Už samotný název filmu naznačuje, že nepůjde o vážný příběh, nýbrž o komedii. Poměrně lehce můžeme objevit jakousi příbuznost se slovy potrhlý, blázen, pošuk, cvok? Hrdinou je Fielding Mellish, který se pokouší bez velkých nároků nějak nenápadně protlouct životem. Kromě toho, že již delší dobu hledá pevnější milostný vztah a práci, nemá žádné ambice. Téměř systematicky se vyhýbá politice a vlivu televize i rozhlasu. Ještě jedno je na něm pozoruhodné - je věčný nešika a smolař. Ironií osudu způsobí zlom v jeho životě mladá aktivistka Nancy. Od okamžiku, kdy se Fielding do dívky zamiluje, mění se nejenom jeho vztah k okolí, ale i touha navždy zůstat jen nenápadným kolečkem ve společenském dění? Woody Allen vytvořil bláznivou parodii, v níž se místem děje stala smyšlená banánová republika San Marcos. Vysmívá se nejrůznějším vzbouřeneckým hnutím a také politice s jejími viditelnými i utajovanými metodami, mechanismy, rituály. Režisér si také s velkou chutí zahrál Fieldinga Mellishe. Nejeden satirický šleh se dotýká praktik nejmocnějšího společenského média - televize (komentování nejrůznějších zpráv a ovlivňování mínění veřejnosti). Film nezapře, že režisér velmi dobře zná světovou kinematografii a po svém si zažertoval s nejedním filmovým klasikem. A tak můžeme vidět svérázné citace z Bergmanovy Sedmé pečeti (snová scéna Filedinga odnášeného na kříži), proslulého Ejzenštejnova Křižníku Potěmkin (dětský kočárek řítící se po schodech dolů) či křížové výslechy, jak je známe z filmu Kdo seje vítr. Woody Allen tu ovšem vzdal také hold mistrům světové grotesky Charliemu Chaplinovi (etudou na známou Moderní dobu) a bratřím Marxům (připomenutím slavných titulů Psí suchary, Kachní polévka), jejichž gagy se inspiroval při zachycení jednoho lidského údělu a lidské společnosti. (oficiální text distributora)

mcleod

Výborná komedie s politickým tématem, parodující události na Kubě a postoj Spojených států k nim. Je ale poznat, že jde o jeden z prvních filmů Woodyho Allena, je místy trochu nedotažený. Ale přesto některé scény, jako například soudní proces, jsou nezapomenutelné. ()

Autogram

Groteska od Allena je viac absurdná, ako by sa patrilo, a ten zmätok v deji diskvalifikuje akýkoľvek príbeh. Politická satira smeruje na vtedajšie americké udalosti, takže mne bola akosi cudzia. Ešte tie reportérske vsuvky na začiatku a na konci ušli, ale celé juhoamerické dianie nebolo ani vtipné. A na Sylvestra som vyjavený pozeral, odkiaľ ten pokrivený ksicht poznám a zdalo sa mi to neuveriteľné, že sa dostal do Allenovho filmu. ()

Pecival

Bláznivé, groteskní, hravé a naprosto geniální ostatně jako všechny rané Allenovi počiny. Tuna nápadu, humorných situací a ještě skvělá satira na všechny diktátory a stabilní "demokracie". ()

venca163

Mnohem parádnější sranda než jsem čekal. Jde o takovou lehkou politickou a buhví jakou další satiru. Film nemá moc ucelený děj, jsou to takový scénky a až na výjimky docela trefný a vtipný. Začátek samozřejmě nejlepší, mám na mysli zejména dokonalou scénu z metra, kde předvádí svojí životní roli Sylvester Stallone coby kolemdoucí rapl s dalším kumpánem. Taky hodně dobrá scéna, kde dívka vysvětluje důvod rozchodu Woodymu: "I dont know, something is missing." "Its because you dont love me?". "No, I dont love you, but its something else." (80%) ()

jefff

Ave Vargas!!! Neskutečně zábavná satira na politické dění zejména v jižní americe v podání Woody Allena. Skvělé vtipy, nezapomenutelné hlášky a opět dokonalý Allen. U některých scén, když si na ně vzpomenu, brečím smíchy ještě teď. Ave Vargas!!! ()

standsiller

Saša barón síce nie je žiadne ohlo, ale neverím že keď sa niekedy pozeral na tento film a ceril svoj konský chrup popod riedke fúzy by ho vnímal rovnako ako teraz po natočení svojho diktátora. Niekto si možno povie že porovnávať týchto dvoch má asi rovnaký efekt ako keď sa staršinou štamgastov zvolený šaman pokúša presvedčiť kaktus svojej kysnúcej manželky aby miesto Aloe vzrušením z neho stekala životodarná páľavica. Ale z perspektívy nad klávesnicou sa hrbiaceho autora tohto komentára sa mi zdá, že keby existovala grafická línia pre zakreslenie fakt dobrého humoru medzi týmito dvoma filmami ( Diktátor 2012 a Banány 1971 ) nejeden lyžiar by si vo svojej fantázii pri pohľade na takýto strmák spravil dobre. ()

matolas

Tieto "trhlé", ale inteligentné filmy naozaj môžem. Dáva to síce zmysel ako vesmír a všetko okolo, ale to je zrejme pointa, že áno? ()

Chegi

Beru to jako poctu němým groteskám, která je slabší než Spáč, ale rozhodně i tak se jedná o velmi dobrou komedii. Perfektní na tom je, že za 40 let nezestárla ani o den a dnes by byla, stejně jako v době vzniku, aktuální satirou na diktátorské režimy ve světě. ()

Han22

Woody Allen se v druhém svém filmu rozjel a pálí opravdu neuvěřitelnou kadenci fórů, scének, hlášek, situací, citací a absurdit. Je to opět crazy komedie stejně jako jeho prvotina a dost těžko hodnotitelná. Spousta věcí se nepovedla, další vtipy jsou pitomé na úrovni béčkových parodií s Leslie Nielsenem, ale je tu spousta geniálních scének - třeba komentovaná poprava/komentovaný sex, revolucionářský výcvik nebo absurdní soud. Navíc příběh parodující revoluce v banánových republikách je výborný, Allen hraje takového loosera (i jeho holka mu dá košem), že mu budete fandit, zvlášť když ho příběh provláčí všemi stupni revoluce. Film má spád, je celkem krátký a díky neskutečné kadenci vtipů sem se nakonec skvěle bavil od začátku do konce, takže pro mě trošku nečekaně výborné 4*. PS: Mladý Stallone jako jeden z dvojice hajzlíků v metru, De Vito dle ofiko zdrojů ve filmu vůbec nebyl. Komedie roku 1971. ()

eagle-eye

Allena fakt nemusím a jeho filmy ani nehodnotím, protože mi vadí jeho incestní vztah, což pokládám za naprostý humus. Nicméně jako mladý a možná ještě trochu normální natočil vcelku zdařilou parodií kde mě mimo jiné zaujala výborná rolička Stalloneho - gaunera. ()

Přemek

Půvabná komedie - parodie na diktátorské režimy. Jeden z prvních Allenových filmů, občas se objeví něco, co není potřeba, ale jinak - výborná zábava (včetně úvodních "prostřílených" titulků). ()

trilo

- Fielding, do you love me? - Of course I love you. -No, but do you love me? You know what I mean? -Yes, I love you. I love you. -Can you, like, define the meaning of love? -What do you mean? It's love. I love you. -I want you in a way of cherishing your totality and your otherness and in the sense of a presence and a being and a whole coming and going in a room with grapefruit and a love of a thing, of nature and a sense of not wanting or being jealous of the thing a person possesses. -Do you have any gum? ()

defagoo

Úvodní scéna silně připomínala Monty Pythony ale nakonec se všechno zvrhlo v klasické Allenovo povídkové dílo. A povedlo se, najde se tu spousta nezapomenutelných momentů - všechno jednoduchoučké gagy. Mimochodem Sly fakt hustej. ()

agass

Můj první film od Woodyho Allena a hned taková pecka.Vůbec jsem netušil, že Woody nakroutil tuto ztřešťěnou parodii. Je to buď génius, nebo totální trotl. Nejspíš asi obojí. ()

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN