Už samotný název filmu naznačuje, že nepůjde o vážný příběh, nýbrž o komedii. Poměrně lehce můžeme objevit jakousi příbuznost se slovy potrhlý, blázen, pošuk, cvok? Hrdinou je Fielding Mellish, který se pokouší bez velkých nároků nějak nenápadně protlouct životem. Kromě toho, že již delší dobu hledá pevnější milostný vztah a práci, nemá žádné ambice. Téměř systematicky se vyhýbá politice a vlivu televize i rozhlasu. Ještě jedno je na něm pozoruhodné - je věčný nešika a smolař. Ironií osudu způsobí zlom v jeho životě mladá aktivistka Nancy. Od okamžiku, kdy se Fielding do dívky zamiluje, mění se nejenom jeho vztah k okolí, ale i touha navždy zůstat jen nenápadným kolečkem ve společenském dění? Woody Allen vytvořil bláznivou parodii, v níž se místem děje stala smyšlená banánová republika San Marcos. Vysmívá se nejrůznějším vzbouřeneckým hnutím a také politice s jejími viditelnými i utajovanými metodami, mechanismy, rituály. Režisér si také s velkou chutí zahrál Fieldinga Mellishe. Nejeden satirický šleh se dotýká praktik nejmocnějšího společenského média - televize (komentování nejrůznějších zpráv a ovlivňování mínění veřejnosti). Film nezapře, že režisér velmi dobře zná světovou kinematografii a po svém si zažertoval s nejedním filmovým klasikem. A tak můžeme vidět svérázné citace z Bergmanovy Sedmé pečeti (snová scéna Filedinga odnášeného na kříži), proslulého Ejzenštejnova Křižníku Potěmkin (dětský kočárek řítící se po schodech dolů) či křížové výslechy, jak je známe z filmu Kdo seje vítr. Woody Allen tu ovšem vzdal také hold mistrům světové grotesky Charliemu Chaplinovi (etudou na známou Moderní dobu) a bratřím Marxům (připomenutím slavných titulů Psí suchary, Kachní polévka), jejichž gagy se inspiroval při zachycení jednoho lidského údělu a lidské společnosti. (oficiální text distributora)

derryl

Nemohu si pomoci, bavilo mne to a moc! Mám tuto komedie ze všech Allenových nejraději. Přesně vypointované vtipy, přesné vedení herců a krásná hudba. Satira a groteska jsou velkou devizou tohoto filmu a měl jsem pocit, že Woody se při natáčení jistě dobře bavil a vyřádil se na každém gagu a měl dobrý pocit, že začal točit své scénáře a nemusel se dívat, jak režiséři ničí jeho díla. ()

willis

Značně nevyrovnaný film. Některé super vtipy, až Montypythonovské, střídá nějaká ubohost. Skvělá je minirole Stalloneho :).(6.9.2005) ()

Jeržik

Nejvtipnější film 70.let.;) To jsou bezpochyby Allenovi Banáni, kteří mě zasypali takovou spoustou forů, že než jsem se přestal smát jednomu, přišli další dva.;) Jo, tomuhle já říkám KOMEDIE! ()

Alf

ne že bych se dobře nepobavil, ale vedle mnoha vtipných scének tam bylo i dost takových, u kterých se necítil tak nějak svůj, dokonce mi připadaly trochu trapné... ()

imados

Woody Allen je pro mě absolutní jednička mezi režiséry i scénáristy. Jeho humor je inteligentní, někdy vyžaduje všeobecný řehled a jistou míru vzdělaní, jindy je až neuvěřitelně absurdní. Jeho rané filmy, k nimž Banáni patří, jsou více vyhroceny k absurditám, ale to vůbec nevadí. Hlášku - "....v dětství jsem kradl pornoromány pro slepce..." považuji za jednu z nejlepších, smál jsem se u ní pět minut.A nikdy by mě ani ve snu nenapadlo, že se ve filmu od Woodyho Allena objeví byť v sebemenší roli Sylvester Stallone. ()

gocatgo

Woody měl na začátku své kariéry přetlak nápadů, jenže je ještě neuměl dát dohromady. Hodně scén i vtipů je opravdu geniálních, jenže postrádám rámec. Je to jako vidět 90 videí na youtube. Přesto má však tato směsice parodie, satyry, kritiky i absurdity něco do sebe. Úžasná reklama na cigerety Nový Zákon je ale asi to nej z celého filmu. ()

Nethar

Woody Allen a jeho ranné komediální období. Některé scény jsou založené na jednoduchém bláznivém humoru, jinde je to třeba promyšlená politická satira. Za bříško jsem se smíchy nepopadal, ale bavil jsem se dobře. ()

hell_boy

Poměrně slušná bláznivá komedie, jejíž největší chybou je, že se snaží být vtipná neustále a za každou cenu. Vtipnost proto velice často přechází v trapnost a já jsem se teda moc nenasmál a častěji jsem kroutil hlavou a nudil se. Poměrně zábavný děj je na konci utnut tak, že to vypadá, jako kdyby scénáristům došel papír, škoda. Vyzdvihnout samozřejmě můžu Woodyho Allena, který svoji postavu zvládl na výbornou. Film jako celek ale čistý průměr. ()

Gagner

Bláznivá komedie, nevybočující z ostatních Woodyho prvotin, takže opět za čtyři. Na tento film se rád podívám znovu. :)) ()

bolan

Klasické formování sexuálně frustrovaného pitomce od Woodyho Allena. Už prvních 5 min. mě dostalo do kolen. ()

toi-toi

Začínajúci Allen a hneď v najlepšej forme. Absurdná groteska plná nielen sexistických narážok kritizujúca dobové pomery v USA či v Južnej Amerike - od politiky, cez spoločnosť až po televíziu. Mnoho vtipov hraničilo až s pythonovskou abusrditou. Woody mal proste skvelý začiatok kariéry. ()

Brejlil

Netradiční pohled na tradiční oblast zájmů amerických imperialistů. República de San Marcos se neustále zmítá v nových a nových převratech, tak nadšeně komentovaných zasloužilými pracovníky ABC. A když jeden z el presidente zhyne v krupobití kulek a nastoupí na jeho místo el dictatore, otevřou se netušené možnosti i rádoby intelektuálovi a zkušebnímu technikovi Mellishovi. Některé vtipy jsou vynikající, jiné spíše průměrné. Reklama na novou značku cigaret Nový Zákon mě skoro přivedla k víře a tabáku. Co ovšem vede, je mladej Sly a jeho masakr důchodkyně o berlích v newyorském metru. Škoda jen, že si ho Woody víc nevychutnal... ()

VictorMartel

CITACE • „Can you believe that? She says l'm not leader enough for her. Who's she looking for - Hitler?“ • „You cannot bash an American citizen without State Department permission.“ • „Freedom is wonderful. On the other hand, if you're dead, it's a drawback to your sex life.“ • „For or against the government? ClA's not taking any chances. Some of us are for it and some of us are gonna be against it.“ • „From this day on, the official language of San Marcos will be Swedish. Silence. ln addition to that, all citizens will be required to change their underwear every half hour. Underwear will be worn on the outside so we can check. Furthermore, all children under 16 years old are now 16 years old." • „What is this with my education? I had two days of college. l need three years and 363 days to get a degree.“ • „l'm... l'm reminded tonight of the... of the farmer who had incestuous relations with both his daughters simultaneously... lt's the... lt's... lt's the... lt's the... wrong crowd for this joke.“ • „New York garbage men are striking for a better class of garbage.“ • „He's a bad apple, a commie. A New York Jewish intellectual communist crackpot. l mean, l don't wanna cast no aspersions.“ • „Sorry to disappoint you, but l've known Fielding for years and he's a warm, wonderful human being. Would the clerk read that statement back, please? ''l've known Fielding for years and he is a conniving, dishonest little rat.''“ • „l think Mr Mellish is a traitor to this country because his views are different from the views of the president and others of his kind. Differences of opinion should be tolerated, but not when they're too different. Then he becomes a subversive mother.“ PODOBNÉ • The Dictator (2012), Er ist wieder da (2015) ()

TomasKotlant

Komediálnost, narážky a absurdita se navzájem vytlačují z hlavního směřování filmu, takže výsledkem je guláš, který drží po hromadě hlavní postava a jednotná atmosféra, ze které se občas vyloupne drobný neškodný fórek. Bohužel jsem se mockrát nezasmál, nicméně je možné, že chyba nebyla ve filmu, ale mezi televizí a sedačkou. To bohužel nemohu do hodnocení promítnout, takže sorry Woody. *** Ve zkratce: Woody se snaží sbalit holku, prezidentovat, režírovat a během toho všeho nějak zapomněl mě rozesmát. Snad jsem byl jediný. ()

lsd

Nejlepší scénou v tomto filmu je pro mě jistě nákup v obchodě a ještě odjištění granátu:-). Opět komedie s drobnými chybami, ale i přesto výborná ()

troxor

Allen stejný jako vždy, tentokrát se ale všechno nepodařilo na 100%. Vtipů je zde docela dost, některé jsou ale překvapivě trapné - reklama, přímé přenosy, puče a soud, kde jsem celou dobu čekal na pointu a ona mrška nepřišla. Ale jsou tu i dobré nápady - metro, trafika a nákup "trochy" toho jídla. Přesto -zklamání... ()

BOURQUE

Bláznivá komédia o politike a politickej situácii v Južnej Ameriky pod taktovkou W. Allena. Asi to nepotrebuje žiadny ďalší komentár! Podívajte sa na to!! Osobné hodnotenie: 80% (****) ()

Eluin

Woody nezklame (a potěší i mini rolička Sylvestera Stalloneho), i když to tu ještě pořád není stoprocentně ono. ()

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN