Podvodníci z New Jersey

USA, 1994, 92 min

Kevin Smith

Kevin Smith

David Klein

Neuvěřitelně levný autorský film, kdy Kevin Smith využil svých zkušeností z práce v obchůdku, kde působil a napsal scénář založený na drsném humoru a bizarních figurkách městských flákačů, pouličních dealerů a ztroskotanců všeho druhu. Děj není podstatný, důležité jsou dialogy prošpikované slangem, vulgarismy a neuvěřitelnou kadencí nejrůznějších hlášek a většinou dobře fungujících vtípků. Smith se díky tomuhle kousku stal uznávanou ikonou americké nezávislé scény a mohl si dovolit rozjet výrobu pohoršujících, neuctivých a v lecčems provokativních filmů ve velkém stylu. Clerks určitě nejsou dokonalým filmem, technická kvalita je nevalná, ale snímek má v sobě tolik energie, odvahy a nekonformnosti, že bych mu odpustil mnohem víc. Celkový dojem 95 %.(15.6.2006)

Totální odstřel realitou všedních životů a jejich dní, respektive jedním z jejich dní. Jedná se o talky komedii, která ale není zas až tak minimalistická, přičemž absolutní premisou jsou vybroušené dialogy charakterních postav. Nejkrásnější na tom všem je Smithův smysl pro balanc mezi realistickým důvtipem a hulvátskou pubertální sprostotou. Pak už jen záleží na vašem poháru hulvátsví, jehož kapacita určí míru pobavení se. Bonusem budiž anime scénka s mrtvolou, které přesně dokazuje zmíněný Smithův smysl pro to, kam až jakým způsobem zajít. Kurva nářez, doporučuju!(18.6.2015)

Pořád jsem o Clerks četl jako o kultovní nezávislé komedii Kevina Smithe. Nelze než souhlasit. Je to kultovka jak blázen.. hned druhý den po zhlédnutí mám chuť dát si oba díly znova. :) Ústřední čtveřice (k ústřední dvojici neodmyslitelně patří i Jay & Silent Bob) je neuvěřitelná.. Tam, kde Randal sere úplně na všechno a na všechny musí být Dante, aby ho trochu zklidnil a poučil (samozřejmě zbytečně), přestože ani neměl být v práci. :D A dvojice dealerů před obchodem Quick STOP je jednoduše nepostradatelné křoví. Bavil jsem se královsky!(11.8.2008)

Geniální komedie, díky níž se zjevil neméně geniální scénárista a režisér Kevin Smith. Ve svém černobílém nezávislém debutu názorně ukázal jak má vypadat komedie o mladých lidech pro mladé lidi. Svého hrdinu Danteho, flákače z Quick Stopu, nechává překonávat během jednoho dne za pultem mnoho prekérních, k zbláznění vtipných situací. Takhle vypilovaný scénář se jen tak nevidí - každá scénka má brilantní pointu, těžko lze najít nějakou "vatu", protože z úst Smithových hrdinů lítá jedna kultovní hláška za druhou. Zkrátka naprosto dokonalý snímek. Rozsvítil hvězdu Kevina Smithe a ukázal světu Jaye a Tichýho Boba. Dva největší machry v celým Hollywoodu. Soukromý milník v kinematografii.(12.6.2002)

Poprvé viděno nahrané z TV, podruhé z DVD. Je to debut... a popravdě řečeno, taky bych chtěl mít tak úžasný debut. Pro mně to ale bohužel na víc než čtyři hvězdičky není. Viděl jsem všechny Smithovy filmy a můžu tedy porovnávat - a i když jsem se hodně nasmál, je to bohužel jen sled scének bez nějakého výraznějšího příběhu. Druhý díl je pro mně rozhodně zajímavější, proto po zásluze obdržel hvězdiček pět. Pozitivní je ovšem to, že z mého pohledu jsou ostatní Smithovy filmy už jen lepší, nebo minimálně stejně dobré (i Jay a Mlčenlivý Bob vracejí úder, i Jersey Girl).(7.2.2007)

• - V závěrečné scéně se Dante Hicks (Brian O'Halloran) opírá o stojan s novinami majícími na titulní straně zprávu "World´s fattest man weds tiniest woman!". Jedná se o noviny Weekly World News z 20. dubna 1993. (velkyvezir)

• - Logo "Clerks" je tvořeno písmeny vystříhanými z různých časopisů a obalů. C je z Cosmopolitanu, L z Life, E z Rolling Stone, R z chipsů Ruffles, K z tyčinky Clark a S z čokolády Goobers. (hot_spot)

• - Slovo fuck a jeho odvozeniny zazní 91krát. (HellFire)