. Zbytek jste nuceni sledovat potrhlého frantíka oplývajícího smrští nejrůznějších duševních neduhů a působí nesmírně otravně. Jak už tady na CSFD někdo vtipně poznamenal, byla by prdel, kdyby ten debilní frantík by ve skutečnosti Banksy, který si ze vše udělal dobrý den, naštěstí tomu tak ve skutečnosti není. Celkově nesmírně otravná záležitost a naprostá ztráta času. ()

0811

Tlačítko play pouštim s obavama, že se podívám na průměrnou koláž Street Art dokumentu, zobrazujícího nemastnou skladbu mnoha nic neříkajících obrazů a vysvětlování jejich opodstatněnosti až nezbytnosti. To se naštěstí odehrává jen v nepatrný míře zpočátku filmu, kdy je potřeba popsat Thierryho, ústřední postavu startujícího groteskního komplotu. Opouští mě obavy a rozjíždí se příjemná, vtipná a lehce mysteriózní mozaika událostí. Od setkání Thierryho s Banksym, vývoje jejich spolupráce až k vyvrcholení přeměny klauna v art celebritu. Thierry rozhodně není nezajímavou postavou, nenudí a je to svym způsobem příjemnej padouch. Banksy dokazuje, že velkou součástí jeho práce je vtip a nadsázka, což v případě Exit Through the Gift Shop rozhodně funguje, stejně jako jeho nepatrná hranice mezi reálnym příběhem a fikcí. Oba pohledy dokážou bavit. ()

Silhouette

Hlavním tématem tohoto povedeného dokumentu překvapivě není ani Banksy, ani street-art obecně. Je to především sebeospravedlnění a sebe-terapie Banksyho, který se musel otřepat s děsivého zklamání připraveného šibalským MBW. Je to zdrcující usvědčení post-moderního "umění" v totální vyprázdněnosti, stádnosti, komerci a falešnosti. Žel to tak funguje - mainstream krade formy ze subkulturního, okrajového umění, přitom však zároveň připravuje tyto formy o obsah a nechává jen povrchní atraktivní pozlátko. To se pak stává modou, obecně přijímaným správným názorem. Původní subkulturní žánry se stávají protikladem, pokroucenou karikaturou sebe samých. ()

Judy24

Mystifikační dokument. Já to prostě nechápu. Nechala jsem se naprosto unést. Koukala jsem se a klidně tomu všemu věřila, úplně jsem zapomněla, že možná nejde o realitu. Pak jsem se probrala a zamyslela, že to všechno může být hloupost, vymyšlené, Banksy možná vůbec není Banksy, Thierry může existovat a nemusí a není to sám Banksy? Tomu filmu to trvalo asi 10 minut, než mě dokonale zmátl, dalších 70 minut mě v tom klidně držel a já vlastně ani teď nevím, co si mám myslet. A asi právě je to tak skvělé. Dokument vás dokonale zaujme a zmate svou (napohled) syrovostí a amatérností záběrů z ulice (i-když jak jinak než amatérsky chcete točit něco nelegálního?), které nám ukazují streetart se všemi jeho umělci, díly, propagací i absurditou při prodeji něčeho, co mělo být vzdorem a stalo se z toho respektované ale kontroverzní umění. Banksy nám ukazuje streetart takový, jaký doopravdy je. A nebo taky ne..... ()

petin5

Od přátel jsem slyšela samé kladné reference, ale mně osobně ale tenhle dokument značně nudil, určitě jsem nečekala, že mě víc než samotný děj budou lákat křížovky na stole. Nicméně Banksy je svým způsobem umělcem a jeho práce mě baví. ()

corn3y

Výborný dokument, který by strčil do kapsy kdejakou komedii. Nadsázka, která má několik interpretací a člověk mnohdy netuší, kdo si z koho dělá srandu. Thierry je neskutečný sympaťák, který měl buď štěstí, nebo celou dobu věděl co dělá. Dlouho jsem se takhle nepobavil. P.S. sbírejte umění! ()

majlosh

Vynikající mystifikační dokument, výborně jsem se bavil. Jak vidno, v "dnešní době" mohou být umělci všichni a uměním všechno:) ()

