Nesvatbov

Srdce si nedá poroučet.  Starosta středně velké vesnice se snaží dát dohromady třicátníky, kteří zbyli na ocet. Slovenská vesnice Zemplínske Hámre pomalu ale jistě vymírá. Její starosta, generál ve výslužbě, se ale nechce vzdát. Ke svému boji s třicátnickou samotou používá různé prostředky: nabízí nemalou finanční odměnu za každé nově narozené dítě, nabádá místní rozhlasem k plození dětí a nakonec uspořádá seznamovací večírek pro „nezavrabčené“. Najdou si naši hrdinové konečně životní partnery? Sociální inženýrství 21. století v situačním dokumentárním filmu Eriky Hníkové, který výběrem tématu a způsobem zpracovaní navazuje na předchozí úspěšné snímky ŽENY PRO MĚNY a SEJDEME SE V EUROCAMPU. (oficiální text distributora)

Anderton

Film toho nakoniec hovorí viac o spoločenskej (celosvetovej) chorobe názvom osamelosť, akoby bol nejakou extra zaujímavou sondou do duší ľudí východoslovenskej dediny. Za zamyslenie stoja aj argumenty, prečo človek v určitom veku už nemá vôľu niečo na svojom živote meniť. Ako záležitosť za plné vstupné do kín trochu diskutabilné, v televízii adekvátne. Žeby som vo filme našiel niečo šokujúce, alebo tragicky smiešne, sa povedať nedá. ()

swamp

U tohoto "dokumentu" Eriky Hníkové jsem se výborně bavil, především pak v jeho druhé půlce. Z tohoto hlediska se mu opravdu nedá nic upřít. Výhrady mám však k samotné formě, kdy se na druhou stranu jako o dokumentu nedá hovořit téměř vůbec. Výpovědní hodnota téměř žádná a to je škoda, protože potenciál tady byl. ()

Slarque

Je to zajímavé spíš jako komedie než dokument, protože hámerský starosta je unikát. Za chvíli začne dělat nezadaným značky na barák, což by se mohlo zvrhnout i v horor. ;-) Jinak klobouk dolů před vesnickými singles, kteří si pustili štáb do života. Mě naštěstí nikdo do ženění nenutí (všichni už to vzdali). 70% ()

Arsenal83

Na toto dalo peniaze Ministerstvo kultúry SR a Štátny fond ČR a ja nechápem prečo. Hlavne tú českú stranu, veď tomu dialektu ani nemôžu rozumieť, vraj tam boli titulky, no ale predsa, na čo sa do niečoho takého strkajú peniaze a čo to má spoločné s kultúrou? Jeden pochabý starosta si zmyslí blbosť a my ideme investovať zo štátneho? Hlavne keď som potom videl tie vylosované páry, 4-metrové žirafy s chlapmi v typicky dedinskom oblečení „hlavne nie na mieru“. Hlavne, že sa nakoniec každá ožral, inak v ničom úspech tejto akcie nebol. Nerozumiem celkom zámeru ani spoločenskému prospechu takýchto relácií. https://dokumenty.tv/nesvadbovo-dokument/ ()

bassator

46th KVIFF 2011 - DOCUMENTARY FILMS - OUT OF COMPETITION - Dokumentární filmy - Mimo soutěž (Nesvatbov / MATCHMAKING MAYOR / Nesvatbov) ()

Marze

Na přírodovědecké fakultě jsem absolvoval předměty Populační politika a Populační teorie. Činnost starosty není tak legrační, jak by se mohlo stát. V roce 1999 byl u nás průměrný věk žen, které vstoupili do manželství 21 let. Na Slovensku ještě méně, v počátku devadesátek 18 let. Nyní je to přes třicet. Moje profesorka na předmět Náhradní rodinná péče říkala, že v roce 1999 rodila až v 27 letech a chodili se na ní v porodnici sestřičky dívat jako na raritu. nyní se na raritu chodí dívat až na 40 leté ženy. Západní společnosti vymírání řeší importem pracovní síly z Afriky a islámských zemí. Podle prognózy jich EU bude do roku 2050 potřebovat 70 milionů. Podle předpovědi českých demografů má okolo roku 20150 vymřít poslední česká žena. Na Slovensku to samé. Nenápadně nás nahrazují Ukrajinci. V místě mého bydliště jsou sympatičtí. Z tohoto vážného úhlu pohledu je třeba dokument sledovat a nepovažovat pana starostu za svéráze a samorosta. Taneční zábava v kulturáčku byla moc hezké i nápad s loterií. Možná se měli pokusit orgové přivézt cizí lidi, protože v těchto vesnicích se skoro všichni jmenují Doškové a komu se nelíbí typ Došková, tak má smůlu. Můj oblíbený psycholog v oblasti manželského a rodinného poradenství Jeroným Klimeš říká, že dřív stačilo si s někým na zábavě zatancovat a hned s toho byla svatba. Dnes musí muž ženě posílat sms s emotikony a dlouho se snažit. Vesnice okolo Sniny na východním Slovensku znám z botanické exkurze na Vihorlatu a z účasti na slavném rockovém festivalu na Sninských rybnících Rock pod Kameňom. Místní lidé jsou přátelští a kraj je moc hezký s čistým vzduchem. V závěru dokumentu dostane divák bonus letu vyhlídkovým balonem nad tímto překrásným krajem. ()

