Jednou přinesla kořenářka starému králi zvláštní rybu. „Kdo ji sní, porozumí řeči zvířat“, řekla. Kousek ryby, i přes přísný zákaz, snědl mladý králův sloužící Jiřík. Král ho za to potrestal a poslal ho do světa, aby mu přivedl nevěstu, krásnou Zlatovlásku. Klasickou pohádku K. J. Erbena zná v Čechách, na Moravě a ve Slezsku snad každé malé dítě. Tato pohádka patří k těm nejmilovanějším už od roku, kdy se na našich obrazovkách objevila poprvé. Písničky napsali Angelo Michajlov a Eduard Krečmar. Zlatovlásku si zahrála Jorga Kotrbová (zpívá Jitka Molavcová) a Jiříka Petr Štěpánek. (Česká televize)

harryexists

Nelze objektivně hodnotit! :) Uznávám ale nestydím se, že jsem v dobrém slova smyslu vůči téhle pohádce předpojatá :) Ale když si ji zpíváte už od malička, umíte všechny texty nazpaměť a vzhlížíte k Jiříkovi, tak to snad ani jinak nejde. Nejmilejší na tom asi je nepřekombinovaný a jasný děj, správné morální zásady a ztotožnitelné postavy. ()

Tsuki003

Znám plno lepších, ale ještě víc horších pohádek, než tuhle. Písničky mě jako dítě trochu štvaly, ale teď už mi nějak nevadí. A ty zvířátka byly celkem roztomilý :) Skoro vždycky se ráda znova kouknu. ()

Saxos

To by měli Greenprasáci radost. Mravenci, ptáčci, šikovná rybka, moucha bonzačka a dokonce i zlatá paruka, vše umělé. ()

Logout

Buďte spokojení, Jiřík se nám žení Prý já za to můžu, tak to není Na co z toho jářku vinit kořenářku? Láska vyhrává! ()

Kozlowski8

K této pohádce jsem odjakživa cítil jakousi averzi. Jednak kvůli nesympatickému obsazení, jednak kvůli umělým zvířátkům a taky kvůli docela stupidnímu příběhu. Jenom červený zámek na vodě mi učaroval - nic víc. 25%. ()

moriero

Normálně, když jsem byl ještě děcko, tak se mi tato pohádka příliš nelíbila. Moc levné efekty, moc zpívání, "divná" princezna. Ale s odstupem času jsem obrátil o 180 stupňů. Písničky jsou opravdu krásné (Štěpánek překvapivě dobrý zpěvák) a už skoro zlidověné. A Margaret Houlihanová mezi svými 11 sestrami fakt vyčnívá: má neskutečně ladnou šíji a sexy podmanivý hlas (než ji začne zpívat Molavcová). ()

Teachman

Námět a zápletka: 9/10 ... Vizuální stránka: 9/10 ... Soundtrack: 10/10 ... Didaktický potenciál: 8/10 ... Celkový dojem: 6/10. ()

Lilith03

Krásná pohádka, ale musí člověk zavřít všechny oči... Tolik nelogických věcí, které nebyli vysvětleny,.. ach Bože proč? Kdo je ta babička? Proč donesla toho hada? Proč zrovna hada? Jaktože pak rozumí zvířatům? Proč ty zvířata vypadají tak hrozně? Došlo Jiříkovi, že to pěkně posral, když jim dal toho koně? Ví, že se pak museli ti dva hádat zase o koně? Proč jel hledat Zlatovlásku a neutekl do jiného království? Proč s ní pak neutekl? Proč když tedy neutekl, tak si nechal srazit hlavu? Proč se chová jako blbec? Proč tvůrci vybrali tak rozdílné princezny, že to vypadá, že královi královna zahýbala na každém rohu? Proč ty princezny jsou tak nehezké? Proč Zlatovláska je z nich nejošklivější? Já netvrdím, že jsou vyloženě hnusné, každá žena je krásná svým způsobem, ale polovina těch slečen se tam nehodila a Zlatovláska vážně není nic moc když to porovnáme třeba s krásnou Ladou se zlatou hvězdou na čele. Každopádně pohádka je zase taková pěkná, má hezké písničky, hudbu a celkem dost se podobá moji nejoblíbenější Popelce z roku 69. A Štěpánka mám ráda, byl tady dobrej. No mám tuhle pohádku ráda, ale mám při ní vždy tolik otázek, že mě z toho bolí hlava. Teď mě zase napadá, proč Jiřík dostával tak divné úkoly nebo proč je král vůbec prezentován jako zlá postava když je jen narcis, ale to bych mohla zase pokračovat ještě dlouho. ()

alky

Hezká pohádka, určitě patří k těm lepším...vždycky se těším na Peška a i na Holýho, ten je tak úžasně slizkej a nechutnej král a ještě když začne zpívat "jen já, jen já" prostě kouzelný! :) ()

vlastovka

Klasika která mně nikdy neomrzí. Chytlavé písničky si pamatuji dodnes. Jedině nemusím J.Kotrbovou v roli Zlatovlásky (brutálně vytrhané obočí a obludná paruka jí zrovna nelichotí). ()

CID7

Patří to mezi lepší průměr, pěkné písničky, exteriér-pékná Červená Lhota. Kotrbová-pěkná. ()

Tanulin

Milá pohádka o dobru a zlu.Štěpánek je tu tak mladý a tak hezký....princ jak vymalovaný....kde ale přišli na to, že Zlatovlásku má hrát J.Kotrbová to nikdy nepochopím :o) ()

juluch

čím som staršia, tým viac viem oceniť dobre natočenú klasiku s bonusom na záver - krásnou zamilovanou zrepovanou pesničkou :) - tak proč z toho jářku vinit kořenářku LÁSKA VYHRÁVÁ! ()

dogrose

Petr Štěpánek byl tehdy pro nás idolem. Jiří Holý byl skutečně zlým králem a Ladislav Pešek tím hodným. Fakt jsem věřila, že Jorga má zlaté vlasy i doopravdy a ptala jsem se maminky, kde takovou herečku sehnali. Krásná Červená Lhota - škoda, že se tehdy nepsalo do titulků pohádek, kde se natáčely... Výborné obsazení. Loutky bezva. Pro mě jedna z nejlepších pohádek Vlasty Janečkové. Laskavá, srozumitelná, humorná. Jediné, čemu ani po 40 letech nemůžu přijít na chuť, je rozdíl mezi altem Jorgy Kotrbové a sopránem Jitky Molavcové. NIcméně kdykoli mám možnost, ráda se znovu podívám. ()