Silviaxx

Tak ako v prípade Hladu, tak aj pri Shame vsadil McQueen opäť skôr na scény a atmosféru, než na prehnané dialógy medzi postavami. So Shame však nie som tak spokojná. Určite to nebude témou, tá je vykreslená naozaj perfektne na to, o akú intímnu a delikátnu záležitosť ide. Skôr by som to nazvala mojím osobným naladením a neskutočnou nudou. Naozaj som nebola pripravená na takú prázdnotu, ktorú Shame vykresľuje (opäť uznávam, že statočne) - pochmúrna, šedá, prázdna, nicotná až sebadeštruktívna atmosféra celého snímku je takmer hmatateľná a nepoľavuje ani na sekundu, skôr tlačí do takých extrémov až sa divák cíti psychicky vyžmýkaný. Tempo filmu je príliš plazivé a nezáživné (scénu kedy Carey Mulligan spievala v bare som pretočila, na môj vkus bola ale že neskutočne dlhá), no samozrejme skvele korešponduje s melanchóliou a depresiou celého snímku. Moje hodnotenie by som teda nenazvala chybou filmu, ak má divák náladu práve na drtivý, chladný, depresivný a naozaj smutý príbeh vo vláčnom tempe, tak Shame je skvelá voľba. ()

crozet

Samotný vprostřed největší megapole, denně přitom obklopen lidmi zevně i vnitřně. Toť úděl moderního člověka a jeho sociální reality v podobenství moderní kultury i sociologie. ()

Fifer

Vynikající studie muže posedlého sexem. Zkoumá současný fenomén emocionálně čímdál chladnější honby za výstřikem. Porno, zaplatit kurvu,maximálně tak rychlovku na stojáka někde v uličce za diskotékou - jen po mně proboha nechtějte city, nebo snad nějakej vážnej vztah- jsem moc busy, na takovýhle koniny nemám čas. Skoro každý můž (jen muži?) je posedlý sexem. Člověk si díky filmu uvědomí, že na tom naštěstí není až tak špatně. Ale teď vážně, hudba výborná, některé scény naprosto skvělé, ale nemůžu se zbavit dojmu, že to šlo natočit ještě o chloupek lépe. Velká pozornost je věnována hl.hrdinovi, zatímco jeho sestra vyznívá trochu ploše. Prostě se objeví, aby udělala to, co nakonec udělá- její motivace ale není příliš známa. To je ale jen drobná chyba, sex. scény jsou natočeny dobře, režisér zkoumá posedlost hl. hrdiny, nesnaží se dodat kopu lechtivé podívané, ačkoliv by mohl film zaplnit detailními souložemi, vymlouvaje se na zvolené téma. ()

theSaint

Aktuální problém moderní doby. Michael Fassbender předvedl dechberoucí výkon. Sebedestruktivní životní styl je ještě umocněný chladnou, sterilní, moderní atmosférou velkoměsta. Všudypřítomná šeď na Vás dýchá stejně jako utrpení mladého/prázdného muže. Snímek má tolik silných momentů, že je nutné ho vyzdvihnout jako celek, který funguje naprosto bezchybně. Je mi záhadou, že se Michael Fassbender neobjevil v nominaci na oskara, jelikož tohle nebyla zrovna procházka růžovým sadem. Z mého pohledu to pro něho musela být neskutečně těžká role. ()

Saur.us

Superlavity na filmovou práci S. McQueena v případě snímku Shame by se dalo popsat dlouhé odstavce pochvalého textu. Stručně. Nádherná kamera, předlouhé nepřerušené záběry podbarvené podmanivou die i nediegetickou hudbou, složitá stavba syžetu přerušovaná flashbacky, flashforwardy, opakováním a dalšími záludnostmi co divákovi zatočí šedou kůrou. Navíc one man show M. Fassbendera, výborného celých 101 minut, v roli casanovy s rozervanou duší. Doplněný krásným výkonem C. Mulliganové (viz. New York, New York). Tvůrcova nestoudnost v případě neustálé nekompromisní nahoty a explicitně zobrazeného sexu dodávají snímku punc jakési "realičnosti" a naprosto nepřekáží, dotvářejí svět takový, jaký nám ho McQueen chce naservírovat. Nestoudný. Pokud znáte Barneyho z HIMYM, už nikdy se na něho nepodíváte stejně. ()

ellegrey

Velké dilema. Při ohodnocování jsem se nemohla rozhodnout mezi 4 a 5 hvězdami. Nakonec jsem zvolila vyšší variantu, tak trochu jako "malé vynahrazení" nepochopitelného faktu, že tento film nedostal ani jednu nominaci na letošních Oscarech. Vážně nepochopitelné. A o hereckých výkonech ani nemluvím. Evidentně, když herci nejsou alespoň ve 3/4 snímku oblečení, mají smůlu. Až si někdy říkám, zda-li není na čase trochu pozměnit složení oněch vážených Akademiků... ()

