Reklama

Reklama

Gorily v mlze

  • Česko Gorily v mlze - Příběh Dian Fosseyové (více)
Trailer

Obsahy(1)

Příběh americké rehabilitační sestry Dian Fosseyové, kterou její zájem o vymírající druh horských goril přivede do afrického Konga, kde má pro National Geografic pokračovat v jejich přerušeném sčítání. Kvůli občanské válce je sice nucena přesunout se společně s domorodým průvodcem Sembagarem do sousední Rwandy, přesto se však rozhodne úkol splnit. Přestože nemá se zvířaty žádné zkušenosti, je odhodlána vytrvat navzdory všem potížím. Pokračuje ve výzkumu, získává zkušenosti a osud goril, které pytláci zabíjejí kvůli suvenýrům a loví pro zoologické zahrady, se stává jejím celoživotním zájmem, který se během let postupně mění v posedlost. Během osmnácti let provedla řadu jedinečných pozorování v přirozeném prostředí zvířat, vybojovala řadu bitev s pytláky, prožila krátký milostný románek s fotografem Bobem Campbellem a také si svým nekompromisním postojem a později i podivínským chováním získala řadu nepřátel. (TV Nova)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (208)

pakobylka 

všechny recenze uživatele

Co potřebujete víc, abyste odjeli do divočiny a zasvětili svůj život gorilám ? Víru ... lásku ... empatii ... odhodlání ... přesvědčení ... houževnatost - nebo bláznovství ? Těžko říct - v každém případě platí, že Dian Foessey jim svůj život NEOBĚTOVALA, ona jim ho VĚNOVALA ... tak jako blízkému milovanému člověku, což je docela podstatný rozdíl. Neboť práce s nimi - a vztah, který si k nim vytvořila, ji naplňovaly. Nebýt občanské války - a pytláků, nic víc by nepotřebovala, po ničem jiném by netoužila. Jsem vděčná vrtkavému osudu, že snímek vznikl v digitálním pravěku, tudíž je prostý digitálních zvířátek i digitálních triků - a jeho atmosféra je velice opravdová, bez náznaku falše a přetvářky. ()

kobejn 

všechny recenze uživatele

Výborná Sigourney Weaver ve vyloženě "oscarové" roli, v tomto případě mě docela mrzí, že se papírové předpoklady nepotvrdily, akademie sice občas překvapí, když udělí Oscara někomu jinému, ale ne vždy je to šťastné, Sigourney by si ho za intenzivní a silně prožitý výkon zde zasloužila, jinak co se týče toho zvláštního "gorilího happyendu", tak nevím, zda to nebyl trochu iluzivní triumf, téma boje a záchrany životů těchto kongů je stále aktuální...myslím, že Gorily nám to pak zas vrátí...ale to až na planetě opic, tady nemaj šanci. ()

Reklama

tahit 

všechny recenze uživatele

Herečka Sigourney Weaver a její její herecký výkon povyšuje film nad průměr. Protože to zahrála opravdu krásně a perfektně se ztotožnila s postavou. Malinko odbočím od filmu. Dian Fosseyová správně pochopila jak je křehký svět horských goril a jestli s tím nikdo nic neudělá tak za pár let by tady pravděpodobně žádný nebyl. Je to smutné, ale je to tak. Díky, že se najdou vždycky lidé, kteří vzácné druhy zvířat chrání, aby úplně nezmizely. Touhu mít vzácný kožich nebo vycpanou opici nemůže mít civilizovaný člověk. Snad si ani neuvědomuje, co to pro zvíře obnáší. V každém případě fakt, že zachránila spousty horských goril, je obdivuhodný. Co na tom, že byla výrazně excentrická a trochu podivínská osobnost. Důležité je, že vůbec byla Dian Fosseyová. Její příběh na mě zapůsobil plnou silou. ()

