Jednou přinesla kořenářka starému králi zvláštní rybu. „Kdo ji sní, porozumí řeči zvířat“, řekla. Kousek ryby, i přes přísný zákaz, snědl mladý králův sloužící Jiřík. Král ho za to potrestal a poslal ho do světa, aby mu přivedl nevěstu, krásnou Zlatovlásku. Klasickou pohádku K. J. Erbena zná v Čechách, na Moravě a ve Slezsku snad každé malé dítě. Tato pohádka patří k těm nejmilovanějším už od roku, kdy se na našich obrazovkách objevila poprvé. Písničky napsali Angelo Michajlov a Eduard Krečmar. Zlatovlásku si zahrála Jorga Kotrbová (zpívá Jitka Molavcová) a Jiříka Petr Štěpánek. (Česká televize)

Krchy

Proč jsem chutnal rybu, proč? Srdcovka a kult jako kráva s rapující babčou na konci, no co chtít víc? A to ještě nutno zmínit perfektní triky, které jsou tak trapné a neumětelské, až nemají chybu. Nejlepší pohádka hned po S čerty nejsou žerty. ()

slavista27

Ke krásné pohádce pro mě neodmyslitelně patří i krásné písničky. A to Zlatovláska do puntíku splňuje! Na tuhle pohádku se těším asi nejvíc ze všech každé Vánoce, ještě spolu s "černobílou" Popelkou. Jednoznačně pět hvězd! ()

L'Alpagueur

Zlatovláska převyšuje pozdější Slíbenou princeznu ve všech směrech a možná proto jí dávám pět hvězdiček. Ono někdy není na škodu, když se scénář pevně drží předlohy a princezna se chová jako princezna a ne jako noční sociální pracovnice. ()

Joeey

Těch 5* není za to, že by šlo o převratný film, ale za to, že "norma" filmového zpracování pohádky byla splněna na výbornou!! Všechny postavy výborně zahrané a písničky zde jsou kapitola sama!!!! ()

ex.it

Moje nejoblíbenější pohádka. Když se na ni dívám bez vzpomínek a všeho kolem, natočená zase tak úchvatně není, ale ty písničky a mravenečci... Mám ji ráda. ()

frbulka

Není v tom jen špetka nostalgie a špetka lásky z dětství k švarnému Jiříkovi, ale i po letech ve mně převažuje dojem, že Zlatovláska patří k tomu nejlepšímu, co dosud česká pohádková filmografie nabídla (i díky nádherným písničkám). Moje absolutní srdcovka. ()

Haide

Do teď babička, každému mému známému, který k nám zavítá, vypráví, jak jsem jako malá s šátkem přes obličej stála vedle televize, když Jiřík přemýšlí, která je Zlatovláska, "aby si mě vybral". Naprosto srdeční záležitost. Když mi bylo pět, byla to má zdaleka nejoblíbenější pohádka, ale i dnes se na ni velmi ráda podívám, i kdyby jen kvůli úžasné hudbě. ()

PavelZava

Zlatovlásko, krásko, kdoví co bude dál *** Zlatovlásko, krásko, chce tě bohatý král je asi nejzásadnější píseň. *** Nejlepší postava je král od Zlatovlásky (Ladislav Pešek), který sedí na břehu jezera a chytá ryby. Chudák dvanáct dcer, to měl víc než Klabzuba synů. *** Král spočítá perly a řekne : Dobře, dobře jsi udělal svou věc, ale dnes už odpočívej. *** Zlatovlásku zpívá Jitka Molavcová *** Starý král (Jiří Holý) je taky náramnej zpívá : Kdo má kočár pro svou paní, já, já, já a tak podobně vždy to končí já,já,já. *** Celkově je to dost legrace, alespoň tak to vidím dnes. Jinak jsem pohádku mockrát neviděl, patrně qůli utečivšímu Janu Třískovi ? ()

tranquill

Příjemná muzikálová pohádka, jen nevím, proč ji nehrála přímo Jitka Molavcová, když už jí propůjčila svůj krásný hlas... ()

anitae

Od dětství tuhle pohádku moc nemusím - divné loutky zvířátek, živá a mrtvá voda a taky moc písniček-některé z nich pěkně otravné. ()

Schlierkamp

Klasická československá pohádka dle předlohy K. J. Erbena. Notoricky známý příběh o Jiříkovi, jenž splní tři těžké úkoly a vyslouží si tak pro svého krále nevěstu, je pojat velmi jednoduše a je zde kladen velký důraz na hudební složku, jež se skutečně povedla. Skladatel A. Michajlov a autor textu E. Krečmar vytvořili nesmírně působivé hudební dílo, přičemž za nejpovedenější jednoznačně hodnotím dnes už zlidovělý hit ve scéně, kdy pluje Jiřík na loďce k zámku. Nezapomenutelná píseň Jedu jedu pro něhu vskutku snese nejvyšší měřítka a její interpretaci lze využít pro nejrůznější příležitosti. Co se týká hereckých výkonů, nejvýše kladu oba krále, zejména J. Holý potvrdil svoji extratřídu. Jiřík (P. Štěpánek) se mi jevil herecky dosti toporný, avšak vše dokonale vynahradil svým geniálním songem na loďce. O půvabu J. Kotrbové ve své životní roli snad nelze pochybovat. Zkušená a významná režisérka televizních pohádek V. Janečková, dlouhá léta Jiříkova životní partnerka, natočila nesmírně dojemnou, citlivou pohádku s hudebními hity, jenž neztratily své kouzlo ani po 40 letech. ()

Ozzy2

Viděl jsem to dnes poněkolikáté..A až dnes jsem zjistil, že to strašně zestárlo.Písničky jsou melodicky jednotvárné, na některých místech strašně zazpívané.Ale překvapilo mě, co je tam nelogických nesmyslů.Jeden za všechny:Dvojice rybářů, kteří se rybolovem živí vymění nejdůležitější věc, kterou potřebují ke svému povolání za koně??Jo-a Petr Štěpánek, když leží v kapli, tak mrká:))A ještě k princezně.Ta moucha, co mu napovídala, byla zbytečná.Měl ukázat na tu nejošklivější z 12 a neprohloupil by.Navíc mi to přijde nevýchovné.Jiřík podvádí, neposlouchá příkazy nadřízeného, lže úkoly za něj udělají jiní a on slízne smetanu.A ještě, aby toho nebylo málo, nasadí mu parohy.Taky by mě zajímalo, kde Zlatovláska sehnala tu živou a mrtvou vodu, když ji dal Jiřík Ladislavu Peškovi...... ()