Jirka_Šč

Je mi z toho poněkud smutno. Většina lidí ve filmu, při tom, jací jsou, jak žijí a jak jsou pasivní, partnera pravděpodobně nikdy nezíská (položme si otázku, jestli nás někdo z nich jako potenciální partner zaujal). Aktivita starosty je fajn, ale forma ... :( ... myslím, že je to boj s větrnými mlýny. Jako film nehodnotím. Tíživé. ()

lena60

Někteří se u Nesvatbova alespoň pobavili (na nedávném jihlavském festivalu se diváci při předpremiérové projekci údajně smíchy popadali za břicha), já ani to ne. Nikterak zábavná mi nepřišla podívaná na trojici osamělých "nezavrabčených" třicátníků, obyvatel vísky Zemplínske Hámre na východním Slovensku. Oni sami se svým svobodným stavem podle všeho (příliš do hloubky režisérka postavy nepřibližuje) až tak nespokojeni nejsou. Jejich nezadanost však leží v žaludku přičinlivému starostovi, který se obává, že s takovým nezodpovědným přístupem k životu, mu za pár desítek let obec vymře. S pro mě těžko pochopitelným zápalem se proto rozhodne celou situaci "vyřešit" jednak finanční motivací, a pak také zorganizováním absurdního seznamovacího večírku pro nezadané...Ne, na Formana jsem si během promítání nevzpomněla ani omylem. Povrchní a značně zjednodušený pohled na život lidí na vesnici, mě nemohl nadchnout, natož pobavit. Proklamovaná česká dokumentární událost roku zklamala na celé čáře. PS: Pan starosta by si zasloužil jediné, vystřelit na Mars! ()

claudel

Snaživého starosty mi bylo místy hodně líto, ale s některými zatvrzelými povahami holt příliš nenadělá. Zdá se, že je jednodušší pro vesnici zařídit bazén či snížit nezaměstnanost, než dát dohromady nezadané a pasivní třicátníky. Já jsem mu celou dobu fandil. K vyššímu hodnocení mi chybí trochu větší aktivita režisérky, zdálo se mi, že s protagonisty málo komunikuje a jen pozoruje. ()

Shaqualyck

Pseudobulvární voyerismus převlečený za dokument. Hníkové nejde o problém, nejde jí o lidi, hlavně když se těm nešťastníkům někdo zasměje a ČéTéčko navalí prachy na další (a)sociální studii. ()

rawen

Jde o příjemnou jednohubku vhodnou spíše pro televizi, především skvělá zábava!!! 8/10 PS: jen je trošku škoda, že film nemá výraznější závěr ()

EastWicka

Jo, kdyby procitl některý starozákonní kmet, třeba Noe, a navštívil dnešní Nesvatbov, také by se ho zmocnil spravedlivý hněv. Úplně jako pana starosty... Naštěstí to vypadá, že lidstvo jako druh nevymře. Takže vlastně dobrý, ne? ()

hous.enka

Tak zaprvé: jsem ráda, že nemusím žít v obci Zemlínske Hámre, protože ten starosta a jeho kulturní referentka... to je teda fakt něco. Pokud jde o dokument samotný, zachycuje nový trend "single generation", který se pomalu dostává ze západní Evropy i do našich zemí. Erika Hníková zachycuje tradiční pohled starší generace, která vidí smysl života v plození dětí. Chápu, že názory starosty na tyhle věci (zejména jeho proslov na tom mejdanu) jsou lákavé a líbivé (a přehnané), ale postrádám nějaký hlubší pohled do názorů těch singlů, o kterých hlavně měl být tenhle dokument. Proč nikoho nemají? Nechtějí, nebo nemůžou nikoho sehnat? Jsou spokojení s tím, co mají, anebo ne? Zkrátka je to jen dokument o přístupu jednoho starosty a chybí pohled druhé strany, leč se o to autorka snaží. Marně. V důsledku toho lze tento dokument, který jen klouže po povrchu a nesnaží se nic analyzovat, hodnotit pouze jako průměrný, protože je nedotažený do konce. ()

