Jack Reacher: Poslední výstřel

(neoficiální název)

Jack Reacher: Posledný výstrel

Akční / Krimi / Thriller / Mysteriózní

USA, 2012, 125 min

Je to vydarený akčný krimi thriller s Tomom Cruisom v hlavnej úlohe. Má dosť dobrý príbeh o bývalom špičkovom vojenskom vyšetrovateľovi, ktorý sa väčšinu času drží v ústraní a nikto ho nevie nájsť, no keď sa dozvie o útoku odstreľovača, ktorý ma na svedomí päť zdanlivo náhodných nevinných obetí, rozhodne sa ukázať a pomôcť pri vyšetrovaní, keďže hlavného podozrivého už pozná zo svojej minulosti. Postupne si uvedomuje, že nie je všetko tak, ako vyzerá, ale prostredníctvom svojich nezvyklých metód sa čím ďalej viac približuje k cieľu, no zároveň sa spolu s právničkou, ktorá mu pomáha ocitá aj vo väčšom nebezpečenstve. So spracovaním som dosť spokojný, síce sa to po celý čas nesie v pomalšom tempe, takže dej sa dopredu hýbe len pomaly, ale nemám s tým väčší problém. Už od začiatku to pôsobí dobrým dojmom, zaujímavá úvodná akcia, skvelá predstavovačka hlavnej postavy a jeho nástup na scénu, takže vidno, že to bude slušná filmová zábava a to sa aj stane, jedine tá tretia štvrtina filmu mi prišla trochu menej zaujímavá, vtedy film mohol zrýchliť, ale to je len detail, aj vtedy sa na to pozerá dobre. Samotná kriminálna línia určite nie je prvotriedna, ale aj tak je stále dostatočne zaujímavá a to aj ako celok, ale aj v priebehu, k tomu je tu plno situácií, ktoré prezentujú hlavnú postavu, či už jeho intelekt, postreh, dôvtip, skúsenosti alebo aj bojové schopnosti a nekompromisnosť v akcii a navyše sa nenechá rozptyľovať ženami, čo je veľký plus a toto sa skutočne vydarilo. A veľkú pochvalu si zaslúži aj to, že to nie je žiadna prehnanosť, kde je všetko samoúčelne hnané až do extrému, ale má to také sympatické civilné prevedenie a tak sa mi to páči. Akcie tu moc nie je, ale tá je celkom slušná. Tu ide v prvom rade o scenár a hlavnú postavu, takže jej menšie množstvo mi vôbec neprekáža, nájde sa tu pár obstojných súbojov, ktoré pôsobia správne tvrdo, nejaké to strieľanie a zaujímavá automobilová naháňačka so skvelým zakončením, všetko je to kvalitne natočené a aj prevedené, len by to chcelo aj eRkový rating, aby to pôsobilo reálne. Takže aj keď ma žiadna akcia nenadchla, ale bavila ma všetka. Prekvapivo dobre mi tu sadol humor, nie je ho tu zbytočne moc, skôr je tak správne dávkovaný a bavil som sa výborne. Herecké obsadenie je na tom dobre, Tom Cruise v hlavnej úlohe, ktorý tu sadol skvelo, bavil ma v každej svojej scéne a to po všetkých stránkach, k tomu sympatická Rosamund Pike, pár dobrých vedľajších postáv, len by to chcelo lepších záporákov, aj keď ani títo nie sú zlí. Réžia a technická stránka sú výborné, síce by som ocenil aj nejakú atmosféru, ktorá sa nedostavila, ale aj tak mi to sadlo dobre, takže si nemám dôvod sťažovať. Veľmi príjemné prekvapenie, konečne nejaký vydarený americký vysokorozpočtový film, ktorý sa viac sústredí na scenár, než na nejaké efekty a prehnanú veľkoleposť, pripomenulo mi to deväťdesiate roky a prevedenie pre dospelých a to sa cení. 77%(25.4.2013)

Chlapík, co rozlouskne každou záhadu, může lézt slušně na nervy. Ale neleze. Navíc musí pomoct trestat bezpráví. Ukončil pět životů, pět osudů. Někdo tak musí pykat, a není úplně vyloučené, že to bude bývalý vojenský odstřelovač s už jedním pořádným škraloupem. Ten si těsně předtím, než dostane kómatovou nakládačku od spoluvězňů, vyžádá jistého Jacka Reachera – neznámého samotáře a kreativního tuláka s deduktivními schopnostmi a armádním výcvikem, který si s padesátiletým Cruiseovým tělem poradí i s bandou mladých rváčů po několika pivech. Vynoří se z neznáma, nejsou o něm oficiální záznamy, i tak mu nic nebrání ukázat, kde všude se vyšetřovatelé zmýlili. Na začátku stál britský spisovatel Lee Child, jehož Reacher je hrdinou hned několika bestsellerů. Zfilmovaný byl však vůbec poprvé. Hmatatelný je z něho velmi příjemný feeling žánrových pecek z konce minulého století. McQuarrie režisér (a také scénárista Valkýry nebo Obvyklých podezřelých) a Cruise producent tak v době velkohubých bijáků a anonymních mlátiček představují nesmírně trpělivý oldschoolový kriminální thriller postavený na sympatické postavě a příjemném vnitřním napětí. Tak trochu plivou na Hollywood, který se nás několik let snaží přesvědčit, že akční film musí vypadat trochu jinak. Ne každému ovšem bude vyhovovat, že tenhle kousek upřednostňuje gradaci před akcí, efektivitu před efektností a že nikam nespěchá a právě tím, že se rozjíždí pomalu (samozřejmě po mrazivé a velmi sugestivní úvodní sekvenci), zvýrazňuje fakt, že postavy a vlastně i celý scénář (kdy do sebe vše až moc harmonicky zapadá) mohly být krapet propracovanější. Přesto tenhle vypravěčský tón sedne. Mezitím vším může usměvavý hitmaker Tom Cruise načechrat svoje léta úspěšně pěstované ego, aby dokráčel až do finále, ve kterém se dočkáme odložení pistolí a bitky á la ruce, hlava a nohy. To tu nějakou dobu nebylo. Právě onen nadhled ale neruší, Cruiseův hrdina je prostě takový ten typický americký dobrácký soused (jen nezve lidi na grilování), který v případě nouze přispěchá na pomoc, dokáže se navíc slušně otáčet a ještě umí prohodit správně načasovanou hlášku. Když ale promlouvá třeba do duše mladé dívky nebo přemítá o útrapách kancelářských krys, diváka napadne, zda scénář lehce neupravovala jeho scientologická kancelář. Komická snaha o heroizaci hlavního hrdiny mi osobně nevadila, u Cruise jsme zvyklí na ledacos. Přepálený je nicméně hlavní záporák, který až moc tlačí na to, abychom se vrátili do osmdesátých let. Jeho gulagové dobrodružství a ochutnávání vlastních prstů svůj účel nesplnilo. Jako protivník Jamese Bonda ano, parametry na to má, tady bych ale raději viděl někoho trochu víc z masa a kostí. Škoda, že větření, zda má starosvětský Reacher také kasovní potenciál, se neproměnilo ve slibná čísla v návštěvnosti, diváci holt v přítmí kina prahnou po samoúčelnější akci. U mě spokojenost, na Cruise je spoleh, Rosamund Pike nakonec nevadila (a vlastně mile potěšila) a třeba taková pointa automobilové honičky velmi příjemně potěšila!! Co víc si přát? Pokračování?(29.12.2012)

Dítětova hrdinu bez bázně a hany mám docela rád. Dle popisu autora se jedná o vysokého, charizmatického, nabouchaného muže pod čtyřicet. Takže jsem si jej při čtení nikdy nepředstavoval jako padesátiletého, vyschlého scientologa, který se svými stosedmdesáti čísly může pomalu směle procházet pod stolem se vztyčenou hlavou a sem tam zabloudí v jahodách. Dovedu si živě představit, jakou takový zachrap musel způsobit castingovou řeholi. Vybrat k němu kikinu, co by vedle něj nemusela chodit po kolenou, aby na něj nehleděla příliš shora, a porážkový komparz, který by nevypadal, že by ho zabil pouhým kýchnutím, byl nepochybně ještě gordičtější uzel, než obsazování Hobita! Každopádně musím s překvapením konstatovat, že když k němu našli těch pár Krytinářů a Aťek, role mu náramně sedla a ani trochu mi nevadil! Navíc si přesně takhle představuju kulantní thriller! Chytlavé je to jako kapavka, strhující, že jeden v kině málem zapomíná ochmatávat svého registrovaného partnera, žádná do extrému přemrštěná, ťamanská homoakce, prostě všechno tak nějak akorát. Moc doufám, že jim nedojdou trpajzlíci, Křižník bude ještě chvíli makeupovatelný, nepojde věkem a série bude pokračovat!!(12.1.2013)

Kvalitní krimithriller z nesupermanské linie Tomových rolí (VÁLKA SVĚTů, VALKÝRA...). Titulní hrdina se sice taky přesily nezalekne, ale místo skotačení na mrakodrapech pracuje hlavně mozkem. Že údajně nemá stejnou výšku jako jeho literární předloha, je mi zcela u řitě. Stejně tak nepovažuju za chybu, že od začátku víme skutečnou identitu "šíleného" střelce, po kterém se pátrá - na tomhle snad stál celý COLUMBO, že vraha znáte a jen sledujete, jak se ho dopátrá hrdina.(23.4.2013)

Je to uondaná přiblblá kriminálka nebo wtf parodie na uondanou přiblblou kriminálku? Fakt nevím. Jisté je, že se tam první hodinu vůbec nic neděje, aby pak po nekonečném plkání srandovního Cruise s příšernou Rosamund Pike proběhla jedna auto honička. Mission Impossible se tedy nekoná, stylový thriller ale už vůbec ne. 60%(19.12.2012)

• - Choreografie závěrečné přestřelky je dílem režisérova bratra Douga, který je bývalým členem amerického námořnictva (NAVY SEAL), v němž velel jednomu z týmů. (Mertax)

• - Podle knižní předlohy je postava Jacka Reachera vysoká 198 cm a váží okolo 95-113 kg. Jeho představitel Tom Cruise přitom měří pouze 173 cm. (Linkyc)

• - Do úlohy Jacka Reachera boli okrem Toma Cruisea zvažovaní aj Brad Pitt, Hugh Jackman, Vince Vaughn, Jamie Foxx a Will Smith. (m.a.t.o.)