Hana (Jaroslava Panýrková) studuje na střední zdravotnické internátní škole v Praze a její přítel Ota (Rudolf Jelínek) pracuje jako pomocný opravář výtahů. Oba si v Praze užívají společné chvíle a bezstarostné mládí, ale všechno se má záhy změnit. Hanka se dozvídá o přidělené pracovní umístěnce a po absolvování studia má být poslána pracovat na Šumavu. To si ale nepřeje, neboť si na Prahu již zvykla. Stejný problém mají i ostatní budoucí zdravotnice, které musí taktéž opustit Prahu, a tak hledají způsob jak se tomu vyhnout. Jedna předstírá pokus o sebevraždu, další se hodlají ihned vdát, aby směly zůstat v Praze, jiné zase chtějí propadnout a odchod tím oddálit, včetně Hanky. Pokus o sabotování maturitní zkoušky však nevyjde – všechny úspěšně absolvují. Ota s Hankou se tedy rozhodnou se narychlo vzít, ale naskytne se nový problém. Nemají kde bydlet... Film o mladistvých nesnázích spojených s volbou budoucího povolání a hledání bydlení natočil režisér Ivo Novák podle námětu začínajícího Miloše Formana, který se podílel jak na scénáři, tak i na režii. Ztvárnění těchto témat však zcela nekorespondovalo s tehdejšími stranickými názory a film měl podávat „zkreslený“ pohled na současnou mládež a její problémy. I tento snímek tak byl kritizován na závěrečné konferenci filmového festivalu v Bánské Bystrici v roce 1959, spolu např. s filmy Škola otců (1959) nebo Zde jsou lvi (1958), a byl na nějakou dobu stažen z distribuce. (Česká televize)

Vesecký

Sympatický film, který jistě pobavil a ty, kteří nezažili systém umístěnek, jistě i poučil. Jarka Panýrková byla moc hezká dívenka. Bylo to trochu ztřeštěné, ale aspoň to získalo punc, a to asi autoři chtěli (začínající Miloš Forman jako jeden ze scénáristů a pomocný režisér). Novopečeným zdravotním sestřičkám se nechce z Prahe. Věčně stejný problém, akorát v dnešním liberalismu jim v tom nikdo nebrání, jenže na to doplácejí nemocní na venkově a zvláště na okrajích republiky. Afektovaný akt Jany Brejchové - musí to být strašné odejít z takového města jako je Praha... A pak svatba a starosti, kde přespat, jak sehnat byt. A šťastný konec, Ota pochopí, že jistě nalezne své uplatnění v místě, kde bude sloužit jeho manželka... ()

Brtniik

Tento film na mne vybafl zcela omylem při nočním čumákování a dost mile mne překvapil. Mladí byli báječní a velmi mne překvapilo, co slečna ehm novomanželka, vydržela. To by se nyní nestalo. Nemá cenu film pitvat natož kritizovat. ()

MickeyStuma

Co to byli pracovní umístěnky už současná mladá generace nemá ani potuchy. Tento snímek jim to může ukázat spolu s tím, jak se tomu mládež snažila vyhnout. Těžko hodnotit reálnost potíží s úmorným a neúspěšným hledáním bytu v 50. letech, ale na faktu zůstává, že tento problém přetrval do dnešních dnů. Nato, že film byl natočen v době, kdy vznikala jedna agitka za druhou, krapet připadá jak z jiného světa. Natočen byl v klidném nespěchajícím duchu a tak dnešnímu diváku může již připadat místy nudně. Jako výpověď o problémech a starostech tehdejší mládeže však dopadl velmi dobře. ()

Volpe

Jestli mi Štěňata přijdou v něčem opravdu zajímavá, pak je to především ambice referovat potíže tehdejší dospívající mládeže (a tehdejší stav Prahy) s takovou důsledností, která je spíše typická pro filmy následující dekády.  Sledujeme zde humorně laděný (i lehce ironický) vývoj mladého páru, který prochází od jednoho nezdaru k druhému, dokud si oba neuvědomí, co vlastně jeden od druhého chtějí. Navíc se nám zde otevírá obraz tehdejší Prahy, která má se svými špinavými zákoutími a drolící se omítkou opravdu daleko k blyštivému charakteru socialistického velkoměsta. Ne nadarmo se nejspíš na filmu podílel jako scénárista a pomocný režisér Miloš Forman. ()

Joeey

Pěkný film, jehož děj je od současnosti hodně vzdálen, takže spíš než o příběhu se pokusím přiblížit dojmy z jeho zhlédnutí (podíval jsem se na něj proto, že se na něm podílel Miloš Forman). Začátek působí tak nějak obyčejně, nic moc v něm neupoutá, ale druhá polovina filmu je značně poutavější a místy i napínavá (mám na mysli tu část filmu, kdy ženich schovává svou ženu v bytě svých rodičů). Tam postavy diváka vtáhnou do děje. Komediální prvky jsem ve Štěňatech nepostřeh´. Rozhodoval jsem se mezi 3* a 4* - tu čtvrtou hvězdičku dávám za to, že film není vhodný pro zaplácnutí nudného odpoledne, ale opravdu má co říct. ()

Rattlehead

Hezký a milý snímek, který jasně předznamenává blízký nástup nové vlny i v naší kinematografii. V době, kdy Rusové vypustili první Sputnik, se realizoval tento scénář Miloše Formana. Ten by film samozřejmě nejraději režíroval sám, ale věděl, že to není reálné, a tak doporučil Iva Nováka. Výsledek je každopádně velmi přesvědčivý. Snímek je zajímavý jednak hereckým obsazením a dobovými jevy, ale také záběry Prahy padesátých let. ()

Pitryx

Zpočátku nuda, ale pak se to vylepší. Zajímavé výkony mladých herců. Ale že by to byla komedie, to se mi nezdá. ()

Hawaj

Ušlo to. Na svou dobu to asi bylo slušný. Hlavně to nebylo debilně socialistický, ale o lidech. Jelínek je u mě zapsán jako socialistický herec z majora Zemana a už mu to nikdo nevodpáře, ale přesto mi zde nevadil. ()

javlapippi

"Vidělas ho zblízka?" "Ne." "To teda měla radši skočit z tý střechy..." Budúce zdravotné sestry tesne pred záverečnými skúškami obdržia pracovné umiestenky do rôznych kútov vlasti milenej, čo ich natoľko dojme, až sa podujmú spisovať protestné nóty, demonštratívne sebevraždiť a sabotovať maturitu. Ďalšie možné riešenie je pohotová svadba, ktorú absolvujú hlavní hrdinovia, no potom nastáva problém s bývaním. Zábavne aj na svoju dobu odvážne zobrazené problémy s byrokratickou mašinériou, nedostatočnou bytovou výstavbou aj medzigeneračné pnutie. V závere nastáva akési zmierenie sa s realitou a ukončenie vzdoru proti systému. Herecky nemám čo vytknúť, plno aktuálnych aj budúcich filmových aj hudobných hviezd vo väčších aj menších roliach predvádza svoj vysoký štandard. Dobová Praha je zobrazená na jednej strane v podobe honosných hotelov aj starých rozpadávajúcich sa budov. Ako scenárista podieľal aj Miloš Forman a film už má mierne náznaky jeho neskorších samostatných diel. Vynikajúce. ()

Vatanen.

Ač explicitně avizováno z názvu, ve filmu nejsou žádná štěňata. I přes toto prvotní zklamání se však jedná o dobrý film, jenž musel na přehlídce v Banské Bystrici vyvolat patřičný rozruch. (69%) ()