Už samotný název filmu naznačuje, že nepůjde o vážný příběh, nýbrž o komedii. Poměrně lehce můžeme objevit jakousi příbuznost se slovy potrhlý, blázen, pošuk, cvok? Hrdinou je Fielding Mellish, který se pokouší bez velkých nároků nějak nenápadně protlouct životem. Kromě toho, že již delší dobu hledá pevnější milostný vztah a práci, nemá žádné ambice. Téměř systematicky se vyhýbá politice a vlivu televize i rozhlasu. Ještě jedno je na něm pozoruhodné - je věčný nešika a smolař. Ironií osudu způsobí zlom v jeho životě mladá aktivistka Nancy. Od okamžiku, kdy se Fielding do dívky zamiluje, mění se nejenom jeho vztah k okolí, ale i touha navždy zůstat jen nenápadným kolečkem ve společenském dění? Woody Allen vytvořil bláznivou parodii, v níž se místem děje stala smyšlená banánová republika San Marcos. Vysmívá se nejrůznějším vzbouřeneckým hnutím a také politice s jejími viditelnými i utajovanými metodami, mechanismy, rituály. Režisér si také s velkou chutí zahrál Fieldinga Mellishe. Nejeden satirický šleh se dotýká praktik nejmocnějšího společenského média - televize (komentování nejrůznějších zpráv a ovlivňování mínění veřejnosti). Film nezapře, že režisér velmi dobře zná světovou kinematografii a po svém si zažertoval s nejedním filmovým klasikem. A tak můžeme vidět svérázné citace z Bergmanovy Sedmé pečeti (snová scéna Filedinga odnášeného na kříži), proslulého Ejzenštejnova Křižníku Potěmkin (dětský kočárek řítící se po schodech dolů) či křížové výslechy, jak je známe z filmu Kdo seje vítr. Woody Allen tu ovšem vzdal také hold mistrům světové grotesky Charliemu Chaplinovi (etudou na známou Moderní dobu) a bratřím Marxům (připomenutím slavných titulů Psí suchary, Kachní polévka), jejichž gagy se inspiroval při zachycení jednoho lidského údělu a lidské společnosti. (oficiální text distributora)

fantomas19

Americká komédia "Bananas", v réžii Woodyho Allena (i v hlavnej úlohe), v typickej neurotickej postavičke. Testovač noviniek sa zamiluje do mladej študentky a aktivistky. Vzťah končí kopačkami, testovač opúsťa zamestnanie a rozhodne sa zmeniť život. Odcestuje do diktátorskej krajiny San Marco, ktorú poznal z demonštrácií a podpisových petícií. Cesta späť do vlasti, ako i do srdca svojej lásky, vedie cez obed u prezidenta, pokus o vraždu, únos, výcvik u revolucionárov, revolúciu, až po post prezidenta a súdny proces, ale končí happyendom - svadbou (i s priamym prenosom z naplnenia manželstva). ()

wege

Každý rok si dávám nějaký filmový cíl, letos to měl být Woody. Myslím, že to nedokážu, život a jeho vývoj byl a bude proti mně. Po dvou měsících pauzy bez koukání na v podstatě cokoliv, se do toho sice pomalu dostávám. Dneska 3 filmy!! a určitě ještě rozkoukám další. Jen každý den nebude jako ten dnešní, kdy má člověk čas, nemusí po obědě nic, protože pořád dokola chčije a půlka ostatních není doma a minimálně jedné se „lépe dýchá, když tam nejsem“. Skvěle napsané, skvělé plného absurdního humoru, kdyby ten film nebyl tvořen ve stejné době, řekl bych že buď Woody nebo Monty Python od sebe opisovali. Třeba ta scéna v bistru a objednávání sendvičů, kluci z Anglie by to nesehráli lépe. Zároveň jsem tam viděl paralelu se svým životem a mojí aktuální situací. Ten rozcházející rozhovor, ten byl pro mě tak autentický, že jsem nevycházel z údivu. Něco tomu chybí, nedokážu to úplně přesně popsat, náš vztah se už nikam nevyvíjí a pokračovalo to dále, ani jeden neposlouchat to, co říká ten druhý. A to v tom neměli to klíčové. Sakra s dětmi, zvlášť když jak rostou a mají svoje aktivity, přichází logicky rutina, ta ovšem nemusí rozbít vztah po tak dlouhé době. Proč hledat únik? Mě ta rutina neskutečným způsobem naplňovala. Když jsem viděl tu radost, jak je to všechno baví a zlepšují se v tom, čemu se věnují, byl jsem za ně šťastný. Začínám být až moc osobní, příště toho bude méně, slibuji. V nějakém akčním filmu nebo něčem podobném si přece nemůžu nic, žádné styčné plochy najít. (anonymní ČSFD sebeterapie volume 11) ()

