4:44 The Last Day on Earth

Abel Ferrara

Abel Ferrara

Ken Kelsch
  • Paldiny

Téma konca sveta s blížiacim sa rokom 2012 priniesla okrem komerčných pohľadov na vec tiež artovejšie projekty. 4:44 je sondou do vnútra myslenia ľudí pár hodín pred avizovaným zánikom civilizácie a bližšie zoznamuje s mileneckým párom muža v strednom veku a mladšej ženy. Dej sa odohráva prevažne v priestoroch jedného bytu / terasy, kde súčasnú náladu predstaviteľov je možné vyčítať z plátna aké počas filmu maľuje priateľka staršieho muža. Príbeh aj vzhľadom na štedrý námet nedokáže zaujať a jednotlivé pasáže vypĺňa nudnými skypovými telefonátmi a zdĺhavým sledovaním TV programov. Nekonvenčný hudobný motív zlyháva v navodení nepríjemného pocitu a nič neponúkajúci scenár zas k uchopeniu postáv. Snímku čiastočne zachraňujú dráždivé erotické scény a záverečná apokalypsa, ktorá takmer až hororovou atmosférou privodí očakávané zimomriavky. Záver i napriek dramatickej pôsobivosti nedokáže zachrániť predchádzajúce 2/3 festivalovej nudy, rovnako ako ľudstvo svoje životy pred blížiacim sa osudom.(13.3.2014)

Když pořád nekončí ten opravdový, musel jsem si pustit Ferrarovu verzi. Úpřímě řečeno, není to špatné, jen trochu nudné. Hutnější přístup, víc tlačit na pilu by bylo pomohlo. Tohle je spíš óda na dobrou lidskou stránku ve chvíli, kdy už to k ničemu není. Jak lidské. Willem Dafoe si svoje uhraje, ale jeho schopnosti nejsou adekvátně využity. Povedený je finální výpadek proudu s polární září. Zajímavá hudba. A Skype válí!. Al Gore měl pravdu.(21.12.2012)

• kaylin

Je mi líto, ale podobné katastrofické snímky si autoři mohou strčit někam. Willem Dafoe se může snažit, jak chce, ale ani on nezachrání snímek, který je v podstatě o ničem a který nedokáže zdůraznit to neskutečné drama, které se zde odehrává. Někdo se snažil napodobit von Trierovu "Melancholii" - anebo jen náhoda, že šly filmy ven ve stejné době? - ale nevyšlo to.(13.4.2016)

• grizly007

Naprostá příšernost s neuvěřitelně tragickým Dafoem v hlavní roli. Nuda nuda nuda pozorujete sexuální hrátky této hollywoodské obludy a doufáte že na konci se aspoň cosi stane jako v Melancholii. Bohužel nic. Atmosféra nulová. Něco tak strašnýho jsem neviděl ani nepamatuju a jelikož jsem šukací scény přetáčel film se smrsknul asi do 25minut. Díky bohu.(9.7.2012)

• lennyd

Do konce světa nezbývá moc času. Následujícího dne, přesně ve 4:44 přestane vše to co známe existovat, a zůstane jen temnota. Nebo světlo. Záleží na tom, co nebo koho uctíváte. Poslední hodiny každý tráví tak, jak je mu souzeno. Cisco (Willem Dafoe) tráví poslední den se svojí přítelkyní Skye (Shanyn Leigh), užívají si sama sebe, i meditací před televizní obrazovkou. A konec se neúprosně blíží ... To jsem zase jednou dostal chuť na nějaký sci-fi katastrofický film, a - bohužel - jsem sáhl zrovna po tomto. Jasně, žánru se sice vzdáleně přibližuje, ale spíš než sci-fi a katastrofický jde o klasické psychologické drama, a tentokrát zcela bez jakéhokoliv děje. Hodinu a půl sledujeme dvojici, která poslední hodiny tráví částečně sexem, a částečně hádkami (o nesmrtelnosti brouka), případně jinou kratochvílí. A tím je také dáno, že ani Willem Dafoe, ani Shanyn Leigh nemají nic co hrát, a tak kromě oněch sexuálních scén ani nic extra nepředvádí. Jediné co mne trochu zaujalo byl obraz, který ONA malovala - hodně mi připomínal obrázky, které malovala má dcera, když jí byly tak dva. Takže nejzajímavějším na celém filmu byla základní myšlenka, která mi vrtala hlavou skoro celý film -- co bych asi já dělal, kdybych věděl, že zítra bude konec světa. A co vy?(19.9.2013)