Pod kůží

Scénografie:

Chris Oddy

Kostýmy:

Steven Noble

Scarlett lovná nebo lovená. ___ Under the Skin je skvělý pocitový snímek, kde motivy schované za precizním zvukem a snímáním kamery jsou až překvapivě banální - což ale nesnižuje jejich přitažlivost. Snímek je paletou. Je obrazem, u kterého J.Glazer pečlivě zvolil rám, plátno, vhodnou techniku kresby a načrtl několik základních rysů. Mnohé ze samotné tvůrčí práce ale nechává na divákovi. Takový přístup mě osobně téměř vždy baví. ___ Jen těžko hledám slov, kterými vyjádřit, jak moc se Glazerovi povedlo mě znejistět a vyvolat ve mně svým syrovým podpisem pocit zmatené fascinace. Dojmy zrají i druhý den a jednotlivé obrazy se vrací do vědomí... Když mouchy slepě vrávorají za světlem a v tobě se utopí, Kým jsi ty? Lovec nebo lovná? V objetí betonu loví, v objetí jehličí prchá. Ale i tak, kým jsi? A před kým utíkáš a koho naháníš a k čemu? Víš to aspoň ty?(2.3.2015)

• JohnnyD

Film, ktorý sa 40 rokov minul dobe. V artových sexuálnych 70tych rokoch by to bol provokatívny kult, v roku 2013 je z toho len mdlý pocit, že to všetko sme už videli a lepšie nakrútené. Navyše dôraz na snovú atmosféru je za hranicou samoúčelna. Tú atmosféru by to aj malo, ak by to dookola nemiešalo zábery skrytou kamerou a preštylizované kontrastné scény pred zeleným plátnom. Nehovoriac o tom, že príbeh a obsah idú kamsi na tretiu či štvrtú koľaj. Previazať umeleckú vizuálnu stránku a príbeh je umenie samé o sebe a to skoro nikto nevie. Ale tá Scarlett!!!(31.12.2015)

• S.Quentin QUALE

Dneska už jsem jedné ptákovině přidal (Lord of Tears), no tady to zachraňuje jen oplácaná Johanssoka, která bloudí Glasgowem-lesem, stejně jako Koloběžka první, oblečená-neoblečená, autem-pešky, realitou-fikcí....S oficiálním textem distributora (viz.výše) to má pramálo společné, když se potom dívám na údaj o knižní předloze, ta mohla být díky slušné dávce neurčitosti i dobrá a napínavá, ale na plátně je to prostě nuda paralelních světů hodná. Dodíval jsem se na to, ale tady teda ani na ten průměr nepůjdu, protože zívání se u průměrného filmu vystát nedá. Slabota. 40%(25.6.2014)

Hypnotický audiovizuál, velmi jednoduchý příběh a snad nejautentičtější zobrazení skotského města, jaké se ve filmu doposud objevilo. (V Glasgow už pár let žiju a velmi příjemně mě překvapilo, že řadu lidí, které od vidění znám, jsem na plátně zahlédla.) Kvůli své délce může nakonec dějová linka s hlavní hrdinkou neustále se dávající do řeči s novými muži, působit lehce monotónně, ale máte-li slabost pro osobité filmy s odlišným stylem vyprávěním, jejichž jednotlivé výjevy vám ještě nějakou dobu po zhlédnutí budou rezonovat v hlavě, nemusíte hledat déle.(1.4.2014)

Vizuálne pôsobivé a uhrančivé dielo. Sprievodca je Scarlett a myšlienka je skrytá v každom jednom políčku dezilúzie, obklopujúcu celý kaleidoskop malých osudov. Rutina a šedivosť rozhodnutí je postavená k prapodivným postavičkám s nepeknými osudmi. Sloní muž, rodina vs. more, alebo odkrývanie najhnusnejších vecí v nás samých v Glazerovom podaní. Nepovie nič viac než by mal. Neukáže nič čo by nám dalo aspoň ako takú predstavu na čo sa vlastne pozeráme. Na konci príde zotrenie pomyselnej hranice medzi životom a smrťou, zlom a dobrom a dostávame sa do stavu akejsi prapodivnej katarzie. K tomu psychadelická hudba a obnažená Scarlett. Kameraman sa hrá a herci sa snažia dávať pocity, bez výrazu a slov. Ak ich zachytíte, paráda. Ak nie, dajte tomu ešte šancu. Takýchto filmov je trestuhodne málo.(11.7.2014)