Cimr

Průměrný dokument, který ale má silná místa, například neustálý brainwashing neskutečně bizarního starosty a jeho poskoků (proslov na ,,formanovském" seznamovacím večírku o údělu ženy) nebo úplně poslední scéna. Hrdiny tohoto počinu můžete pohrdat, smát se jim a nebo je litovat, soucítit, je to zcela na vás. Dokument vás k žádnému názoru nemanipuluje, což je příjemné, ale celkem žádný zázrak to není. ()

Defaultovna

Ono to v podstate bolo trochu dosť smutné. Na druhej strane som sa ale nasmiala a to vôbec nie málo. A rozhodne je to originálna myšlienka, to sa tiež musí nechať. ()

Sandiego

Nevybíravá sonda do současné zapadlé vesnice vedené autoritativním starostou, který chce mít vše pěkně pod kontrolou, i když jeho představy a prostředky jsou velmi naivní, jakkoliv dobře chápe daný problém a jeho možné důsledky. Hníková výborně staví do kontrastu jeho představy a realizace a jejich naprosto nulový dosah na život obce, která i přes všechny vymoženosti žije dál život zapadákova na konci světa, kde se člověk může po robotě leda tak potloukat či chlastat. Mezitím si všímá několika figures z řad singles všeho věku, pro něž je záhy zpunktován velkolepý seznamovací večírek, který dopředu počítá s navýšením porodnosti, ale změní se ve velkolepou frašku, při které si chce člověk až zakrývat oči. Nejde si nevzpomenout na zinscenovanou scénu seznamovací zábavy z Lásek jedné plavovlásky, která nabízí zcela stejný obraz trapnosti a pokleslosti a jen dokazuje, že od dob Formana se změnil akorát hudební styl, jenž se však stále nese v duchu zatuchlé lidovosti. Vrcholná scéna na sebe vrší jednu absurdní situaci na druhou a veškeré fiasko dokonává starostův monolog na konci, jenž všemu pachtění nasazuje hořkou korunu. Jistá míra manipulativnosti mě ani nečinila problém, bral jsem film jako mírně stylizovaný výtvor, jakousi současnou formanovštinu, ale i přes jistou gradaci a sevřenost mi chyběl určitý dovětek, který by ukázal hlavní protagonisty ex post a jejich reakce na "osudový" večer. ()

fremy

Komediální zaznamenání snahy starosty slovenské vesnice o množení svých obyvatel. Dokument vyznívá jako groteska nikoli způsobem natáčení, ale díky starostovi. Bohužel si myslím, že ač s dobrým srdcem jde na to špatně. ()

kaylin

To nejzajímavější na tom filmu je, že něco takového, jako je Zemplínske Hámre vůbec existuje a že nám to snímek představuje. I v dnešní době je takový úkaz divný, na druhou stranu to ukazuje, že ta socializace člověka je někdy prostě problematická. Dokument sám o sobě ale v podstatě nic zásadního neřekne, nesoudí, jen pozoruje, což mi přijde škoda, a proto mě ani snímek tolik nechytl. ()

Kaluž

Kdyby Erika Hníková stejně ''poutavě'' natočila dokument o prázdném kbelíku, vyšlo by to na stejno. Bod za svérázného starostu, bojovníka za zachování lidského druhu. ()

YURAyura

5/10 Takova cipovina, kde snad ani nikdo neni normalni - obyvatele Hamru, generalmajor letectva nebo tvurci tohoto dilka, kteri by radi neco vyparazitovali na dokumentech zlatych sedesatych, ale jaksi si neuvedomili, ze takva doba je davno pryc... A teraz vsetkych pogrcam. BMW - ceske titulky do slovenske reci - byt vychodnarske, to mne teda hlava nebere. ()