Ráj: Láska

• Rakousko Paradies: Liebe (více)

Stárnoucí osamělá Teresa si užívá zaslouženou dovolenou v luxusním africkém letovisku. Běžný život se pro ni smrskl do péče o duševně postižené a výchovu dospívající dcery. Už od něj mnoho nečeká, rozhodně ne vzrušení a erotické opojení. Protřelá německá turistka, kterou potká na baru, ji však zasvětí do tajů tzv. sugar mamas. Mladí afričtí muži výměnou za finanční obnos předstírají milostnou náklonnost starším dámám. Jedná se o nepřiznanou prostituci i nevšední svazek na pomezí romantické hry a vypočítavého byznysu. Neúprosně sarkastický pozorovatel obnaženého lidství Ulrich Seidl provází Teresu poutí až na dno vášně a v příběhu jednoho sexuálního probuzení zachycuje patologický vztah prvního a třetího světa i prostou lidskou potřebu lásky; ráj, který nám je možná jednou provždy nedostupný, přesto se do něj stále svéhlavě dobýváme. (Artcam Films)

danliofer

Tímto filmem se prosmějete od začátku do konce. Z kina budete ale vycházet z pocitem životní prázdnoty. Stejně jako hlavní hrdinka... Margarete Tiesel i její kolegyně si zaslouží palec nahoru za explicitní scény, kdy by se jiné ženy raději neodhalily... leč taková je realita všedních dní, kterou nezachrání ani pobyt v "africkém ráji"... naopak - kromě celulitidy a faldů vyhřezne na povrch to, že žijete třeba život odnikud nikam... ()

Idego

Sžíravý portrét osamělosti, sexuální frustrace, chudoby, power play a rasismu v kulisách tropickýho ráje. Tereza se svýma láskama jsou si vzájemně vykořisťovateli i falešnou nadějí, všichni jsou svině a zároveň oběti. Vyprázdněnost a beznaděj tu srší z každé palmy a Seidl nás do toho voyeursky hodí, s jeho typickou středovou kompozicí a statickou kamerou, aby to dřelo až na kost. Hakuna matata, vážení diváci. Na Seidlovi mě mimo jiné strašně baví, jak širokou paletu interpretací ten jeho dokumentární styl otevírá. Někdo v Terese vidí blbou krávu, já v ní vidím osamělou duši zoufale toužící po někom blízkém. Někdo v úvodní scéně vidí nechutný pokus o dělání si legrace z hendikepovaných, já v tom vidím akcentaci kontrastu, že Teresa pečuje o ostatní, zatímco o ni nepečuje nikdo. A jakkoliv jsem u prvního dílu trilogie trnul, dovedu si představit, že v jiným mentálním rozpoložení bych se u toho smál. Prostě Ulrich ♥ ()

Bobik9

To je síla. Velmi uvěřitelné a velmi syrové. Ulrich Seidl je pro mě velký umělec. Kvalita je podobná jako u Naděje, vyloženě jí ti nepřevyšuje. Ještě se moc těším na Víru. Margarete Tiesel je skvělá a odvážná, všechny čest. Celý ten nápad je originální a nevšední, asi ne pro každého stravitelný. Podobné filmy by se měly více dostávat do českého povědomí, protože oproti americkým vymejvačkám, tohle je něco, co ve vás rozhodně vyvolá nějaké pocity. Zlost, zášť, výsměch, soucit, všechno podle povahy, ale nikoho to nemůže nechat v klidu. Více podobných kousků. ()

hanagi

Nemají to jednoduché ti kluci afričtí. Jsou to těžce vydřené prachy, když se mají zavděčit hejnu sexuchtivých postarších Evropanek. Žen osamělých, nešťastných a omezených vlastním pocitem nadřazenosti. ()

