Jednou přinesla kořenářka starému králi zvláštní rybu. „Kdo ji sní, porozumí řeči zvířat“, řekla. Kousek ryby, i přes přísný zákaz, snědl mladý králův sloužící Jiřík. Král ho za to potrestal a poslal ho do světa, aby mu přivedl nevěstu, krásnou Zlatovlásku. Klasickou pohádku K. J. Erbena zná v Čechách, na Moravě a ve Slezsku snad každé malé dítě. Tato pohádka patří k těm nejmilovanějším už od roku, kdy se na našich obrazovkách objevila poprvé. Písničky napsali Angelo Michajlov a Eduard Krečmar. Zlatovlásku si zahrála Jorga Kotrbová (zpívá Jitka Molavcová) a Jiříka Petr Štěpánek. (Česká televize)

Stanix

Celkem kvalitní pohádka z oněch časů. Některé skladby jsou opravdu dobré, plus některé mě dokonce dost rozesmívaly v dobrém slova smyslu. Inu kvalitní skladatel Michajlov ve spolupráci s obstojným textařem Krečmarem, to je jiná liga. Kapitola sama o sobě jsou ovšem animace a "triky" zvířátek, ty jsou tak "primitivní" a pitomé, že jsou až neodolatelně úsměvné a k pohádce sedí jak prdel na hrnec. ()

Knor

Tahle pohádka mě strašně rozčiluje. Jediná sympatická postava je král, ten jedinej jedná logicky a rozumně :-) Prostě od malička nechápu, proč když Jiřík dostal rok na to aby našel Zlatovlásku kvůli neuposlechnutí příkazu, proč neutekl sakra ? Proč ? Měl rok na to aby se usadil někde hodně daleko pod jinou identitou a mohl spokojeně žít daleko od krutovlády atd.... místo toho se vrátí s nevěstou pro krále, který ho nenávidí a nechá se klidně zabít !? Tohle mě strašně sere :-D magor ()

Godhaj

,,Tahle panna to nebude. Ta taky ne. Ta taky ne. Ta taky ne. Ta taky ne. Ta taky ne. Ta taky ne. Ta taky ne.“ Už jako malý prcek jsem na Zlatovlásce neměl rád spousty věcí. Jednak jsou to umělá zvířátka (ryby, pavouk, moucha, ptáčata, mravenci), která jako jako by vypadla z Jů Hele. Pak mi vždycky vadily písničky, hlavně ty co zpívají hodný král v podání Peška a zlý král hraný Holým. Také pod pojmem ,,krásný zámek“ si nepředstavím Červenou lhotu. Jako dítěti mi vždycky připadalo, že je to panelák nabarvený na červeno. A Kotrbová se svým zlým obočím mě naháněla strach. Morbidní konec mi vždycky zanechal takovou divnou pachuť, protože defakto Jiřík se stane zombií. ()

topi80

Je to k nevíře, ale málokoho by napadlo, že tato pohádka má svou formou zapadat spíše mezi ty studiové pohádky, kterých Vlasta Janečková natočila miliony a pro které dokázala vždy získat neuvěřitelně hvězdné obsazení. Přesto právě Zlatovlásku řadí řada z nás spíše mezi klasický filmový pohádkový výkvět. Čím se to stalo? Vždyť děj je kondenzován právě tak jako ve zmiňovaných ateliérových dílech (král Pešek se ani moc nezajímá o to, komu svou nejdražší, aspoň hodnotou vlasového porostu, dceru vlastně dává). Jenže tady se herci nepitvoří, kamera je tady příjemně barevná a z celé pohádky dýchá neuvěřitelná pohoda (i přes přísného krále, kterého mistrovsky zahrál Jiří Holý). Co však pohádku nekompromisně katapultuje do první ligy, je úchvatná hudba od mistra Angela Michajlova, který i se skromnou orchestrací dokáže vytvořit kouzelné melodie. ()

Anianna

Miluji ty písničky. Hudba Angelo Michajlova  mě upoutala v mnoha filmech té doby, třeba v Popelce nebo v muzikálu Třicet panen a Pythagoras. Právě kvůli těm písním si znovu a znovu filmy pouštím jako kulisu k práci. Nijak ovšem nechci upozadňovat vizuální stránku Zlatovlásky. Je to krásná pohádka spojená s mým dětstvím a časem jen zraje. ()

LuNaj

Tahle pohádka mi docela přiostla k srdci, neboť vždycky, když jí v tv dávali, tak se mamka vrhla před bednu a nikdo nesměl ani muknout. Takže nezbývalo, než sednout na pohovku a čučet s ní. A i teď, když bydlím sám, tak se na Zlatovlásku rád podívám. Přece jenom má ta blonďatá slečna něco do sebe;-) ()

Ele(a)nora

Moc pěkná pohádka s trochu (hodně) sladkobolnými písničkami, která rozhodně patří k tomu lepšímu v televizní tvorbě a která rozhodně, už od mého dětství, patří a bude patřit k mým nejoblíbenějším. ()

Stejšn

Příklad, jak špatně vybrané herecké obsazení hlavních rolí může zruinovat celý film. Kdo proboha mohl vybrat Jorgu Kotrbovou do role nejkrásnější ženy na světě? Stejně jako Petra Štěpánka coby kladného hrdinu. Do toho děsné loutky zvířátek. Snad jen Jiří Holý tu za něco stojí, ale i tak nedám víc než jednu hvězdičku. ()

Lennie

Kde jsou ty doby, kdy jsme si ve školce zpívalí "Ná ná ná" jako ze Zlatovlásky a mezi holami se hádaly, která budeme "hrát" hlavní roli...Dlouho jsem tuhle pohádku udržovala na žebříčku těch lepších pohádek, ale když jsem vyrostla z dětských střevíčků naivity, ukázalo se, že to vlastně není žádný skvost české kinematografie... ()

Slunik

Krásná pohádka, jejíž úspěch tkví v úžasných písničkách, které si zpívám ještě týden po sledování televize. Sice mi vadí typicky nezaměnitelný hlas, který Zlatovlásce propůjčila Jitka Molavcová, o to jsou ale písně vtíravější. ()

Vanguard77

Tuhle pohádku jsem viděl několikrát a slyšel asi tisíckrát... maminka si jí pouští při žehlení. I když mi její písničky do vkusu nesedí, nějakou tu hodnotu jí upřít nemůžu. 60% ()

Sagisia

Na téhle pohádce se mi vždycky nejvíc líbil ten "bokeh" na Zlatovlásčiných vlasech po sundání loktušky. A Červená Lhota. A nikdy jsem nechápala, že si Jiřík vybral tu s těma vlasama z nepravýho zlata, když ty ostatní byly mnohem hezčí. Zbytek mi způsobuje hluboké deprese... zejména ty písničky a Jiřík s plastelínou na krku. ()

Havala

Kotrbovou a Štěpánka tato pohádka proslavila skoro tak jak Červenou Lhotu. Choreografie trošičku slabší. ()

borohub

Když je člověk nemocný a je nucen ležet v posteli tak opravdu ocení jakýkoliv "slušnější" film či seriál v televizi(nepočítejme španělské telenovely, sračky typu talentamia atd..) Toto je příklad filmu že kdybych na něj čumět nemusel(respektive neměl co jiného na práci) tak na něj nečumím. Čuměl jsem, efekty jsou vtipné, příběh stupidní ale ve výsledku to hodí úsměvný mix. Jednu hvězdu plus dávám automaticky že to není z dílen Zdenka Trošky - což v dnešní době je pohádek velmi mnoho. průměr no, viděl jsem horší pohádky ale i lepší.. ()

maoc

Loutky i zpívánky v pohodě, scénář se naštěstí drří předlohy, čili v pořádku. Co ale moc nedávám jsou faily scriptu nebo kdo to měl vůbec na starosti. Jiřík vesluje na jezeře, kde je vidět jez či jakási hráz, zámek má být na ostrově, ale vede k němu most (vím, že zámek na ostrově u nás nemáme, ale co je mi do toho?). Pohádka působí hodně lacině, jakoby místy byla spíchnutá na koleně, ale zase ji nejde upřít půvab. ()