Jack Reacher: Poslední výstřel

(pracovní název)

Jack Reacher: Posledný výstrel

Akční / Krimi / Thriller / Mysteriózní

USA, 2012, 125 min

Keď sa nebudem rýpať v tom, kto vlastne je Jack Reacher, kde spí, kde býva, z čoho žije atď, prídeme k tomu, že je to celkom sympatický mladík. Najlepšia je na filme tá neuveriteľná vyšetrovacia atmosféra. Obrovským tromfom filmu je, že nevykladá všetky karty v úvode, ale dávkuje ich rozumne jednu po druhej a stále je tu miesto pre nejaké prekvapko. Dobrého záporáka Herzoga, ktorý si kvôli prežitiu neváha odhryznúť prsty na rukách, výborne dopĺňa i zradca v radoch vyšetrovateľov. Je iba plus, že takmer do poslednej chvíle neviem, kto to presne je. Akčné scény potešia i keď ich nie je mnoho a film by bol určite rovnako dobrý i bez nich. Skôr zahreje účasť sympatického R. Duvalla. Ako som už niekde písal, T. Cruise je v súkromí možno čudák, ale ako herec si vie vybrať a je to profík so všetkým, čo k tomu patrí. 80%.(26.6.2013)

„Prečo si stále všetci myslia, že je to môj priateľ?“ Bavilo ma to. Pár knižiek od Lee Childea som prečítal a vôbec mi neprekážal výškový rozdiel medzi literárnym a filmovým Jackom Reacherom. Iste, jeho knižná mohutnosť je pre dej pomerne dôležitá (obrovskému zabijakovi stačí stáť v miestnosti a už má rešpekt), no Tom Cruise postave, ktorú evidentne miluje, prepožičiava svoj typický nákazlivý úsmev a ešte typickejšie sebavedomie, takže v konečnom dôsledku je filmový Jack rovnako veľký drsňák, ako knižný. Snímka je strašne zaujímavá najmä vďaka scenáru. Ten totiž obsahuje snáď 20 fakt originálnych nápadov. Napr. identitu vraha vidíme už v prvej minúte. Alebo tá bitka v príliš stiesnenom dome – to je natoľko absurdné, až je to hrozne vtipné. Alebo scéna s autobusom, tá je úplne božia. Kombinácia trileru (hneď prológ je riadne drastický bitúnok, keď sa to tak vezme) a čiernej komédie v konečnom dôsledku prekvapivo dobre funguje. Takisto inak neveľmi talentovaní herci majú kvalitne napísané postavy, takže sú super. A wtf celého filmu? Ústredný zlosyn, o ktorom sa nič nedozvieme a ktorého hrá najdrsnejší európsky režisér, ktorý sa nebál ani Klausa Kinského, skôr Klasu Kinski sa bál jeho. A k tomu skvelé hlášky („Chcem niečo vidieť.“ – „Čo tak vnútro sanitky?“).(14.11.2016)

Chlapík, co rozlouskne každou záhadu, může lézt slušně na nervy. Ale neleze. Navíc musí pomoct trestat bezpráví. Ukončil pět životů, pět osudů. Někdo tak musí pykat, a není úplně vyloučené, že to bude bývalý vojenský odstřelovač s už jedním pořádným škraloupem. Ten si těsně předtím, než dostane kómatovou nakládačku od spoluvězňů, vyžádá jistého Jacka Reachera – neznámého samotáře a kreativního tuláka s deduktivními schopnostmi a armádním výcvikem, který si s padesátiletým Cruiseovým tělem poradí i s bandou mladých rváčů po několika pivech. Vynoří se z neznáma, nejsou o něm oficiální záznamy, i tak mu nic nebrání ukázat, kde všude se vyšetřovatelé zmýlili. Na začátku stál britský spisovatel Lee Child, jehož Reacher je hrdinou hned několika bestsellerů. Zfilmovaný byl však vůbec poprvé. Hmatatelný je z něho velmi příjemný feeling žánrových pecek z konce minulého století. McQuarrie režisér (a také scénárista Valkýry nebo Obvyklých podezřelých) a Cruise producent tak v době velkohubých bijáků a anonymních mlátiček představují nesmírně trpělivý oldschoolový kriminální thriller postavený na sympatické postavě a příjemném vnitřním napětí. Tak trochu plivou na Hollywood, který se nás několik let snaží přesvědčit, že akční film musí vypadat trochu jinak. Ne každému ovšem bude vyhovovat, že tenhle kousek upřednostňuje gradaci před akcí, efektivitu před efektností a že nikam nespěchá a právě tím, že se rozjíždí pomalu (samozřejmě po mrazivé a velmi sugestivní úvodní sekvenci), zvýrazňuje fakt, že postavy a vlastně i celý scénář (kdy do sebe vše až moc harmonicky zapadá) mohly být krapet propracovanější. Přesto tenhle vypravěčský tón sedne. Mezitím vším může usměvavý hitmaker Tom Cruise načechrat svoje léta úspěšně pěstované ego, aby dokráčel až do finále, ve kterém se dočkáme odložení pistolí a bitky á la ruce, hlava a nohy. To tu nějakou dobu nebylo. Právě onen nadhled ale neruší, Cruiseův hrdina je prostě takový ten typický americký dobrácký soused (jen nezve lidi na grilování), který v případě nouze přispěchá na pomoc, dokáže se navíc slušně otáčet a ještě umí prohodit správně načasovanou hlášku. Když ale promlouvá třeba do duše mladé dívky nebo přemítá o útrapách kancelářských krys, diváka napadne, zda scénář lehce neupravovala jeho scientologická kancelář. Komická snaha o heroizaci hlavního hrdiny mi osobně nevadila, u Cruise jsme zvyklí na ledacos. Přepálený je nicméně hlavní záporák, který až moc tlačí na to, abychom se vrátili do osmdesátých let. Jeho gulagové dobrodružství a ochutnávání vlastních prstů svůj účel nesplnilo. Jako protivník Jamese Bonda ano, parametry na to má, tady bych ale raději viděl někoho trochu víc z masa a kostí. Škoda, že větření, zda má starosvětský Reacher také kasovní potenciál, se neproměnilo ve slibná čísla v návštěvnosti, diváci holt v přítmí kina prahnou po samoúčelnější akci. U mě spokojenost, na Cruise je spoleh, Rosamund Pike nakonec nevadila (a vlastně mile potěšila) a třeba taková pointa automobilové honičky velmi příjemně potěšila!! Co víc si přát? Pokračování?(29.12.2012)

Paráda! Fantastická žánrovka, která sype jedno klišé za druhým v takové kadenci, až jsem dvě hodiny chrochtal blahem. Ten film funguje ve všech myslitelných polohách, od (ne)předvídatelného příběhu, padnoucí hudby, hláškujícího hrdiny, až po několik scén, které chtějí být za čas citovány (úvod, koupelna, honička, i ten deštivý závěr). Tady nezůstane u jedné kino projekce.(2.1.2013)

Dítětova hrdinu bez bázně a hany mám docela rád. Dle popisu autora se jedná o vysokého, charizmatického, nabouchaného muže pod čtyřicet. Takže jsem si jej při čtení nikdy nepředstavoval jako padesátiletého, vyschlého scientologa, který se svými stosedmdesáti čísly může pomalu směle procházet pod stolem se vztyčenou hlavou a sem tam zabloudí v jahodách. Dovedu si živě představit, jakou takový zachrap musel způsobit castingovou řeholi. Vybrat k němu kikinu, co by vedle něj nemusela chodit po kolenou, aby na něj nehleděla příliš shora, a porážkový komparz, který by nevypadal, že by ho zabil pouhým kýchnutím, byl nepochybně ještě gordičtější uzel, než obsazování Hobita! Každopádně musím s překvapením konstatovat, že když k němu našli těch pár Krytinářů a Aťek, role mu náramně sedla a ani trochu mi nevadil! Navíc si přesně takhle představuju kulantní thriller! Chytlavé je to jako kapavka, strhující, že jeden v kině málem zapomíná ochmatávat svého registrovaného partnera, žádná do extrému přemrštěná, ťamanská homoakce, prostě všechno tak nějak akorát. Moc doufám, že jim nedojdou trpajzlíci, Křižník bude ještě chvíli makeupovatelný, nepojde věkem a série bude pokračovat!!(12.1.2013)