Meteorista

Tímto se Michael Fassbender stává opravdu nejuniverzálnějším hercem posledních roků! Vynikající výkony ústřední dvojice a děsivě mrazivý děj řešící problematiku dnešních zjednodušených vztahů dávají vzniknout pro mě zatím nejlepšímu dramatickému snímku za tento rok. ()

Kjuk

Zajímavým příběhem zaobalený porno, což se mi samozřejmě líbí, ale pořád nějak nedokážu pochopit, co tímhle chtěl autor říct? Že chování našeho hlavního, (jak to napsat slušně) MRDÁČE, vybočuje z řad slušného chování a nutí nás to k zamyšlení a takový ty kecy? já s tím nesouhlasím. Do poloviny filmu jsem si říkal, že takovej život by mi vyhovoval, dokud teda nevešel do toho gay bordelu nebo co to bylo, to jsem mírně povzdechl! Jinak teda klobou dolů před Fassbenderem! ()

KOZEL84

Ze života třicátníků,ha?Tak snad to dohoním.Nemáme to s tím Stevenem lehké,teda píseček je light,ale tu bábovičku by mu člověk občas s chutí rozšlapal.Zatímco minule jen pozoroval,ted' už by chtěl i trochu držkovat a kdyby to nepřepísk,tak proč ne.Nevím jestli je nutné chodit s ''hrdinou'' i na hajzl a do sprchy v reálném čase,ale jinak to byla furt méně nudná zvrhlost než Buzna na Marsu,McGieho debílci,Artrózista nebo W.Hors.To mě ještě ted' bolí levačka (ač pravák,ale pán je gurmán.však to znáte)(jo a fuck of gurmet!).Taky mám pak chut' si vždycky lehnout do nějaké útulné kaluže,plakat a myslím na všechen ten filthy,nasty,disgusting sex bez lásky,který je přece úplně proti přírodě!No a onanie,tak to už je přímá linka směr Peklo.Hodně mě právě zaujala ta urputná honitba před zrcadlem.To bude nějaký vyšší level sebelásky a nevím jestli sem připraven na tak silnou vlnu orgasmu při své kráse (ale ono to nejspíš bylo podobenství,že?).No pár momentů ten film má-rande,vyostřený dialog se sestrou,běh-a Fassík je zas dobrej (i typově se hodí-trochu slizký),ale nevydrží to Stevenovi až do konce,kde je už jen samoúčelný,zbytečný (fakt povinné jak někdo napsal) a nefunkční (ale i vtipný ''smell it'' ;D).Jo a Mulliganka at' už se nikdy,ale opravdu nikdy,nesvléká před kamerou.Je to od ní podlé bezohledné a jestli to udělá ještě jednou,tak se na protest podpálím!PS:komu se to tak líbilo at' si přečte Smrt Zajdy Munroa od Cavea-sebedestrukce uvěřitelnější,vygradovanější a prostě lepčí ! Je to pravda! ()

El-Barto

Všechno co chce film sdělit vidím - sebezničení, neuspokojení, prázdnotu, hledání... Ale i tak mě tě spíš nudilo. Stud (což se k filmu nehodí) stojí hlavně na famózním Fassbenderovi a jeho psích očích. Jen díky tomu jsem se dokázal aspoň občas vcítit do pocitů hlavní postavy. ()

adriane9

Fassbender je božskej !! Tolik na úvod :).. Velmi poutavý snímek s mým oblíbencem, kde podání sexuální závislosti bylo dobře pojato a vysvětleno tak, že cynismus této "nemoci" do světa vyloženě křičí.. A neopomenu úžasný výkon Carey Mulligan kdy zpívá v baru.. ()

Flagg

Hodně těžký film na sledování, určitě to chce ještě jednu projekci. Každopádně po té první převládají pozitivní dojmy, a jestliže Fassbender za tohle nebyl nominován na Oscara, tak to jen potvrzuje moje mínění o Akademii. ()

ondrin

Shame je intimní drama muže, který podléhá posedlosti sexem. Zřejmě touží po duševním naplnění, ale chtíč je jeho prokletím a vězením zároveň. Je to film plný detailů a pomalu plynoucích scén, kdy každý vnímavý člověk plně nasaje výjimečnou atmosféru filmu. Jedná se o nejen výjimečný filmařský kousek, ale i o věrné sociální zrcadlo mnoha z nás. ()

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz