Jack Reacher: Poslední výstřel

(neoficiální název)

Jack Reacher: Posledný výstrel

Akční / Krimi / Thriller / Mysteriózní

USA, 2012, 125 min

Dôkaz, že milovníci knižných detektívok a valiaceho sa deja v nich nemusia pred návštevou ich žánru v kine absolvovať frontálnu lobotómiu. Jack Reacher je síce len výnimka potvrdzujúca pravidlo o zámerne stupídnom deji konzumných krimi z dôvodu hlúpnutia populácie ako celku (všeobecne sme hlúpejší než boli ľudia pred 50. -60. rokmi), ale vďaka Bohu za ňu.(20.1.2014)

Dost dobrý film, místy skoro "thrillerová komedie", něco ve stylu Gibsonovy Odplaty, s jedním velkým minusem - proč nám muselo být od začátku jasné, že tím, kdo střílel, není zatčený, ale někdo jiný? To nás pánové nemohli alespoň do poloviny filmu vodit za nos? Vůbec by mi to nevadilo. Jinak kvalita po všech stránkách. Úvodní záběr přes puškohled sice vykrádá Odpočítávání smrti, ale co už, dál to je jedna parádní scéna za druhou, přičemž ta v koupelně je nějak zvráceně k popukání a při senzační automobilové honičce mi bylo líto toho krásného mustangu. Tom Cruise se mi tady líbil víc než v Mission: Impossible, Rosamund Pike se mi líbila jako vždy, tedy převelice, no a Robert Duvall, ten byl už jen takovou třešničkou na třešňovém dortu. A co se týče hudebního skladatele Joe Kreamera, doufám, že po Jacku Reacherovi začne dostávat víc takových zakázek, protože nápady evidentně má a umí.__P.S. Podtitul "Poslední výstřel" v českém názvu je ale volovina.(15.6.2013)

Pár knížek o Jacku Reacherovi mám za sebou, a když hlavního hrdinu autor popisoval jako hubeného, skoro dvoumetrového blonďáka ve věku +/- 37 let, automaticky jsem si představila Toma Cruise... No dobrá, tak mu 20 let přebývá, čtvrt metru chybí, musel hodně zatahovat pupek a blonďatý by asi vypadal divně, ale vlastně to filmu nijak neublížilo. Bezprostředně po dokoukání bych tomuhle poctivému akčňáku nasolila čtyři hvězpičky, jenže po dvou týdnech jsem horko těžko lovila z mé nevyspalé lebky, o čem film vůbec byl. A to nesvědčí o kdovíjak silném dojmu. Dávám pěkných, spokojených, leč nenadšených 69%.(1.12.2015)

Chlapík, co rozlouskne každou záhadu, může lézt slušně na nervy. Ale neleze. Navíc musí pomoct trestat bezpráví. Ukončil pět životů, pět osudů. Někdo tak musí pykat, a není úplně vyloučené, že to bude bývalý vojenský odstřelovač s už jedním pořádným škraloupem. Ten si těsně předtím, než dostane kómatovou nakládačku od spoluvězňů, vyžádá jistého Jacka Reachera – neznámého samotáře a kreativního tuláka s deduktivními schopnostmi a armádním výcvikem, který si s padesátiletým Cruiseovým tělem poradí i s bandou mladých rváčů po několika pivech. Vynoří se z neznáma, nejsou o něm oficiální záznamy, i tak mu nic nebrání ukázat, kde všude se vyšetřovatelé zmýlili. Na začátku stál britský spisovatel Lee Child, jehož Reacher je hrdinou hned několika bestsellerů. Zfilmovaný byl však vůbec poprvé. Hmatatelný je z něho velmi příjemný feeling žánrových pecek z konce minulého století. McQuarrie režisér (a také scénárista Valkýry nebo Obvyklých podezřelých) a Cruise producent tak v době velkohubých bijáků a anonymních mlátiček představují nesmírně trpělivý oldschoolový kriminální thriller postavený na sympatické postavě a příjemném vnitřním napětí. Tak trochu plivou na Hollywood, který se nás několik let snaží přesvědčit, že akční film musí vypadat trochu jinak. Ne každému ovšem bude vyhovovat, že tenhle kousek upřednostňuje gradaci před akcí, efektivitu před efektností a že nikam nespěchá a právě tím, že se rozjíždí pomalu (samozřejmě po mrazivé a velmi sugestivní úvodní sekvenci), zvýrazňuje fakt, že postavy a vlastně i celý scénář (kdy do sebe vše až moc harmonicky zapadá) mohly být krapet propracovanější. Přesto tenhle vypravěčský tón sedne. Mezitím vším může usměvavý hitmaker Tom Cruise načechrat svoje léta úspěšně pěstované ego, aby dokráčel až do finále, ve kterém se dočkáme odložení pistolí a bitky á la ruce, hlava a nohy. To tu nějakou dobu nebylo. Právě onen nadhled ale neruší, Cruiseův hrdina je prostě takový ten typický americký dobrácký soused (jen nezve lidi na grilování), který v případě nouze přispěchá na pomoc, dokáže se navíc slušně otáčet a ještě umí prohodit správně načasovanou hlášku. Když ale promlouvá třeba do duše mladé dívky nebo přemítá o útrapách kancelářských krys, diváka napadne, zda scénář lehce neupravovala jeho scientologická kancelář. Komická snaha o heroizaci hlavního hrdiny mi osobně nevadila, u Cruise jsme zvyklí na ledacos. Přepálený je nicméně hlavní záporák, který až moc tlačí na to, abychom se vrátili do osmdesátých let. Jeho gulagové dobrodružství a ochutnávání vlastních prstů svůj účel nesplnilo. Jako protivník Jamese Bonda ano, parametry na to má, tady bych ale raději viděl někoho trochu víc z masa a kostí. Škoda, že větření, zda má starosvětský Reacher také kasovní potenciál, se neproměnilo ve slibná čísla v návštěvnosti, diváci holt v přítmí kina prahnou po samoúčelnější akci. U mě spokojenost, na Cruise je spoleh, Rosamund Pike nakonec nevadila (a vlastně mile potěšila) a třeba taková pointa automobilové honičky velmi příjemně potěšila!! Co víc si přát? Pokračování?(29.12.2012)

,,KDO JE JACK REACHER?“ … ,,JSEM TEN, JENŽ CHCE BÝT NECHÁN NA POKOJI“...... /// Ironicky vtipná glorifikace osoby a případ, kterej nikdo nechtěl. Jack Reacher, ,,nadčlověk“ namixovanej z nejlepších agentů a detektivů v krimi thrilleru, jenž uspokojí fandy starýho dobrýho filmovýho řemesla. Takový sympatický (skoro) béčko a fajn propracovanej komplot, kterej nadstandardně baví po celou dobu (byť mohla bejt kratší). Škoda, že nedokáže víc strhnout…., ale co není dneska, může bejt příště. Já chybět rozhodně nebudu! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Knihu ,,One Shot“, kterou v roce 2005 napsal Lee Child, jsem nečetl. 2.) Zjistím, že i ženská s příjmení ,,Pík“ může vypadat k světu. 3.) Páč Jason Bourne byl nechutnej suchar. 4.) Thx za titule ,,fčelí medvídek“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR * AKCE *** NAPĚTÍ *(22.4.2013)

• - Filmaře zaujala industriální atmosféra Pittsburghu natolik, že se zde rozhodli natočit celý film. (jenik71)

• - Ve scéně, kdy Jack Reacher (Tom Cruise) přijde k Jebovi (Josh Helman) do bytu, hraje v televizi film Velká země (1958) s Gregorym Peckem. (Vendete)

• - Choreografie závěrečné přestřelky je dílem režisérova bratra Douga, který je bývalým členem amerického námořnictva (NAVY SEAL), v němž velel jednomu z týmů. (Mertax)