Reklama

Reklama

Říkává se, mrtvý už neublíží, živých se máme bát. A přece se v tomto detektivním příběhu objeví, aby způsobil smrt... Televizní film z roku 1966 vznikl podle první detektivní povídky Hany Proškové. V ní se v české detektivní literatuře poprvé objevila dvojice – kriminalista Vašátko a jeho přítel malíř Horác. Detektivní povídky české autorky se staly doslova pojmem. Přinášejí vtipné zápletky a překvapivá řešení. Podívejme se dnes tedy na ten první příběh, kterým to všechno začalo. Na dovolené v horské chatě kdesi v pohraničí je zavražděn Horácův známý, malíř Štěpán (M. Macháček). Kdo však mohl mít k činu motiv? Komu byl muž natolik nepohodlný, že jej musel odstranit? Tajemství se možná skrývá v obraze, který je vyvěšen v hospodském výčepu. A je výjev na obraze skutečně tím, čím se zdá být na první pohled? V chatě se Horác (V. Voska) sešel nejen se Štěpánem, ale i jeho bývalou láskou Emkou (M. Drahokoupilová) a jejím současným mužem (V. Ráž), malování se věnuje i hostinský Šíma (F. Krůta) a podezřelá je i manželská dvojice výletníků (Z. Procházková a V. Bouška). (Česká televize)

(více)

Recenze (34)

Marthos 

všechny recenze uživatele

Slabší kousek. Televizní adaptace kriminálních případů Hany Proškové bohužel dávají za pravdu rčení, že není všechno zlato, co se třpytí. Měsíc s dýmkou je jedna velká žvanírna, které schází jak napětí, tak fantazie. Galerie obskurních postav a postaviček všelijak pokřivených charakterů, z nichž za pozornost stojí především Macháčkův excentrický malíř, navíc podléhá kašírované ideologii, takže celek víc než svěží díla "zlatých šedesátých" připomíná spíš mizerné filmy z padesátých let. ()

*CARNIFEX* 

všechny recenze uživatele

Páči sa mi, ako sa v námete odrazili od momentu, kedy sa objavili "pochybnosti" okolo obrazu zosnulého. Lenže mne po skúsenostiach s Proškovej tvorbou napadá jediná vec. Dobré nápady, horšia realizácia (čo môže byť dobou). Predlohy nepoznám, nečítal som, no sfilmovanie jej "nápadov" mi príde absolútne priemerné, i keď odhadnúť vraha v každom jednom jej príbehu, vôbec nie je jednoduché. ()

Reklama

Adam Bernau 

všechny recenze uživatele

(Asi spoilery.) Naivnímu provedení závěrečného odhalení odpovídá po obsahové stránce výslovné zdůvodnění, že Štěpán chtěl svým poťouchlým žertíkem přimět vraha jeho přítele, aby se přiznal. To jako vážně? (Že to vůbec nepasuje k postavě, je ten nejmenší problém.) Jde o snadno přehlédnutelný lapsus, zajímavo ovšem je, že zobrazení tzv. narušitelů státních hranic apriori jako zločinců, nepoctivců či alespoň potížistů frčí v kriminálce i v těsně předjarním roce 1967 (podle předlohy jen o rok starší), o převaděčích nemluvě. Naštěstí to vše překrývá docela slušně nastrojená hustá atmosféra, inkriminovaný obraz skutečně působí jako hlodavá záhada a navíc je tento černobílý film točen s estetickým zaujetím, takže se lzre kochat celou řadou záběrů. Neříkám, že originálních, ale pěkných. Zaujetí čiší i z tria Macháček, Voska, Drahokoupilová, z nějž každý svým projevem pozvedá scénář z banality. Na průměrnou televizní kriminálku tedy docela dost důvodů k zhlédnutí. ()

SOLOM. 

všechny recenze uživatele

Vražda malíře sebou přinese nejen plejádu známých tváří a jakžtakž dobrých hereckých výkonů, ale i poněkud divný příběh a hlavně nevyváženou kvalitu. Některé pasáže jsou zajímavé, má to i v určitých momentech slušnou atmosféru, ale zároveň to bylo na můj vkus až moc ukecané a místy nudné, přiznám se, že jsem u toho málem usnul a žádné super finále se nekonalo. Inu ne všichni převaděči měli čisté úmysly – ten přemalovaný obraz byl mnohem lepší, než zbytek sbírky zavražděného a to nejsem žádný znalec a milovník umění…Obyčejný průměr a to hlavně díky hercům a herečkám. ()

honajz 

všechny recenze uživatele

Slabé 4 hvězdy, na tři mi to přijde málo s docela slušnou atmosférou, hereckými výkony a poměrně zdařilým scénářem, navíc atmosféru hospod já rád. Shodou náhod druhý den po sobě vidím film, který se odehrává v podstatě v hospodě (tím prvním byl Noční host). Zajímavé. Jinak začátek se podle mne dost vlekl, ale přesto v něm zazněly pro pozdější děj a pochopení podstatné informace. Jen mi přišlo, že Macháček hraje jen na půl plynu. V podstatě v sobě dusí nějaké tajemství, to je brzy jasné, ale přece jen jeho postava asi měla být jakýmsi spikleneckým druhem tajnůstkáře, takže mi pak k němu moc nešlo, jak v opilosti vykřikoval o druhých skryté narážky, ale v tom hlavním mlčel a čekal snad na pokání. Příjemně překvapí, jak fešné ženské byly Marie Drahokoupilová a Dana Syslová, a u Ráže mne překvapilo, jakou dostal roli bačkory. Úžasný dialog - Štěpán byl sice mizera, ale chlap. Ty seš hodnej, ale žádnej chlap. - Jo, toho jsem si u žen všiml už několikrát, že sice na mizery nadávají, ale neopouštějí je, zato hodní chlapi jsou maximálně přátelé... Jiří Holý hraje svůj standard. Závěrečné rozuzlení mi přišlo trochu rychlé, koneckonců Horác neměl žádný důkaz a vrah či vražedkyně (abych nespoileroval) se mu mohli jen vysmát. Co mne tedy zarazilo, kolik kriminálníků se nakonec v té horské chatě sešlo, to snad ani statisticky nejde spočítat, taková náhoda (ti dva, ten mladý ožrala..) Ale celkově příjemný film s jistými podpříběhy a zajímavými vedlejšími linkami. ()

Galerie (6)

Reklama

Reklama