Pod kůží

Scénografie:

Chris Oddy

Kostýmy:

Steven Noble

Vizuálne pôsobivé a uhrančivé dielo. Sprievodca je Scarlett a myšlienka je skrytá v každom jednom políčku dezilúzie, obklopujúcu celý kaleidoskop malých osudov. Rutina a šedivosť rozhodnutí je postavená k prapodivným postavičkám s nepeknými osudmi. Sloní muž, rodina vs. more, alebo odkrývanie najhnusnejších vecí v nás samých v Glazerovom podaní. Nepovie nič viac než by mal. Neukáže nič čo by nám dalo aspoň ako takú predstavu na čo sa vlastne pozeráme. Na konci príde zotrenie pomyselnej hranice medzi životom a smrťou, zlom a dobrom a dostávame sa do stavu akejsi prapodivnej katarzie. K tomu psychadelická hudba a obnažená Scarlett. Kameraman sa hrá a herci sa snažia dávať pocity, bez výrazu a slov. Ak ich zachytíte, paráda. Ak nie, dajte tomu ešte šancu. Takýchto filmov je trestuhodne málo.(11.7.2014)

Tak chladný a vťahujúci zároveň. Minimalistický art pod taktovkou klipového režiséra Jonathana Glazera sa sústredí viac na audiovizuálnu a myšlienkovú rovinu než prvky science fiction. Alegória ženy-predátora, zvádzajúcej mužov, pre ktorú je každý ďalší stále ťažší; postupne prichádza o svoju silu a to, čo zo začiatku trvá pár minút sa predlžuje na celú noc - až to nakoniec už nedokáže. Slabne, prichádza o dominantné postavenie, stáva sa zraniteľnou až nakoniec nezvádza, ale je zvádzaná a "pomoc" neponúka, ale sama prijíma. V závere prepuká mužská dominancia, role sa prehadzujú a korisť sa stáva z nej. Vzťah medzi jej rolou a postavou motorkára ako ďalšieho zvláštneho akoby alter-ega sa dá interpretovať z pohľadu deja filmu ako vzťah prostitútky a jej pasáka. Naozaj zaujímavé, ako Glazer pojal knižnú predlohu. Celý film si pre vystavanie atmosféry postačí s jedným hudobným motívom, ktorý prechádza len drobnými zmenami a pochmúrnou škótskou krajinkou. Škoda len, že si Glazer nedal ešte viac záležať na vizuále, ktorý mohol dokopať až k plnokrvnému umeniu na úrovni Amer-u. Ale full frontal Scarlett Johansson to vynahradí. 80% P.S.: Niekedy si to musím (a nie raz) zopakovať. Potom možno ešte tú jednu hviezdu prihodím.(2.7.2014)

Hodně působivé sci-fi s pomalou a sžíravou náladou, výbornou hudbou a několika hodně silnými momenty. Další film od Jonathana Glazera je u mě v očekávání. Kdo nemá trpělivost a není fanouškem pomalého tempa, tak by měl UNDER THE SKIN určitě vynechat (viz. zdejší hodnocení, které jde jako obvykle proti proudu)!(22.9.2014)

Tak tohle je solidní lynchovina aneb artovka se všemi svými klady i zápory. To, že se nám Scarletta ukázala nahá je pro mě zcela zásadní moment filmové historie :D Ale nepředbíhejme. Film má předvídatelně sirovou britskou produkci, která dá místy vzpomenout trierovský punc, jindy na aronofského zasněnost. Scarletta vlastně ani moc nehraje, spíš hodně jezdí dodávkou a taky se dost nachodí. Ale co na tom, na ni je beztak dobrý dívat se, i kdyby si mazala chleba máslem, a nevadí ani, že nám trochu přibrala :D. Od prvního do posledního okamžiku se sami sebe budete ptát, co tím kdo chce říct, jeden otazník střídá druhý a v momentě, kdy film spěje ke svému závěru a vy toužebně očekáváte vysvobozující konec, který by tomu všemu dal smysl, dostanete takovou wtf facku, že si budete tvář hladit ještě nějakou chvíli. To vše plíživě a hypnoticky podtrhuje nebezpečně hustý soundtrack. Gurmánům doporučuji.(8.7.2014)

Dost nepředstavitelná kombinace. Scarlett Johansson, jako krásná mimozemšťanka, úplné šílený, skotský dialekt a pár chlapů, kteří se při pohledu na ní nezaleknou a jdou do toho pěkně po hlavě. Vlastně takový málomluvný příběh, o tom, kdo se komu dostane prvně pod kůži. Vůbec nevím, o čem to vlastně bylo, ale to vem čert. Po čase zase jeden hodně zvláštní film, o kterém budu asi ještě hodně dlouho přemýšlet.(1.6.2015)

• - Natáčení probíhalo na 14 různých místech po celém Skotsku, zejména v Inverclyde. (adela.konecna)

• - Některé záběry filmované v exteriérech se musely několikrát přetáčet, protože lidé z veřejnosti, kteří se ocitli v záběru, nechtěli následně podepsat souhlas k použití záběrů ve filmu. (Hawaj)

• - Film byl natočen kromě Arri Alexy i na malou čipovou kameru One, kterou si tvůrci nechali speciálně postavit tak, aby výsledné záběry získaly na větší bezprostřednosti. (Hawaj)