Jack Reacher: Poslední výstřel

(pracovní název)

Jack Reacher: Posledný výstrel

Akční / Krimi / Thriller / Mysteriózní

USA, 2012, 125 min

Nečekaně obyčejná, ale možná právě tím dobrá kriminálka, natočená tak nějak postaru. Do paměti se mi zapíše díky jedné z nejzábavnějších automobilových honiček, co jsem v poslední době viděl, a taky slyšel (zvukové efekty jsou mimořádné). I ostatní scény, ve kterých dojde na akci, ale považuji, díky citu pro detail, za hodně vydařené a uvěřitelné. Možná až na tu řež v koupelně, kde se ty dvě gorily snaží demonstrovat, že jim jejich dlouhé zbraně na malém prostoru k ničemu nejsou, až moc okatě. Asi největší slabinou filmu je Rosamund Pike, jejíž snaha předvést co nejlepší výkon vyznívá mezi ostatními obyčejně domluvenými replikami, tak nějak nepatřičně a klidně mohla ubrat.(2.12.2013)

„Prečo si stále všetci myslia, že je to môj priateľ?“ Bavilo ma to. Pár knižiek od Lee Childea som prečítal a vôbec mi neprekážal výškový rozdiel medzi literárnym a filmovým Jackom Reacherom. Iste, jeho knižná mohutnosť je pre dej pomerne dôležitá (obrovskému zabijakovi stačí stáť v miestnosti a už má rešpekt), no Tom Cruise postave, ktorú evidentne miluje, prepožičiava svoj typický nákazlivý úsmev a ešte typickejšie sebavedomie, takže v konečnom dôsledku je filmový Jack rovnako veľký drsňák, ako knižný. Snímka je strašne zaujímavá najmä vďaka scenáru. Ten totiž obsahuje snáď 20 fakt originálnych nápadov. Napr. identitu vraha vidíme už v prvej minúte. Alebo tá bitka v príliš stiesnenom dome – to je natoľko absurdné, až je to hrozne vtipné. Alebo scéna s autobusom, tá je úplne božia. Kombinácia trileru (hneď prológ je riadne drastický bitúnok, keď sa to tak vezme) a čiernej komédie v konečnom dôsledku prekvapivo dobre funguje. Takisto inak neveľmi talentovaní herci majú kvalitne napísané postavy, takže sú super. A wtf celého filmu? Ústredný zlosyn, o ktorom sa nič nedozvieme a ktorého hrá najdrsnejší európsky režisér, ktorý sa nebál ani Klausa Kinského, skôr Klasu Kinski sa bál jeho. A k tomu skvelé hlášky („Chcem niečo vidieť.“ – „Čo tak vnútro sanitky?“).(14.11.2016)

• gudaulin

Až na výjimky nemám tenhle druh filmů rád. Je natočený příliš profesionálně a má dost kvalitní obsazení, takže vyvolává dojem solidní žánrové podívané, který ale nedokáže naplnit. Režisér jako by vůbec neměl jasno, v jakém žánru se chce pohybovat. Za úvodní scénu atentátu by se nemusel stydět ani špičkový krimi-thriller, snímek se zpočátku tváří seriózně a k tomuhle výrazu se opakovaně vrací, vraždy vypadají brutálně, jenže vzápětí vážnou scénu bez jakéhokoli varování vystřídají záběry jak z bláznivé grotesky a tohle střídání poloh filmu podle mého názoru ani za mák nesvědčí. Žánrové hybridy tu a tam fungují, dokáží být někdy půvabné, až neodolatelné. Jack Reacher k nim bohužel podle mého nepatří. Konec je předvídatelný a pocit z dobře odvedených scén definitivně zazdí. Celkový dojem: 25 %.(28.1.2016)

Dôkaz, že milovníci knižných detektívok a valiaceho sa deja v nich nemusia pred návštevou ich žánru v kine absolvovať frontálnu lobotómiu. Jack Reacher je síce len výnimka potvrdzujúca pravidlo o zámerne stupídnom deji konzumných krimi z dôvodu hlúpnutia populácie ako celku (všeobecne sme hlúpejší než boli ľudia pred 50. -60. rokmi), ale vďaka Bohu za ňu.(20.1.2014)

Keď sa nebudem rýpať v tom, kto vlastne je Jack Reacher, kde spí, kde býva, z čoho žije atď, prídeme k tomu, že je to celkom sympatický mladík. Najlepšia je na filme tá neuveriteľná vyšetrovacia atmosféra. Obrovským tromfom filmu je, že nevykladá všetky karty v úvode, ale dávkuje ich rozumne jednu po druhej a stále je tu miesto pre nejaké prekvapko. Dobrého záporáka Herzoga, ktorý si kvôli prežitiu neváha odhryznúť prsty na rukách, výborne dopĺňa i zradca v radoch vyšetrovateľov. Je iba plus, že takmer do poslednej chvíle neviem, kto to presne je. Akčné scény potešia i keď ich nie je mnoho a film by bol určite rovnako dobrý i bez nich. Skôr zahreje účasť sympatického R. Duvalla. Ako som už niekde písal, T. Cruise je v súkromí možno čudák, ale ako herec si vie vybrať a je to profík so všetkým, čo k tomu patrí. 80%.(26.6.2013)

• - Tom Cruise (Jack Reacher) robil všetky svoje kaskadérske kúsky sám. (Spilvo)

• - Napriek tomu, že automobilová naháčka je jedným z hlavných bodov filmu, v knižnej predlohe sa nenachádza. (zajo91)

• - Film je stejnojmenou adaptací románu z roku 2005 od Lea Childa. (Ruprechtos)