Cela smrti

Cela smrti

Drama / Thriller

USA, 1996, 113 min

• Renton

Scénář: William Goldman, Chris Reese .. Slabý vězeňský thriller! Jestli chcete něco pořádného z vězení, doporučuji výtečné duo dramat Shawshank Redemption nebo Green Mile. Pokud vás zajímá rasizmus a neonacismus v Americe sežeňte si American History X. Tohle je jen ztráta času, pokud Vás ovšem nezajímá docela dobrý výkon Gene Hackmana..(9.4.2005)

• MM_Ramone

"Cela smrti" je jeden z mála románov amerického spisovateľa Johna Grishama, ktorý som si prečítal. Grisham nepatrí medzi autorov, čo ma dokážu svojimi titulmi, prevažne z právnického prostredia, nejak výrazne zaujať, ale toto jeho dielo som si prečítal s chuťou. Hodne sa zaujímam o históriu a činy Ku-Klux-Klanu, preto mi táto téma padla vhod. Filmová verzia tohoto silného príbehu za knižnou predlohou dosť výrazne zaostáva. Chris O´Donnell a Gene Hackman ma svojimi hereckými výkonmi vôbec nedokázali vtiahnúť do deja. To však má na svedomí aj nie celkom podarený scenár a nevýrazná réžia. Dalo sa to natočiť omnoho lepšie. **(4.9.2011)

Film svým námětem vypadal na další americké drama z rodu těch plačtivých a vypjatých. Od obojího něco má, ale zavání rutinou a nezkušenou režií, která si neumí vyhrát s filmem natolik, aby se k němu dalo v budoucnu vrátit. Gene Hackman jako někdejší člen Ku-klux-klanu čekající v cele smrti na vykonání rozsudku je ve své roli celkem fádní a mladý právník a současně jeho vnuk v podání kdysi nadějného Chrise O´Donnella zase sám na všechno nestačí, zvláště když je ve filmu častěji než Hackman. Právník je tedy do případu angažován po rodinné linii a nenechá přece svého dědečka zhebnout v plynové komoře, ale na druhé straně vysekat ho z toho nebude nic jednoduchého. Co filmu pomohlo je, že postavy to nehrají na nějaké velké citové vydírání diváka a není dopředu příliš jisté, jak to celé dopadne. Film tak v podstatě splnil, co bylo na něj kladeno, i když nesklidil nijak velký ohlas u diváků ani u kritiky, lze ho zhlédnout bez toho, aniž by bylo čeho po jeho skončení litovat. 60%(7.6.2012)

Vzhledem k tomu, že velmi dobře znám knižní předlohu, musím říct, že filmová verze mě naprosto zklamala. Chris O´Donnell jako Adam je naprosto nepřesvědčivý, mezi postavami ve filmu panuje čirá lhostejnost tam, kde by měly být vřelé a emotivní vztahy. Nikde žádné vyhrocené situace, nikde žádný stres, napětí a očekávání – ač jde o život. Vedle knižní předlohy je tohle slabá omáčka, kterou šéfkuchař zapomněl pořádně okořenit. Tři hvězdičky – za Gena Hackmana v roli Sama Cayhalla.(2.7.2011)

• PetrPan

Při vší očekávané černobílosti a schématičnosti, díky níž se mi kdysi John Grisham přejedl, si bohužel tahle adaptace ani nedokázala vybudovat pořádné napětí, ke kterému téma cely smrti přímo vybízelo. Přistihl jsem se, že popravu Sama Cayhalla vyhlížím se stejným nadšením jako odpůrci Ku-klux-klanu, ne snad proto, že bych si až tak přál jeho konec, ale už jsem chtěl mít tuhle po většinu doby nudící procházku s otřesným Chrisem O´Donellem světem Grishamových představ o spravedlnosti za sebou. Jasným světlem v šedivém přítmí klišovitého a nanicovatého příběhu byl jen a jen Gene Hackman, který si roli rasistického vola se svědomím vychutnával s grácií sobě vlastní. A za něj nakonec po střízlivé úvaze dvě hvězdy nasolím. Seznamte se s... John Grisham(19.1.2016)

• - Adama Halla měl původně hrát Brad Pitt, ale odešel záhy po Ronu Howardovi. (Terva)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu Johna Grishama, známého jako autora právnických thrillerů. (Terva)

• - Natáčení filmu probíhalo také ve skutečných plynových komorách ve vězení v Parchmanu v Mississippi. (Terva)