Charly

Ravi Shankar

Ralph Nelson

Scénografie:

John DeCuir

80% Oduševnělý sci-fi příběh bez jediného triku(zapomelu-li na dvě minutové scény, které byly úplně zbytečné a rušivé), o proměně mentálně postiženého v génia, a nazpátek. A také o lásce. Předlohu jsem nečetl, ale děj je jednoduchý a uvěřitelný, dal by se shrnout slovy: lehce nabyl, lehce pozbyl. Cliff hraje postiženého s grácií, a slečna Claire Bloom je půvabná, s Cliffem jí to sluší. Přišlo mi, že na konci filmu nepodal takový výkon, jako na začátku(to jsem v něm viděl i opravdu postiženého známého), ale spíš se jen pitvoří. Silně mi vadil chybějící kus příběhu, který byl nahrazen minutovým hipies klipem. Chápu, že v 60. letech to tak třeba fungovalo, ale mě to vadilo. Stejně tak moment, kdy hlupák Charlie honí Charlieho génia. To byla taky vlastně jediná opravdu triková scéna filmu. Objektivně musím filmu dát 80%, ale já osobně těch pár chybek odpouštím, a dal jsem mu 5*(30.12.2009)

Citlivá relativizace rozdílu mezi intelektově nad- a pod-průměrnými evokuje na příběhu hrdiny úzkost podobnou té z neodvratně se blížící smrti. Zamyšlení nad lékařskou a výzkumnou etikou. Niterně oslovuje i po dlouhých letech od vzniku i mého prvního setkání s ním a připomíná mi vlastní nepřliš rozdílné zkušenosti s manažery na jedné a mentálně retardovanými na druhé straně.(22.1.2012)

Velmi zajímavý film, kde se z naprostého sympatického hlupáka stane zázrakem vědy génius. což samozřejmě není bez následků. Toto téma je pojato dosti osobitě přidány prvky hippies, indické hudby, ale také zde marně budete hledat šťastný konec. Robertsonovi jsem věřil vše co zahrál, působil opravdu věrohodně.(25.3.2013)

Viděl jsem to kdysi dávno, zůstala ve mně silná stopa dojmu.Tenhle film se obírá zcela původní myšlenkou, či tezí, jak se bude chovat, či jak by se mohl eventuálně chovat člověk, který se najednou dostane do "normální" společnosti a struktury jejích vztahů a nebyl přitom alterován výchovou a zpětně působením celé společnosti. Jde o science-fiction, ovšem velice dobře udělanou a oblečenou do civilních šatů. Oligofrenní člověk se ocitá na místě, které jsem uvedl před chvílí.A sledovat jeho vývoj a hlavně vývoje reakcí okolí je pastva.Je něco jako let meteoru atmosférou, intenzivní, oslnivý, působivý, ale krutě krátký.Nechci popisovat jednotlivé pasáže filmu, ale byl dost působivé.Krátký milostný vztah tvoří jen šlehačku na malém dortu, který hrdinovi bylo při jeho postižení dovoleno ochutnat.A finále na dětské houpačce je jen krutou a alegorickou tečkou za jeho výletem do "normálního" světa.Anebo jiného, než normálního? Hodnotím vysoko.(9.3.2011)

Čo sa týka filmovej estetiky tak je niečo fakt pekné na čo sa dobre pozerá. Ale v konečnom dôsledku je film strašná nuda. Po 40 minútach som len čakal kedy to skončí, ale koniec bol v nedohľadne. Ku koncu sa objavilo pár zaujímavých myšlienok, pri ktorých som zbystrel pozornosť. A potom som len zase odpočítaval koniec filmu. Fenomén alebo Trávnikár sa s takouto témou vysporiadali omnoho lepšie.(30.12.2009)

• - Snímek Charly je adaptací povídky Daniela Keyese "Růže pro Algernon" z roku 1959, později přepracované i do románové podoby. (Karlos80)