Cela

The Chamber

Cela smrti

Drama / Thriller

USA, 1996, 113 min

Solidní nápad, na kterém kdyby se trochu zapracovalo, tak by mohl vyzdvihnout Celu smrti na více jak 3*. Hackman zvládá roli vězně odsouzeného na smrt výborně, s O'Donnellem je to už horší. Konec filmu mě mile překvapil, ale jinak chybí ve filmu podstatnější dějové zvraty, překvapení. Pořád ale jsem toho názoru, že vězeňská témata by měl točit jenom Darabont ;)(8.6.2009)

• PetrPan

Při vší očekávané černobílosti a schématičnosti, díky níž se mi kdysi John Grisham přejedl, si bohužel tahle adaptace ani nedokázala vybudovat pořádné napětí, ke kterému téma cely smrti přímo vybízelo. Přistihl jsem se, že popravu Sama Cayhalla vyhlížím se stejným nadšením jako odpůrci Ku-klux-klanu, ne snad proto, že bych si až tak přál jeho konec, ale už jsem chtěl mít tuhle po většinu doby nudící procházku s otřesným Chrisem O´Donellem světem Grishamových představ o spravedlnosti za sebou. Jasným světlem v šedivém přítmí klišovitého a nanicovatého příběhu byl jen a jen Gene Hackman, který si roli rasistického vola se svědomím vychutnával s grácií sobě vlastní. A za něj nakonec po střízlivé úvaze dvě hvězdy nasolím. Seznamte se s... John Grisham(19.1.2016)

John Grisham se v problematice amerického Jihu nevyzná, to je patrné také u filmu A Time to Kill, který je spíš chaotickou parodií na Jih a boj o občanská práva. The Chamber je v tomto ohledu lepší, protože i režisér byl skromnější a nejal se přibarvování, i když banda buranů v hangáru na konci filmu je krutě nadsazeným prvkem. Film tak za celé dvě hodiny neřekne o Jihu, rasismu ani boji o občanská práva naprosto nic. Jen nudí se střídavou intensitou. Jediné, co v tomto filmu stojí za to, je Gene Hackman, který se do role konservativního Jižana výborně vžil.(1.3.2008)

Vzhledem k tomu, že velmi dobře znám knižní předlohu, musím říct, že filmová verze mě naprosto zklamala. Chris O´Donnell jako Adam je naprosto nepřesvědčivý, mezi postavami ve filmu panuje čirá lhostejnost tam, kde by měly být vřelé a emotivní vztahy. Nikde žádné vyhrocené situace, nikde žádný stres, napětí a očekávání – ač jde o život. Vedle knižní předlohy je tohle slabá omáčka, kterou šéfkuchař zapomněl pořádně okořenit. Tři hvězdičky – za Gena Hackmana v roli Sama Cayhalla.(2.7.2011)

• Renton

Scénář: William Goldman, Chris Reese .. Slabý vězeňský thriller! Jestli chcete něco pořádného z vězení, doporučuji výtečné duo dramat Shawshank Redemption nebo Green Mile. Pokud vás zajímá rasizmus a neonacismus v Americe sežeňte si American History X. Tohle je jen ztráta času, pokud Vás ovšem nezajímá docela dobrý výkon Gene Hackmana..(9.4.2005)

• - Natáčení filmu probíhalo také ve skutečných plynových komorách ve vězení v Parchmanu v Mississippi. (Terva)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu Johna Grishama, známého jako autora právnických thrillerů. (Terva)

• - Film měl původně režírovat Ron Howard, herec, režisér a producent, držitel několika Oskarů. (Terva)