Už samotný název filmu naznačuje, že nepůjde o vážný příběh, nýbrž o komedii. Poměrně lehce můžeme objevit jakousi příbuznost se slovy potrhlý, blázen, pošuk, cvok? Hrdinou je Fielding Mellish, který se pokouší bez velkých nároků nějak nenápadně protlouct životem. Kromě toho, že již delší dobu hledá pevnější milostný vztah a práci, nemá žádné ambice. Téměř systematicky se vyhýbá politice a vlivu televize i rozhlasu. Ještě jedno je na něm pozoruhodné - je věčný nešika a smolař. Ironií osudu způsobí zlom v jeho životě mladá aktivistka Nancy. Od okamžiku, kdy se Fielding do dívky zamiluje, mění se nejenom jeho vztah k okolí, ale i touha navždy zůstat jen nenápadným kolečkem ve společenském dění? Woody Allen vytvořil bláznivou parodii, v níž se místem děje stala smyšlená banánová republika San Marcos. Vysmívá se nejrůznějším vzbouřeneckým hnutím a také politice s jejími viditelnými i utajovanými metodami, mechanismy, rituály. Režisér si také s velkou chutí zahrál Fieldinga Mellishe. Nejeden satirický šleh se dotýká praktik nejmocnějšího společenského média - televize (komentování nejrůznějších zpráv a ovlivňování mínění veřejnosti). Film nezapře, že režisér velmi dobře zná světovou kinematografii a po svém si zažertoval s nejedním filmovým klasikem. A tak můžeme vidět svérázné citace z Bergmanovy Sedmé pečeti (snová scéna Filedinga odnášeného na kříži), proslulého Ejzenštejnova Křižníku Potěmkin (dětský kočárek řítící se po schodech dolů) či křížové výslechy, jak je známe z filmu Kdo seje vítr. Woody Allen tu ovšem vzdal také hold mistrům světové grotesky Charliemu Chaplinovi (etudou na známou Moderní dobu) a bratřím Marxům (připomenutím slavných titulů Psí suchary, Kachní polévka), jejichž gagy se inspiroval při zachycení jednoho lidského údělu a lidské společnosti. (oficiální text distributora)

GOREGASM

Ztřeštěná komediální léta Woodyho, který tuto svou politickou grotesku naplňuje absurditou až po snesitelný okraj, zároveň ale nezapomíná, jak citlivou a realistickou romantickou duší je, protože Bananas začínají a končí jako typicky láskyplná a ironická romantika. Všechno mezi tím je ale bláznivá parodie, která vyznívá možná až nepříjemně aktuálně. 85% ()

MickeyStuma

Dalo by se tvrdit, že byl snímek v roce svého vzniku asi nejzábavnějším filmovým počinem. Komedie s prvky parodie a grotesky směřující ke kritice událostí v Jižní Americe svými absurdními situacemi a obrazy kupodivu nestárne a svou obrazovou výřečností a hereckým talentem spojené s dokonalou improvizací dokáže pobavit i v dnešní době. Politická naivita je dobře trefená do černého. Dialogy a gagy jsou brilantně sehrány do své čistoty přímého humoru právě ve spojení s absurdním světem. Pro někoho se může zdát dohromady celá stopáž zase naopak až moc ukecaná, ale na druhou stranu to má svůj smysl v rovnováze s groteskními gagy. Nebude to snímek pro každého, což je přirozené, ale jedná se o typický film Woodyho Allena v celé podstatě své zábavnosti. Asi největší perličkou je přítomnost Sylvestera Stalloneho v roli chuligána v metru. Když si vezmeme jaké snímky měl v této době za sebou, jedná se u něj skutečně o úctyhodný herecký výkon. ()

Evander

Hooodně bláznivá komedie, i na Woodyho… Ale oslovila mě. Humor lehký, v čase rovnoměrně rozprostřený, stopáž krátká, příjemná komedie. 72% ()

asentra

Naprostá šílenost, ale skvěle jsem se pobavila. Satira na veškerou politiku, volby, režimy, diktátory a televizní programy. A ke všemu opět excelentní Woody Allen. ()

mi-ib

"Svobodu mám rád. Ale když je člověk mrtvý, poznamená to jeho sexuální život." Velmi příjemné překvapení. Tradičně jsem si v přehršle programů nemohl vybrat a vsadil jsem s trochou skepse na Banány. Z malinko vlažného začátku, který už ovšem naznačuje o co vlastně půjde, se film rozjede v komedii jak já to mám rád. Spoustu absurdních situací, které mi trochu připomněly anglický humor, mě přiměly několikrát se opravdu od srdce zasmát. Čekal jsem, kde se objeví Stallone, ale až tak klíčovou roli jsem nečekal. :-) Nejsou to úplně čisté 4*, ale jelikož mě Woody Allen, při mém prvním setkání s jeho tvorbou, velmi překvapil, tak si je toto dílo zaslouží. ()

siloalampa

Plytký príbeh je v tomto filme nahradený gagmi plných absurdností. Niektoré sú skvelé, niektoré menej. Woody s myšlienkou sa mi páči viac. Silné 3*. ()

