Trabantem napříč Afrikou

• angličtina Trabant Goes to Africa
všechny plakáty

Sny – malé, velké, nesplnitelné… Kde ale je hranice nesplnitelného? Zkuste ji překročit a uvidíte. Tohle je vyprávění o jejím překročení. O cestě, kterou prý nejde uskutečnit. 20 000 kilometrů a jedenáct afrických států – Tunisko, Libye, Egypt, Súdán, Etiopie, Keňa, Tanzanie, Zambie, Botswana, Namibie a JAR. Afrika nás pohltila, sežvýkala a vyplivla. Ohromené, odrovnané, odhodlané se vrátit. Co obnáší projet ji v jednom z nejprimitivnějších aut, jaká kdy byla vyrobena? Co se dělo v trabantech a okolo nich? Jak jsme auta stavěli, jak jsme spali, co jsme jedli, co jsme opravovali, jak jsme opravovali, kdo nás naštval, kdo nás okradl i kdo nás potěšil. (Doc Alliance Films)

topi80 odpad!

Nuda, nuda, nuda. Trabanti jedou, trabanti zastavěj, s někým pokecaj, poobědvají a zase jedou. Dobrodružství? Tak toho najdete víc i v příhodě kocourka Nácíčka z knihy o Mikešovi, kterého babička poslala samotného v Hrusicích do 50 metrů vzdáleného obchodu pro cikorii, nikoliv u těchto protagonistů hmotně vybavených tak, že jim nikde nehrozí absolutně žádná komplikace, a kdyby se trabant nerozjel, lusknutím prstu si mohou poslat třeba pro helikoptéru. Smysl téhle marketingově nafouknuté šaškárny spočívá zřejmě jen ve snaze vytřískat nějaké ty sponzorské dary a za peníze televizních koncesionářů se trochu projet na jiném kontinentu. ()

Scraffy

Pohodový dokumentárno-komediálny filmik. Dan Přibáň je dobrodruh a to sa nezaprie. Jeho africká výprava bola pre mňa unikátna, lebo som videl a nie len raz jeho neskoršie počiny: Južnú Ameriku a Austráliu s Áziou. Ale táto výprava bola mojimi očami zatiaľ nedotknutá. Tu nešla veľká výprava, ako je tomu teraz, ale len malá - dva trabanty. A prekvapivo sa mi to páčilo! Je to celkom humorné, ale aj poučné. Takýchto dokumentov treba viac. Ešte mi zostáva si pozrieť ich prvý film: "Trabantem Hedvábnou stezkou" a mám ich výpravy kompletné. ()

Kopite

Už som sa bál, že neuvidím Viktóriine vodopády, oni tam nakoniec ale boli! Výborný dokument, zobrazujúci Afriku takú, aká naozaj je, poukazuje na rozdiely v kultúrach a zvykoch národov jednotlivých krajín, zobrazuje krásu krajiny (bohužiaľ niekedy aj opačne). Aby som len nechválil, na môj vkus boli príliš veľa krát zobrazované poruchy trabantov a ich opravovanie, ku koncu už mi to dosť liezlo na nervy. ()

Jarduk03

Jestliže máte rádi Trabanty, bude to nejspíše implikovat i úroveň vašeho hodnocení. Já ty malý nereznoucí mrchy sice nikdy neřídil (jen větší východoněmeckou chloubu Wartburg), ale přesto mi tenhle dokument ohromně bavil. Prvně člověk obdivuje nadšení účastníků, poté i cestopisné komentáře, technické peripetie a podobně. Opravdu hodně zdařilý počin. ()

Hank

Nemá cenu mudrovat nad tím, zda je to kvalitní dokument nebo ne...je to prostě cestopis, místy hodně zábavný a zajímavý, jindy trochu samolibě vychloubačný, ale to už tak je - cestovatelovo ego je mocné a v případě, že má pocit, že se stal objevitelem, tak je to ještě větší.Nicméně klobouk dolů, Afrika je těžká a zároveň podmanivě jedinečná zároveň, prostě TIA! Co dle mého soudu a mé zkušenosti s cestováním v Africe, bylo nejzajímavější a nejvíce příznačné k Africe, byla scéna s nakládáním trabantů na náklaďák a dohadování se o ceně...to prostě nesehraješ, to je prostě krutá, ostrá a psychicky nesmírně náročná Afrika a o tom to vlastně celé je!:-) ()

