Jednou přinesla kořenářka starému králi zvláštní rybu. „Kdo ji sní, porozumí řeči zvířat“, řekla. Kousek ryby, i přes přísný zákaz, snědl mladý králův sloužící Jiřík. Král ho za to potrestal a poslal ho do světa, aby mu přivedl nevěstu, krásnou Zlatovlásku. Klasickou pohádku K. J. Erbena zná v Čechách, na Moravě a ve Slezsku snad každé malé dítě. Tato pohádka patří k těm nejmilovanějším už od roku, kdy se na našich obrazovkách objevila poprvé. Písničky napsali Angelo Michajlov a Eduard Krečmar. Zlatovlásku si zahrála Jorga Kotrbová (zpívá Jitka Molavcová) a Jiříka Petr Štěpánek. (Česká televize)

Mparrowka

Musím říct, že tuhle pohádku mám moc ráda a to nejen díky chytlavým písničkám, ale i vynikajícímu hereckému obsazení (Štěpánek, Holý, Pešek, Rosůlková atd.) s vyjímkou Jorgy Kotrbové, která se podle mě na roli princezny, natož Zlatovlásky, vůbec nehodila. V této roli bych mnohem radsi viděla takovou Olinku Schoberovou. ()

melica

Tuhle pohádku mám moc ráda kvůli písničkám a sympatickému princi Jiříkovi - Petru Štěpánkovi. Král je patřičně odporný, aby diváka jeho konec potěšil. A v neposlední řadě jsme o poslední vánoční repríze film s rodinou "dekonstruovali": jako nejzásadnější chyba se nám jeví, že princezny v závěrečné scéně na loďce nedrží pádla za hlavice, a tudíž pádlují špatně! ()

L_Into

Čím jsem starší, tím ji mám radši. Petr Štěpánek tu je neuvěřitelně krásný, jeho písnička z loďky nezapomenutelná a všechno je to tak...roztomile romantické. Příjemně jiná než ostatní kvalitní československé pohádky. ()

Aimeel

Krásná česká pohádka, se skvělými herci. Kdysi jsem se na Zlatovlásku dívala nerada, kvůli Jířímu Holému. Teď se ale na ni dívám docela často. ()

honza.kuzel

Starší no-CGI klasika v duchu každý dobrý skutek bude po zásluze oplacen a silného charakteru, tj. že slib (vedení státu) je důležitější než vše ostatní. ()

Jarsey

Petr Štěpánek, Ladislav Pešek, příjemné melodie a zapamatovatelné písničky... to je pro mě Zlatovláska. Je ale dost dobře možný, že jen z příběhu a hereckých výkonů není snímek živ a zde to hodně drží nad vodou právě ty písně. ()

Maskati

Tak to má být! Zlo je zlo, dobro je dobro, děti v tom nemají guláš. Písničky berou za srdíčko, prostě povedené dílko. ()

Reyer

Tahle pohádka mi nikdy neprirostla k srdci... buď obsazením, nebo moc hudby. Nevím...prostě to není pro me... ()

Marta.Adamko

Jedna pro mě z nejkrásnějších princezen,krásné písničky a výborní herci,neumím si to představit jinak,dodnes mě tahle pohádka dojme ()

martin2702

Krásná pohádka taky na ní vždy koukám Jiřík je super Jorga Kotrbová moc hezká princezna král hnusák všech hnusáků děj je takový dost rychlí ale dávám 4 hvězdy. ()

yiyiyi

Jedu, jedu pro něhu. x Kdo na zemi Bůh je málem? Co dodat k těm téměř 300 komentářům? Balzám na duši, hodinu a čtvrt trvající trans z výkonů hereckých mistrů i v těch nejmenších rolích, do toho skvostná hudba s chytlavými texty a nádherná čeština. A scéna, kdy se Ladislav Pešek coby starý král loučí se svou nejmilejší dcerou, patří k nejdojemnějším v celé historii televizních i filmových pohádek. ()

axelson

Pro mně osobně jedna z nejkrásnějších pohádek. Ač jsem osobně Jorgu Kotrbovou nemusel, tak zde jí role princezny sedla. A hlavně se točilo na mém nejoblíbenějším zámku Červená Lhota. Za mně pět hvězdiček... ()