Podvodníci z New Jersey

USA, 1994, 92 min

Kevin Smith

Kevin Smith

David Klein

Jeden den v zaprděným obchůdku na předměstí, ve kterém pracují na první pohled snad ti největší looseři na světě, ve skutečnosti ale vlastně úplně normální pohodlně přežívající chlápci, trávící skoro celý den jen tlacháním o všem možném a buzerováním zákazníků - to nezní jako ten nejlepší nápad na film , co? Jenže postavy těch lidí jsou napsané tak dobře že si je okamžitě zamilujete a ono tlachání vás vždycky spolehlivě pošle k zemi. Některé dialogy z tohoto filmu by se daly tesat do kamene a pár jich právem zkultovnělo. Tohle je začátek spanilé jízdy režiséra, scénáristy a herce Kevina Smithe a je to rozjezd opravdu skvělý. Miliarda popkulturních odkazů, bránicitrhajících hlášek, debat o sexu a za tím vším skryté existenciální pravdy o životě - nejlepší film o naší generaci, která vyrostla na Star Wars a uvolňování konvencí, a teď ve dvaadvaceti začíná bilancovat nad tím co si s tím životem vlastně kurva počne. Užijte si ho. 9/10(2.11.2006)

Těžko se mi hledají slova, tak to napíšu jednoduše. Ten film je prostě hrozná blbost- možná velmi chytře natočená a sympaticky zahraná, ale pro mě pořád jen nehorázná blbost o ničem, kde se celou dobu neděje takřka nic a skončí to tak nějak....nijak. Nepopírám sice, že je to ve své podstatě docela originální, místy i vtipné a divák se nikdy nenudí (proto také ty 3*), ale kvalitní a pro některé dokonce kultovní komedii si prostě představuji trochu jinak. Ale za pár pozdějších filmů to u mě má Smith pořád "vyžehlený" :-) 60%(24.8.2013)

Černobílý laciný debut Kevina Smitha, který táhne dvojice prodavačů. Především ale Brian O'Halloran aka Dante "dneska jsem tu vůbec neměl bejt" Hicks a jeho slovní zásoba zaručují, že nuda si dává volno. Když je ale na scéně jedna z holek, spadá snímek do nezáživné slátaniny, ze které ji může vytrhnout maximální první "37" dialog. Jinak všeobecné tlachání o životě (většinou o sexu), různých ptákovinách a nedůležitých věcech je předmětem celé legrace a to je, oč tu běží. Míhající Silent Bob je výborným doplňkem a závěrečný taneček je famózní. [Přesná stopáž: 99 min - First cut](25.7.2007)

• Djkoma

Musím říct, že jsem se vůbec nebavil. Možná to bylo mou náladou, ale Dante ani Rendal prostě nedokázali mě rozesmát tak jak bych čekal. Jay a mlčenlivý Bob jsou naprosto dokonalí, ale i jim trochu něco chybělo. Rendal mi přijde neskutečně (až příliš) vymaštěný a jeho "humorné" poznámky mě spíše než k smíchu brzo dovedou k pláči. Logika, zdravý rozum ani inteligence v tomto snímku prostě nemají své místo a bohužel jsem si s tímto komediálním modelem tentokrát opravdu neporozuměl. Kam se to pro mě hrabe na pokračování u které jsem se opravdu bavil? Ke geniální komedii mě zde chybí hodně a jestli někomu stačí debilní a stupidní kecy jednoho neinteligentního (IQ neprokázáno) prodejce z videopůjčovny a naprostá neschopnost prodavače z QS, tak je to jeho volba.(26.2.2007)

Smithofilové považují Clerks za něco totálně kultovního, avšak já pozue za nadprůměrnou komedii s luxusním humorem, u kterého jsem se celou dobu bavil. Spíš se jen pousmával, než abych se válel po zemi. A takhle to mám u Kevina vždycky. Jeho filmy oceňuji, vážím si jich a na něj jako na režiséra a scénáristu nedám dopustit, ale dát víc než tři hvězdičky nedokážu. Opravdu výborný a perferzní snímek, takže si klidně nějaký to procento připočítejte :-)(21.1.2009)

• - V roce 1994 byli na Independent Spirit Awards nominováni Jeff Anderson v kategorii nejlepší debut a režisér Kevin Smith na cenu za nejlepší scénář a nejlepší první tvůrčí počin. (Mičl)

• - Jayova poznámka „O*ukám všechno, co se hýbe“ je odkazem na stejnou větu, kterou vyřkne Dennis Hopper ve filmu Modrý samet. (HellFire)

• - Postava Caitlin Bree je pojmenována po oblíbené postavě Kevina Smitha jménem Caitlin Ryan ze seriálu Střední škola Degrassi. (HellFire)