Jednou přinesla kořenářka starému králi zvláštní rybu. „Kdo ji sní, porozumí řeči zvířat“, řekla. Kousek ryby, i přes přísný zákaz, snědl mladý králův sloužící Jiřík. Král ho za to potrestal a poslal ho do světa, aby mu přivedl nevěstu, krásnou Zlatovlásku. Klasickou pohádku K. J. Erbena zná v Čechách, na Moravě a ve Slezsku snad každé malé dítě. Tato pohádka patří k těm nejmilovanějším už od roku, kdy se na našich obrazovkách objevila poprvé. Písničky napsali Angelo Michajlov a Eduard Krečmar. Zlatovlásku si zahrála Jorga Kotrbová (zpívá Jitka Molavcová) a Jiříka Petr Štěpánek. (Česká televize)

zette

Pohadka, ktera ma jedny z nejhezcich pisnicek, jez si pobrukuji uz tyden v kuse. Dejove me to zase tolik nezaujalo a verim, ze by se nasel v te dobe lepsi typ pro Zlatovlasku nez Jorga Kotrbova. Na to, ze jde jen o televizni pohadku, nemaji se tvurci za co stydet. Pri dnesnich pohadkach uz muzeme jen vzpominat na drive polozenou vysokou latku. ()

Bane_Boss

Zlatovláska je pro mě nejlepší česká pohádka. Pěkné písně (především Nes mě loďko ke břehu, to by mělo dostat Oscara za nejlepší song, čistá ulice styl ghetto život!), dále pak silný příběh ze života, který chytne za srdce a v neposlední řadě příjemní herci. Díky Zlatovlásce jsem se naučil, že nemám podceňovat rybičky či mravenečky, bo když pro ně něco udělám, tak mi pak oplatí službu. Psaní tohoto komentáře mě navnadilo a proto si du pustit ten "oscarový" song a zapěji si ve vaně. ()

KajusaK

kdybych to neviděla, o nic bych nejspíš nepřišla..strašně moc chyb, loutky trapné .. dávám jednu hvězdu navrch za Petra Štěpánka, ale jinak opravdu o ničem..Ostuda Erbenovi.. ()

otík

Velmi pěkná klasická česká pohádka, která se svou kvalitou téměř dorovná těm nejlepším a nejklasičtějším, a tak patří k tomu nejlepšímu, co bylo v oblasti pohádek v 70. letech natočeno. Spousta písniček, z toho jedna nesmrtelná, neodolatelný mladý Petr Štěpánek a roztomilá bába kořenářka s podivným, dobře chutnajícím hadem. ()

MJMilan

Krásné písničky, pohádka krásná, možná trošku ponurá, ale každopádně je to klasika českého pohádkového filmu. ()

vesper001

Druhá nebo možná třetí nejhezčí česká filmová pohádka (o první nemůže být sporu). Petr Štěpánek i Jorga Kotrbová sice vypadají spíš jako ilustrace z pohádkové knížky než jako živí lidé, ale v tomto žánru to až tak nevadí (a dětem už vůbec ne). Loutková zvířátka působí v dnešní době digitálních technologií úsměvně, Ladislava Peška nesnáším, ale z nostalgie a také pro ty ušní červy dávám 4*. ()

sator

Cením to že je to vlastně neveselá až morbidní pohádka, ale nakonec ze šťastným koncem (tedy pakliže je svatba štěstí:) Poselství je stále stejné "jít za svým srdcem" i když to někdy může dost bolet..."Kotrbové (té dračici) jsem tedy něhu a laskavost nikdy moc nevěřil...Za Michajlovovu hudbu a písničky* navíc... ()

Mol

ZLATOVLÁSKO, KRÁSKO!! Jaj tak tohle jsem hodně dlouho neviděl. Klasika mého dětství kdy jsem to zase viděl až mockrát. Nezapomenutelné scény jako ti ptáčci co donesli mrtvou a živou vodu, o hlavu kratší princ a nádherná buchta v roli zlatovlásky. To byla moje tajná láska. ()

Tyny

Moje oblíbená pohádka, na kterou velmi ráda vzpomínám. ,,Zlatovlásko, krásko, kdo ví co bude dál? Zlatovlásko, krásko, chce tě bohatý král." Krásné texty. Na Zlatovlásku můžeme být hrdí, opravdu krásná pohádka. ()

Lachtaan

Pohádka, kterou jsme jako malí sledovali mnohem častěji než jen jednou ročně o Vánocích. Pohádka, kterou jsem měl poněkud rád kvůli legendárním čarokrásným písničkám, ale nesnášel ji kvůli opravdu nepříjemné a už vůbec ne hezké princezně. ()

Zdeňka

To mám ráda, sednout si do křesla, pustit si něco v televizi, co má normální děj a pěkně si zazpívat. A Zlatovláska má krásné písničky... Buďte spokojeni, Jiřík se nám žení. Prý já za to můžu, tak to není. Na co z toho jářku vinit kořenářku, láska vyhrává! ... ()

Elví

Když jsem začala uvažovat, zda-li funkce jednajících postav je totožná a kde je podle Vladimíra Proppa škůdce, nedostatek a funkce dárce, uvědomila jsem si, že potřebuju prázdniny. Ale honem. ()

Slintiik

Tuhle pohádku jsem jako malej zbožňoval, hlavně kvůli jejím chytlavým písním. Po dlouhých letech jsem se na ni podíval znova a to kouzlo stále nevyprchalo, to myslím mluví za vše:) ()

noriaki

Do klasických pohádek z padesátých a šedesátých let má Zlatovláska daleko, a i v té "normalizační" éře ji zastínily perly jako Tři oříšky pro Popelku a nebo Šíleně smutná princezna, ale pro mě má tenhle Erbenův příběh zvláštní kouzlo. Jednak díky hercům, zvláště křehká, skoro nadpozemská krása Jorgy Kotrbové mi brala dech tehdy i dnes, a druhak díky výtečnému hudebnímu doprovodu. Tohle je jeden z mála filmů, ve kterém mi muzikálová složka nejenže nevadila, ale dokonce jsem se na ni i těšil. A to nemluvím jen o Nes mě loďko ku břehu, ze které se postupem let stala nepřekonatelná klasika hospodského zpěvu. Jestli vás někdy ve dvě ráno vzbudí parta lidí vyřvávajících tuhle tklivou píseň, tak je dost možné, že v ní budu i já. ()