Wawer

Podobně jako tématicky srovnatelný Půlnoční kovboj, mě i Stud poněkud zklamal. Tématicky je film zajímavý, ale (s vyjímkou poslední scény , kterou lze interpretovat více způsoby) prakticky bez sdělení ()

End3R

Film perfektně zobrazující to, co nazývám axiologickou nemohoucností. Modernizovaná džungle velkoměsta, ve které se Stud odehrává, nabízí vše povrchní, ale za tímto povrchem se neskrývá žádný vnitřek, žádná hodnota. Minimalisticky, avšak naprosto intenzivně hrající Michael Fassbender zosobňuje nedobrovnolnou oběť této hodnotově vyprázdněné doby - člověk žijící uprostřed metropole, který si nemůže stěžovat na nedostatek peněz, příležitostí k nezávaznému sexu, existenciálních nejistot. Avšak jeho jediný modus vivendi spočívá právě v kopírování, plynutí po povrchu onoho elegantního lesku moderních budov, křiklavých světel a pouličních tónů velkoměsta. A zde spočívá jeho tragika - on si uvědomuje, že vše je mu dostupné, ale tato dostupnost neskýtá žádné potěšení, protože se v hloubi neukrývá žádná hodnota, žádný smysl. Proto jeho jedinou možnou reakcí je uchvacovat tyto povrchní zážitky se zuřivostí, nemilosrdností, odosobněně. Protože když se otevře, když se stane na chvíli člověkem, jeho lidství pochopí, že za touto skloocelovou, moderní, glamourovanou povrchností dnešní doby se neskrývá nic - vše je pouze takové, jaké se jeví. ()

X@triX

Užiť si film z bezpečnej vzdialenosti, spoza obrazovky. Filmársky a herecky bezchybné, najviac na mňa zapôsobili dlhé strihy. Už len zabudnúť na to, čo sa tam udialo a na fakt, že existujú aj takíto ľudia a vrátiť sa do neškodnej reality. ()

Pfff

Neuvěřitelně těžce stravitelný film, u kterého vám nebude příjemně. Hlavní postava se vám nebude líbit a už vůbec s ním nebudete souhlasit. Drsná kritika dnešního "úspěšného" světa. Nechci McQueenův film v dohledné době vidět znovu. Stud totiž není zničující jenom pro protagonistu, ale i pro diváka. Přesto, nebo právě proto dávám 100%. ()

Radek.SCH

M. F. proš*ká půl druhé hodiny, mi na to koukáme, sestra má depku, on má mindráky, NY je chladný a neosobní, ale ne tak obrazově přitažlivý jako Hlad. Slušný art (?) - 70 % ()

hazaba

Zpočátku vás moc film neoslní a vlastně si kladete otázku - čím může být vyjímečný? Tím, že tu jeden chlápek chodí nahý? Že slyšíme a vidíme, jak si pouští porno? Že se ukájí, kdykoli může? Že má mladší zoufalou sestru? Až postupně se vnořujeme do problému, který závislost na sexu znamená a začínáme ho chápat v celé jeho šíři. V podstatě bodem zlomu je "normální rande", u kterého si Brandon uvědomí, že chce se sebou něco dělat a že se mu to (asi) nepodaří... V poslední části filmu tak díky skvělým záběrům kamery a neoddiskutovatelně fantastickému výkonu Michaela Fassbendera vidme ten hnus, bolest a prokletí, které Brandon zažívá. Snad jako protiklad k plytkosti svého života si hlavní hrdina pouští vážnou hudbu... Ta nás doprovází celým filmem a posouvá snímek zase někam dál. ()

Rokle

Impozantní ve všech směrech. Dokonalá studie sexuálního závisláka, který je duševně prázdný. Jeho stereotyp je narušen příjezdem sestry, která situaci neuklidní. Naopak, díky ní padá do mnohem temnějšího dna... McQueen točí, stejně jako u Hladu, dlouhé nestříhané sekvence, ale tohle téma mi bylo mnohem bližší než hladovka v Irsku. Herci nemaj chybu (Fassbender dokáže během 15 vteřinového pohledu vyjádřit víc než kdyby odkecal 10 řádků textu) a hlavně se to nebojí ukázat věci tak, jak ve skutečnosti jsou, aniž by to bylo nějak sprosté. ()

rekkky

Psychologicky silné drama pojednávající o životě sexuálně závislého muže ve věku kolem třicítky. Hlavní postava Brandon (Michael Fassbender) řeší svou sexuální frustraci nezávazným sexem a na jeho psychickém stavu se to značně podepisuje. Vnitřní nevyrovnanost, která pomalu, ale jistě ovládá Brandonovu mysl zapříčiňuje, že se z něho stává člověk bez elánu a motivace. Sexuální aktivity hrající důležitou roli v jeho životě se stávají jediným potěšením a vytěsňují ostatní krásy života, což jasným způsobem vystihuje téměř nulový vztah k vlastní rodině, reprezentovaný pouze sestrou Sissy (Carey Mulligan). Sissy, která také trpí depresemi se dokonce pokusí spáchat sebevraždu, protože nenachází v novodobém New Yorku naplněný život. Deformace přecházející často až k sebevraždám jsou skutečný obrázek generace a režisér Steve MxQueen dokázal opět perfektně vyjádřit hlavní myšlenku svého díla, což lze považovat za hlavní poznávací prvek jeho filmů. Lhostejnost a duševní prázdnota ze světa Studu přímo dokonale prosákavá na povrch. ()

