Příběh zrodu psychoanalýzy a vztahu Sigmunda Freuda a Carla Gustava Junga... Píše se rok 1904. Psychiatr Carl Jung přijímá do své péče v curyšské nemocnici Burghölzi mladou pacientku, u níž byla diagnostikována hysterie. Ctižádostivý lékař, inspirovaný prací Sigmunda Freuda, chce na nové pacientce vyzkoušet experimentální léčbu zvanou psychoanalýza. Léčba Sabiny Spielreinové je úspěšná a Jung o svých poznatcích s nadšením píše Freudovi. Na základě vzájemné korespondence vzniká mezi oběma muži přátelství. Freud Junga požádá, aby léčil jeho přítele, psychiatra Ottu Grosse, anarchisticky založeného volnomyšlenkáře. Ženatý Jung pod jeho vlivem ustupuje ze svých pevných morálních zásad a navazuje se Sabinou vášnivý vztah, který může být zničující nejen pro ně dva, ale i pro jejich blízké... Životopisný film Davida Cronenberga vznikl podle scénáře Christophera Hamptona, jemuž předcházela jeho hra Léčba řečí, inspirovaná knihou Johna Kerra Nebezpečná metoda. Jeho protagonisty jsou velikáni psychoanalýzy Carl Gustav Jung (1875–1961) a Sigmund Freud (1856–1939), jejichž učení i život významně ovlivnila dnes pozapomenutá psychoanalytička Sabine Spielreinová (1885–1942), jež byla první Jungovou pacientkou, na niž aplikoval Freudovu revoluční léčebnou metodu. Děj, odehrávající se v letech 1904–1913 sleduje složité lidské i profesní vztahy ústředních postav. Kultivovaný a esteticky působivý snímek také podává obraz doby, pod jejímž idylickým povrchem se odehrávala osobní dramata a vřely temné vášně. (Česká televize)

yatan

Intelektualny film s vybornym skutocnym pribehom, prvotriednym hereckym obsadenim, prijemnym soundtrackom ale slabsim prevedenim. 7/10 Keira Knightley mi strasne vadila. ()

situs

Film u kterého určitě do velké míry záleží na tématické angažovanosti diváka. Pokud pominu formu - která je až na přehrávající Keiru Knightley dokonalá a na naprosté docenění bude vyžadovat ještě jedno shlédnutí -, tak především obsah do puntíku naplňuje význam vyjímečného filmu, a tím je hluboký vícerozměrný zážitek. ()

ikilledjenny

Keira zpočátku přehrává, těžké dialogy, které jsou ale naprosto pochopitelné. Dva velké mozky psychologie a jedna žena. Každý svým způsobem zvrácený. Z toho vyplývá, že každý psycholog nebo psychiatr potřebuje vlastního psychologa nebo psychiatra. Trošku perverzní film o podstatě lidství a sexuality. *me gusta* ()

eXot12

Film od ktoreho som cakal rozhodne viac. Film chce toho povedat vela, ale nakoniec Vam nepovie nic. Najlepsie to dokumentuje velmi kratka pasaz, kde sa vyda Jung a Freud do Ameriky na konferenciu. Vylet zacina nastupom na lod, potom kratky vyklad sna a vylet konci zaberom na sochu slobody a pokracuje prestrihom o 2 roky neskor... ()

Demoiselle

Na film jsem se těšila hlavně proto, že mne Freud i Jung přitahovali už ve škole, kdy jsem se jim věnovala víc než bylo nutné. Mortensen ztvárnil Freuda tak jak jsem si ho nějak představovala. Fassbender je vedle Hiddlestona jeden z nejvýraznějších talentů, které uvidíme na plátnech, ale za to Keira! Hezká snaha o ruský přízvuk, ale její fyzické výlevy (chvílemi jsem se bála, že jí vypadne čelist) ubližovaly jinak krásné debatě. ()

spoock

Náhled na dva gentlemany, kteří se dokáží bavit o prasárnách. Největší slabinou tohoto filmu je Keira Knightley a její stavy, které ji sotva mohu věřit. ()

Vasyl

Zbytečnej film. Pro člověka, kterej neví o co jde je to ztráta času. Naopak pro někoho, kdo má načteno, to asi bude jak večerníček. Asi to má stát na dialozích, ale pro mě to bylo spíš jak některý přednášky ve škole - jedním uchem tam, druhým ven a vevnitř radši nechat místo na pičoviny než tohle. Zase po dlouhé době jeden kus, u kterýho jsem se nemohl dočkat konce. A to jsem míval Keiru docela rád a i se mi líbila. Ale ani ona to nezachránila, celej film se krpatí, někdy vypadá dokonce jak lebkoun+ten hnusnej přízvuk. Ještě že aspoň ukázala kozičky. Sice je má menší než já, ale jsou tam! ()

palomir

Pro mě naprosto nudná snůška keců v jeden a půl hodinovém filmu. Jediné plus co bych tomuto filmu dal, by bylo za postavu Freuda, která je jednak velmi dobře obsazená a interpretována. Jinak ve mě tento film nezanechal zdaleka nic. ()

Mart2n

Začátek budil dojem, že si parta nadšenců nalepila vousy, vyhrabala dobové pláště a začala si hrát na doktory. Nakonec docela zajímavá jednohubka, i když poněkud plochá a hrozně heslovitá. ()

