Temný krystal

Když se Jen, člen kmene Gelflingů, vydává hledat chybějící úlomek krystalu, na své nebezpečné cestě se na každém rohu setkává tváří v tvář s monstry. Jen, který se na své planetě rozhodl obnovit mír, se ale jen tak nevzdává! Jiný svět, jiný čas - ve věku zázraků. Před tisíci lety byla tato země zelená a vlídná. Pak ale puknul krystal a kus z něj - Křišťálový střep - se ztratil. Započal konflikt a zrodily se dvě nové rasy: krutí Skeksiové a vznešení Mystikové. Skeksiové se na Křišťálovém hradě chopili moci svými tvrdými a zkroucenými těly, pevnou a zvrácenou vůlí. Vládnou po tisíc let. V údolí Mystiků žije i Gelfling jménem Jen, jehož rodinu vyvraždili Skeksiové a zničili celý jeho klan. Přežil jenom Jen, kterého vychovali ti nejmoudřejší z Mystiků. Existuje však proroctví. Uplynulo tisíc let a svět musí znovu podstoupit zkoušku. Buď se uzdraví, nebo navždy propadne zlu. Jen je v tuto chvíli jediným vyvoleným, který může svět přivést ke spáse... A tak se vydává na cestu. (Cinemax)

kritiklon

Důmyslně propracované loutkové fantasy se skvělými "exteriéry krajiny" a promyšlenou temnou atmosférou. Vzhledem k roku vzniku dám 4,5* a 85% .Velmi vydařené dílko které má své kouzlo a nezaměnitelný styl. Made in Original ()

Renfield

Provětrat loutky i mimo studio, byl velmi dobrý krok! Studiové scény jsou sice fantastické, zaujmou do detailu propracovaným a především skutečným prostředím, ale krajina je krajina, což je tu znát. Loutky v ní působí až překvapivě opravdově... hory, skály, vodopády, nebo takové stromy a jejich k loutkám reálná velikost. To vše dává vzniknout jedinečným kompozicím a opravdu originálnímu pojetí celého, lehce hororového příběhu. Co se žánru lehčího hororu týče, ten je tu solidně zastoupen právě ve velmi zajímavých loutkách, ale samozřejmě i příběhu, to když se získává sérum... jedna z nejlepších scén. Tohle pojetí filmu sedne natolik, že jeho závěr dost zamrzí. Když už se tvůrci vydali touto cestou, proč končit tak přehnaně optimisticky a především očekávaně? Vždyť to šlo jinak, podstatně netradičněji, škoda. 75% ()

Emo-haunter

Neuvěřitelné, kam až je schopná lidská fantazie zajít, takovou krásu na plátně v podobě různých stvoření vyskytujících se v celém snímku je naprosto obdivuhodné. Nesmírně jsem si film užíval, stejně tak musím pochválit i velmi dobrou hudbu. Proč nedávám plný počet je ten, že film až podle mě moc sází na vizuál a loutky, a příběh na mě působil až trochu triviálně, stejně tak nebyl tento svět a jeho pravidla představena v pro mě dostačující míře, archetypy obou stran měly být mnohem více dotaženy. O tomto světě jsme se měli dovědět mnohem více než pouze takto sporadicky. Uvidíme, jestli to vyřešil seriál natočený pár let nazpět, který rozhodně promítnu. Ale celkově musím doopravdy vyzdvihnout unikátnost, originalitu a bezbřehou fantazii v tomto snímku. Rovněž se mi líbil záměrný kontrast obou stran společenství. Proto jsem se rozhodl udělit čtyři hvězdičky! ()

ink flo

Na tohle jsem narazil náhodou díky dobovému plakátu na tumbleru (stejně jako na spoustu dalších zapomenutých klenotů). Nemůžu si pomoct, ale tenhle film mě dostal daleko víc, než aktuální "Isle Of Dogs" od Andersona, ačkoliv je o 35 let starší. Loutková fantasy (s přesahem až k Jungovi), na kterou je opravdu radost se koukat díky neuvěřitelně detailnímu a bohatému provedení. Schválně nepoužívám slovo pohádka, v zásadě to skutkovou podstatu naplňuje, ale vzhledem k tomu, že většina postav vypadá, jako kdyby se na tenhle žánr vrhli Giger se Švankmajerem, tak bych z toho měl jako dítě asi lehčí trauma. ()

