Idealista (festivalový název)

Idealista

(festivalový název)

Thriller

Dánsko, 2015, 114 min

"Strašně naivní" Žádná utajovaná bomba, ale dánská filmová bomba, jejíž detonaci by snad nepřežili ani všichni prezidentovi muži, natož tým redakce Spotlight z deníku "The Boston Globe". Takto nějak, by podle mého skromného názoru měl vypadat film ze zpravodajského prostředí, natočený podle skutečných událostí. Jeho dynamický způsob vyprávění, plný autentických záběrů z místa nehody, filmových týdeníků a z televizního vysílání, totiž diváka nepřestává fascinovat, stejně jako použitý hudební materiál.(14.4.2016)

Niečo je zhnité v štáte dánskom. Film o investigatívnom novinárovi a politike, poukazujúci na to, že obyčajný človek v ľubovoľnom štáte sveta (vtomto prípade v Dánsku) je nula a obyvateľstvo a krajina sú hračkou v rukách vyššej politiky. Nie som nadšencom politických thrillerov, napriek tomu má film niečo do seba .. u mňa 3,5 bodu.(4.6.2017)

Tak toto bola paráda! Takto nejako si predstavujem investigatívnu žurnalistiku v praxi a prenesenú na filmové plátno. Niekto bude mať problém s formou (reálne dokumentárne zábery z minulosti sa miešajú s fikciou), niekto s akciou, že sa tam až toľko nedeje a hrdina nie je vydieraný, alebo v neustálom ohrození, niekto bude namietať, že je to až príliš naivné, ako sa postupne zbierajú dôkazy, pretože v iných filmoch alebo aj v realite by toto nebolo možné. Tu si tak treba uvedomiť, že hovoríme o Dánsku, najmenej skorumpovanej krajine na svete a že tam ľudia rozmýšľajú trošku inak, ako sme na to zvyknutí na Slovensku, alebo z filmov z Ameriky (režisérka, to tam krásne naznačuje pri jednej večeri hlavného hrdinu). Sila snímky ani tak netkvie v hlavnom príbehu - havarované lietadlo B-52, ktoré nieslo 4 jadrové hlavice a havarovalo v Grónsku a odkrývaní skutočností - ale predovšetkým v tých náznakoch, ktoré režisérka Christina Rosendahl načne a odpoveď nechá vo vašej hlave. - naozaj ľudí zaujíma ešte pravá žurnalistika a musia byť o všetko informovaní - kde končí práca novinára - v odhalení pravdy, či potrestaním viníkov? - potrebujú politici média alebo média politikov - v akom svete, chceš žiť a čo pre to naozaj robíš? - zákony, ktoré sú postavené tak, že za odhalenie pravdy môžeš ísť do väzenia? - nemôžeme aplikovať svoje zásady demokracie aj hodnôt do minulosti, keď doba bola iná? Proste chceme byť Idealistami, alebo niečo medzi tým, Najväčsou devízou filmu je pre mňa používanie kritického myslenia novinára a že to tu nie je úplne, čierno-biele, kde každá informácia vo filmoch je vždy správna a dovedie nás k ďalšej správnej stope a nakonci sa odhalí ta špina. Dostal som sa k tejto informácii náhodou, alebo človek, ktorý mi ju dodal sa preriekol, môže trpieť stareckou demenciou a vymyslieť si to (celá linka s Leddym), ako to môže ovlyvniť celkovú reportáž a iné dôkazy atd. Film vo vás nezanechá silné emócie po záverečnom odhalení (kde práve tie dokumentárne zábery zaistia to čaro a silnejšiu emóciu, lebo sa to v skutočnosti stalo), ale aj množstvo otázok spomínaných vyššie. Zasadenia filmu do 80tych rokov má tiež svoje čaro, používanie a pretáčanie pásiek a ostatného vybavenia novinára. No cez víkend si musím znova pustiť All the President's Men a uistiť sa či naozaj je to môj najobľúbenejší film v tomto žanri. Herecky určite, príbehovo a spracovaním tu už si nie som až tak istý. 10/10(27.1.2017)

Další úžasný příběh o tom, jak se tutlalo a lhalo. A také úžasný příběh, že nejenom SSSR mělo problémy s jádrem. Proč se také nemluví o USA a dalších jaderných mocnostech? A další otázky by určitě mohly následovat, jako například, jestli se podobné věci dějí dodnes, za zády občanů. Ale zpět od fabulování k snímku. Rozhodně doporučuji k shlédnutí, film uteče jako voda a je skvěle vyveden.(29.10.2016)

Tohle téma o letecké havárii v Grónsku je možná citlivé mezi zasvěcenými stranami, tedy Grónskem a Dánskem. Ovšem pro nás je naprosto neznámé. Letadlo nesoucí čtyři vodíkové bomby (víme jak dopadlo) a dělníci z úklidových operací později umírají na rakovinu, to je téma jako hrom! Jenže film se upjatě soustředí na novinářské hledání pravdy a emoce nechává úplně stranou. To u mě hodnocení filmu docela srazilo. Pár scén je docela napínavých, ale jinak jde o většinou o reakci různých dánských politiků na nepříjemné otázky. Idealista je zajímavý thriller o zneužití moci, dobře funguje i jako dokument a je dobře, že tyhle politické sviňárny nakonec vždy vyplavou na světlo.(5.5.2017)