Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Hlavní hrdinka Virginia se po nervovém zhroucení octla v psychiatrické léčebně. Téměř si nevybavuje svou minulost a příčiny jejích zdravotních problémů jsou neznámé. Doktor Chrzanowski, zvaný Kik, přistupuje k metodám Sigmunda Freuda a s takřka kriminalistickým nasazením pátrá ve Virginiině podvědomí.
Film byl natočen podle románu spisovatelky Mary Jane Ward, v němž autorka vychází ze svých vlastních zkušeností s psychiatrickými léčebnami. Také doktor Kik má svůj reálný předobraz. Ve své době se tato kniha velice odvážně postavila některým tabu, a přirozeně se tedy stala bestsellerem. Podobně úspěšná byla i její adaptace. Hadí jáma získala řadu filmových ocenění, včetně Oscara za nejlepší zvuk a několika oscarových nominací. (Ony)

(více)

Recenze (15)

Ony 

všechny recenze uživatele

Především velmi názorné. Je to taková jednoduchá obrázková příručka pro freudiány samouky a po jejím zhlédnutí by nikdo neměl zůstat na pochybách. Zaujalo mě, jak se tu pracuje s motivem kouření. Uvědomělý doktor Kik se svou dýmčičkou nápadně připomíná Sherlocka Holmese. Psychoanalýza = detektivka. Obtloustlý doktor Curtis je proti tomu zahalen v hustém čmoudu doutníčku a je úplně mimo, i když si myslí, jak je nad věcí. Pacientky v zoufalství vyměňují cigarety za hadrové panenky, nikotin je pro ně jako živá voda. Když se seběhnou kolem ošetřovatelky se zapálenou sirkou, vypadají jak hejno hladových zvířátek. Podobně pěkný je moment, kdy se Virginia nejprve nadšeně vrhne na své „opravdové“ jídlo, ale jakmile je jí nabídnuta cigareta, pečené kuře letí na zem. Pouto hlavní hrdinky k jejímu muži je zhmotněno v darovaném zapalovači. Sestřičky nekouří, a proto jsou to takové slepice. Film The Snake Pit je do jisté míry autentický, má rozhodně zajímavé téma a své silné, mrazivé a někdy až absurdní scény („hadí jáma“, Novosvětská, tanec na koberci), ale působil na mě přesto až příliš exemplárně. A navíc je tam opravdu nějak moc zakouřeno. ()

vitekpe 

všechny recenze uživatele

Olivie de Havilland predvadi opravdu pozoruhodny a jedinecny vykon, a na mem zebricku oblibenosti tim padem nadale stoupa vzhuru... Film je to poutavy, narocny, zneklidnujici i dojemny (cely se odehrava v ustavu pro dusevne chore zeny), cili zadnou oddychovku necekejte...ja mel po hodine pocit, ze uz slysim hlasy taky... :-) P.S.: potesil Mark Stevens v roli manzela, stejne tak jako hudba na motivy A. Dvoraka (pri Going Home uz budete muset hodne zhluboka dychat, zarucuju...). 4+ ()

Reklama

kaylin 

všechny recenze uživatele

Silný film o tom, jaký je život blázna a jak je možné se dostat do stavu pochopení a překonání svých psychických problémů. Film má prvky noiru ve smyslu hlasu vypravěčky a retrospektivnímu vyprávění, kdy se - stejně jako sama hrdinka - dovídáme důležité okolnosti, které vedou k pochopení jejího stavu. Olivia de Havilland je ve své roli naprosto skvělá. ()

jojinecko 

všechny recenze uživatele

Pre nás ("pracovne deformovaných") psychológov je tento film takým malým výsekom klinickej psychológie a strýkovej Sigmundovej psychoanalytickej teórie nevedomia, detských vývinových štádií, hypnózy, terapeutických prenosov&protiprenosov a podobných psycháčskych delikatesiek:) Na svoju dobu vcelku odvážne zobrazenie blázinca, elektrošokov a podobne, asi sa cenzori riadne zapotili... Okrem samotného obsahu považujem film za zaujímavý aj po formálnej stránke. Minimálne frenetickým výkonom Olivie de Havilland, ako aj pár vychytávkovými scénami (napr. hadia diera) a strihom. Škoda tých občasných hluchých miest, ale aj tak veľmi zaujímavý, podnetný, pútavý a svojim spôsobom jedinečný film. ()

JimiH 

všechny recenze uživatele

Podobně jako u Hitchovy Rozdvojené duše i Snake pit nabízí (z dnešního pohledu) naivní pohled na léčení duševních chorob. Opět je zde dobrý a obětavý psychiatr, záchvaty, haluciance a další tradiční prvky. Nechybí tradičně ani Freud a jeho teorie, které pravděpodobně chtěl tento film zpopularizovat (byť už pochopitelně tyto studie byly publikovány více než půl století před uvedením filmu) v konzervativním USA. Olivia de Havilland je však ve svém výkonu velmi přirozená a i řada dalších postav utkví divákovi v paměti. ()

Galerie (28)

Zajímavosti (1)

  • Ve filmu zazní píseň „Goin' home“. Tuto píseň napsal Arms Fisher a jako základ použil hudbu od svého učitele Antonína Dvořáka, konkrétně jeho 9. symfonie - Novosvětská - druhá část - Largo. (Chevees)

Související novinky

Psycho Film Praha 2009

Psycho Film Praha 2009

31.05.2009

„Psycho Film Praha“ je filmová přehlídka zaměřená na projekce filmů s tématy z oblasti psychiatrie, psychologie a sexuologie. 5. – 7. června 2009 se uskuteční už třetí ročník přehlídky, jehož zvolené… (více)

Reklama

Reklama