Špína Londýna

• Velká Británie Dirty Pretty Things (více)

Vystudovaný lékař Okwe (Chiwetel Ejiofor) je nigerijský přistěhovalec, který v Londýně pracuje jako taxikář a noční vrátný v hotelu. Přesto živoří na hranici chudoby. Sdílí pokoj s tureckou uprchlicí Senay (Audrey Tautou), která si v hotelu přivydělává jako pokojská. Coby nelegální přistěhovalci žijí Okwe a Senay v neustálém strachu z vyhoštění. Jednou v noci zatelefonuje Okwemu na recepci prostitutka Juliette (Sophie Okonedová) a požádá ho, aby se podíval na rozbitý záchod, kde na něj v ucpané míse čeká děsivý objev. Okwe to nahlásí řediteli Sneakymu (Sergi Lopez), který ho vydírá, aby mlčel. Okwe brzy odhalí centrum pochybné podnikatelské činnosti, což ho uvrhne do prohnilého londýnského podsvětí. (Cinemax)

standsiller

Príbeh o zabudnutých a pre človeka v ruchu veľkomesta často nezaujímavých ľuďoch. Krásne to podčiarkuje veta " my sme tí , ktorých nie je vidieť, tí ktorí vás vozia v taxíkoch, umývajú vaše izby a fajčia vaše penisy." Pod povrchom spočiatku dosť patetickej multikultúrnej sociálnej drámy sa skrýva veľmi vydarené striedanie žánrov, ktoré vytvárajú napätie. Scenáristicky sa nik nesnažil útočiť na city, naopak sálala z deja až prílišná civilnosť a vyrovnanosť, ktorá bola vyhrotená istými momentmi. Príbeh pre otvorenie očí, že svet nesiaha len po hranice vlastného pohodlia, ale že i pohodlie má svoj personál. ()

Smileface

Myslím si,že špína Londýna angličanům zbytečně křivdí.Nezdůrazňuje nutnost státu bránit se proti ekonomickým(ne politckým) uprchlíkům.Přistěhovalci tu tvoří ukřivděnou komunitu,která si navzájem pomáha a bojuje proti většinové společnosti,kde jsem zaznamenal pouze vyděrače,zlé agenty z imigračního či obchodníky s orgány.Film vytváří umělá dilemata,např. nikdo si snad nemůže myslet,že v New Yorku se mají přistěhovalci lépe než v Londýně,protože americké represivní složky bývají většinou ještě tvrdší než ty anglické.Film se nám to ale snaží namluvit.Prostě se mi zdá Špína Londýna podobně neobjektivní jako například Mandragora i když to bych možná přehnal. ()

Heraldika

Vyzdvihuji velmi zdařilý scénář a kvalitní herecké výkony - zejména mužské části osazenstva. Výborně viditelné v partech padoucha versus poctivce v podání Lópeze a Eijofora. Odvrácená strana života v (pro většinu místních a turistů pohodovém) Londýně. ()

sedm.1

Po všech těch komentářích a recenzích na Špínu Londýna,oslavujících opravdovou temnotu a krutost londýnského podsvětí,přišlo krapet zklamání.O příjemnou,všemi barvami blikajíci a veselou zábavu jistě nejde a samotný příběh se s hlavními hrdiny skutečně moc nepáře,přesto mi celé toto dílko vyznělo jaksi světle,pozitivně,optimisticky.K dobru lze přičíst výborný výkon,který podal Chiwetel Ejiofor,jemu jsem věřil každé gesto,problém,bolest. ()

fruitbueno

Možná to není ten typ filmu, u kterého byste pro postavu dýchali, ale zaručeně je to ten typ filmu, kdy nehorázně mrazí jen z toho, jak reálný je základ příběhu.. ()

DeLaMorte

Až téměř dechberoucí film z anglického undergroundu o lidech hledající azyl.Ukáže vám na jakou hranici dokáže člověk dojít jen proto aby dosáhl tak málo!Velmi silný film! ()

herr_carter

Hnus a špína v přímém přenosu, asi takhle by se dal shrnout tento překvapivě ne příliš známý, ale rozhodně povedený a naturalisticky odvyprávěný thriller. Tautou s Ejioforem jsou hodně uvěřitelní, coby ilegální imigranti v největší britské metropoli a bojují o každý den a vlastní přežití v nelítostném velkoměstě, zároveň řešíc morální dilemata. Výborná a stručná jednohubka..................moje hodnocení = 8 z 10. ()

Maynard.

No pane jo, já tam teď sázím jeden film za druhým, a to všecko jen díky karanténě :o). Tohle je zas takovej film, kterýmu k plnýmu počtu něco chybí. Sand napětí nebo nějaká zajímavá hudba. Je to celý takový minimalistický. Ovšem o tématu, kterýmu se příliš filmů nevěnuje - přistěhovalci a jako bonus obchod s lidskými orgány. Všechen tenhle hnus se odehrává v jednom hotelu, kterýmu šéfuje drsnej týpek, kterej mě nadchnul jako drsnej kapitán ve Faunově labyrintu. No a jako panna a naprosto nudná holka to tady zahrála samotná Amélie. Konec dobrý, všecko dobré :o) ()

Cruise

V tmavém městě, tmavý muž, liber dvě stě jen přes nůž, srdce, játra, ledviny, spát kdesi mino čisté krajiny. Taxík míří k hotelovým dveřím a já těm lidem bídu věřím, v očích se jim však něco leskne, touha, spravedlnost, slzy teskné. ()

Lukoboss

Nemůžu se dívat na takovýhle filmy.. prostě nemůžu. Bylo to hodně smutný, hodně pravdivý a zároveň hodně dobrý. Komu na konci neukápla aspoň minislza, je polínko. Nevím, co víc k tomu napsat. ()

BlueZero

Mám rád filmy, pri ktorých sa ani na sekundu nenudím, tento je jedným z nich. Film síce možno krivdí anglickej azilovej politike, ale to mne nevadí. ()

cab

Po prvním shlédnutí tohoto netradičně pojatého filmu jsem byl na vážkách. Takže jsem se rozhodl zapnout telku ještě jednou. Vyplatilo se a užil jsem si ho dvakrát tolik. Nádherně vykreslené vztahy o rasové směsce obyvatel Londýna a jak bez pomoci jeden druhému by s těží přežili. Mám mnoho známych, co zkoušeli v Londýně pracovat a tenhle film mě jen utvrdil, že život je pes všude. Nezáleží kdo jsi doma. Když jsi někde novej, musíš začít od nuly. Originální záležitost od mistra Frearse. 90% ()

wosho

Velice podařený temný výlet do života emigrantů v kosmopolitním Londýně, kde místo důstojnějšího a lepšího života nacházejí pravý opak. Frears na diváka nehraje, žádnou habaďůrů a dokonale mu zasahuje KO depresivní atmosférou a nemožností utéci z kruhu bezmoci se zvláštním šťastným koncem. Navíc měl velké štěstí na herce. Překvapila a dostala Audrey Tautou-opravdu se snaží dostat ze stínu své Amélie a tou Turkyní Senay se jí to v mých očích podařilo.Chiwetal Ejiopfor se ve své první opravdu velké příležitosti též předvedl na výbornou a rozhodně ukazuje, že má v sobě velký potenciál. Nejvíce však ve filmu září Sergi Lopez-ten Španěl má v sobě něco, co jeho padouchům dává děsivou auru zla-ale takového skutečně nelidsky lidského zla. ()

Shakeus

Film pravděpodobně měl být o těžkém životě uprchlíků v Anglii, s čímž se já ale ztotožnit nechci, navíc příběh je sice zajímavý, ale trochu uhozený. Taková ta lehká nepravděpodobnost a nadsázka sice dělá film zábavný, nicméně hloubka mu díky tomu chybí a velký zážitek se nedostaví. Navíc charaktery jsou víc než hodně ukázkové a A. Taotou je pro mě herečka jedné role, navíc zde bych její postavu nazval až lehce retardovanou. ()

kaygen.it

Výborný rozjezd, ale v druhé půli dochází filmu šťáva a Frears se uchyluje ke zbytečným berličkám a přebývajícímu happyendu... ()

DannyBoy80

75%. Solidní film z prostřrdí nelegálních přistěhovalců, kteří ač někteří velmi vzdělaní, dělají podřadné práce. Toto není situace známá pouze v Londýně (kde se film odehrává), ale taky u nás. Herecké výkony jsou velmi dobré. Příběh samotný se rozjíždí docela pomalu, ale postupně nabírá na obrátkách až po velmi silný závěr. ()

Piškotka

Díky A. Tautou jsem měla pořád pocit, že jsme v Paříži, nikoliv Londýně. Odvrácenou tvář mají podle mě všechna hlavní města. Problém imigrantů je všudypřítomný. S lidskými osudy si krutě zahrávají překupníci, kteří žádají nejen peníze, ale i sex nebo dokonce dárcovství orgánů. Člověk si říká, že by toto nikdy nepodstoupil. Ale při vědomí, že by se dostal tam, odkud přišel, tak to raději udělá. Opravdu bezvýchodná situace. Okwe byla ryze kladnou postavou, snažil se odčinit to, co způsobil ve své rodné zemi. A. Tautou jako Turkyně? Pro mě zůstane navždy romantickou zmatkářkou Amélií. Tahle role jí vyloženě nesedla. ()

listr

Anglický film ve kterém není žádný z hrdinů anglického původu. Amélie je jako vždy výborná a její angličtina s tureckým přízvukem je úžasná a to i přes svůj francouzký původ. Hlavní hrdina se snaží co může, aby rostomilé Audrey Tautou stačil, nutno dodat že stačí. Film má opravdu špinavou atmosféru, na které ma velký podíl výborná hudba, a je i celkem originální, ale místy moc zdlouhavý a nudný. Tři hvězdy zato, že by to šlo ještě špinavěji. ()