Jack Reacher: Poslední výstřel

(pracovní název)

Jack Reacher: Posledný výstrel

Akční / Krimi / Thriller / Mysteriózní

USA, 2012, 125 min

Keď sa nebudem rýpať v tom, kto vlastne je Jack Reacher, kde spí, kde býva, z čoho žije atď, prídeme k tomu, že je to celkom sympatický mladík. Najlepšia je na filme tá neuveriteľná vyšetrovacia atmosféra. Obrovským tromfom filmu je, že nevykladá všetky karty v úvode, ale dávkuje ich rozumne jednu po druhej a stále je tu miesto pre nejaké prekvapko. Dobrého záporáka Herzoga, ktorý si kvôli prežitiu neváha odhryznúť prsty na rukách, výborne dopĺňa i zradca v radoch vyšetrovateľov. Je iba plus, že takmer do poslednej chvíle neviem, kto to presne je. Akčné scény potešia i keď ich nie je mnoho a film by bol určite rovnako dobrý i bez nich. Skôr zahreje účasť sympatického R. Duvalla. Ako som už niekde písal, T. Cruise je v súkromí možno čudák, ale ako herec si vie vybrať a je to profík so všetkým, čo k tomu patrí. 80%.(26.6.2013)

Solidni vec ale nic uchvatnyho po pravde jsem od toho moc necekal a Cruise neni zrovna muj oblibenec ale po tom jak mizerne dopadla posledni Mission imposible je to preci jenom krok kupredu jenom kdyby prvni hodina filmu nebyla tak hrozne ukecana nuda o nejakym velkym tempu se mluvit neda a o pointe vykecany hned na zacatku uz tu bylo myslim napsano dost ale abych jenom nenadaval tak automobilova honicka je skvele natocena a vtipne vygradovana a zaverecny finale je taky celkem slusny Cruise dokonce predvede i jednu celkem solidni bitku jinak si akce moc neuzijeme ale na druhou stranu nemuzu se ubranit tomu srovnani s M.I 4 ktere bylo tezce zmatenym filmem ktery jakoby se nemohl rozhodnout jestli chce byt spionaznim thrillerem nebo nabusenou akcnarnou zatim co tohle je cistokrevna zanrovka ktera se nesnazi nijak zmast a jede si po svym takze jak sem napsal nic genialniho v tom nehledejte ale na jedno dve zkouknuti je to uchazejici zalezitost(5.1.2013)

Čekal jsem něco jiného a byl jsem zprvu zklamaný. To však bylo způsobeno mou nedostatečnou informovaností. Jedná se o obyčejnou kriminálku, která v podstatě nenabízí nic výjimečného. Tom Cruise je charismatický herec a předvádí to, co vždycky, u ostatních se netřeba rozepisovat. První půlka je extrémně nudná a nezajímavá, v té druhé se to samozřejmě musí nějak rozjet a vyvrcholí to očekávaným finálovým fightem mezi Reacherem a Jaielem Courtneym. Čekal jsem něco víc než jen dobře natočený thriller...60%(18.4.2013)

Místy napětí, že by se dalo krájet, místy absolutní FOT D CHEL. někdy jsou ty mimózní scény alespoň vtipný (přestup na autobus), místy už vyvolávají jen lehké pousmání nad dalším scénáristickým oslím můstkem. Ale jako celek to překvapivě dokáže docela zaujmout a Cruise je i přes roli pana "všechno vím, všechno znám, ze všeho se dostanu" docela snesitelnej. Slušné, i když bych víc ocenil zemitost a držení se v reálných mezích fyzických i dedukčních (neznám předlohu, takže nevím, kam to pasuje podle ní). Ale třeba honička v autech, kdy je slyšet jen správný řev motorů bez hudby zaslouží maximální ocenění. Lepší tři *.(29.12.2012)

Cruise jako adoptivní syn Stevena Seagala a James Bonda? Ale ne, spíš unavenej chlápek od vedle, kterýho toho viděl a zažil až příliš a shodou okolností většina z toho spočívala v geniálních dedukcích a rvačkách se zelenými mozky. McQuarrie má rád tradiční žánry, v Únoscích si půjčoval z westernu, tady uctívá staromilský pomalý thriller s pozvolně dávkovanými informacemi a anachronicky pomalými tracking-shoty a zneklidňujícími náznaky. Není to vůbec zlé, alespoň pokud člověk akceptuje tuhle nejasnou partii mezi campem a smrtelnou vážností. Hodně mě bavila expozice (kterou všichni proklínají), dost jsem naopak odpadával u scén, kde Cruise a) moralizuje (fakt má pocit, že mu někdo toho protisystémového rebela sežere?) b) vystupuje v řečech ostatních postav bezmála jako mytický superhdina, ačkoli k ničemu podobnému není důvod. Jako detektivka to každopádně ujde (ono se jich zas tolik netočí, takže člověk ocení, když se povede nějaký ten dedukční twist), jako thriller to má vousato-knírato-kožené kouzlo, jako camp dostatek lákadel (Herzog a Duvall jsou perfektní, koupelnová bitka potencionálně kultovní). Jako thrillerový začátek "reacherovské" série? No, vůbec jsem nepochopil, co chce McQuarrie vytáhnout proti konkurenci krom zmateného těkání mezi humorem a vážností, vydařených sebeshazovačných fórů a světa, kde se chvilku hraje na ultra-realismus a chvilku na strunu, na kterou brnkal třeba takový původní A-Team. Kdyby se vystříhal heroického bombastu a zůstal při zemi, mohla to být důstojná rozvážná krimi. Ale to by pak zas nebyl dostatečně Reacher, že? Čtyři za to, že jsem se tím větší část těch dvou hodin výborně bavil, někdy možná i proti důstojným záměrům tvůrců a úporné snaze malého Toma být v padesáti tvrdý jako žula a svůdný jako Kupid. P. S. Někdo by Chrisovi měl vysvětlit, že blondýny s velkýma očima jsou fajn, ale to jejich bezdůvodné zizání do kamery nepůsobí vůbec duchaplně.(19.12.2012)