Aintcha

Zajímavým a chytlavým způsobem natočený dokumen. Jen škoda, že o Africe tam je jen to nejdůležitější... ale on to vlastně není dokument o Africe, ale o tom že když se chce tak všechno jde. Chce to jen odvahu, snahu a hlavně se nenechat odradit. Až budu chtít něco udělat a ostatní mi budou říkat, že TO NEJDE, vzpomenu si na tento dokument. ()

radys.v

Poutavý příběh skupinky lidí, kteří si splnili (pravděpodobně) svůj sen. Podobnou výpravu do Afriky, ač v menším měřítku, bych velmi rád podnikl taky :) WE ALL LOVE AFRICA! ()

oasismanik

Toľko času mohli ušetriť natáčaním opravovania trabantov, keby išli napríklad na motorkách a mohli sa tak venovať natáčaniu niečoho zaujímavejšieho, ale inak celkom slušné, ani sa nenazdáte a už to končí. ()

nula87

Výborný dokument o zdolávání toho, co se většině zdá nemožné. Dokument plný života, přirozený, vtipný, objevný. 90% ()

ondey

Snad nejzábavnější cestopis, jakej jsem v životě viděl. A to nejsem fanda ani cestopisů, ani trabantů. Vidět teď musím i ostatní díly, kde trabant a jeho kamarádi zdolávají nezdolatelné :) ()

TarzanLesni

Krásný díl plný amatérských záběrů za což jsem jenom rád, protože v "Trabantem Hedvábnou stezkou" jsem je postrádal. Také jsem byl překvapen, že můžeme v Africe narazit na česky mluvící lidi, kteří v ČR studovali :). ()

Renie42

Dokument mě absolutně pohltil a ukázal tu pravou Afriku, na kterou Evropani nejsou zvyklí, ukázal na problémy, které jdou řešit, když se chce, ukázal úsměvné situace, i ty které se zdají býti neřešitelné. Těším se na další pokračování. ()

capka

Okénko do duše Afriky. A to včetně všech jejích nejprofláknutějších atributů - žirafy, hvězdné nebe, povolení k pobytu, rasta, charitativní organizace ad. Ani trabant nezklamal... Příhody a zvraty, jaké přinese jen život, zpracované způsobem, jaký unese jakýkoli zvídavý divák. ()

flying_fish

Líbilo se mi: Nejchudším autem Evropy projet nejchudší kontinent světa je už samo o sobě velkou výzvou. Zajímavý vývoj nevzdávající se skupiny dobrodruhů, kteří místo lamentování a kecání u piva vyměnili pohodlí české kotliny za úžasné dobrodružství. Na konci dokumentu je v jejich očích vidět, jaké to je něco dokázat. Po dlouhé době přirozený, zábavný a zajímavý český cestopis. Je důležité vidět, že češi v Africe pomáhají a snaží se šlechetně a na úrovni vylepšovat život neskutečně chudých místních obyvatel i z toho mála, co mají k dispozici prostřednictvím Člověka v tísni. Nelíbilo se mi: Bylo to krátké, uvítal bych i delší verzi. Celkově: Pro bývalé trabantisty povinné, pro ostatní se nebojím srovnání s Hanzelkou a Zikmundem. Držím palce k další výpravě! Navrhuji škodovkou kolem světa! Rád přispěji prostřednictvím DMS :) ()

Stromek

Hodně dobrý dokument a dalo by se říct, že docela cestuji taky a tento styl mi prostě sedí a dokonce znám pár lidí co hýčká své trabanty víc než manželky, tak nemůžu jinak :-) ()

Ivana_M

Sice strávit většinu dne v autě a skoro nic nevidět - to by rozhodně nebylo cestování pro mě, ale i tak mě film hodně bavil. A fakt jim to přeju.:) ()