poster

Zlatá panna (TV film)

Pohádka

Československo, 1980, 67 min

 • Jezinka.Jezinka
  ***

  Proč je ta královna taková potvora, ptala jsem se na začátku? Proč ho neudusila polštářem, dokud byl malý? Ptala jsem se po prvním spatření v událostech všedního dne rozostřeného prince. Chudák, on se asi opravdu zblázní, politovala jsem nesympatického prince vzápětí. Kde už jsem tenhle chlupatej zjev viděla? Ale tam byla chlupatá i princezna, tedy chlupatá ... taková ... ale jmenovala se Mahulena. V tom ale byl nějaký hezčí princ! A to byl okamžik, kdy jsem si uvědomila, proč mi to celé připadá tak povědomé. Tahle pohádka je starší verzí pohádky Sen o krásné panně. Přiznávám, že ani v jedné z těch pohádek mě ta panna, ať zlatá či vysněná nijak neoslnila, ale ta chlupatá (rozumějte vysněná z verze z roku 1995) mi připadala přeci jen hezčí. Abych nezapomněla, princ ukáže lidovou moudrost při hledání vody, zlodějský talent (že by předpoklad pro budoucího panovníka?) a hudební sluch, protože způsob, jakým splnil třetí úkol nic jiného není. Úkoly jsou tedy zbytečné, nelogické a když by se těchle pár stránek scénáře ztratilo, o nic by nebyl ochuzen divák ani pohádka. A na konci královna, ta potvora ze začátku, rozhodne, že se nenechá za svoje počínání soudit, ale zprovodí se ze světa vlastní rukou. Jak řekl král jejímu pomocníkovi: "Ona je i ve smrti královna, kdežto ty jsi zločinec." A má recht, ona ta mocichtivá potvora je vlastně jediný člověk s normální motivací a reakcemi. Ti ušlechtilí, rádoby moudří a velkorysí králové, princové a jejich ženské protějšky tou přeslazenou ušlechtilostí naprosto ztrácejí lidský rozměr.(11.10.2010)

 • ynot
  ****

  V tomto případě je třeba ty 4 hvězdy vysvětlit, protože zas taková pecka (co se týče režie, výpravy a hereckých výkonů) to opravdu nebyla. Jenže na rozdíl od bezduchých výpravných pohádek, kde jsou jen do extrému vyhnané karikatury dobra a zla, tady jsme sledovali i motivy jednání postav, vnitřní dialogy atd. Nic nebylo úplně černobílé. Autorka scénáře, která tu mimochodem chybí (nemyslím Božku Němcovou) do toho vložila kus filosofie. Jak naznačují i citace v komentářích. Takže souhlas s kolacky.(15.2.2015)

 • kajas
  ***

  V obsahu se můžeme dočíst, že se jedná o dramatický pohádkový příběh. Ano, drama v tomto případě rozhodně převládá nad pohádkou, všechny postavy (snad na princeznu Mahulenu, která se ale objeví skoro až v poslední třetině) jsou po celou dobu smrtelně vážné, princ hodně filozofuje a vypadá neskutečně staře. S příchodem "zlaté panny" a jejích bratrů se ale situace zlepší a všechno nakonec dojde ke šťastnému konci. Novější verze stejné pohádky z roku 1995 je téměř slovo od slova stejná, jen s malinko sympatičtějšimi herci.(2.1.2019)

 • Mia...
  *

  Herecké výkony herců, na které se nedalo ani dívat, stály totálně za nic. Herci oškliví a nesympatičtí. Zpracování bylo nudné a neumělecké. Celou dobu to byla vyloženě jen a pouze otrava, dokonce i PAN herec Miroslav Donutil tam stál za prd. Tohle se nemělo vůbec nikdy natočit. Jedno z nejhorších děl, co jsem kdy viděla.(24.2.2012)

 • kocik1
  **

  V roce 1980 jsem byla určitě cílovou skupinou Zlaté panny. Bylo mi 10 a pohádky jsem hltala ještě víc a rychleji než lízací šumák nebo Bonpari. Přesto si Zlatou pannu nepamatuji. A vo tom to je, tahle pohádka je totiž zajímavější a koukatelnější pro dospělé než pro děti. Jenže cílovce by mělo být deset. Aspoň myslím.(25.3.2016)

 • - Natáčení probíhalo na zámku v Lednici. (M.B)