Z makové hůrky

• Japonsko Kokurikozaka kara (více)

Píše se rok 1963, Japonsko se chystá na pořádání olympijských her a konečně se místo k pohnuté minulosti obrací vstříc naději a změnám budoucnosti. Na střední škole v přístavním městě Jokohama ale skupina studentů usiluje o záchranu jednoho konkrétního kusu minulosti. Snaha zachovat starou budovu, kde našly útočiště studentské kluby, svede dohromady také dívku Umi a jejího spolužáka Šuna. Jejich vlastní minulost ale skrývá tajemství, které zásadně ovlivní jejich rozvíjející se vztah. Režie emocionálně košatého filmu se ujal mistrův syn Goró Mijazaki, kterému se díky pestrobarevné retro stylizaci a životem pulzující animaci podařilo okouzlujícím způsobem evokovat krásy ústředního přímořského města i vystihnout podmanivé tempo dávno minulé doby. (Aerofilms)

majo25

Ďalší z rady animákov, ktoré sú zbytočne animavané, pretože by mohli byť hrané, čo by spracovaniu príbehu aj viac sedelo. Štúdio Ghibli a Mijazaki opäť siahli po príbehu z minulosti - a je toho už veľa, akoby v súčasnosti sa nedali točiť zaujímavé príbehy. Japonská stredná škola je tak iná oproti napr. americkej, alebo našej - ako sa všetci spoja pre spoločnú vec, ako bez nárokov obetujú svoj nabitý čas a idú makať navyše - pôsobí to veľmi nevieryhodne. Do toho pokusy o humor, ktoré vyšli vždy trápne. Príbeh s telenovelovskou zápletkou v závere ma veľmi nezaujal. Chýbal podstatne silnejší dramatický prvok ako len zašlá strata jedného rodiča. Aj keď bol 'ghibliovsky' tradične silný v detailoch, animácie i deja. ()

chelseaman22

Takhle přesně by se mělo tvářit brilantní zpracování v kombinaci s dějem na PYČU! Celé se to točí okolo dřevěné stavby, jež svou výškou konkuruje vysílači v Torontu a šířkou veskrze populární hrobce v Indii. Scénárista delegoval všechny povinnosti na ženy ergo neustále je k vidění kýbl rýže na sporáků, krájení pórku na čínu (Japonci tomu asi říkají jinak) či deset litrů vody vařené za účelem pití čaje. Nelze nemilovat pro diváky vysvobozující konce! 52% Celosvětový výdělek k 24. 8. 2014: $61,459,425, což je 2,79 násobek budgetu ()

pytlik...

Filmy od Ghibli jsou vždy příjemným kontrastem k americkým animovaným snímkům. Hrdinou zde nebývá chlapec, přes svůj nízký věk většinou přetékající testosteronem a agresivitou, ale slušná dívka. A i když není film příliš dějový nebo fantazijní jako je tomu v tomto případě, dají se v něm najít zajímavé informace o japonské kultuře. Třeba jsem si představoval Japonsko jako přelidněnou zemi - podle filmů se ale většinou jedná o vesnice či malá města, japonština je zvláštní usekávaná řeč s vyráženými krátkými slabikami, děti jsou téměř vojensky přísně vedené, mají respekt k autoritám... Až se nechce věřit, že tenhle slušný národ mohl páchat ve válkách takové bestiality. ()

blechy

skvělý film, skvělá muzika, ještě lepší animace ... prostě moc moc hezké ... bohužel jsem viděl pouze francouzskou verzi ... ale rozhodně doporučuju, stojí na to jít :) ()

adamulefa

Úžasný hudba! Skvelé výtvarné spracovanie, ktoré akoby podčiarkovalo tento milý príbeh. Som veľmi rád, že som tento film videl. Musím povedať však, že keby to nebolo animované, japonské a hlavne miyazakiovské, tak by som po tom ani neštekol. Vlastne je to dosť jednoduchý príbeh, ktorý by sa dal spracovať ako nejaký podradný TV film. Taký čo pozerá moja babka na DOME. Fakt, že je to tak úžasne atmosfericky zrobené iba pridáva na príťažlivosti. Prostredie Japonska 60tych rokov je dosť netradičné a zaujímavé. Vskutku celkovo to berem ako také pohladenie na srdci. ()

