Zimní příběh

Zimný príbeh

Fantasy / Drama / Mysteriózní / Romantický

USA, 2014, 113 min

• erased

Chtěl jsem mít Zimní příběh rád protože, ač mi nemůže být jeho filmový autor ukradenější, vypadal stejně osobně jako Aronofského opus magnum Fontána a s láskou tvořeným filmům podléhám rád. Na rozdíl od Fontány se ale na Goldsmanově adaptaci podepisuje bytostná nevyrovnanost všech jeho scénářů. Výsledek tak ve filmu působí jako pouhé neuměřené plácání jednoho romantického nápadu na druhý bez téměř jakéhokoli vysvětlení souvislostí nebo důvodů, a vychází z něj jen nijaké vyznění celé pointy a nesmyslné, rádoby poetické chování všech zúčastněných hraničící se sebeparodováním. To, že jsem se u celého filmu užíral nudou ten veskrze špatný dojem jen podtrhuje a o něco výš hodnotím vlastně jen kvůli krásné J. B. Findlay a standardně sympatické Jennifer Connelly.(14.6.2014)

Akiva Goldsman nie je zlý scenárista, no ako režisér týmto filmom moc neprerazil. Treba vyzdvihnúť v prvom rade nádhernú vizuálnu stránku, dobrých hercov s nádhernou ozdobou menom Jessica Brown Findlay a hudbu Ruperta Gragsona-Williamsa, ktorému dopomáhal Zimmer, no príbeh je tak nezáživný (a ani mi nedával zmysel), že keby som bol v tom filme namieste Colina Farrella asi by som zomrel od nudy. Slabý priemer a to len za vizuál hercov a hudbu. 55% - 3*(27.6.2014)