-henry-

Byl jsem čistej jako čerstvě napadaný sníh. Až druhej den jsem byl upozorněn, že by to celé mohlo bejt fikce. Pak začal hlodat červík: Plakát Mr. Brainwashera s kamerou příliš připomíná film Amatér, divnej průběh akce v Disneylandu (fotky dejme tomu smazal, ale že by ho neprohledávali kvůli chybějící miniDV kazetce?) a vůbec věřit dokument člověku, kterýho oficiálně nikdo nezná a kterej se proslavil záškodnickými mystifikacemi? Výbornej dokument o Banksym, kterej dal význam směru street art. PS: Proč by Banksy měl bejt jen jeden konkrétní člověk? ()

odbornicka

Dokument, ktorý odhaľuje skrytý svet street artu. Zaujala ma Thieryho závislosť všetko natáčať, ktorá viedla k výmyslu, že natáča dokument. Keďže tie nahrávky neboli ani pomenované, tak sa tým určite stratilo veľa kvalitného materiálu. A škoda toho strašného filmu, čo z toho vytvoril. Šťastie, že dokument okrem tvorby ukazuje aj charakter umelcov. Počas sledovania som mala chuť stať sa jedným z nich a po dopozeraní som rozmýšľala, čo si o MBW myslieť. Dostalo sa mi to celé pod kožu a preto *****. ()

Skendl

Dokument o točení dokumentu se vyvinul ve zrození streetartového umělce. Zajímavé, vtipné a pro mne, jako laika, velmi poučné. Guetta neskutečný týpek, vše dělal na 110%, ale připadalo mi, že to neumí dotáhnout do konce. Viz., jeho vlastní dokument, kdy natočil stovky hodin materiálu a přitom z toho nic nevzniklo. O to se pak postaral Banksy. Závěr mi přijde trochu trpký, z Guetty se stal Mr. Brainwasch a rázem z něj byla topstar. Choval se pak docela namyšleně a ostatní dost využíval, ale možná to tak vyznělo jen díky Banksymu, ke kterému se nezachoval moc dobře. Každopádně tenhle snímek má dobré tempo a nehrozí tak, že by se někdo nudil. [90%] ()

Bigwave

Naprosto souhlasím s uživatelem "Max-Wesslo" dovolil jsem si zkopírovat jeho komentář: Banksy poukázal invenčním způsobem na umění nikoliv jako 'očišťující' a inspirativní záležitost, nýbrž jako svět přetvářky, hype-u a plevele vyskládaného dolarovými bankovkami. Vytvořil karikaturu umělce, zapáleného a obětavého francouzského exota, který díky němu a stádu blbců dost možná opravdu vydělal těžké peníze a výborně tak naplnil prvotní účel tohoto snímku. Mr. Brainwash - vymývač? Myslím, že Banksyho citace to vystihuje přesně: "Mr. Brainwash is a phenomenon (think in the cultural sense) - and I don't mean that in a good way." (Max-Wesslo) ()

Jaromír

První půlku filmu jsem si říkal "Co to je?". Pak jsem si začal užívat street artu (který je někdy opravdu pěkný) a závěr mě opravdu pobavil :). Tenhle film by šel asi rozebírat z mnoha stran (samotný street art, umělci, jak se stát umělcem, co to je umění atd.) ale něco hlubokého bych v něm nehledal, je to především komedie a výzva k tomu, ať si člověk dělá to, co ho baví. ()

Sid_77

Dokud nezačal frantík s výstavou, uvěřitelný dokument, věřím že další věci budou lepší a doufám že stret-art zůstane jen na ulici ()

Oscar 2011 - výsledky

Oscar 2011 - výsledky