Stružák

Páni... Nějak nevím, co si mám o tomhle myslet. Ono se toho ve filmu moc neděje, příběh jako takovej žádná sláva není. Ale celý je to podaný tak nějak hezky a roztomile a hlavně rychle (těch 91 minut je tak akorát). Normálně bych takovýmu filmu dal asi tři hvězdy, ale přidám čtvrtou za naprosto famózní soundtrack – asi nejlepší, co jsem ve filmech Studia Ghibli zatím slyšel. ()

Milan25

Když jsem včera psal, že Totoro je nejslabší Mijazakiho film, tak to asi dnes budu muset přehodnotit, protože toto je snad ještě horší. I když to má jen 90 minut, tak se to neskutečně vleče a příběh je strašně slabý bez výrazného silnějšího momentu. Mizerné 3*. A ještě mám pocit, že ty nové Ghibli filmy jsou výtvarně odfláknuté v porovnání s jejich o dost staršími předchůdci. Vypadá to, jako průmyslová tvorba, než že by se s tím někdo vyhrál a dal si s tím práci, tak jak tomu bylo dřív. ()

Emo-haunter

Velmi silné tři hvězdičky, celkově bych to viděl na 3,5/5. Civilní a prostý snímek, který se vyvíjí pozvolna a nese v sobě jednu lidskou pointu. Ta animace a kresba je nádherná, smysl pro detail - doopravdy mravenčí práce, uchu lahodil nádherný mix zvuku i jeho mistrovské nastřihávání do obrazů, to fakt byla pastva (kontrast lodí a města, přístav, příjezd vlaku, ulice). I přes to všechno nemůžu udělit více i přes superlativy vizuálu, hudby a již zmíněných záležitostí. Je to prostý snímek, taková lehká japonský telenovela o devadesáti minutách, která ale vzbuzuje úsměv na tváři, Goró sem tam příjemně vtipkuje, školu vyobrazuje jako čistě komunistickou se všemi náležitostmi, a vedlejší postavy byly doopravdy fajné, hlavně filosof, kterému ke štěstí přece stačí jen malý sud:) Příběh o oslavě mládí, dospívání, školních let, jojo, z režiséra jde cítit velký sentiment. Možná jsem až moc přísný, rozhodně nevylučuji, že někdy dám snímek zase a tu čtvrtou udělím, protože cítím, že to za pár let mohu vnímat jinak, ta empatie tam jde cítit na každém kroku, a to já rád:) Ghibli je prostě Ghibli... ***7,0/10*** ()

Kontractor

Goro nám zase trochu povyrostl a už se nesnaží udělat vlastní film s vlastním režijním rukopisem. Tentokrát si vybral střední cestu, jenže i přes skvělou animaci a pomoc svého otce, není schopem zpracovat dobře předlohu, kterou si zvolil. Hudba je perfektní, nicméně děj je příliš naivní a jednoduchý, prostý silných emocí a fantazie na níž jsem byl vždy u studia Ghibli zvyklí...Nebylo to zklamání a dobře se na to kouká, jenže...čekal jsem trochu více...Bojím se dne kdy odejde Miyazaki do důchodu a přenechá firmu synovi. Kam pak zmizí ony detské, srdcehřejné příběhy, jenž mne vždy dokázali pohltit a co je nahradí? 70% ()

Pawlisman

Nejde věčně pouze bodovat za skvělý a úchvatný malířský počin a krásné barvy a provedení. Tento příběh je prostě nicotný a nudný. V hrané podobě - což vlastně je možná důvod vzniku tohoto filmu? obyčejný hraný film v animované podobě? proč - by byl film ještě větším propadákem. 7/10 ()

Radek.SCH

Gorō měl raději začít vlastními kraťasy a postupně se vypracovat nahoru, a ne rovnou adaptovat světoznámou fantasy sérii od uznávané autorky. Tales from Earthsea bylo zklamání, From Up on Poppy Hill se vydává přesně tou cestou, kterou má jít. Pořád nedosahuje kvalit díla svého otce, navíc s tuctovým příběhem, ale má přinejmenším hezkou atmosféru 60. let, navnadí pohodovou náladou a dává naději do budoucna, že příště to bude ještě lepší. ()

Illioplius

Čo viac si môže priať divák, ktorý má rád atmosferické animáky s romantickou zápletkou? Možno trochu viac deja a fantázie. Námet mi robil trochu vrásky na čele, to sa musím priznať. Možno mohol byť lepšie využitý z nejakého psychologického a sociologického hľadiska, že ako mení pohľad na veci taká informácia, že človek, ktorého milujeme, je naším polovičným súrodencom. Každopádne, oproti Gedo senki nastal veľmi výrazný pokrok. Kým to prvé bolo naozaj zlé, toto je dobré. Nie skvelé, nie úžasné, nie prenádherné, ale dobré. ()

miawallacova

čekala jsem fantaskní svět plný kouzelných pohledů. Bohužel fantaskní byla jen klubovna před "rekonstrukcí" Pro mě G. podprůměr ()

ing.man

Za tohle tě, Goro, taťka už určitě pochválil. Mé srdce plálo radostí a film jsem si strašně užil. EDIT 26.12.2016: Na tomto filmu se mi strašně líbila atmosféra příběhu, doby ve které se odehrává, zvuk (který si labužnicky vychutnávám - kdykoliv vytahuje ty brambory, např. :p ) nádhernou titulní písničku ve skvělém podání Aoi Teshimy animaci vůbec všechno. Za ty léta už jsem ho viděl mnohokrát a čistě co do atmosféry, je to pro nejlepší film vůbec. Odraz mého srdce. ()

rivah

Romance náctiletých zasazená do zlatého věku 60.let 20.století, natočená podle scénáře jeho otce(50%) ()

Godhaj

,,Nepřipadám si tak sama, když jsou všichni okolo.“ Tento Mijazakiho snímek vyniká svým poklidným tempem vyprávění, ve kterém jsou dramatické změny v životě jedné dívky podávány bez zvýšeného hlasu a emocionálních výlevů. Příběh je zasazen do hezkého prostředí přístavního městěčka poblíž Tokia, které si ještě uchovalo svou původní atmosféru. Postavičky jsou milé a slušné, děj hezky plyne a já z toho úplně dostal chuť naučit se signální vlajky. Tento film je ideální na uklidnění mysli. ()

daGGos

Příběh zasazený do roku 1964, kdy Japonsko pořádalo letní olympijské hry, vyprávějící o jedné staré školní budově a lásce, které osud nepřeje (nebo přeje?). Pěkná animace, famózní soundtrack a příjemně nastolené tempo ubíhání nepříliš komplikovaného děje. V rámci tvorby studia Ghibli se nejedná o úplnou špičku, ale i tak se Kokuriko-zaka Kara rozhodně neztratí. **** ()

RigorMortis

Hrejivá pomaly plynúca mládežnícka romanťárna odohrávajúca sa na pozadí záchrany starej klubovne. Napriek tomu sa nejedná o jeden z tých filmov tak sladučkých, že by z toho človek dostal cukrovku. Pri sledovaní má človek pocit, že sa niet kam ponáhľať, balzam na nervy ešte umocňuje upokojujúca animácia. Goró sa podľa mňa vydal správnym smerom. ()