DonBraso

Pedanstké až vysokoškolské moudra z výborných hereckých úst.Jinak pro někoho blaho,ale pro některý suchý výplody o psychoanalýzách v dlouhých dialozích u stolku.Nemůžu osobně říct,že jsem se hrozně nudil,ale nějak mi prostě ty dialogy šli tak nějak mimo hlavu někam do ven,protože už pomalu,aby trochu se v tom vyznal a měl cítění v těhle pasážích.Kdyby tam nehrál nikdo ze známých herců,tak to nejspíš půlku osazenstva nasere po půl hodině,ale když ono se tak dobře na Fassbendera a pohublou Keiru dobře koukalo,tak už jenom z principu člověk dodívá,co kdyby přišla změna,ale film si jede svoje a buď Vás Junk Vs Freud nadchnou a zajímáte se o to,tak film pro vás,kdo tam čeká nějaký silný emoce,trochu přímočarejší drama s jinou strukturou životopisu z jiných filmů,nic pro Vás,bohužel jsem ta druhá strana,tak hodnotím především dobré herecké výkony a radši kouknu na jiný pro mě lepší snímky od Cronenberga,tedy třeba s tou sexuální vložkou na Crash. ()

blondboss

Hold, hneď som o niečo múdrejší v oblasti psychoanalýzy :) Spočiatku som rozmýšľal nad tým, či si tento film pozriem, ale ono to nakoniec nebolo až tak zlé. Väčšinu filmu možno charakterizovať ako dialóg dvoch významných psychológov majúcich na tú istú vec iný názor a uprostred tohto dialógu sa vrúti Keira Kneightley v roli bláznivej ženskej, z ktorej sa stane významná psychologička. Vcelku zaujímavé spracovanie. 60 % ()

lobo87

Prvá polovica výrazne lepšia, strhujúca, napínavá. V druhej hrá hlavnú úlohu "vzťah" Junga s Freudom a film stráca šťavu. Chýba tomu väčšie vyhrotenie a gradácia ich rivality. Škoda toho. Inak, herecké obsadenie skutočne hviezdne a dobre zvládajúcu svoju úlohu (podľa mňa vrátene Kiery)... 65% ()

darebacek

Ze spořádaného a monogamního psychologa se stane díky svým pacientům, kteří mu lezou do hlavy víc než on jim úplný opak, do příběhu hodně zasáhne i nejslevnější rodák z Příbora :-) Nejlepší je, jak na konci filmu vidíme, jak hlavní hrdinové dopadnou. Výborně zahrála Keira Knightley jako vždy. 85 % ()

gotham

Na psychoanalýzu jsem narazil již dříve při četbě jedné knížky a tak mě toto téma celkem zajímalo, navíc když jsem vzal v potaz vynikající obsazení režisérské i herecké, ale bohužel se dostavilo těžké zklamání. Opravdu jsem čekal výjimečný zážitek, který mi navíc osvětlí dobu Sigmunda Freuda, ale tento příběh byl až moc ukecaný a necelistvý, nejen že se na to občas těžce dalo koukat, ale člověk kolikrát ani moc nevěděl, o co vlastně jde. Když jsem si v půlce filmu dal otázku, co to teda ta slavná psychoanalýza vlastně je, věděl jsem že něco není v pořádku. Fassbender a Keira byly ale skvělí, moc mi tam ale neseděl Mortensen. Dokonce jsem se dočetl, že Freuda měl hrát Waltz, škoda, velká škoda, typická rolička pro něj jak stvořená. 60% ()

JannieMc

Hola Guys! =´) Tři za Keiru Knightley a to, že ve prvních deseti minutách dala svému herectví další rozměr. Popravdě jsem se jinak dost nudila. I když mě bavil pan Mortensen, protože jsem mu toho Freuda věřila beze zbytku, i když to bylo líbivě nasnímané a téma je to zajímavé, něco tomu všemu chybělo. Když dojely titulky, seděla jsem a říkala si, proč jsem se na to vlastně dívala? Vůbec nic mi to nedalo a vůbec nic to hlavně nepředalo - úplně prázdný pocit. Takže to nejlepší z toho je, jak je Sabina psychicky úplně vedle - a na to, aby byl film zajímavý v prvních deseti minutách a pak šel k psychologovi, který jej ani neposlouchá a pořád jenom mele svou, se, promiňte, nějak moc zájem dívat nemám. "..." (ani mi z toho filmu neutkvěla fráze, kterou bych si chtěla pamatovat.) ()

irri

Sice jsem se kvůli nízkému hodnocení zde trošku obávala, co to bude za "skvost", ale když jsem se začala dívat, úplně jsem zapomněla, že by to mělo být nudné a užívala si film jako každý jiný. A jako člověk, který o nějaké psychoanalýze neví absolutně nic, jsem se aspoň něco zajímavého přiučila (i když skoro všem odborným slovům jsem samozřejmě nerozuměla). Časem mě pořádně začínal štvát Freud a jeho věčné doutníky, ale to měl být asi účel. Jenom konec jsem čekala trošku jako z americké romantické komedie, což se naštěstí/bohužel nekonalo, ale jinak jsem si tento film opravdu moc užila. ()

David Cronenberg si vybral svůj další projekt

07.07.2012

Vincent Cassel zůstává králem zločinu

Vincent Cassel zůstává králem zločinu

09.08.2010

Právě dotočil gotický thriller ze 17. století The Monk, na podzim jej uvidíme v roli baleťáka v Aronofského Black Swan, ale pak se vrátí k tomu, co mu jde poslední dobou nejlépe – likvidování lidí. A… (více)

Viggo opět ruským mafiánem

Viggo opět ruským mafiánem

30.03.2010

Viggo Mortensen ještě nedávno prohlašoval, že s hereckou kariérou končí, teď má ale najednou před sebou dva zajímavé projekty. A oba v režii Davida Cronenberga, což asi nikoho nepřekvapí – jejich… (více)