Řízek

Můj první film od WA. Občas mi těma ptákovinama strašně připomínal Monty Pythony. I když mi přijde, že ti dokázali ty svoje gagy víc zasadit do celkové koncepce filmu. "Sehnal jsem si erotický román pro slepce. Osahával jsem sprosťárny." ()

uodevr

On: "Miluju tě, miluju tě. Miluju tě!" Ona: "Řekni mi to francouzsky, prosím!" On:"Neumím francouzsky." Ona:" Prosííííím." On:"........co takhle hebrejsky?" Je třeba říct víc? Celý film je prostě bananas a nebere se vůbec vážně, přičemž se bere zcela vážně. Neméně bananas prohlášení, I guess. Doposud můj třetí nejoblíbenější Allenovic film. ()

iz67

Film je plný budoucích příslibů, ale zůstává pouze u toho. Sada skečů, které zůstávají pouze skeči. Jedna z nejveselejších scén je ta, díky jedné z prvních rolí Sylvestera Stallona ()

kubilov

Woody Allen vkročil do svých úspěšných sedmdesátých let opravdu velmi povedeným snímkem, kterým paroduje a upozorňuje nejen na vyhrocené situace v latinskoamerických zemích prostřednictvím fiktivní země San Marcos, ale i status "hrdiny z lidu", kterým není nikdo jiný než on sám, tentokrát v roli stále roztržitého, ale poměrně chytrého jedince. Už začátek je pořádně absurdní, vždyť jaký film začíná organizovanou popravou vůdce země za účasti televizních kamer? Ještě milejší bylo zjištění, že podobné vtípky a scénky se ve filmu objevovaly docela často. J. Edgar Hoover mě potom totálně dorazil, škoda jen, že není film ucelenější a sází spíše na jednotlivé scény než na celek. ()

adamix

Taký slabší Woody Allen, no stále sa tu nájde veľké množstvo vtipných príhod a gagov. Dalo sa. I keď snímky ako Láska a smrť, Zober prachy a zmizni, či Všetko, čo ste chceli vedieť o sexe (ale báli ste sa opýtať) sú omnoho lepšie. U mňa 60%. ()

Jimbopepo

Celkom slušná zábava, myslím, že Woody ani tentokrát nesklamal. Príbeh rámcovaný kritikou žurnalistov (v úvode maximálna snaha vyťažiť z politického prevratu, v závere maximálna snaha vliezť do ľudskej intimity), popletený neúspešný babrák, ktorý sa proti svojej vôli stane významných revolucionárom, narážky na americkú "podporu" demokracie, výsmech diktatúram každého druhu, no a nakoniec katarzia v podobe "lásky z postele". Bergman, Ejzenštejn, Castro, John Lennon a Yoko Ono...to všetko sa zmestilo do tohto príbehu. A nezabudnime na mladého Sylvestera Stalloneho, ktorý sa v úvode mihne ako zlodejíček v metre okrádajúci starú ženu. Len škoda, že niečo nezamumlal :-))) ()

darebacek

Tak Allen má lepší filmy, ale určitě jsem se zasmál, sice příběh hodně zmatený, ale bláznivá hudba tomu trochu dodala šmrnc. 70 % ()

papuchalk

Naštěstí to není tak politické jak to podle ostatních komentářů vypadá. Je to hodně civilní, alespoň do půlky je to hodně i o lásce a o vztazích. Nejlepší fóry jsou přímo ze života. např. ti rodiče chirurgové, jak chtějí po svém synovi aby byl jako oni, a předají mu právě rozdělanou operaci, aby to dokončil - to mě pobavilo snad nejvíc :) Horší je že to od určité doby ztratí soudržnost a vezme to takový styl na sebe nenavazujících skečů. Proto nedávám za pět. ()

Rychloskot

Co se á na tohle říct? Jen je škoda, že jsem ho viděl až po Spáčovi, takže mi připadal nápad poněkud podobný. Ale rychle jsem na to zapomněl pod tlakem perfektního humoru, bláznivých dialogů i absurdních scén. Geniální tvůrce stvořil geniální dílo. Geniální. ()

silak_xup

Určitě jedna z hodně vtipných a trefných komedií, která poukazuje na ty absurdity, co se po celém světě dějí a je aktuální i teď, v roce 2018... což je trochu smutné no. ()

pollstro

Útržkovitá komediální zábava, která v působivé kombinaci mísí parodii s důraznou satirou reprezentující Allenův důvtipný pohled na filmový svět, ve kterém kombinuje lásku s kubánskou revolucí v prostředí banánové republiky, a zároveň nádhernými symboly odkazuje na světovou kinematografii a groteskní začátky filmové éry. Jako celek nesourodé a a nedisciplinované, přesto v jednotlivých scénách originální, sofistikované a vtipné. ()

knoxville

Davno som sa tak nezasmial...skvela komedia, miestami pripominajuca mojich milovanych Monty Python's...ja nemam absolutne ziadne vycitky, dokonaly film! ()

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN