Milenec nebo vrah

Scénografie:

Alex McDowell

Kostýmy:

Kirsten Everberg

Je to sice námětová tak trochu obdoba Mysu hrůzy (a najdou se i styčný body s Peckinpahovými Strašáky nebo Divokou řekou), která působí občas dost televizním dojmem (to ale možná dělá to, že sem to viděl v televizi...), každopádně ale skvělé tempo vyprávění, dávkování napětí a úžasně klaustrofobický závěr. William Petersen alias Gil Grissom ze CSI Las Vegas má úplně výborný charisma a celou dobu jsem mu stoprocentně fandil (zatímco ve Scorseseho filmu jsem občas popřával sympatií i úžasně krvežíznivýmu De Nirovi). Reese je krásná a Mark ukazuje i druhou stránku tehdy ještě spíše populárně hudební hvězdičky. Je to celý dost béčko, všechno už tu v nějaké obdobě bylo, přesto se na to skvěle kouká. Jedině snad ta vrcholná poplatnost oficiální ideologii mě dost rušila - tatík architekt bezpečnostního vybavení + spanilá dceruška - úchylák z děcáku = pěkný průser, jehož závěrem ale v hollywoodským filmu prostě nemůže být nic jiného než opětovné nastolení počáteční příběhové i společenské rovnováhy. Zábavnější by mi určitě přišlo, kdyby Marky Mark hrál sousedovic milionářského synka...(7.4.2007)

Pravá blondýnka, Reese Witherspoon, která měla již od svých mladistvých let krásnou tvářičku, si nabrnkne zdánlivě milého a tolerantního Marka Wahlberga, který zřejmě již od svých mladých let zase disponoval patřičnou svalovou kulturou. Coby Nicole ho přivede ukázat i rodině, které se okamžitě zalíbí, ale tatínkovi se na tom chlapci něco nezdá. Nechce, aby se s jeho malou holčičkou stýkal. Nicole však nedbá varování, a klidně jde s Davidem i na horskou dráhu, kde mu dokonce dovolí, aby jí strkal ruku mezi její čisté, (panenské?) nohy. A tak toho večera ji na vrchol nezaveze jen horská dráha... Mark Wahlberg je tady slušné psycho a ten jeho vražedný výraz je parádní. Ve vedlejší roli se blýskla Alyssa Milano, která je pro mě jednou z těch krásných, talentovaných hereček, které by měly hrát za první ligu. Závěr filmu je jasný, i když jsem možná čekala něco ve stylu "jsem sice úplně mrtvý, ale to mi nezabrání, abych dokončil svou pomstu." Ale při pohledu na Davida mi bylo jasné, že z toho už se chlapec nedostane. Milenec nebo vrah je velmi slušný thriller se skvělým obsazením, který rozhodně stojí za zhlédnutí.(6.7.2014)

Na jednu stranu by se dalo bez mrknutí oka tvrdit, že jde o jeden z nejobyčejnějších a nejtuctovějších thrillerů, kterých vznikalo, vzniká a vznikat bude po desítkách, ne-li po stovkách. Dalo by se to tvrdit, kdyby ovšem Fear nedisponoval několika prvky, které ho z oné obyčejnosti a tuctovosti snadno vyčleňují. Jednak je to tedy opravdu skvěle natočené, a to přestože režisér filmu vsadil především na přímočarost, kdy se nezdržoval ani nějakým komplikovaným rozborem postav, ani zdlouhavým uvedením do děje a všem postavám dal jasnou a nezaměnitelnou charakteristiku, tak přesto všechno ale dokázal svůj film zpracovat nakonec opravdu svižným, zábavným a v mnoha momentech dechberoucím stylem, s několika fakt mrazivými momenty a celé to postupně dovést až do perfektně vygradovaného finále, kde se napětí dalo až krájet. Ovšem ještě zářivějším prvkem tohoto thrilleru je fantastický Mark Wahlberg, který zde sice teprve svou superhvězdnou kariéru rozjížděl, ale svého psychopatického mladíka ztvárnil naprosto famózně a v několika scénách z něho šel skutečně strach a je velká škoda, že si takovéto postavy nehodí občas i dnes, neboť si myslím, že by v nich byl pořád nehorázně přesvědčivý, stejně jako zde. Takže tohle je zkrátka jeho film a právě jeho výkon je jedním z hlavních důvodů, proč stojí tento, na první pohled obyčejný thriller, určitě za pozornost.(12.3.2015)

:D Thriller mé puberty, který vím, že není nijak extra dobrý, ale mám k němu určitou citovou vazbu :) A to ještě ke všemu k Markovi Wahlbergovi :D Dobrá atmosféra, kdy člověk neví, kam dokáží někteří lidé až zajít, pokud se jedná o lásku (či pomatenost) a taky skvělé obsazení :) Pro mě napětí tak akorát, aby se člověk příjemně bál :)(8.3.2013)

• vesper001

Milenec nebo vrah? Drátem to levého nebo pravého oka? Příběh se nesnesitelně vleče, postavy bezradně klopýtají o bludné balvany, které jim scénář chystá do cesty, a když drama konečně dospěje ke slabomyslnému závěru, logika dá definitivně vale a hry v absurdistánu započnou. Hlavní psychopat vypadá jako celer a co by mohlo v normálním světě (filmu) sladkou Nicole přimět k tomu, aby si o něj byť jen opřela kolo, si lze těžko představit. Ale vezmeme-li v úvahu, že její taťka je nesnesitelný otrava, nevlastní matka mu zdatně sekunduje, nejlepší kamarád se chová dost přitepleně a nejlepší kamarádka je t. č. smažící nymfomanka, nějaké předpoklady by tu byly. Navíc tvůrci vkládají tomuto panoptiku do úst brilantní frky typu „voko za voko – a taky zub za zub,“ nebo „ty a já a nikdo jinej“. Jak vidno, i taková veteránka jako Reese měla v kariéře slabší chvilky.(9.9.2013)

• - Reese Witherspoon a Mark Wahlberg spolu po natáčení jistou dobu chodili. (zajda404)

• - Terry (Jason Kristofer) má ve filmu zbraň Glock 17 ráže 9x19mm. (dc125)

• - Horská dráha, která se ve filmu objeví, se jmenuje The Coaster a jedná se o jednu z největších atrakcí vancouverského Playlandu. (zajda404)