boul

Skvělý Fassbender, který ve filmu začíná tak elegantní s tak drahým a luxusním parfémem, co si každý den dopřává dámskou společnost nebo sjíždí porno na webu, až to končí totálním zhroucením a rozbitým xichtem s polomrtvou sestrou.. Velká dávka pocitů a žen vám přinese film Shame, hlavně skvěle zvládnutá role Fassyho! 4* ()

agassi68

Depresívne ladená jazda, kde sa hlavný hrdina pokúša vyrovnať so svojou sexuálnou frustráciou. Keďže mu to nejde v normálnom vzťahu, skúsi prostitútky, potom mastí bakuľu, pričom ho načápe jeho rovnako frustrovaná sestra. To ho rozhodí natoľko, že skúša šťastie v gayklube. Môj starý otec by ho vyhnal na pole ráno o piatej a večer by už nemal čas myslieť na nejakú frustráciu.. ()

REP_ReZeNT

Shame předčil má očekávání. Je to jako namátkou vyseknutý rok ze života někoho, kohokoliv. V tomto případě někoho, kdo uprchl z dalekého Irska do New Yorku a má sám ze sebou problém. Ve filmu se zásadně nic neděje, atmosféra filmu byla ale výborná a na psychiku skvělě působíci i dlouho po jeho skončení. I když tomu chybí "americký drive", ani chvíli jsem se nenudil. Tento způsob režie se mi hodně zamlouvá, divák má totiž velký prostor k zamyšlení i přesto že se toho ve filmu moc nenamluví. O bravurní kameře nemluvně, líbila se mi i proměna Carey Mulligan z nesnesitelné sestry v dámu největšího kalibru. "New York, New York, I Wanna wake up in a city that doesn't sleep." Chvílema jsem si připadal jak ve videoklipu "What Goes Around" Justina Timberlake s bezkonkurenční Scarlett Johansson. Trochu mi to připomíná i filmové drama "Volání o pomoc" /2007/, ačkoliv hlavním tématem snímku je 11. září 2001. Možná to dělá New York, možná prázdné osobnosti naplněné samotou a voláním o pomoc. Shame je v podstatě prázdný film, chladný i žhavý, erotický a zvláštní. Jak napsal jeden z uživatelů, Matty: "Krok za krokem k sebedestrukci. Žít pro sebe. Bez závazků a bez významu." WHAT GOES AROUND, COMES AROUND. ()

Zaitsev

Nelze popřít určitý erotický náboj, byť poněkud nestandartní. Je to pro mě mrazivý snímek o samotě, která je stejně spalující jako možná deviace. Každopádně velmi uvěřitelně natočená. Mimo jasně definované sexuální scény vyzdvihuji třeba citlivě přenesenou scénu z restaurace - skvělej čísník :) Hezká sonda do doby, kdy emoční plochost světu vládne! No a Michael Fassbender se ukázal a zachraňoval i místy hluchá místa filmu. Stojedna minut dobré divácké investice! ()

Heroine odpad!

Možná by se to nemělo jmenovat Stud, ale spíš Ostuda. Už dlouho jsem neviděla takhle špatný film. Působivost nulová, sdělení nulové, Mulliganová je odporná, Fassbendera zřejmě už omrzelo chodit v oblečení, hudba je otravná, dialogy blbé, příběh nemá ani gradaci, ani závěr, a navíc v dnešní době šokovat někoho nahotinama? Šokovat diváky otevřeností v ukazování sexuálních úchylností ve filmu? No pardon, ale to někdo zaspal dobu. Pokud to mělo jako vystihovat problémy dnešní konzumní doby, a život průměrného muže středních let, tak tedy taky katastrofa. Je to jako nudný a blbý příběh o průměrném, nesympatickém úchylákovi, a jeho blbé sestře. Nestane se tam více méně nic, akorát se každý svlíkl do naha. Myslím že snad většina hereček zde mohly být s klidem porno herečky. K tomu ty dlouhé záběry a scény, jako jízda výtahem, běhání po ulici, hledění z okna, nebo scéna se zcela amatérským zpěvem písničky New York, New York. Hnus, nuda a trapas. ()

Norus88

Perfektné, už dlho som nevidel nič tak kvalitné, a ten záber keď pozeral priamo do kamery to ma dostalo úplne. ()

bagetka007

Jeden z těch filmů, kdy 12 hodin po zhlédnutí stále nevím, co si o něm vlastně myslím...8) Jinak - Fassbender mě na tenhle film nalákal, v posledním roce se objevil poměrně ve velkém množství filmů (Jane Eyre, Dangerous Method, X-Men - First Class)...bohužel mě tento film usvědčil o tom, že "hollywoodské" hvězdy jsou samá "bush" :D (i když Fassbender se vůbec nemá za co stydět) ()

Iwiiik

Brandon je samotářský erotoman. A to je všechno. Že je to na scénář málo? Bohužel opravdu ano. Ale i když to McQueen sice krapet přehnal s délkou záběrů, povedlo se mu vykreslit charakter a vlastnosti jak hlavní postavy, tak postav vedlejších, a to bez použití jakýchkoliv základních charakteristik. Cením si jeho odvahy, protože je evidentní, že komerčního diváka tento způsob vyprávění znudí k smrti! Dalším skvělým tahem jak zastřít absenci scénáře, bylo obsazeni vynikajícího Fassbendera a volba hudebních motivů. Celkově vzato zajímavý snímek, plný sexu a frustrace všeho druhu, kterému k dokonalosti chybí pouze propracovanější dějová linie. ()

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz