Děj slovenského filmu se odehrává v zapadlé vesnici a líčí život činorodé matky a její dospívající dcery poznamenaný trpkými zkušenostmi s mužskou bezohledností. Zápletka vzdáleně připomíná Feničův debut Džusový román: sedmnáctiletá Pavla (v podání Veroniky Jeníkové) - pocházející z dávné nemanželské známosti - otěhotní s nezodpovědným vojákem z Čech, který se musí ženit s jinou dívkou... (oficiální text distributora)

pavont

Na slovenske pomery nadpriemerny film o zivote na nasich malebnych dedinkach a nielen tam. A ked si vezmem, ze som Presovcan, nieje co riesit. ()

durkes

Klasika Milky Zimkovej z prostredia východoslovenskej dediny je už kultovou záležitosťou. Sú filmy, z ktorých sme používali citácie z filmov ako Pelíšky, Sedím na konári, Marečku podejte mi pero....a toto je jeden z nich. "Nemaš chlopa, nemaš pravdy" "baby ta co tu bardejovske kupele" "ta co ono glupa, šak už caly valal zna že ona ne hruba od totych kolbasok" " pilotek - starý chlop a baví še jak malé dzecko"....... Na tú dobu úžasný film. Nedá sa iné ako 5. ()

remotrumpet

Spoločne pracovať - radostne žiť! "Po divadle tento raz žiadna zábava nebude, ale výčap bude v prevádzke..." - "Ja by som chcel dvojhlavňovku, ale keď nebude, stačí aj jedna rúra." ()

Hombre8

Tyhle typy příběhů ze života mám moc rád. Zde, jelikož si hlavní představitelka i sama napsala minimálně část scénáře je to o to lepší, protože hrála jako o dušu. Rovněž kámoška Logojdová se předvedla. Poněvadž jsem ji moc neznal myslel jsem, že je fakt východňárka! No a Jeníková? taky svoji postavu venkovské husy zvládla dobře. Příběh o dědičném hříchu se prostě povedl, i když si nedělá nároky na nějaké umělecké veledílo. Samozřejmě zejména zásluhou Zimkové. ()

maken

Musím dať 5 hviezdičiek, kto nepozná realitu východu 80 (nielen osemdesiatyh :o) rokov, nepochopí :oD For YURAyura: to je hutorenie okolo Prešova ne Košicoch ()

Nefarie

Clovek vobec nemusi byt vychodniar, aby sa pobavil a dal patricny pocet hviezd :-). Sarmantna Milka Zimkova to ukazala, ako to je, ked clovek zije na malej dedinke v 80-tych rokoch s krasnym prizvukom a narecim. Starosti aj radosti su vsade rovnake od vychodu na zapad a istym sposobom ma tu svoju "studnu" kazdy clovek. Ano a nemyslim si, ze "to ta Thatcherova" je zodpovedna za zensku emancipaciu :). ()

StaryMech

Z šesti režisérových snímků, s nimiž jsem se díky pěkné řadě DVD Slovenského filmového ústavu v posledních letech seznámil, je "Pásla kone na betóne" tím nejmladším a umělecky nejméně výrazným. Uher tu hraje (cituji ANDERTONa :) "na l´udovejšiu notu, ako sme zvyknutí" a ne všechno působí zrale, ústrojně a přesvědčivě. Úroveň i tak nadprůměrné tragikomedie ovšem neurčují ani takřečené hlášky, ve kterých si libují četní strávníci filmového umění i neumění, ani nějaká východňárská osobitost (ať už povahová, nebo jazyková) - obojí jen koření obecně platnou uměleckou výpověď, srozumitelnou na východě jako na západě. Poslední tvrzení si dovoluji podepřít spokojeností pisatele těchto řádek, čehúna jako poleno. ()

Generi

Vtipné, nadčasové a svieže zrkadlo východniarskej dediny so všetkými radosťami i strasťami. Autorom sa podarilo nespadnúť do lacnej žumpy troškovej dedinskej zábavy ()

serbero

Jeden z najlepších slovenských filmov histórie , prirovnal by som ho k českému filmu kurvahošigutentag. Hlášky z tohto filmu sú tak známe , že už zľudoveli a patria do umeleckého dedičstva slovenského národa. ()

pirat87

pulny počet inakši to neidze...pre nás vichodňaroch to je nezabudnuteľný kult...nemáš chlopa nemáš pravdy :) ()

akni76

Po opätovnom pozretí po rokoch pridávam ešte jednu hviezdičku a všetkých nižšie komentujúcich musím upokojiť, že humor, vystihnutá a svojská realita i poézia tohto filmu je pochopiteľná aj ľuďom zo západu Slovenska. A za časmi, ktoré sú tam zobrazené mi je často aj smutno. Pre "koumalov" - nie kvôli socializmu, ale kvôli tej síce možno obyčajnej a ležérnej, ale o to krajšej pohode... ()

Wallendorfer

Zaujímavý umelecký počin, plný irónie, paradoxov, smutnosmiešnej reality a do istej miery aj dokumentárna sondáž do obdobia komunistického režimu a jeho komického obrazu na slovenskom vidieku. A samozrejme aj výrazná sondáž do východniarskeho temperamentného koloritu. Slabý herecký výkon som nenašiel, krásna hudba. Ta ňe? ()