• topi80
  ****

  Za své hodnocení vděčí film především fenomenálnímu hereckému představení Zdeňka Martínka, pro které ani nedokážu najít slov, bylo to naprosto dokonalé a autentické. Jistě i díky citlivému přístupu režiséra, který dal tomuto mistrovství vyniknout, ale též scénáristy, který dokázal všechna moudra hlavnímu hrdinovi příběhu do úst vložit, aniž by vyzněla strojeně, banálně nebo naopak pateticky. Z prostředí LDN docela mrazilo, stačilo víc oblbováků, a už by pan Žáček shnil v tomto místě až do konce. Hranice mezi soběstačností a čekáním na konec je někdy velmi tenká.(3.3.2013)

 • Drom
  ***

  Když se proflákne, že starej levičák Zdeněk Martínek je ve skutečnosti zkrachovalej kapitalista, který navíc šíří bludy jako že se dřív věci vyráběly poctivě a lidi že se k sobě chovali jako lidi, netrvá dlouho, než je zpochybněna jeho svéprávnost a je uklizen do ústavu. Kdo by se divil, že? Naštěstí pro něj se však do případu vloží nový muž na radnici, tedy národním výboru, vyšetřovatel podporučík Kamil Hamřík, pracující v utajení jako doktor práv. Nejen že se v levně zpracované hodince a půl s výbornými hereckými výkony, v čele s hlavním hrdinou, dobéře spravedlnosti a vynález exekutora jako eufemismu pro zloděje musí ještě pár let počkat, ale, a podotýkám bohužel, nakonec přijde hepyjent. I když sice s varováním, ale kdyby natáhl děda na konci bačkory (a nikam nešel), vyznělo by to mrazivěji. Takhle to bude jen průměr, který ale stojí za to vidět ponejvíce pro výkony aktérů, když už je to zastaralý odvar dnešní smutný reality.(23.5.2015)

 • Kimon
  ***

  Tento snímek vznikl v roce 1988. Tedy těsně před politickým zvratem v naší republice. Uvolněnější předrevoluční doba již umožňovala ve společnosti všelis co kritizovat , mimo jiné i způsoby, které ke starým lidem vstřícné v žádném případě nebyly. Mezi ně se řadí i nucené "vykořeňování" starých lidí z domů a míst, kde se narodili a kde chtěli i zemřít. Ve snaze získat jejich často atraktivní stavební místa se jich snažili rodinní příslušníci či mnozí jiní zbavit tím, že je nuceně proti jejich vůli odkládali na oddělení pro dlouhodobě nemocné, přestože tito lidé často byli ještě soběstační a se zdravým rozumem. Kéž by dnes byla situace rozdílná, a v dnešní politice byli lidé tak rozumní a ohleduplní, jako byla postava člena vedení obce, kterou dobře ztvárnil Pavel Zedníček. Moc bych si to přál. O vynikajícím hereckém výkonu Zdeňka Martínka snad není třeba psát. Tento film je totiž sólem pro velkého herce.(18.10.2010)

 • Snorlax
  ***

  Dneska by se dědy nikdo neptal, nezdárná dcera s vypečeným zetěm by na něj poslali exekutora a děděk by byl rád, kdyby mohl skončit v LDN. Tahle kritika nepovedených podnikavců v socialistickém zřízení vyšuměla naprázdno. Bezzubá hodina a půl s občasným záchvěvem Žáčkovy roztomilé rozšafnosti má tu výhodu, že v ní hráli herci znalí svého řemesla.(2.3.2013)

 • GIK
  ***

  Klasické Adamcovo hutné drama. Dusná atmosféra je naštěstí ředěna normálními scénami, třeba sbližování Zedníčka se Šafránkovou, životem na socialistickém úřadě a ve venkovské hospodě, nebo útěkem hlavního hrdiny - starého Žáčka z LDN. Nejhorší je, když Hadrbolcová a spol. vyvíjejí drsný psychický nátlak na tátu, aby se vypakoval ze svého domova. Občas je to i dojemné, výborní herci, kterým do řemesla drze fušuje i Adamec, odvádí tradiční kvalitní standard.(7.8.2016)

 • - Když se pan Žáček dívá z okna LDN, kde byl hospitalizován, vidíme záběr na centrum Berouna. (rakovnik)

 • - Když se poprvé potkají a seznámí na příjezdové cestě dr. Slováček (Pavel Zedníček) a Marta Benešová (Libuše Šafránková), je téměř po celou dobu jejich rozhovoru v odraze čelního okna trabantu paní Marty dobře vidět mikrofon zvukaře. (rakovnik)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace