Zlatá panna (TV film)

Pohádka

Československo, 1980, 67 min

• rakovnik

Po celou dobu sledování této pohádky se mi na ní něco nezdálo, takže jsem se postupně soustředil na to, co mi vadí. Přišel jsem na to, že mnohé. Nejdříve mi nesedli herci v hlavních rolích. Později mi přišly scény vyprázdněné: Malé množství postav, prázdné místnosti, záběry v exteriérech pouze zblízka. Kožené oblečky některých postav také očekávám v jiném žánru. Příběh je vyprávěn dost nudně, nezajímavě. Princův slavnostní návrat byl podán nadmíru bídně. Ale největším nedostatkem filmu je hudba. Ona v něm totiž žádná není, jen občas zazní dramatická znělka. Mně se tato pohádka nelíbila.(25.3.2016)

V tomto případě je třeba ty 4 hvězdy vysvětlit, protože zas taková pecka (co se týče režie, výpravy a hereckých výkonů) to opravdu nebyla. Jenže na rozdíl od bezduchých výpravných pohádek, kde jsou jen do extrému vyhnané karikatury dobra a zla, tady jsme sledovali i motivy jednání postav, vnitřní dialogy atd. Nic nebylo úplně černobílé. Autorka scénáře, která tu mimochodem chybí (nemyslím Božku Němcovou) do toho vložila kus filosofie. Jak naznačují i citace v komentářích. Takže souhlas s kolacky.(15.2.2015)

• Finskej

Je to tak příšerné, že jsem nikdy nepochopil, proč se to natočilo dvakrát: http://www.csfd.cz/film/116190-sen-o-krasne-panne/prehled/ Pomine-li člověk celkovou prkennost a topornost situace, scény i hraní, nedokáže přejít skutečnost, že princi zcela zjevně v dětství spadl na hlavu těžký kámen, a proto ze sebe trousí neuvěřitelné hlody doprovázené několika více či méně hysterickými komplexy. Pojem "televize Brno" je patrně synonymem pro "prastaré temné zlo"...(28.12.2015)

• kocik1

V roce 1980 jsem byla určitě cílovou skupinou Zlaté panny. Bylo mi 10 a pohádky jsem hltala ještě víc a rychleji než lízací šumák nebo Bonpari. Přesto si Zlatou pannu nepamatuji. A vo tom to je, tahle pohádka je totiž zajímavější a koukatelnější pro dospělé než pro děti. Jenže cílovce by mělo být deset. Aspoň myslím.(25.3.2016)

• Mia...

Herecké výkony herců, na které se nedalo ani dívat, stály totálně za nic. Herci oškliví a nesympatičtí. Zpracování bylo nudné a neumělecké. Celou dobu to byla vyloženě jen a pouze otrava, dokonce i PAN herec Miroslav Donutil tam stál za prd. Tohle se nemělo vůbec nikdy natočit. Jedno z nejhorších děl, co jsem kdy viděla.(24.2.2012)

• - Natáčení probíhalo na zámku v Lednici. (M.B)