Jack Reacher: Poslední výstřel

Jack Reacher: Posledný výstrel

Akční / Krimi / Thriller / Mysteriózní

USA, 2012, 125 min

• KarelR

Uf, tak tohle fakt ne. Neznám knižní předlohu, takže mě třeba někdo vyvede z omylu, ale měla být první reacherovka utahaným a hloupým rádoby krimi thrillerem, ve kterém člověka vytrhávají z letargie akorát wtf momenty? Protože přesně v to se film po parádně mrazivé úvodní scéně promění. Po atmosférickém navnazení už se prakticky jenom klišovitě kecá, postavy se přes hodinu dobírají k faktům, která divák zná zhruba od třetí minuty (!), a v tom všem se producíruje Cruise, jehož mlčenlivý drsňák je vlastně jen obyčejný chlápek se slušným výcvikem, kterého by Jason Bourne do minuty seřezal a poslal brečet domů k mamince. Pokud tedy Jack Reacher není hodně sofistikovanou parodií, ve které se máme brutálním vraždám a dramatickým hereckým pohledům smát stejně jako (záměrně) přestřelenému záporákovi, krutě selhává ve většině důležitých ohledů. Ano, je tam trocha fajn akce a příjemný feeling devadesátek. Jinak jsem ale vůbec nepobíral, co se to McQuarrie snaží natočit. (5/10)(20.12.2012)

Chytilo, bavilo, uspokojilo... hoci úvod bol naozaj myšlienkovo sľubnejší, než akciou nabitý záver (pri bitke jeden na jedného som si kľudne odišla do kuchyne, veď priebeh súboja je vždy štandardný a vieme, kto nakoniec vyhrá), tak v druhej polovici mi ochabovanie záujmu vynahradila skvelá postava Roberta Duvalla :-) Príjemná akčná jednohubka, ktorá zas a znova ukázala, že každý žáner treba pozerať presne vtedy, keď má naň človek chuť. No a tie momenty, keď sa porušilo nejaké (zvlášť hrdinské) klišé - Klerik to nazval "nekorektný hrdina" - tie boli mimoriadne lahodné! Nechcem spoilerovať, ale konečne sa raz nejaký klaďas k záporákom zachoval tak, ako sa zachovať má ;-)(7.4.2014)

Tom Crusie hraje presne to čo vie a presne to čomu najviac sedí - drsného agenta, ktorý bez problémov nakope zadok komukoľvek. Síce nie tak doslova, ale v podstate to tak v záverečnom finále aj tak bude. Jack Reacher vsádza tento krát viac na fakty a inteligenciu a až potom strieľa. Natočené je to fajn, akcie sú dravé, dobre sa na ne pozerá, tak ako aj na Rosamunde Pike. Scenár je tiež celkom zaujímavo zapletení a atmosféra a napätie pri vyšetrovaní taktiež nechýbajú. Christopher McQuarrie to natočil nie len bravúrne akčne, ale aj pútavo a zaujímavo, vďaka čomu vás Jack Reacher drží až do konca. 85% - 4*(30.4.2013)

Dnes byl ten den, na který jsem si Jacka šetřila. Naprosto mi to sedlo. Fajn akce, občas mi záběry, jak Jack řídil, připomněli podobné snímání u Speeda Racera. Jack byl chytrý i nabouchaný, ale nebyl nesmrtelný a nevěděl všechno. Prostě je opravdu dobrý bývalý voják. Helen měla krásné oči, za kterými se skrývala inteligence, které by vtipy o blondýnkách nečekaly. Upřímně docela ráda bych si přečetla knihu, protože bych chtěla vědět, co se Jackovi honilo hlavou, až tak mě jeho postava zaujala. Bavila jsem se, Tom nepůsobil zakrsle a příběh chytře odsýpal. Nebylo v něm místo pro slitování, konečně.(21.3.2016)

Kdybych se neznal, tak bych si zacinal myslet, ze se mym oblibenym filmovym zanrem stavaji detektivky. Detektivky zadaptovane podle napinavych knih. Detektivky, ve kterych je Tom Cruise za jednu z nejsympatictejsich postav minulych mesicu... no, nakonec jich asi takovych moc nebude. Faktem ale je, ze mi spokojeny usmev nezmizel z tvare po celou dobu dvou hodin - posledni zaber tomu nasazuje trpytivou korunu. Lidi, bezte na to, at je ta dvojka! A nebo aspon ten serial, sakra.(19.1.2013)

• - Choreografie závěrečné přestřelky je dílem režisérova bratra Douga, který je bývalým členem amerického námořnictva (NAVY SEAL), v němž velel jednomu z týmů. (Mertax)

• - Tom Cruise a Robert Duvall se setkali již při natáčení filmu Bouřlivé dny (1990). (Itar)

• - Napriek tomu, že automobilová naháčka je jedným z hlavných bodov filmu, v knižnej predlohe sa nenachádza. (zajo91)