Mishqo

Portrét starej obtlstlej a naivnej Rakúšanky hľadajúcej lásku a cit na keňskom pobreží u miestnych mladých junákov. Práve táto oblasť je známa, že sem staré Európanky chodia hľadať "lásku" a súlož. A mladí muži sa predávajú aby tak zabezpečili živobytie pre svoju rodinu. Morálna dilema s kým sympatizovať. S obstarožnými ženami hľadajúc lásku a sex s mladými mužmi tisíce kilometrov od domova aby si kompenzovali svoje nedostatky? A nebodaj očakávajúc nejaký skutočný "committment"... Alebo s mladými Keňanmi, ktorí síce tieto ženy často klamú ale robia tak lebo žijú v chudobe a chcú zabezpečiť obživu pre svoje rodiny? Veľmi naturalistický film Ulricha Seidla, známeho najmä svojou dokumentárnou tvorbou. 75-80% ()

B26354

Skvělá, ve správných momentech humorná, v jiných zase tragická sonda do myšlení, emocionality a intimního života padesátileté obtloustlé ženy, trpící nedostatkem pozornosti, intimity i lásky a těžko se potýkající se svou neatraktivností. Mezi polohami tragickými a komickými je někdy tak nepatrná hranice, že se divák sám musí rozhodnout, kdy je ještě ochoten se situacím smát a kdy už začne hlavní postavy litovat. Výjiměčný film dokud se (a poté co) začne zacházet do extrému a opájet se děním na plátně (mluvím o oslavě narozenin) - v tu chvíli se totiž díky nepotřebnému prodlužování scény vzdaluje ústřední postavě. ()

klukluka

Jedna věc je o fenoménu Evropanek, které jezdí vypíchávat do Afriky, slyšet nebo číst. Vidět to ale v takhle naturalistickým podání na vlastní oči, to je jiný kafe… ()

kolemjdouc odpad!

tohle bylo řádně za hranicí vkusu. Zrovna takhle prožít zážitek???? herečka měla určitě nulový pud sebezáchovy.Nejsem puritán, ale tohle?!Němci, obecně ,mají v genovém kódu nějakou touhu po smyslnosti??.Záběry na vyšpulené zadky,herečky nechají běhat málem v oraništi na vysokých podpatcích To je jen slabý odvar toho, co bylo vidět zde. Chudák herec černoch, který se musel sklánět nad prasnicí......Plně souhlasím s uživatelem Davson  z  5.7.2012. ()

Disease

Dokumentárně syrové zobrazení Zápaďaček na dovče. Ale to je asi tak všechno. Pokud bylo autorovým záměrem, aby se divák styděl za své "soukmenovce", povedlo se mu to. ()

Brylin

Musím přiznat, čekal jsem přece jenom trochu víc. Po skvělém filmu Import/Export , se Seidl zaměřil na další zajímavé současné téma - sexuální turistiku německých bachyň do Keni. Svým klasickým dokumentárním stylem jde režisér až na dřeň lidských charakterů, ale nehodnotí, jen předkládá ke zhodnocení divákovi. A na něm nechává i to, jak Teresu sexuální safari poznamenalo a zda jí spíš prospělo či ublížilo v jejím hledání lásky. Byť jsem zvědav na další dva díly slibované trilogie a film jsem si užil, neubráním se dojmu, že by snímku slušela kratší stopáž. Na pomezí třech a čtyřech hvězdiček. ()

Pevek2

Lidske vztahy ekonomickym pohledem. Vic nez o sexualni turistice do Kenyi je tenhle film o tom, jak to vypada, redukuje-li se lidska bytost na objekt. Oboustrana snaha vyrazit z druheho neco ve svuj prospech je desiva. A jeste je tam zajimavym nametem k premysleni, ze nejvetsi peklo jsou ty kamaradky. A mozna jeste pocit menecenosti, ktery to zene. Pritom ta Teresa nebyla od zacatku az tak protivna a odpudiva. ()

RickyFitts

zásah do černýho... skvělá levná filmařina, skvělý nechutný herci, skvělá němčina, závěrečná party je klíčová pro vyznění celýho filmu ()

pabelito

Cynický, nechutný a veľmi posmešný film. Ten posmech by mal svoj fuknčný význam, ak by bol zároveň spojený s hlbšou psychologickou analýzou jednotlivých postáv. Ibaže nie je. Zostáva tak len "artovo" sa tváriacim MILF pornom plným starých tučných žien a mladých vychudnutých černoškov. Celé to zachraňuje len pomerne zaujímavá kamera a relatívne uveriteľné herecké výkony. ()

ttchor

Prvá časť z voľnej trilógie Ráj pomenovaná „Láska“ pojednáva o márnej snahe ženy s nadváhou a po 50tke objaviť vo svojom živote niekoho kto by ju dokázal opäť milovať. V dôsledku ľudskej obmedzenosti a špatne nastavených spoločenských hodnôt má problém nájsť si doma partnera. Nádej a vieru, že sa niečo zmení, vkladá do exotického zájazdu stráveného v Afrike. Po nádejnom začiatku, však prichádza už len sklamanie. Seidlova snaha o zobrazenie obyčajnej ženy, ktorú vďaka rôznym predsudkom a vytrvalej mediálnej masáže o ideálu krásy vidia mnohí ako neatraktívnu. Forma tak rozhoduje nad obsahom osobnosti. Neprehliadnuteľný Seidlov rukopis v ktorom kladie doraz na autenticitu každej scény je hlavným rysom tejto trilógie. Výborné herecké výkony jak hercov a nehercov svedčia o tom, že problém rozpoznať kto stojí za kamerou prvý krát a kto je ostrieľaný je v niektorých prípadoch tejto série naozaj ťažké. Postavy v jeho filmoch veľakrát nesú civilné mená samotných hercov. Jeho tvorba ako dokumentaristu je úzko prepojená s tou hranou. Raj: Láska a vlastne celú voľnú trilógiu je možné chápať aj ako „realistický dokument“. Seidlova „kontroverznosť“ nie je vlastne ničím iným, len reálnym zobrazením sveta tak ako ho vidíme každý deň. Že sa tomu bránime je tak trochu náš problém. Mali by sme už konečne pochopiť, že sme vlastne veľakrát len smiešne bytosti z množstvom chýb. Snímaný statickou kamerou pripevnenou na autíčku autodromu v lunaparku budeme vypadať vždy rovnako smiešne, či sme „normálni“, penzisti, alebo mentálne postihnutý. Jediné čo ma mrzí je, že distribučné spoločnosti jak v ČR, tak v SR nedokázali do dnešného dňa zabezpečiť, aby sa jeho filmy hrali v kinách. Vďaka tak patrí rôznym festivalom, na ktorých sa z času na čas jeho diela objavia. Snáď sa to časom zmení. ()

Mitopus

Černej zdrojem smyslnýho exotickýho zážitku, bílej automatem na prachy. Současnej střet světů, kde nikdo toho druhýho nevnímá jako lidskou bytost, ale jako dojnou krávu na který se může napást, ať už citově, sexuálně nebo finančně. Žádní hodní a zlí tu nejsou, všichni jsou prostě v pr ... Jinak poloviční stopáž by bohatě stačila. ()

iz67

Mistr všednodennní trapnosti Seidl se zaměřil na sexuální turistiku. Už to není tak sžíravé a depresivní jako Psí dny a slušelo by tomu o 20 minut méně, ale stejně je to parádní kus. Hlavní postava (mistrovská Margaret Tiesel) nechce jen sex, ale chce k tomu i city, A je jen otázkou, kdo díky tomu zažívá bizarnější situace, ona, tmaví mládenci nebo my. Jisté je, že my bychom po shlédnutí měli být čistější, protože Seidl tu trapnost provedl za nás. ()

joelly01

Kdo umi umi a kdo neumi, tak cumi jak to ten Seidl umi. Tuhle trilogii smazim vzdy tak ob rok a pul a vzdycky me dostane. Ne tak silne jako "Vira", ale porad jeste kvalita kvalit a Frau Joelly provolava "Hura" a "At zije nas Uli Seidl!" ()

Pete

Seidl se opět vyžívá ve škodolibém zkoumání nekonečné vnitřní prázdnoty a osamělosti svých postav, a tak o trapné situace není nouze. Obstarožní, obtloustlá Rakušanka jede na prázdniny hledat letní "lásku". Zde v exotickém prostředí hotelového resortu v Keni logicky přibylo zajímavé téma rasismu. ()