Úkryt

(festivalový název)
  • USA Take Shelter (více)

Curtis (Michael Shannon) je muž, který se svou manželkou (Jessica Chastain) a šestiletou neslyšící dcerou žije poklidný život v malém městě v Ohiu. Jednoho dne však Curtis začne mít děsivé apokalyptické sny. Vnitřně potlačované vize postupem času přerostou v posedlost, která ho nutí k vybudování protibouřkového bunkru v podzemí u rodinného domu. Jeho podivné chování se setkává s nepochopením v řadách jeho nejbližších. Rostoucí tlak na jeho manželství a napjaté vztahy s přilehlou komunitou jsou ovšem nic proti tomu, co by možná jeho sny mohly ve skutečnosti představovat. Mladý manžel a otec pak čelí rozporu, zda-li má ukrýt svou rodinu před blížící se zlověstnou bouří anebo před sebou samým. (Struhy)

BlondJames

Ty Tic Tac místo pilulí, to bylo fakt vtipný :-D . Každopádně ten konec byl přesně takový, jaký jsem si přála a to mne velice potěšilo.Michael Shannon byl výborný a ta malá byla absolutně k sežrání. ()

Mamutol

Závěr filmu je naprosto dokonalý, ty vzájemné pohledy, aby si jen Curtis ověřil, jestli zase nemá problém a správně vnímá realitu ... ()

morwen

No mě Shannon vůbec nevadil naopak do hlavní role se vyloženě hodil. Mnohdy jistá zdlouhavost filmu nesvědčí ale to přebíjí skvělý příběh a zakončení které mě tahá za koule ještě teď. Zobrazení mentálního stavu Curtise kdy i on sám o sobě pochybuje je excelentní a jen tak se nevidí. Bohužel 2 hodiny kde se vesměs nic neděje mohou odradit ale ten kdo si počká a pomalu vstřebá atmosféru se dočká grandiozního finále, které u jeho příbuzného (Melancholii) v posledních okamžicích nečekáte, že příjde. Pořád si ale myslím, že se z toho dalo vytřískat víc. Hodil by se ješte jeden podobný. No však uvidíme co bude dál. Od Nicholsnova budoucího filmu Mud si docela dost slibuji. Tak snad nezklame. ()

necrosrandist

Takhle plouživé (neplést s nudící) filmy už se točí zřídkakdy a pokud se necháte vtáhnout, buďte si jistí, že atmosféru budete krájet až do samotného závěru. Přesně na tenhle typ filmu jsem čekal přímo věky. ()

MrLinhy

Hodně zajímavý a dobrý film. Michael Shannon je velmi sympatický herec, který tady předvedl parádní výkon. Film má extrémní děj, tajemnou atmosféru, a hudbu na správném místě. Škoda, že to nebyl také katastrofický film, to by šlo hodnocení a zážitek z filmu hodně nahoru. Ještě škoda, že to nenatočil zkušenější a lepší režisér, ale jinak jsem byl moc spokojen. 80 % ()

Mukl007

Opravdu nějak nejsem schopný říci, zda se mi film líbil, nebo nikoliv. Námět jistě zajímavý, i herecký výkon hlavního hrdiny obstojný. Nicméně si myslím, že by z toho šlo dostat víc. Celé to na mě působilo hrozně nekonzistentně, což je někdy k užitku věci, ale v tomto případě mi to prostě nesedlo. Věřím, že kdybych to viděl znovu, tak bych své hodnocení změnil, se stejnou pravděpodobností, na 2 i 4 hvězdičky. O další vidění ale nestojím, proto hodnotím zlatou střední cestou. Podtrženo a sečteno: Námět zajímavý, ale celkové provedení a vygradování příběhu zaostává. ()

halberdier

Po dlouhé době opravdu skvělý a zajímavý filmeček, na který je se lepší podívat, když o něm víte co nejméně. Jen tak budete s napětím očekávat, jakým směrem se bude příběh vyvíjet. Hlavní postava je zahrána přesvědčivě a ústřední hudební motiv je vynikající. ()

Expozituror

Tak nějak jsem tušil a doufal, že tohle bude vyjímečný film a záměrně jsem si o něm dopředu nic nezjišťoval! To co přišlo je pro mě osobně jeden z nejlepších filmů, co jsem viděl a co mi zůstane nesmazatelně v paměti. Film je postaven na celkem jednoduchém ději a scénáři, ale bezchybná režie a sugestivní výkon hlavní dvojice (Michael Shannon je vyloženě excelující) vyzdvyhují film do nadprůměrných výšin. Svou velkou roli zde hraje i působivý soundtrack, který pomáhá stupňovat rostoucí napětí. Nenápadné, dojímavé mystické drama jednoho muže, který bojuje o svou rodinu. ()