Iriquindae

Dobrá chytrá komedie, plná skvělého absurdního humoru. Subjektivně ale pořád nemůžu vydýchat Woodyho jako typ postavy, což mi vždycky poničí zbytek filmu. ()

rainman93

Jak vtipnou a přitažlivou formou sdělit nemilé věci týkající se krvavých diktatůr ve světě. Banáni jsou výborným příkladem. Woody si zde zvolil vynikající a bohužel stále aktuální téma, které podal s inteligentním humorem jemu vlastním. Nádherně pak bourá zažité filmové konvence, když ve skříni nalezne hráče na harfu, soulož a vražda prezidenta jsou podány jako sportovní zápasy a večeře u diktátora se zvrtne v návštěvu v restauraci. ()

Biopler

Každý nejako začínal a Allen si trúfol na komédiu. Ale komédia to veru není, je tam vtipu ako ihly v kope slamy. Nasilu a niekedy až amatérsky robené scény s egocentrikom a sexistom Allen sú prvky, ktoré robia tento film ozajstným paškvilom. ()

LordMysti

Nemám moc rád Woodyho ani jeho herecký styl, film mě nijak nezaujal, ale i přes to tam bylo spousty povedených narážek, dobrejch gagů a celkově se to dalo přežít. No a Stallone tam byl super mlaďas :). ()

pabelito

Je pravda, že toto je jeden z tých slabších Allenov, ale latka bola o pár rokov nasadená tak vysoko, že pánovi Vtipnému odpustíme aj to, ak sa ju pred blížiacim sa vrcholom vlastnej tvorby pokúsil občas podliezť. Ináč škoda, že sa u nás Banáni nevysielali za hlbokého totáča, možno by to tu padlo o čosi skôr... ()

Honzeechec

První setkání s Woody Allenem a asi i poslední... nějak jsem enpochopil kde je ten intelektuální humor. Tohle je prvoplánovitá řachanda. Okej možná před 30 lety, ale teď je to vyloženě trapný... ()

Joski

Naivne živý a nefalšovane vtipný Woody vo svojích režisérskych i hereckých začiatkoch. Plejáda gagov a slovných odbavovačiek má neotesané jadro ale presvedčivý náboj sparodovať politické udalosti a snahu na "filozofickej báze" poriešiť sexuálne pudy. Jednoznačne lahôdka pre WA fandov :- 80% ()

sehe

Dobre dozreté banáni a nezabudnuteľné Woodyzmi ako ,,Áno,dobre,sloboda je nádherná.Na druhú stranu,ak ste mŕtvy,je to obrovská nevýhoda pre váš sexuálny život."alebo,,Ona hovorí,že nie som dosť vodcovský typ pre ňu.Koho ona hľadá,Hitlera?"Absurdná komédia so skvelým hercom Woodym Allenom a skvelým režisérom Woodym Allenom ma i 40 rokov od natočenia dokázala rozosmiať. ()

Brinkley

Kdybych seděla u sklenky vína v newyorkském baru, poslouchala Woodyho a jeho politickou satiru, patrně bych se i dobře bavila. Od celovečerního filmu ale čekám víc. Bohužel ani kvůli svému obdivu k Allenovi, nemohu jít nad dvě hvězdy. ()

Psycho.R

Opět skvěle neurotické, ovšem oproti Annie příliš kusovité, spíš poslepované gagové mozaiky, než plný příběh. ()

Looka

Rozverně ztřeštěná komedie, ve které si docela dobře dovedu představit T. Hilla a B. Spencera. I když ti by se asi tolik netrefovali do "zahraniční politiky" USA, ale do kebulí :o)) ()

Bounded

Bohužel, tady na mě autor ještě nedýchá ve vrcholné formě. Stallone opravdu potěšil a vtipu se taky něco najde, ale stále v tom ještě vidím hledání vlastního neotřelého stylu Allenovi blízkému. ()

Tanmut

Přehršle skvělých a originálních nápadů rozsypaná na plátno, kde je roztěkaná Popelka Allen po jednom sbírá. ()

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN