• Česko

Východ

Východ

Psychologický / Akční / Krimi / Thriller / Drama

USA / Velká Británie, 2013, 116 min

Myšlienka vynikajúca-s posolstvom. Forma trochu komerčná, ale ako inak na dnešného diváka? Pár scén až neskutočne naivných, ale boli aj také, ktoré ma vážne dostali. Fandím všetkým ekologickým aktivistom, planéta ich potrebuje a aj vy všetci, čo sa na nich dívate skrz prsty. Nie som objektívny hodnotiteľ, musím dať plný počet:)(10.12.2013)

• cukorek

Východ - dosť neprimeraný názov pre skupinu dobrovoľných aktivistov. Vo mne toto pomenovanie evokuje skôr susednú Ukrajinu, či Rusko, tak som trocha očakával, že to bude mať s týmito krajinami nejakú spojitosť. Nevadilo mi, že sa to týmto smerom neuberalo, ale vadilo mi amatérske vystupovanie hercov ako aj slabé prevedenie filmu. Filmu zazlievať aj ďalšie nedostatky ako napríklad 70 percentné venovanie pohľadu len do hniezda beznádejných anarchistov, ktorý sa živia výhradne zvyškami z odpadkových košov, či nedôveryhodné počínanie si najlepšej agentky. Reálne bolo akurát ich povaľovanie sa v lesnom poraste a spôsob odplaty aký sľubovali v úvodnej vete ostal úplne zanedbaný. Týmto počtom akým disponovali a spôsobom akým chceli svoj názor demonštrovať bol zakrpatený a neúčinný. Porušenie klasického scenára, že super agent splní svoje úlohy bez problémov a že obráti kabát a pridá sa na stranu odporu bolo jediné plus. Film sa síce nesie v pochmúrnej a dramatickej atmosfére, ale nezaslúži si viac ako 10%.(20.9.2013)

• BoPo

Ako sa zachováte ak za Vami príde zarostlý týpek s dredami, prírodným odérom, majúci šaty z konope a kecy o záchrane matky Zeme? Pokiaľ mu poviete, že nech prestane huliť a konečne sa osprchuje, tak Vás bude Východ iritovať ako mňa. Ano, príroda sa devastuje. Hold je nás 7 miliard, a to by sa ten kôň na poli musel k*rva snažiť, aby eko spôsobom zkultivoval dostatok pôdy. Film mi nepriniesol žiaden silný dojem, informáciu, podnet. Krútim nespokojne hlavou a idem sa umyť šampónom, ktorý bol testovaný na extra chlpatých potkanoch.(18.9.2013)

Prakticky celá premisa o enviromentalistické skupince "eko teroristů", kteří jsou svým způsobem každý kriticky poznamenáni konzumem a lidskou hamižností je velmi atraktivní ve své snaze podvrátit zaběhnutý systém. Celkově mám pocit, že se poslední dobou stává tohle "fightclubské" téma velmi protěžované (Elysium, Očista a další). Batmanglij se v průběhu filmu lehce otírá hned o několik tématů, od přehlížejícího konzumu společnosti (závěrečná scéna s jablkem je těžce mimo), pochybné farmaceutické firmy (téma mnohem lépe zpracované Soderberghem ve Vedlejších účincích) až po nahlédnutí do fungování "sekty" (zde se bohužel ani zdaleka nemůže srovnávat s Durkinem a jeho Marthou Macy Marlene). Dost zamrzí, že je režisér očividný fanoušek seriálu Homeland (ne, nevěřím, že je obsazení Jameyho Sheridana do téměř identické role náhodou). Navíc i hlavní postava má s Carrie z výše zmíněného seriálu leccos podobné. Závěr se bohužel sype jak domeček z karet. Taky chci být alternativní vegan nesnášející korporace a přitom vlastnit Iphone :-)(9.9.2013)

Jane je bývalou zamestnankyňou FBI. Jedného dňa prichádza na pohovor do nového zamestnania. V špionážnej agentúre dostáva ihneď po nástupe neľahkú úlohu. Infiltrovať sa do skupiny "East", ktorá má na svedomí niekoľko útokov voči vysoko postaveným funkcionárom rôznych spoločností. Podarí sa jej splniť inštrukcie nadriadeného, alebo je pravda trošku iná? Thriller s výbornou myšlienkou a nápadom, avšak pomerne nezáživne spracovaný. Až na záverečnú desať minútovku, takmer bez napätia.(31.12.2013)

• - S rolí Izzy byla spojována anglická herečka Felicity Jones. (Conspi)

• - Velkého světla filmařského štábu osvětlovačů si lze všimnout v odraze Doktorových (Toby Kebbell) brýlí v okamžiku, kdy během jízdy automobilem popisuje Susan (Brit Marling) v krátkosti svoji historii. (Conspi)

• - Jedná se již o třetí spolupráci režiséra Zala Batmanglije a herečky Brit Marling, který spolu spolupracovali na do té doby všech režisérových počinech. (Itar)