Jack Reacher: Poslední výstřel

(pracovní název)

Jack Reacher: Posledný výstrel

Akční / Krimi / Thriller / Mysteriózní

USA, 2012, 125 min

„Prečo si stále všetci myslia, že je to môj priateľ?“ Bavilo ma to. Pár knižiek od Lee Childea som prečítal a vôbec mi neprekážal výškový rozdiel medzi literárnym a filmovým Jackom Reacherom. Iste, jeho knižná mohutnosť je pre dej pomerne dôležitá (obrovskému zabijakovi stačí stáť v miestnosti a už má rešpekt, hoci si ho možno aj nezaslúži, kým nižší a menší človek si ho musí vydobiť), no Tom Cruise postave, ktorú evidentne miluje, prepožičiava svoj typický nákazlivý úsmev a ešte typickejšie sebavedomie, takže v konečnom dôsledku je filmový Jack rovnako veľký drsňák, ako knižný. Snímka je zaujímavá najmä vďaka scenáru. Ten totiž obsahuje snáď 20 fakt originálnych nápadov. Napr. identitu vraha vidíme už v prvej minúte. Bitka v príliš stiesnenom dome je natoľko absurdná, až je vtipná. Alebo božia scéna s autobusom. Kombinácia akčného filmu, trileru (hneď prológ je riadne drastický bitúnok, keď sa to tak vezme) a čiernej komédie v konečnom dôsledku prekvapivo funguje. Takisto inak neveľmi talentovaní herci majú kvalitne napísané postavy, takže sú super. A wtf celého filmu? Ústredný zlosyn. Nič sa o ňom nedozvieme a hrá ho najdrsnejší európsky režisér (ktorý sa nebál Klausa Kinského, ale skôr Klasu Kinski sa bál jeho a to už je vážne čo povedať). K tomu skvelé hlášky („Chcem niečo vidieť.“ – „Čo tak vnútro sanitky?“).(14.11.2016)

Nepamatuji si film, který by byl tak moc sympatický, ale zároveň si tak zbytečně podrážel nohy. Styl devadesátkových „poctivých“ thillerů se dnes již nenosí a tak každý pokus o oživení potěší. Reacher má tu výhodu, že se i přes veškerou vážnost nebere vážně; což je tuplem obdivuhodné, vezmeme-li v potaz obsazení Cruise, který se do rolí charismatických testosteronem čpících chlapáků opravdu nehodí. Za zmínku stojí i stylová režie (a není to jen o té úvodní mlčenlivé osmiminutovce) a důraz na CGI efekty nešizené nepřepálené akční scény. Oproti tomu stojí neopodstatněná stopáž. Ne, že by tu byly zbytečné scény, ale mnoho z nich je delší než by bylo záhodno a slušelo by jim to spíše v sekci vystřižených scén na DVD/Blu ray. Poté je tu dějová předvídatelnost, která tento pojem posunuje do zcela nových sfér (a není to o tom, že od úvodní scény nepochopitelně víme, že je Barr tentokrát nevinen). Od počátku je jasné „kdo a jak“ a velmi záhy i „proč“, ale postavy k tomu dojdou až po dobře sedmdesáti minutách. A zápor největší, když si do role ukázkového arcilotra najmu (ne)herce s jedním z nejcharismatičtějších hlasů planety, tak ho nepoužiji jako křoví ve dvou scénách. Přesto spokojenost a pro případnou dvojku se snad autoři poučí z chyb.(9.4.2013)

• Tom Hardy

Bolest pramenící z úplně jiných důvodů, než čeho jsem se bál. Ano, Cruise se pro roli "dvoumetrové hory svalů, která budí respekt na sto honů" nehodí, ale ve filmu je jen pár scén, kde se masivnost knižní předlohy nepovedlo zamazat. Většinu času se Tom upřímně snaží a Reacher je natolik osekán na kost, že to opravdu mohl hrát kdokoli. Kde film opravdu naráží, to je samotné uchopení. Jaký chytrák na začátku filmu vykecá, že obviněný není střelec? Nejenže tím eliminuje překvapení, ale navíc pak nemá hodinu na čem stavět (a ne, není to věc předlohy, tam to padlo až ve 13 kapitole). A vrcholem všeho je divné užívání humoru. Hned několik scén je natočeno tak, jakoby šlo o ryzí komedii (souboj v koupelně, kde se záporáci de facto vyřídí sami, výstup z auta na ulici). Sem tam se vtip vydaří, ale jindy buď působí nepatřičně, nebo rovnou jako "něco z filmu s Nicolasem Cagem". Výsledkem je podivný žánrový slepenec, který zaujme především tím, jak mimózně ho tvůrci natočili. 50%(28.12.2012)

Obsazením Cruise ten film jemně surfuje na hraně parodie, ale McQuarrie umí natočit přestřelku, bitku i výstřih Rosamund Pike dostatečně přesvědčivě, aby člověk neměl pocit, že kouká na televizní inscenaci od ejdž-bí-ou. S přibývajícími díly by to mohl být roztomilý maják politické nekoreknosti, s hrdinou, který svým životopisem evokuje Jacka Bauera nebo osmdesátkové postavy Stevena Seagala. Škoda, že kvůli ospalým tržbám zůstane jen u jednoho výstřelu, ale alespoň má hezkou ozvěnu. (70%)(12.1.2013)

Přiznám se, že jak mám Toma Cruise a akční filmy rád, tak mě Jack Reacher v době uvedení do kin vůbec nezajímal. Nevím vlastně ani proč. Nakonec jsem se na něj ale nakonec podíval a musím říct, že co se týče akčních scén, dlouho jsem neviděl lepší film. Problém je ale hlavně v příběhu. Ze začátku se rozjede dost zajímavě, ale nějak se nemůžu naladit na tu komorní vlnu, která hned po úvodní scéně následuje. Tom taky není úplně z těch postav, které by mi na první shlédnutí hned měli sednout. No a ve filmu není nikdo jiný, kdo by to za něj mohl udělat. V takové půlce filmu jsem se popravdě vysloveně nudil. Teda až do doby, než se objevila naprosto luxusní scéna se Chevroletem Camaro. Když už za nic jiného, tak tahle scéna stříkala energií, jako hodně dlouho žádná jiná akční scéna, co jsem u posledních akčních filmů viděl. Škoda, že Jack Reacher není ten typ, se kterým bych si dal pívo. Možná, že příštím dílem mě ale už přesvědčí.(13.1.2014)