Archimédův bod (TV film)

Životopisný

Československo, 1982, 70 min

Československý televizní film o životě českého spisovatele, redaktora a divadelního dramatika Jiřího Mahena (1882-1939), jehož velmi přesvědčivě ztvárnil I. Racek. Děj příběhu od J. S. Kupky se odehrává ve třicátých letech, kdy se tento brněnský patriot a zaneprázdněný mnohostranný umělec rozhodne napsat divadelní hru s názvem Archimédův bod, v níž hodnotí vše prožité, hledá pevný bod v životě a vyzdvihuje morálku hlavní postavy. Ve skutečnosti se Mahen dostává do morálního dilematu, zda ustoupit a otisknout v novinách špatnou báseň mladého zámožného grafomana (M. Donutil) a na oplátku získat finance pro ustanovení veřejné knihovny. Současně se seznamuje s jiným mladým talentovaným básníkem (nesmělý O. Navrátil) a seznává, že onen mladík napsal divadelní hru na podobné téma jako on sám, avšak literárně zdařilejší. Mahen podpoří mladého autora, své životní dílo ani nedopíše, opouští všechny své funkce a odchází do ústraní, kdy těsně po německé okupaci v květnu 1939 spáchá sebevraždu. Ve filmu R. Tesáčka se objevuje mnoho více i méně známých herců z brněnských divadel, nejvýraznější role připadly L. Lakomému jako Mahenovu příteli, malíři F. Halánkovi, Z. Herfortové coby jeho manželce či jeho kolegovi v redakci novin v podání J. Vlasáka. Dobře napsaný scénář doplňují v určitých momentech verše z Mahenových básní, jež jímavě recituje J. Pecha a právě tato lyrická složka mě přesvědčila k udělení hvězdy navíc.(23.4.2018)

K dokonalosti jen krůček, který je možná dán tou skutečně tristní výpravou chudého brněnského studia. Kupka opět napsal krásnou hru, Tesáček ji solidně zrežíroval a zúčastnění herci podali své standardní, tedy výtečné, výkony. Dokonce i Pecha v roli recitátora dokázal usměrnit své vášně a předvedl kultivovaný projev.(14.2.2013)

(2x) "Svět mezi minulou a budoucí sociální bouří..." K dobrému filmovému zážitku nemusí být nutně zapotřebí speciálních vizuálních triků ani trojrozměrného rozlíšení. Osobní přínos může naopak přinést i komorní televizní inscenace, klidně i zaostalé brněnské produkce. Je hodně důvodů, proč i s opětovným zhlédnutím po víc než dvou letech nechávám tomuto snímku hodnocení nejvyšší... Svět literatury, publicistiky a kultury za první republiky, inspirovaný skutečnou postavou. Průbojnost a pevný charakter hlavního hrdiny, který se neodváží ani pod vlivem úplatků uveřejnit v novinách podřadné básně neschopného autora. Otázka hranic možného plagiátu, inspirace či pouze náhodného vzniku dvou podobných děl ve stejné době, přetavena v složitý vnitřní zápas s nutným osudovým vyřešením. Nad to všechno titulní myšlenka o hledání tzv. Archimedova bodu, pravého smyslu života, v němž možno výrazně pokročit, ale během života nikdy ne úplně skončit. Vcelku tedy hodně podnetů k zamyšlení, rámovaných zajímavě temnými pasáži s poetickými monology hlavní postavy. A samozřejmě ILJA RACEK, který mě svým herectvím i opakovaně dokázal odzbrojit natolik, že jsem nevnímal žádné zde zmiňované technické nedostatky.(4.8.2018)

• LadyPupu

Jakékoliv připomenutí kohokoliv, kdo přispěl ke zvyšování kultury naší země, je záslužné. Pokud se tak ale děje v třesoucích se kulisách, v hrozivě nudné atmosféře, kdy padají překvapivá zjištění hlavního hrdiny typu "jsem synem muže a ženy", tak mě to nebaví. Ani když tam hraje Ilja Racek. Jó, jako rozhlasová hra, by mi to nevadilo. Rádio totiž neposlouchám.(15.1.2017)

Snímek s vynikajícím námětem, který je daleko silnější než na první pohled vypadá. Příběh o morálce, pevných postojích a zásadách. Je škoda, že vznikl v brněnském studiu (což je ale vzhledem k osobě Jiřího Mahena svým způsobem pochopitelné). Škoda to je zejména z toho důvodu, že na něj nebylo více peněz. Ne snad, že by se to projevilo na hereckém obsazení, to se povedlo náramně. Ale hlavně po technické stránce by si námět zasloužil daleko velkorysejší pojetí.(4.12.2017)