Reklama

Reklama

V roku 1968 sa v blízkosti dánskej základne Thule zrútil americký bombardér, ktorý niesol štyri atómové bomby. Došlo k rádioaktívnej kontaminácii okolia i ľudí, ktorí sa zúčastnili na záchrannej akcii. Až v deväťdesiatych rokoch sa ukázalo, že dánska vláda tajne súhlasila s umiestnením amerických jadrových zbraní na svojom území napriek predchádzajúcim dohodám, ktoré to zakazovali. Jediný novinár našiel odvahu, konfrontovať politickú moc a odhaliť jej klamstvá... (RTVS)

(více)

Videa (2)

Trailer 3

Recenze (22)

*CARNIFEX* 

všechny recenze uživatele

Politický thriller, opierajúci sa o citlivú tému jadrových zbraní, vyskladaný z množstva dobových, skutočných záberov, ktorý by sa kľudne mohol označiť, za polo-dokumentárny film. Veľmi pomalé tempo zrejme každému nesadne, pričom akcia ako taká, je absolútne v nedohľadne. Lenže ten, ktorý je nadšencom práve obdobne spracovaných snímkov, bude zrejme viac než spokojný .. ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Idealistu ocení ti, kteří upřednostňují obsah a společenskou výpověď před formou a efektností. Obvyklé thrillerové a akční prvky, honičky a úklady o život tady nečekejte. Idealista je realisticky odvyprávěný a faktů se držící příběh o středu investigativního novináře se státní mocí a politickými zájmy. Osobně nejsem nadšený z filmařského stylu režisérky, které záleží víc na udržení pocitu autentičnosti na úkor atraktivity pro diváka. Idealista se blíží žánru hraného dokumentu. Nasazené tempo odpovídá trpělivosti při houževnatém sbírání faktů v terénu a jejich následném skládání do vypovídajícího obrázku o dánské politické scéně. Tři a půl hvězdičky tentokrát zaokrouhlím dolů, ale 65 % celkového dojmu určitě není špatný výsledek. Do filmu se po mém soudu dalo vložit víc naléhavosti, vášně a emocí, ale to je pochopitelně věc názoru. ()

Reklama

NinonL 

všechny recenze uživatele

Morholt má pravdu. Naši škrabalové by se měli podívat, jak se dělá novinařina. Jediné, co umějí, je strašit lidi a plivat na Rusko. Tento film je o jednom mladém, nesmírně statečném novináři, který chtěl, aby se dánský lid dozvěděl, že mu 30 let jeho vláda jenom lhala. Dánsko se celou dobu tvářilo (a dodnes tváří) jako mírumilovná země bez jaderných zbraní. Opak je ale pravdou a Američané tam zamořili velkou část panenské grónské země, protože jim to dánští politici v době studené války dovolili. ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Pravda vyplávala na povrch. V podstate tu išlo iba o to, aj keď možno nášmu idealistovi ešte o niečo viac. Nám, verejnosti, ale pravda v podstate stačí, inak by ani nevznikol tento film. Okrem zaradenia dokumentárnych záberov ide o realtívne konvenčne nakrútenú snímku na základe skutočných udalostí, dokázala sa ale vyhnúť niektorým žánrovým klišé, ktorých som sa celkom obával. Opäť som o niečo múdrejší a preto si tento film zaslúži aj o niečo vyššie hodnotenie. 70% ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Já si snad za chvíli začnu myslet, že Dánové to s tím Grónskem nemyslí vážně. Nejdřív zfilmují příběh o tom, jak dánská vláda tamní národ šikanuje, aby následně překvapili s příběhem, kterak dánská vláda svolila k uložení jaderných zbraní v Grónsku. Už jsem si zvykl na to, že Skandinávci jsou ve své kinematografii silní sebekritici, ale sem tam se nestačím divit. Film Idealista je samozřejmě natočen opravdu kvalitně. Akce je sice po málu, ale když už se něco zajímavého děje, tak nebudete ochuzeni i o kvalitní kamerové záběry. Do toho si tu tvůrci vyhráli s kombinací hrané části s dokumentárními reálnými záběry, čímž přidali na autenticitě. Autentický byl ale i novinář Poul, který bojoval a bojoval, dokud dánská vláda nepřiznala chybu. Pak už byla jen otázka času, než se najde filmař, který onen politický plevel převedl na filmová plátna. ()

Galerie (12)

Reklama

Reklama