Jegor Bulyčov (TV film)

Československo, 1968, 88 min

Parta hereckých špiček své doby vedená absolutně dokonalým Zdeňkem Štěpánkem a porozumění ruské duši stvořila vybroušený diamant. Koukal jsem na to hodinu a půl se spadlou bradou.(21.2.2014)

• insurgentes

Yntelechtuální kosa csfd u mě zase jednou narazila na kámen. Jedná se sice o herecky brilantní a nervy drásající inscenaci, to ano, avšak námět a témata, která se tady řeší, jsou kompletně ze Starého světa a člověka ničím neobohatí. Starý paprika, který má na kahánku, začne všem šmejdům okolo (s nimiž ale předtím 30 let dobrovolně žil) najednou říkat pravdu do očí. Není v tom ale za nehet moudrosti. Je to zoufalé bití kolem sebe člověka, který se absolutně s ničím nesmířil, a tím méně se svou smrtí, a chybu vidí ve všech, jen ne u sebe (i když navenek proklamuje opak). Ve skutečnosti prostředí, které chudáka Jegora obklopuje, si sám vytvořil dílem tím, že si takové lidi do svého života přitáhl, a dílem proto, že jim ještě sám svou povahou aktivně pomáhal státi se většími zmrdy. Tento princip však není prohlédnut ani hlavní postavou, ani scénářem, a troufám si tvrdit, že ani panem Gorkým. Promiňte, ale za tohle opravdu nevidím jediný důvod tleskat.(3.5.2015)

Jedna z vrcholných divadelních her ruského dramatika Maxima Gorkého (1868 - 1936) je pozoruhodnou studií lidských charakterů, závislých na okolí, v němž se pohybují. Hroutící se monarchie, sesazený car, umírající muž, svérázná dcera a smečka nenáviděných příbuzných, číhajících v honosném domě jako supi na smrt. V případě Dudkovy televizní inscenace máme co do činění s přehlídkou hereckých výkonů par excellence a není jistě potřeba dodávat, že v tomto uskupení nelze jakkoli pochybovat o výjimečnosti vzniklého okamžiku. Divák, sledující plastické proměny titulního hrdiny, hraného vynikajícím Zdeňkem Štěpánkem, je nejednou náhle přistižen v oněmělém úžasu, kterým vyjadřuje uznání všem zúčastněným tvůrcům. K dokonalosti již tradičně schází převedení na DVD nosiče. V tomto případě zcela nepochopitelně.(25.4.2014)

Svět předrevolučního Ruska s důrazem na zachycení ruské povahy s jejími různorodými typy – měšťanskou paničkou, pokryteckou abatyší, popem, léčitelem, a dalšími hladovci po mamonu, Vše skvěle obsazeno režisérem Jaroslavem Dudkem, skvostně zahráno jedním mistrem vedle druhého. Ovšem přede všemi je výkon Zdeňka Štěpánka, který ztvárnil ne jednoznačného hrdinu, který svým robustním způsobem působí místy i sympaticky pro svou opravdovost. SKVĚLÉ !(4.2.2015)

Skvěle zahraná a duchaplná záležitost. Chtěl bych ocenit zejména výkon velmi sympatické nemanželské dcery Šury (Klára Jerneková) a starého - svým způsobem docela sympatického - pána (Zdeněk Štěpánek). A rozhodně si nemyslím, že hra nemůže "moderního" člověka obohatit. Lidé jsou stejní a tohle je dobrá ukázka, jak by rodinné vztahy vypadat neměly. / Bojí se umřít, to znamená, že dojista umře. Toho si všimni, tak to v životě chodí. / Prach! Ale řízu máš na sobě hedvábnou! / V Boha nevěř. Kde je Bůh? A dobří lidé také nejsou. Dobří lidé jsou vzácní jako falešné peníze.(11.7.2016)