sportovec 

všechny recenze uživatele

Údělem amerických filmů, zborazujících tento typ skutečných událostí, je potřeba zadavatelů i producentů udat je jako kasovní trháky. Limonáda cukerínových slzí, bratření plevele s obilím a jiné rozmanité libůstky stále přežívajícího kýče tu bývají nabíledni. Přes jistou idealizovanost, která ovšem nepřesáhla v tomto případě únosnou míru, se podařilo zachovat reálnost příběhu i s decentně naznačenými kontroverzními prvky v protagonističtině osobnosti. Weaverová, která přípravě této své životní role věnovala maximální péči, odvádí mimořádný výkon, kterým film velmi šťastně stylizuje do takřka dokumentární, místy i reportážní polohy; scény se skorolidmi, gorilaty i jejich rodiči a ostatními příbuznými, vyznívají proto věrohodně a přirozeně. Weavrové se díky tomu stala Afrika životní misí; projektu tragické Foessyové dodnes pomáhá, čas od času do Afriky sama zajíždí a nezajímá se zdaleka o naše živočišné příbuzné, ale i lidi z jejich okolí. Někdy kontroverzně působící americká spontánnost, šlechtěná přirozeným šarmem a elegancí Weavrové, tu nalezly své nejšťastnější užití a naplnění. GORILY nejsou jen filmem; v mnoha ohledech také oprávněně působí jako poslání. Poslání o všelidskosti humanismu, který není omezen na svůj druh. Poslání, které je naplněním zeleného rozměru osobnosti současného člověka Severu. ()

curunir 

všechny recenze uživatele

,,VEĎ LEN PRED CHVÍĽOU STE TVRDILI, ŽE SÚRNE POTREBUJETE NIEKOHO, KTO SPOČÍTA GORILY VRCHOVSKÉ. TAK PREČO NIE JA? A VIEM AJ RÁTAŤ: 1,2,3..." __ ,,Gorily v hmle" sa do môjho povedomia dostali už asi pred dvadsiatimi rokmi v rámci cyklu ,,skutočný príbeh", ktorý vysielala v nedeľné večery Markíza. Spolu so ságou o ,,Votrelcoch" patria medzi najznámejšie diela Sigourney Weaver, hoci až doposiaľ som z filmu videl zakaždým ide podaktoré scény vrátane záveru. Keď už konečne môžem film posúdiť z celkového hľadiska, je predovšetkým potrebné napísať, že ide o zaujímavé dielo, ktoré dokáže diváka zaujať počas celej svojej dvojhodinovej dĺžky, pričom herecký výkon Sigourney Weaver vyniká predovšetkým v poslednej polhodine, kedy sa výrazne mení jej charakter na fanaticky zapálenú ochrankyňu ohrozených primátov. Pokiaľ by som mal ku filmu nejaké pripomienky, týkali by sa zobrazenie väčšej tragickosti ubúdania goríl vychádzajúcej z jeho názvu. Predchádzajúce konflikty s priekupníkom v neustále sa stupňujúcej vedľajšej dejovej línii napokon môžu viesť ku záveru, kto mohol stáť za jej tragickým koncom. Režisér Apted nechal všetko zahalené v hmle, aby si každý divák na danú vec vytvoril vlastný názor. (6551. hodnotenie, 168. komentár k filmu) ()

Galerie (54)

Zajímavosti (10)

  • Dian Fossey bola zavraždená 26.12.1985 vo svojom kempe pravdepodobne pytliakmi, na čo poukazuje fakt, že z jej stanu nezmizli žiadne cenné predmety a na jej vraždu bola použitá mačeta. Páchatelia tohto činu neboli nikdy nájdení. (JančiBači)

Související novinky

Zemřel režisér Michael Apted

Zemřel režisér Michael Apted

09.01.2021

Ve věku 79 let zemřel britský režisér a producent Michael Apted. Rodák z hrabství Buckinghamshire započal svou kariéru v televizi, brzy se však proslavil sérií časosběrných dokumentárních filmů „Up“… (více)

41. MFF Ekofilm 3. - 5. 12. 2015

41. MFF Ekofilm 3. - 5. 12. 2015

12.11.2015

41. ročník Mezinárodního festivalu filmů o životním prostředí se poprvé koná v Brně a nabídne i novou ambiciózní dramaturgii. Kromě významných zahraničních a domácích hostů představí i velmi kvalitní… (více)

Z Bradavic na Olymp

Z Bradavic na Olymp

22.04.2007

Už z toho pomalu začíná být trapná fráze, ale úspěch 300: Bitvy u Thermopyl opravdu změnil Hollywood. Najednou se s velkým hřmotem vynořují všechny projekty, které jen vzdáleně souvisí se starověkým… (více)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno