Podvodníci z New Jersey

Clerks

Clerks

Komedie

USA, 1994, 92 min

Poprvé pozuráželi kdekoho v jednom malém obchůdku a přilehlé videopůjčovně, podruhé už otáčeli hamburgery nad rozpálenou plotnou. Potřetí mají přijít asi za dva roky, ale s ohledem na to, co dnes Kevin Smith natáčí, je oprávněný důvod se toho obávat. Ale zpět na začátek. Přátelství dvou loserů, kteří se kopou do zadků a nemají snahu se nikam posunout, je i přes nespočet krutě sprostých scén vlastně „vyzrálým“ filmem o důležitých věcech. To, co nám předvádí, je vypointované, rychle nás přetáhne na svou stranu a stejnou vlnu. Černobílý debut jednoho z předních představitelů autorského amerického filmu devadesátých let je prostě kouzelný. Bizarní, kultovní, ďábelsky vtipný. Hvězdné války, kouření 37 ptáků, jedno citové dilema, záhadný sex na toaletě, prodej cigaret, krém na boty, hokej na střeše, drogoví dealeři Jay a Mlčenlivej Bob a ještě mnohem víc. Škoda, že dnes přerostlý teenager Smith působí hodně unaveným dojmem.(10.11.2016)

Geniální komedie, díky níž se zjevil neméně geniální scénárista a režisér Kevin Smith. Ve svém černobílém nezávislém debutu názorně ukázal jak má vypadat komedie o mladých lidech pro mladé lidi. Svého hrdinu Danteho, flákače z Quick Stopu, nechává překonávat během jednoho dne za pultem mnoho prekérních, k zbláznění vtipných situací. Takhle vypilovaný scénář se jen tak nevidí - každá scénka má brilantní pointu, těžko lze najít nějakou "vatu", protože z úst Smithových hrdinů lítá jedna kultovní hláška za druhou. Zkrátka naprosto dokonalý snímek. Rozsvítil hvězdu Kevina Smithe a ukázal světu Jaye a Tichýho Boba. Dva největší machry v celým Hollywoodu. Soukromý milník v kinematografii.(12.6.2002)

Clerks je takmer dokonalá americká nezávislá komédia, ktorá je mimochodom extrémne hrubá, ale na rozdiel od súčasného mainstreamu stále vtipná. Ako keby bola predobrazom všetkých sexistických a fekálnych teen prefabrikátov dneška, ktoré si hrabú piesoček prevažne na domovskej americkej pôde. O jednu hviezdu dávam menej iba kvôli ešte vydarenejšiemu pokračovaniu, ktoré je vtipné nonstop. Clerks je občas trochu hluchý.(11.8.2012)

Po zhliadnutí Clerks som si uvedomil tri veci. 1. Kevin Smith je vážne borec. 2. Jay a tichý Bob je dvojka na pohladanie 3. Príbeh Danteho je tak "pohodovo" a realisticky vyrozprávaný, až nejednému z nás pripomenie vlastné zážitky zo života (drama s odstupom času = komédia). Výborná konverzačka!(10.8.2011)

Převrácená rakev s bývalou přítelkyní či historka o zlomeném krku při autoorálním sexu jsou sice ve Smithově podání opravdu zábavné, jenže zvláště v první půli dialogy hrdinů trpí syndromem samoúčelnosti bez kapky vtipu či dějového posunu. Chtělo by to více přitlačit na pilu v suchém humoru (což později Smith dokázal, že umí naprosto geniálně) a nebo ta životní moudra nechat vyplouvat na povrch s nižší kadencí a přirozenějším způsobem, než je šroubovat do epizodních scének s návštěvníky obchodu. Zábavnost se tomu upřít nedá, ale svoji virtuozitu Smith dokázal až později.(12.11.2006)

• - Randall a matka s dítětem požadující film „Happy Scrappy Hero Pup“ nebyli ve skutečnosti na scéně ve stejný čas. Jeff Anderson odmítl číst seznam porno filmů před dítětem. (HellFire)

• - I když se kromě rvačky mezi Dantem a Randalem ve filmu neobjeví žádné násilí, byl ohodnocen kvůli hrubé mluvě ratingem NC-17. Miramax si najali právníka, který dokázal snížit rating na R. (HellFire)

• - Mlčenlivý Bob má na klobouku kocoura Felixe. (Kulmon)