Náš den přijde

(festivalový název)
  • Francie Notre jour viendra (více)

Co uděláš, když jsi dospívající zrzavý budižkničemu, který až na jednoho staršího chlápka nemá kamarády? Když tě všichni nenávidí a nejvíc ze všeho tvoje vlastní rodina? Když se ti všichni kámoši vysmívají? Odpověď: Ty a tvůj ubohý kumpán seberete všechny svoje prachy, koupíte si sportovní auto, elegantně se oháknete a zamíříte do země zrzavých, do Irska. Co ale začíná jako hledání ideálu se promění v divoké řádění plné nenávisti, násilí a sebedestrukce. (oficiální text distributora)

RajAthen

Tohle je zkrátka úlet, který vám metodicky podkopne nohy a už se jen vezete na šílené vlně, která spojením "dvou zrzků" nastává. Psycholog a loser, jeden podpořený druhým, přicházejí o veškeré vnitřní mantinely. Otázka správnosti přestává platit, pudy vítězí. Osobně bych nikoho v takových aktivitách neomezoval, pokud bych za to nedostal kuší či nedošlo k neznečištění mé vířivky, jak činí s nenapodobytelným výrazem Vincent Cassel v jedné z nejbizardnějších scén filmu. (Důležité podtrhnout, že pouze jedné z opravdu mnoha...) ()

rivah

Nutno uznat energii -rozhněvanou na všechny a všechno- , kterou do toho tvůrce s herci vložili. Ale výsledek jejich snahy může být pro někoho úplně mimo. ()

0811

Rémy (Olivier Barthelemy) zažívá opovržení ze všech stran a po jednom z konfliktů utíká z domova, potkává psychologa Patricka (Vincent Cassel) a spolu se vydávávají na bizarní křížovou výpravu zrzavců proti všem. Notre jour viendra režiséra Romaina Gavrase, autora kultovního videa Stress, to je bezuzdná, nespoutaná agresivita, xenofobie a ohromující zlost. Strhující roadmovie uvolňuje výbuch vzteku a rozjíždí náhodnou sérii násilí. Rémy a Patrick pevně věří vlastní mstě světu, který se dopustil imaginární genocidy proti národu zrzavců a diváka může lehce šokovat zjištění, že těmhle šílencům vlastně drží palce. Film naštěstí nehledá řešení a nenabízí povrchní hledání hlubších sdělení. Stačí jen nechat se ovládnout 120% energií zlosti, dokonalou atmosférou situací, trochu zvráceným vtipem a zkusit překonat strach. A samozřejmě vykročit. ()

celticek

Líbilo. Cassel hraje výborně, scénka s holkama u piána, vířivka nebo náběh na svatbu jsou super. Postavy jsou solidně vyšinuté:) Snad klukům dorostly vlasy než se do Irska dostali.. ()

markyzgero

znuděnej maniodepresivní psychiatr potká zatáhlýho zrzavce, aby ho vytáhl z jeho zrzavý šedi života na okraji společnosti (což, přiznejme si to, zrzavci jsou) a po počátečnim diktátu, kdy je neskonale okouzlující a politicky nekorektní, přepustí kormidlo skrytýmu pošukovi, kterej je jen blbej a utrženej ze řetězu. vincentu casselovi neodoláte ani v momentech, kdy se jeho charakter s vyprázdněnym pohledem vyprázdní do výřivky, kde jste zrovna s vaší invalidní přítelkyní. viva la france..? ()

S_t_e_a_d_y

Pankáčská masturbace okopávaného pyje nad ksichtem společnosti, která je do příjemné míry otevřeným textem, ale nikoliv natolik, aby jí hrozilo nebezpečí masové dezinterpretace. Rezignuje (jak to ostatně mají masturbace ve zvyku) na jakoukoliv oscilaci a celou dobu se zabývá výhradně gradací, což ji ovšem tak trochu připravuje o filozofickou hloubku. Z této plytkosti ji částečně vysvobozuje vynikající hudba a jinde poněkud bezkrevný, ale zde velmi živý Vincent Cassel. ()

DJ Kritik odpad!