Tillia

"Dobře. Pak jsem se tedy rozhodla. Zrušíme ten výlet na pláž. Z tvé poslední výplaty máme dost na pokrytí účtů na příští dva měsíce. Seženu si práci. Ty si najdeš jinou práci. Zjistím, jestli můžeme přesunout operaci Hannah na bližší termín. Musíme zjistit, kolik bude stát rozšířit tvou pojistku do konce roku. Chci, abys navštívil psychiatra." Úžasná Žena... ... a sugestivní film. ()

StinkingPooh

Pozor příspěvek může obsahovat zápletku filmu: Nemám rád filmy, kde se většinu času "nic neděje" a vše směřuje k velkému finále. Pokud totiž to finále není grandiozní tak to shazuje celý film, což si myslím i o Take Shelter. U filmu jsem skoro usínal a čekal "co z toho teda nakonec vypadne". V úvahu připadaly 2 varianty, přičemž jedna byla pravděpodobnější-ono totiž blázen si většinou neuvědomuje, že blázen je..Když se k tomu přidá i nesympatický hlavní hrdina a jen naznačený konec, tak jsem uvažoval o 2*. Film vytáhli nahoru herecké výkony hlavních představitelů (i když Shannon je fakt nesympaťák) a občasné téměř hororové výjevy, které mě dokázaly na chvíli probrat z klimbání. ()

Monika22

Vím, že je to nezávislý film atd., ale 3 večery jsem se nutila, abych ho vůbec dokoukala, určitě to není žádný brak, ale ani to není žádný eso. Jisté napětí to ale mělo. ()

fafejt001

No zajímavý příběh muže , který má divné sny a člověk neví jak to bude dál . Pak nechá přeřadit kamaráda z pracoviště a dál se zabydluje ve svém krytu . Je nemocný nebo něco tuší ?? Jo mozek je složitá věc . Když tak o tom přemýšlím , stačí nějaká silná zkratová situace v životě a může se to stát každému . Člověk neví co je sen a co skutečnost . Dle mého úsudku vcelku solidně natočeno a zase máme o čem přemýšlet . Nic ve filmu nebylo přehnané a v tom je možná i jeho kvalita . Tož dobré . ()

Mr_Corny

Take Shelter divákovi ponúkne viaceré smery, ktorými sa dej môže uberať. A až do posledného momentu, ktorý je pomerne predvídateľný, dokáže udržať v miernom napätí. Dlhšia stopáž môže vzhľadom k povahe filmu nudiť. Keď pri tebe stoja najbližší je lepšie nechať sa viesť vnútorným pocitom a nehľadieť na to, čo hovoria ostatní. ()

Dexter666

Shannon je xicht na pohľadanie, o to pokoj, ale tá atmosféra a surovosť, ktorú to má tomu dodáva naozaj punc reality. Výborne zahrané, troška predvídateľné. Príjemné prekvapenie. ()

Rust_Francis

Úžasný. Skvělý výkon Shannona v hlavní roli a celkově...ta atmosféra a to pojetí. Člověk jakoby sám členem rodiny bojoval s tím, co si má o jeho chování myslet. Neskutečné. Poslední scéna? Mráz po zádech. ()

zazka

K dokonalosti mi chýbalo málo. Skvelý Michael Shannon sa týmto oficiálne stal jedným z mojich obľúbených hercov (AKA hercov čo toho veľa nenakecajú a predsa povedia mnoho...). Okrem Michaela sú ťahačom filmu ešte aj pôsobivý námet, "kritika" amerického sociálneho a zdravotného systému a určite aj samotný záver, ktorý teda prekonal moje očakávania (priala som si aby film trval dlhšie)...Gradácia deja bola prepracovaná do detailov, so stopážou rástlo aj divákovo napätie a súcit s postavami. Ja som si vo filme našla scény, ktoré som chcela racionálne zdôvodniť (Curtisove sny), čo však režisér nechal na samotného diváka, u ktorého asi predpokladá veľkú dávku "voľnomyšlienkárstva a nezáujmu". Top scény - Curtisove "zrútenie" počas školskej veselice a samozrejme záver "na dva krát"... ()

Tiché místo se dočká spin-offu

Tiché místo se dočká spin-offu