Černý kůň

(festivalový název)
  • USA Dark Horse (více)

Abe a Miranda jsou osamocení třicátníci, kteří se náhodou potkají na cizí svatbě. Oba stále žijí s rodiči bez partnerů a přátel. Obtloustlý Abe je neschopný vyrůst z dětské ulity a postarat se sám o sebe. Místo toho náruživě sbírá dětské hračky a zastupuje nicotnou pozici ve firmě svého otce, kterou stejně není schopen samostatně vykonávat. Hned na první společné schůzce požádá Mirandu o ruku. Ta po určité době přijímá, ale na rozdíl od Abeho naivní zamilovanosti je to spíše důsledek její zoufalé životní situace. Jejich vzájemný vztah se však pomalu začíná komplikovat. Todd Solondz se vrací s dramatem, v němž umně propojuje nenásilný humor se smutkem i s tesknou atmosférou, vypovídající o reálném životě obyčejných outsiderů, kteří mají problém probíjet se životem a dosáhnout spokojenosti. (MFF Karlovy Vary)

neoBlast

Pozor, pozor. Plavete v nezávislých vodách, snižte tedy proto svá očekávání. Tohle je konverzační drama určené hlavně pro festivaly a klidná odpoledne. Superpřehledné drama s příjemnými charaktery - vzbuzuje můj zájem o Todda Solondze. 70 % ()

jefff

Prapodivný snímek, prapodivného pana režiséra o totálně nesympatickém blbcovi, na kterého jsem se musel koukat hodinu a půl. Absurdní zápletka s ještě absurdnějším koncem propletená absurdními psotavami a scénami. Nebylo to vyloženěě špatné, párkrát jsem se slušně zasmál, ale bylo to na mě nějak moc. ()

F.W.Colqhoun

I never dance. I mean, it's not my thing. Abe je něco jako nezvedec. Nikoliv zlý, nikoliv hrozný, ale člověk se neubrání dojmu, že pro své bližní představuje zklamání. Kromě jiného mu jde vyčítat, jako spousta z nás v těchto zvláštních časech, že nedospěl. Obvykle méně subtilní moralista Solondz odměřuje vinu za to všechno na lékarnických vahách. Může za to kdekdo a zároveň nikdo; prostě se to stalo. Abe kompenzuje, čím se dá - řídí humvee, nanicovatě machruje, zveličuje svou roli v otcově firmě, morál tuní poslechem dívčího motivačního popu, sbírá hračky, nic naplat - nefunguje to dokonce ani na maminku, která dělá co je v jejích silách, aby na sobě nedala nic znát. A o tom, jak se Mia Farrow dokáže položit do rodičovské role, jsme poučeni z mnohých filmových i nefilmových případů. Představitel Jordan Gelber evokuje méně expresivního a podstatně méně sympatického Jacka Blacka a jeho ztvárnění činí z Abea osobu, v jejíž společnosti se cítíte nesví i přes nezpochybňovanou čtvrtou stěnu. Todd Solondz zacílil Černým koněm na dosud málo tématizovanou tragédii dneška, jež spočívá v tom nebýt skvělý (a nemít zdroje to předstírat). Obecně vzato být mírně podprůměrný je nejhorší varianta ze všech, protože přijdete i o cenu útěchy. Dark Horse zdatně balancuje mezi apologií podprůměrnosti, možností zasmát se jí a uvážit, proč je takový problém přiznat si, že být statisticky vzato jako většina ostatních je vlastně oukej. You want something to drink? / Diet coke. ()

Zyne

(MFF KV 2012) zajímavý film, který poměrně nejednoznačně kombinuje realitu a fantazie, ale ve výsledku to vlastně ani moc nevadí. je to vtipné, je to sarkastické, pobaví to a vzhledem ke své stopáži i docela rychle uteče. za shlédnutí určitě stojí ()

Brylin

Třicetiletý kluk, budižkničemu a lehkoživka, už chce nějaký vztah, ale vůbec si neuvědomuje, co všechno to obnáší. Neschopný fungovat v práci ani v rodině, připravuje kdysi tátův černý kůň, dnes outsider, svému okolí jen zklamání. Hořká komedie z dílny Todda Solondze přes zajímavý začátek ztrácí zhruba od poloviny dech, aby rozpačitě dospěla ke konci. Z herců se mi líbil nejvíc Christopher Walken, který vyčnívá z jinak průměrných výkonů. Celkově tento snímek nestačí na víc než na slabší tři hvězdičky. ()

ink flo

Filmy Todd Solondze buď milujete nebo nenávidíte. Tenhle jede víceméně v jeho klasickým mustru "smějeme se podivínským loserům, ale máme u toho trochu divnej pocit, že to vlastně zase až tak k smíchu není" (tentokrát konkrétně o tom, že někdo je línej, a druhej má dar). Hlavní hrdina je 40letej tlustej neschopnej mamánek (Mia Farrow) s akutním nedostatkem sebereflexe, kterej žije stále u rodičů a pracuje v otcově firmě (Christopher Walken). Love-story, která se tam začne rozvíjet, by možná dojala, kdyby nebyla tak zoufalá a očividně předem odsouzená k zániku. Celej film posouvají dopředu jeho snové fantazie, kde ho svádí sekretářka, promlouvá mu do duše maminka atd. Celkový vyznění filmu je ale vpodstatě lidštější, než jeho předchozí věci, i když naděje je tam skrytá v závoji smutku a zmařených šancí. ()

Vabr

Celý film je vlastně vcelku o ničem, a tak si z něj taky nic odnáším. Film se točí kolem hlavní postavy (Černého koně), které je předurčeno, aby se jí v životě nikdy nic nedařilo tak, jak by skutečně chtěla. Pracuje v otcově firmě, bydlí u rodičů, nemá přátele, a ani přítelkyni. Poté si tedy nějakou najde, ale z jejího chování lze vycítit, že z její strany až takový zájem nebude. A to je asi tak celý příběh. Myšlenkou mě to nějak nevytrhlo, nezasmál jsem se, a ani nedojal. Spíše jsem se u filmu lehce nudil. Natočeno je to vše v pořádku, možná po technické stránce dokonce jeho nejlépe zpracovaný film, herci hrají taky dobře, ale oběť ve formě příběhu za to nestála. Ani soundtrack se mi nelíbil. Vcelku mě překvapila ,,artová" část ke konci filmu, to u Solondze není běžné. Ale ani tu bych nějak neocenil, šlo by to lépe. Trochu škoda, že jsem před zhlédnutím nevěděl, co to černý kůň znamená, tak jsem akorát netušil, do čeho jdu. Ale aspoň jsem si význam vyhledal během filmu, jelikož jsem se, jak jsem již zmínil, lehce nudil. Lepší 2*. Vyhodnocení: Příjemně překvapila dě*ka ze Storytellingu 😘 ()

StDavid

Protože je Happiness jeden z mých nejoblíbenějších filmů, byla laťka očekávání nastavena vysoko. Navíc je film i skvěle obsazený. Výsledek ovšem zklamal. Film se plácá do nikam, je v něm spousta otravných snových sekvencí a výsledný efekt je velmi rozpačitý. Ta třetí hvězda má velmi odřené cípy. ()

iz67

Pro Solondze mám slabost. Je to genius, ktery má úžasný smysl pro absurditu všedního dne a velké porozumění pro vsechny losery. Černý kůň se trochu v druhé čtvrtině tahne, ale druha polovina to vsechno vynahradi. A loser (Cerny kun) tohoto filmu, to hraje (vedle dalsich) uzasne. ()

karnifex

I když to možná nebylo tak intenzivní jako Storytelling, za mě naprostá spokojenost! Americké nezávislé filmy mám rád, a snad proto, že jsem jich poslední dobou moc neviděl, tento jsem si opravdu užil. Herecké výkony výborné - a pokud má Doomer Girl ze známých memů živou variantu, rozhodně je to Miranda v podání Selmy Blair! ()

vito_s

Americký nezávislý film, vyklidněné tempo, dlouhé záběry, špetka decentního humoru plus Miranda je kočka a antihrdina Abe je snad sympatický lůzr. Zdání ale klame, takže se antihrdina projevuje dost hovadsky, humor je dietní jako cola, kterou do sebe ten namyšlenej špekoun leje jako o závod (a například vtípek s tím, že ve filmu hraje hudba a vypne se vždycky s tím, když Abe vypne motor svého žlutého hammera se okouká velmi rychle). Celé to má podivný děj, resumé = scénář je nejslabší místo filmu. Mohlo by to být přiměřeně praštěný, ale působí to nedotaženě a tak nějak bezradně. PS: a vůbec - co tím jako chtěli říct? ()

peproch

Abe je looser, ale není zatrpklý, má svůj svět sebeglorifikujících představ pri použití komerčních schémat mluvy a myšlení je stále závislý na útěše od matky. ()