Možno som mimo ja, ale road movie magora a homosexuálneho outsidera, kde sa kladie dôraz na ich vyšinutosť, pokladať za umelecké dielo mi pripadá úchylné. Toto skutočne nepotrebujem k šťastiu. Vtiahnutie do deja: žiadne Akcia:* Dramatičnosť: * ()

0verseer

Nekonformný a provokatívny. Ale nič viac. Cassel sa nebojí nekonvenčných úloh, v ktorých sa (herecky) môže naplno odviazať. Tentokrát s Olivierom Barthelemy tvoria (ne)tradičnú dvojičku protikladov, ktorá sa rozhodla vyhlásiť revolúciu všetkým okoloidúcim. A to doslova. Aj keď som sa niekoľkokrát vzhľadom na absurditu situácie pousmial, chýbali mi vyložene komediálne momenty, ktoré by aspoň na chvíľu dokázali depresívnu atmosféru odľahčiť. Na druhú stranu chápem, že sa Gavras snažil udržať konštantné skľúčujúce naladenie. Bez hlbšej myšlienky alebo humuru však vyčíňanie dvoch asociálov akosi postráda tú "prídatnú hodnotu", pre ktorú by všetky tie ich výstrelky nevyšumeli spolu so záverečnými titulkami do prázdna... ()

DonBraso

Tohle bylo naprosto úžasný,co ty dva dokázali,tomu se řiká herectví,ikdyž je fakt,že v tomhle ranku se mohli přímo projevit.Co bylo horší trochu,proč to tedy dělali,nějaký trochu hlubší vysvětlení by se na drama slušelo a co mi taky vadilo a to tedy snad poprvé,trochu kratší stopáž,kdy to rozjel Gavras od začátku do konce v hodně rychlým tempu.Kdybych byl hnidopich vadil mi tam záběr na to Irsko:)Jinak jsem se prostě bavil a bylo to ujetý,člověka to zasáhne a tenhle film určitě utkví v hlavě,mě tedy určitě ()

Clee

nejak slo bohuzel mimo me, cekal jsem neco agresivniho ve stylu Born Free, dostal jsem prapodivne psychologicke nevimco, podobenstvi me asi nebavi. Herecky ovsem klobouk dolu. ()

efialtes

Nebezpečně inspirativní road movie zdánlivě nesourodé dvojice:staršího vyhořelého Patricka a mladého“hořícího“ Rémyho,aneb nihilismus na cestách.Francie tady (opět) pozbývá toho typicky přeslazeného turistického lesku,reálie jakoby odrážely to kompletní znechucení,pohrdání a vztek,táhnoucí se celým filmem.Pokud je dílo umělce jeho postojem k světu,tak Gavras fakt lidi rád nemá.(NJV doproručuju konzumovat společně s jeho klipy Born Free a Stress). Ať je to jak chce,tenhle film s alternativním českým názvem "Zrzi zrzi,co tě mrzí ",se mu povedl.Cassel je démon a dokazuje to zas a znova(předpokládám,že tahle role nebyla vedlejšák při natáčení Fantomase:),Barthelemy taky výborný,jen ty vedlejší role se mi zdály herecky trochu odfláknuté.A v neposlední řadě SebastiAnův výborný hudební podkres.Já tleskám a těším se na další Gavrasovy filantropické filmové počiny. ()

yourhead

"Moje vlasy ti vadí? Nechám je růst. Moje činy,moje chování tě rozčiluje? Tak to znásobím. A potom,když navzdory tvému sarkasmu,zůstanu lhostejný,můžu být konečně sám sebou,navzdory hnusu,navzdory hanbě,navzdory tomu všemu,mě budeš milovat za to čím jsem." ()

saillor

Další film karlovarské festivalové nabídky, o kterém si nejsem jista, co si myslet. Sledovat Vincenta Cassela mě baví prakticky kdykoli, pouť zrzků do Irska, země zaslíbené - proč ne? Ze začátku mě jejich excesy bavily, ale jak se to zvrhávalo v čím dál zběsilejší jízdu plnou násilí opadával úměrně i můj zájem (což rozhodně neznamená, že bych měla s násilím jako takovým problém, to jen tady mi vadilo). Takže hodnocení někde na půl cesty. ()

Maiken Algren

Také Gummo pre samozvaných intelektuálov. Najlepšie pre tých s titulom z filmovej kritiky. Tí si tam možno niečo nájdu na diskusiu ku kávičke. ()

BarVo

Keď pozerám film o dvoch psychopatoch, asi nemá význam nejak hlbšie analyzovať prečo robia to, čo robia. No na to, že ide o vzburu ryšavých, bolo tých ryšavých nejak málo, konkrétne len Vinco Cassel. Problémom tiež je, že nevyspytateľní nie sú len tí dvaja pomätenci, ale aj zvyšok hereckého ansámblu - kde sa tam sakra vzalo to dievčisko? Pre mňa to bolo na hranici paródie - Írsko ako krajina snov, kuša na pleci, prepad lekárne kvôli depilačnému krému, balón... Nerozumiem a nebudem sa tváriť, že som práve videla umelecké zobrazenie násilia vo filme. Áno, Cassel je skvelý, ale to je dosť málo. Keď už, tak Le Haine, tam to malo hlavu aj pätu. ()