Opravdová láska dokáže překonat i tok času. Za dlouhých zimních večerů si tenhle romantický příběh dost možná najde svoje opodstatnění. Mimo tohle období hrozí, že se vám z něj zavaří mozek. Peter Lake je hodný pouliční zloděj, ke kterému osud nebyl příliš přívětivý. Jako sirotka ho v malé lodičce objevili rybáři a on v dospělosti padl do rukou zlého správce pěti obvodů v New Yorku, který je ve skutečnosti démonem ve službách Lucifera. Od nějakého blíže nespecifikovaného okamžiku Petera nenávidí natolik, že ho chce se smečkou svých noshledů zabít. A navíc nestrpí, aby se v jeho městě děly zázraky. Peter se totiž zamiluje do smrtelně nemocné dívky Beverly, kterou může uzdravit jen zázrak. A to ho ještě k jeho velkému překvapení po všech těch patáliích s démonem a prožité lásce s Beverly v roce 1914, také čeká probuzení o sto let později. Především v první polovině stvořil zkušený scénárista, a nyní debutující režisér Akiva Goldsman, něco nepopsatelně blbého. Pro jednou si chtěl vyzkoušet režii, aby zřejmě z frustrujících pohnutek nad rozpačitým a nepříliš dobrým (komerčním) výsledkem usoudil, že tahle umělecká činnost je mu zapovězena. Ne každý scénárista může být automaticky stejně schopným režisérem. Nezbývá mu, než nadále rozesílat svoje scénáře režisérům, kteří svoji práci umí dokonale. Už od úvodních sekvencí s jeho filmem není něco v pořádku. Spíše bych jeho počáteční snahu připodobnil absolutnímu patlalství se spoustou logice odporujících scén. Začnu počátečním seznámením Petera s Beverly. Vloupá se do jejího domu s pistolí v ruce. Dívka ho zpozoruje, ale místo přirozené reakce na pohyb cizí a ozbrojené osoby v domě, si s ním začne přátelsky povídat(!!!). Následně oba zjistí, že se do sebe zamilovali(!) Peter má koně, který je ve skutečnosti pes(!!), jež má být něco jako duchovní rádce, což není uspokojivě vysvětleno a ve filmu to funguje jen jako letmá zmínka. Tenhle koník skáče a létá, a to hlavně, když se jeho majitel ocitne v úzkých. Démon Pearly je ve svém pronásledování natolik důsledný, že neváhá usmrtit číšníka a jeho krví namaluje podobiznu dívky Beverly. Je to úděsná čmáranice, jak od tříletého dítěte, podle níž, světe div se, je dívka neomylně identifikována vyslaným komplicem do terénu(!!!). U filmů se moc nahlas nesměji, ale tady jsem vyprskl smíchy. Démon by mohl používat při pronásledování svého nepřítele přece jen schopnější metody. Místo toho si však pro rady chodí k Luciferovi, kterého hraje trochu otráveně Will Smith(!). Načež démon prohlásí, že New York je malé město(!!). Ano, podle Goldsmana zřejmě je, jinak by se osoby nemohly tak často podle potřeby příběhu potkávat, a rozhodně za tím není náhoda nebo něco na ten způsob. Tím výčet toho horšího z filmu máme za sebou. Od druhé poloviny se zmatek a debiloviny podstatně zredukují a máme tady krásně uslzený romantický příběh se vším, co k němu patří. Colin Farrell je spolehlivý sympatický mladík (pozor hraje dvacetiletého), který sice svým podholeným účesem neplní typ uhlazeného seladona z počátku 20. století, ale budiž. S rusovláskou Jessicou Brown Findlay vytvořil pár mezi nímž je chemie. Kazil jim to jejich protivník Russel Crowe, který k nim vytvořil až odpudivý kontrast. Pomáhá mu zjizvená tvář a permanentně nasupený výraz, ale občas s tím neměnným výrazem působil trochu směšně. Na filmu je znát jeho rozpočet. O dobrý obrazový zážitek se stará nádherná a opravdu romanticky snová kamera Caleba Deschanela, hudební komfort poskytuje skladatelské duo Zimmer/Gregson-Williams, a jen ta režie si občas nedávala pozor na střihovou skladbu a působila místy nápaditě, originálně, ale i rozpačitě a nekonzistentně nablble. Scénář byl z části připitomělý a z části originální, ačkoliv byla patrná vzdálená ozvěna podobně založeného filmu "Věčně mladý". Náš hrdina se, podobně jako kdysi Mel Gibson, nezamiloval do přátelské ženy v současném světě, kterou hrála na svůj věk stále šukézně vypadající Jennifer Connelly. Pro mě je takový malý zázrak, že se film z počátečních nesourodě rozpačitých mrákot probral a postupně se dopracoval v příjemný a velmi dojemný příběh o ztracené, a možná tak trochu, i znovu nalezené lásce napříč stoletím. Mé hodnocení: 70%(17.6.2014)

Mohla to být nádherná pohádka, jak naznačovat trailer, ale bohužel není a skutečnost je taková, že se jedná spíše o průměrný snímek po kterém neštěkne po nějaké době ani pes. Ono ani není moc o čem psát vše už tady bylo, tak snad jen málo něco k hereckým výkonům. Crowe podle mě docela přehrával a moc mi na roli démona nesedl, ale určitě lepší, než Will Smith v roli samotného Lucifera to jsem se opravdu od srdce zasmál. Colin v pohodě. Rád bych v tomto případě viděl v brzké době remake, protože tento příběh má na víc. 5,5/10 (19.5.2014)

Je to jeden z mála iných, bizarných fantasy ktoré sa občas ukážu na plátnach kín. O to horšie je, že ide o nezdar. Obrovský potenciál bol zničený nedobre napísaným scenárom, ktorý ani hviezdny ansámbel nedostal z podpriemeru. Nefunguje to ani v emocionálnej rovine, sentimentálne scény nedokážu divákom pohnúť ( a to vôbec nie som cynik ). Možno sa časom z tejto raritky stane kult, ale dnes to je za horšiu známku.(13.7.2014)