Bozvav

Velmi půvabná animace (a to nesnáším loutky), ale příběh dosti slabota. Jistá poetika v tom je ale jako celek žádná velké wau Za mne 50% ()

Saur.us

Temný krystal je mistrná exhibice umění J. Hensona a jeho společnosti. Krásná výprava, skvělé triky. Sice se tvůrci někdy nechali unést a nad loutkařinou onanovali na úkor příběhu a i tempo někdo vázlo ale přes to všechno je Temný krystal dílo hodné mnohem větší pozornosti, které se mu bohužel nedostalo. ()

Wolvie

Úžasná fantasy,která dokáže v loutkovém podání vytřískat z diváka víc emocí než lecjaký hraný film.Frank Oz točil na začátku kariéry skutečně brilantní filmy! ()

drankeryth

Dobre spracovany babkovy fantasy film, co sa tyka rozpohybovanosti samotnych babok. Ani dej neni spatny, kde je to zaujimave od zaciatku az do konca filmu. Filmu neni cudzie ani obcasne napatie z necakanych situacii, ktore postretnu nasich dvoch hrdinov na ceste za temnym krystalom. Podla mna je to slusne dielo na poli babkovom, kde si dali tvorcovia filmu zalezat vo vsetkych ohladoch co sa tyka tohoto filmu. ()

Rami

Nějak mám pocit, že byl snímek určen pro prťata. Těm nevadí jednoduchý příběh a najdou si tam to své. Já ale víc jak 2 hvězdy dát nemůžu. ()

Kaucuk

fádní příběh, zajímavé zpracování, neobvyklé loutky, slibný konec ale slabý rozjezd...čekal jsem trochu víc ()

Torgal

Netuším, pre koho je tento film určený - pre deti je strašne desivý, pre dospelých zas dejovo primitívny s afektovanými zápornými postavami, ktoré ma neuveriteľne štvali celý film. Jednoznačne ale oceňujem spracovanie - a to hlavne prostredia, ktoré je mimoriadne živé a plné originálnych nápadov. Samotné bábky ma už tak nezaujali. Kultovosť tohto filmu je pre mňa ale aj tak záhadou, asi je to tým, že bábkové fantasy filmy v podstate neexistujú. 6/10 ()

degster

Príjemne starosvetské, ale opakovať si to nemusím. EDIT: Sedem rokov neskôr a stále si to opakujem. Dvíham na päť hviezd. ()

Izz

Ten film stárne,co si budeme povídat,ale pořád má své neopakovatelné kouzlo,který způsobuje,že i po letech se k němu pořád vracím. ()

RandallFlagg

Příjemné fantasy překvapení. Prostě si jenom sedněte a užijte si příběh, kde zlí Skeksisové jsou skutečně démoničtí a klidní Mystikové jsou ti opravdu hodní. A vůbec nevadí, že jsou to jenom loutky. V každé správné fantasy má být hrdina a ten je i zde a jako vždy mu na cestě pomáhá partička kamarádů, tentokrát v honbě za Temným krystalem a splněním proroctví. Triky jsou povedené a jde o poctivou ruční práci, takže občasné zahlédnutí nitek figurek se dá lehce odpustit. Ačkoli jde o loutky film bych nedoporučoval přímo pro děti neboť je laděn dost temně a scéna vysávaných obludek pro získání séra života je docela děsivá. I přesto mají ve filmu odlehčující úlohu právě hlavní záporáci, kteří ač vypadají děsivě na sebe stále vřeští či se handrkují. Film má spád a přiměřené tempo spojené s příjemnou hudbou, takže příměřená stopáž 93 minut uteče myslím každému bez větších problémů. ()

Další svalovec s obrovským mečem?

Další svalovec s obrovským mečem?

20.11.2008

Že by nám hrozil comeback akčních fantasy filmů plných kulturistů máchajících nabroušeným železem? Conan je, zdá se, definitivně na cestě zpátky do kin, a zřejmě se dočkáme i jeho blonďatého a trochu… (více)