Reklama

Reklama

Příběh muže, který nechtěl prohrávat s myší. Charly Gordon (Cliff Robertson) je zaměstnán jako pomocník v malé bostonské pekárně a po práci chodí do večerní školy, kde se učí číst a psát. Má IQ 59 a jeho jednoduchý svět obsahuje ještě pravidelné vyjížďky turistickým autobusem, při nichž se seznamuje s historií města, a stejně také pravidelné kruté žertíky, jimž ho vystavují jeho "kamarádi" z pekárny. Charlyova usilovná snaha o sebezdokonalení však nepřináší viditelné výsledky. Na přímluvu učitelky z večerní školy Alice Kinianové (Claire Bloom) se podrobuje různým testům, ani ty však nesignalizují sebemenší pokrok. Obzvláště ho rozčiluje, když pokaždé prohrává závod s laboratorní myškou Algernon o to, kdo dřív najde cestu bludištěm. Všechno se změní po experimentální mozkové operaci, jíž se Charly podrobí. Hranice jeho inteligence se najednou posouvají do nekonečna... Snímek Charly (1968) je adaptací povídky Daniela Keyese Růže pro Algernon (1959, později přepracované i do románové podoby) a stojí a padá s vynikajícím výkonem Cliffa Robertsona v titulní úloze. Režisér Ralph Nelson (1916-1987) patří ke generaci tvůrců, kteří získali ostruhy v televizi (podobně jako Sidney Lumet, Arthur Penn nebo Franklin Schaffner) a bývá připomínán především v souvislosti se svým nábožensky laděným dramatem Lilie polní (1963) kvůli oscarovému výkonu jeho hlavního protagonisty Sidneye Poitiera. V Charlym přivedl ke stejnému ocenění také Cliffa Robertsona. I přes určitou poplatnost době svého vzniku (násilná implantace filozofie hippies a celého milostného motivu nebo zbytečné použití tehdy módního děleného plátna) zůstává Charly působivou studií jednoho neobvyklého lidského osudu. Hudební doprovod filmu složil známý indický hudebník Ravi Shankar. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (106)

ddf76 

všechny recenze uživatele

Vyborny Cliff Robertson, ktery tahne cely snimek. Prvni zpracovani, pak nasledovali Travnikari a dalsi. Ale tato puvodni adaptace, je trochu minimalisticka v podani, ale v tom je jeji sila podle me. Spis jedna perlicka, rozdeleni obrazu do vice casti se objevilo i v Bostonskem pripadu, ktery mel premieru ve stejnem roce. ()

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Vědecky laděný Rain man, který má místo velkého bratra velkou sestru. Cliff Robertson hraje velmi vkusně a přirozeně, takže jeho postava ani na vteřinu nesklouzává do jakéhokoliv pitvoření, ale je uvěřitelným mentálně zaostalým člověkem. Je škoda, že příběh je opravdu dost jednoduchý, ale potěší závěr... I přes délku 103 minut mi přišlo, že jisté pohnutky a dějové skoky (např. po incidentu s učitelkou) mohli být více rozvedeny a hlavně smysluplně vysvětleny (stejně jako chování třeba učitelky po útoku...). Snímek tak působil trochu stroze a prostříhaně a sci-fi prvků je tu opravdu minimum, v podstatě pouze samotná operace, která vede k zvýšení IQ hlavní postavy. ()

Reklama

Madluska 

všechny recenze uživatele

Jelikož jsem nedokázala přečíst knížku (písemný projev hlavního hrdiny mě odradil po jediné stránce), těšila jsem se na snad stravitelnější film. ;-) Stravitelnější sice byl, ale nemám ráda filmy, které nevědí, kdy skončit, a hudbu, která ruší. Tahle sice zřejmě odpovídala době vzniku, ale mě neskutečně tahala za uši a vůbec neumocňovala zážitek z filmu. Tudíž bohužel jen za 3*, i když námět je to bezpochyby zajímavý a Robertson se urputně snažil nesklouznout k šablonovité masce "debil s tupým výrazem". (Třeba se dočkám nějakého remaku. :-)) ()

Gwin 

všechny recenze uživatele

Jelikož jsem před shlédnutím tohoto filmu četl předlohu, vidím nedokonalou adaptaci. Cliff Robertson ztvárnil Charlyho dobře, ale vývoj postavy v obou směrech je brán moc hopem, spousta věcí je úplně přeskočena nebo se odehraje v jednom záběru. Je škoda, že je kladen tak malý důraz na samotnou postavu Charlyho a jeho psychický vývoj, zatímco jeho emoční vývoj je rozebírán daleko podrobněji, než je rozebírán v knižní předloze. ()

Zik2 

všechny recenze uživatele

První polovina je vynikající, v druhé jsem si chvílemi připadal jako sám Charly, protože některé dějové zvraty byly poměrně špatně vysvětlené (nevím, zda to byl záměr). Také kvalitě filmu ubíraly poněkud jednoduché a schématické postavy - když se Charly stane géniem, visí u něj na zdi Guernica, periodická soustava prvků a on sám šíří neotřelé, v tu dobu značně rozšířené názory, zkrátka vidíme schéma intelektuála; vědci jsou chladní a ambiciózní atp. Naopak vysoce cením mj. vynikající herecké výkony. ()

Galerie (33)

Zajímavosti (7)

  • Šance zahrát si postavu, která se v časovém rozpětí jednoho filmu pohybuje od retardovaného třicátníka k super-geniálnímu a pak zase zpět k retardovanému, byla velkou hereckou výzvou. Hlavní představitel Cliff Robertson udělal pro získání role skutečné maximum. Koupil autorská práva a založil vlastní produkční společnost Robertson and Associates. Až po různých neúspěších se mu podařilo získat na natočení filmu potřebné finanční prostředky. Byl to hazard, který se více než vyplatil. Oscara pro nejlepšího herce za hlavní roli získal právě Cliff Robertson za roli Charlyho. (Skylla66)
  • Necelé dva týdny po ceremoniálu udílení Oscarů časopis Time zmínil obecné obavy Akademie ohledně „nadměrného a vulgárního získávání hlasů“ a uvedl: „Mnoho členů akademie souhlasilo s tím, že Robertsonovo ocenění bylo založeno více než na výkonu, spíše na propagaci.“ (Skylla66)

Související novinky

OldBoy je mrtvý, Algernon ožívá

OldBoy je mrtvý, Algernon ožívá

12.11.2009

Will Smith z jednoho projektu vycouval, do druhého hladce vklouzl. Milovníci asijské kinematografie si můžou vydechnout, hollywoodský remake korejského OldBoye se nekoná. Steven Spielberg a Will… (více)

Reklama

Reklama