Incident v bance (festivalový název)

• švédský

Händelse vid bank

Incident by a Bank

• český

Přepadení

(festivalový název)

Krátkometrážní / Krimi / Drama / Akční / Komedie

Švédsko, 2010, 12 min

+3* na tomto kraťasu z rekonstrukce přepadení banky je skvělé, jak ukazuje povahy lidí, které zrovna procházejí kolem - jejich lehkovážnost, apatii, zároveň nechuť se do čehokoli zaplést, či chtíč po senzaci. Docela kontrast oproti záležitostem, co známe z televize a filmů. Prostě zajímavá sonda do reálného života, kterou můžete zkouknout aktuálně třeba tady [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 0 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ](23.11.2017)

Skvělá záležitost natočená jediným záběrem, téměř statická kamera s jen občasnými pomalými nájezdy, pohyb postav/předmětů uvnitř i vně rámu se skvělým načasováním a rytmem, ruchy okolí navozující autentickou (nejdříve poklidnou, posléze poněkud rušnější) atmosféru v okolí jedné stockholmské banky. Nesporná inspirace Royem Anderssonem. Rubena Östlunda si značím červeně. Ke zhlédnutí např. zde: http://www.youtube.com/watch?v=MQXo6G-Vus8(1.7.2013)

Mrazivo dokonalé, dokonale mrazivé. Östlund uchvacuje scénu a simuláciou priemyselnej kamery (systematicky rozbíjanou ľahkými posunmi vpred a vzad) sníma brilantnú anekdotu, ktorá sa tak do najmenšieho detailu skutočne stala. Hra s priestorom, vzostupnou intenzitou audiálneho obrazu a nepatrným narúšaním diegetického sveta je uzemňujúca. Heist movie predchnuté objektívnym sarkazmom. Lahôdka. 90% P.S.: Videné pred časom na plátne, hodnotím po opakovaní.(20.4.2015)

Ďalšia ukážka Rubenovho skvelého citu pre pohrávanie si s realitou. Tentokrát spravil jednozáberovku o skutočnej udalosti - nepodarený prepad banky a znova je spravený tak, že keby vám niekto nepovie, že je to akože, tak by ste to považovali za reálny záznam. Skvelé.(2.12.2014)

(Febio Fest) Úplný začátek jsem bohužel neviděl (přišel jsem totiž na jiný film a netuše, že se jedná o krátkometrážní jednohubku před filmem samotným, vyběhl jsem ven v domnění, že jsem ve špatném sále), ale zřejmě šlo pouze o pobavení diváka trochou toho absurdna. A to se povedlo... 80%(28.3.2012)