4:44 The Last Day on Earth

• Francie 4h44 Dernier jour sur terre
Drama / Fantasy / Sci-Fi / Katastrofický
USA / Francie / Švýcarsko, 2011, 85 min

Milenecký pár tráví večer v apartmá na Manhattanu. On je známý herec, ona malířka. Jsou to jejich poslední společné chvíle. Následující den, přesně v 04:44 totiž nastane konec světa a nikdo to nemůže zastavit. (LIVINGDEAD)

Snorlax

Katastrofický film, ve kterém k žádné katastrofě nedojde, může být zřejmě i docela levný, takže si může dovolit áčkového herce do hlavní role. Ve filmu zazní slušná muzika různých žánrů, ale v podstatě by zde měla znít jen hudba z Woodstocku, protože tenhle snímek byl určitě stvořen pod vlivem omamných látek a je určen divákům, kteří jsou též zfetovaní. Ve filmu jsem objevila jednu zajímavou myšlenku. I kdyby došlo k fatální katastrofě celého světa, Vietrnamci budou vařit a prodávat své pokrmy až do poslední chvíle. ()

*CARNIFEX*

Partnerský pár očakáva osudnú hodinu nasledujúceho dňa, kedy má definitívne zaniknúť planéta zem. Nie, že by bol tento film vyslovenou "katastrofou", pár scén vďaka hereckému výkonu Willema Defoa vyznelo naozaj sentimentálna a melancholicky, no pokiaľ ho porovnám s naozaj depresívnym skvostom "Melanchólia", vyznie ako veľmi slabučký konkurent bez šance na úspech, akokoľvek mu sekundovať. ()

3DD!3

Když pořád nekončí ten opravdový, musel jsem si pustit Ferrarovu verzi. Úpřímě řečeno, není to špatné, jen trochu nudné. Hutnější přístup, víc tlačit na pilu by bylo pomohlo. Tohle je spíš óda na dobrou lidskou stránku ve chvíli, kdy už to k ničemu není. Jak lidské. Willem Dafoe si svoje uhraje, ale jeho schopnosti nejsou adekvátně využity. Povedený je finální výpadek proudu s polární září. Zajímavá hudba. A Skype válí!. Al Gore měl pravdu. ()

George Stobbart

Po úvodnej scénke som si myslel, že Willema Dafoea natoľko fascinoval Lars von Trier, že si rozhodol zopakovať Antichrista kríženého s Melancholiou v tomto malom, komornom príbehu. Onedlho ma však táto myšlienka nadobro opustila a uvedomil som si, že to čo pozerám má ďaleko nielen k Trierovi, ale aj k zaujímavému filmu. Nudná a nerozvinutá vzťahová dráma, ktorá sa väčšinu času odohráva s 2 hercami v 1 byte, kde trávia poslednú noc svojho života, keďže ráno o 4:44 svet zanikne. Netreba sa pýtať na dôvody, čo, prečo, ako, jasné je iba kedy a o nič iné tu nejde, nič sa nedeje, nikto sa nediví, neprotestuje, nevymýšľa záchranný plán. Dafoe behá afektovane po byte, volá cez skype, vykrikuje po ľuďoch na ulici a občas si zasúloží s jeho otravnou partnerkou, ktorá buď maľuje, vrieska alebo sa tvári ako nafetovaný matuzalem, až kým to všetko neskončí. Posledných 10 minút už takých hrozných nebolo, ale celkovo mi to vôbec nesadlo a od nudy som takmer upadol do kómy. ()

ledzepfan

Nedoceněný pologénius Abel Ferrara přichází s komorní vizí situace kterou leckdo (alespoň podvědomě) touží prožít, ale málokdo to dokáže přiznat (třeba jen sám sobě)... Za mě Ferrara klidně mohl některé motivy více rozpitvat (ano, klidně to mohlo být i o půl hodiny delší) a ve finální "transcendentální" montáži se klidně mohl více utrhnout ze řetězu.. ale jinak je to krásně soustředěný a myšlenkově (spíš ideově) ucelený film, kterému je úplně šumák, že si bude cílového diváka hledat jen velmi těžko.. ()