Podvodníci z New Jersey

Komedie

USA, 1994, 92 min

David Klein

Kevin Smith

kevin smith a ja sa nemame prilis v laske. aj ked som si slubil, ze k ziadnemu jeho dielku v zivote nezasadnem, predsa som to pre istotu este skusil s clerks. musim povedat, ze som sa bavil omnoho lepsie ako pri flakacoch ci pri dogme, ale aj tak, ta prilisna stupidita mi nie a nie sadnut. v niektorych pasazach som sa naramne pobavil, inokedy som sledoval cas kedy to konecne vsetko skonci, a to nemam rad. velmi vlaznych 70% za niektore uchylne, ale fantasticke vtipky.(8.10.2007)

Poprvé viděno nahrané z TV, podruhé z DVD. Je to debut... a popravdě řečeno, taky bych chtěl mít tak úžasný debut. Pro mně to ale bohužel na víc než čtyři hvězdičky není. Viděl jsem všechny Smithovy filmy a můžu tedy porovnávat - a i když jsem se hodně nasmál, je to bohužel jen sled scének bez nějakého výraznějšího příběhu. Druhý díl je pro mně rozhodně zajímavější, proto po zásluze obdržel hvězdiček pět. Pozitivní je ovšem to, že z mého pohledu jsou ostatní Smithovy filmy už jen lepší, nebo minimálně stejně dobré (i Jay a Mlčenlivý Bob vracejí úder, i Jersey Girl).(7.2.2007)

Clerks- Mladí muži za pultom, sú celovečerným debutom dnes už legendárneho režiséra, scenáristu, producenta a v neposlednom rade herca Kevina Smitha. Smith Clerksami odštartoval svoju sériu filmov odohrávajúcich sa v New Jersey, ktoré sa dočkali počas dlhých rokov svojej existencie neuveriteľnej popularity a kultového postavenia medzi mnohými divákmi na celom svete. Dodnes má táto neoficiálna séria šesť častí, z ktorých je aktuálne poslednou snímka Clerks 2. Celý film sa odohráva počas jedného dňa a točí sa okolo Danteho Hicksa, ktorý je ten najobyčajnejší predavač v tej najobyčajnejšej samoobsluhe. Hicks, napriek tomu, že mal mať v ten deň dovolenku, musí na naliehanie šéfa vyliezť z postele a zamieriť do práce, ktorá ho vôbec, ale vôbec nebaví. Začatím pracovnej doby začína v Danteho živote bláznivý deň, počas ktorého sa dozvedá, ako si možno zlomiť chrbticu pri robení si orálu, koľko milencov mala jeho súčasná priateľka, či to, že predajcovia cigariet sú v skutočnosti obyčajní nacisti. V Clerksoch – mužoch za pultom vytvára Smith svoje základné postavy, ktoré si získali doslova kultové postavenie a formuje svoj nezameniteľný štýl. Jeho filmy sa totiž vyznačujú špecifickým humorom, ktorý stojí a padá takmer výlučne na bravúrne napísaných dialógoch. Veronika (Danteho priateľka):To bol "Guľovačka". Dante: Čo? Prečo ho tak voláš? Veronika: To vymyslela Silvan. Je to typ orálu. Dante: Ako to myslíš? Veronika: No po tom, čo mu vyfajčíš, tak má rád, keď mu pustíš jeho spermie do pusy pri bozkávaní. A tomu sa hovorí guľovačka. Dante: On to požadoval? Veronika: On to miluje. Ospravedlňujem sa za dlhý dialóg z filmu, ale myslím, že ten skvelo ilustruje humor v Clerksoch, ako aj v ostatných Smithových filmoch. Humor, ktorým oplývajú tieto filmy je drsný a niekedy tak vulgárny, že za úroveň vulgarizmov, ktoré pravidelne plynú z úst hlavných postáv by sa hádam nemusel hanbiť ani Jano Slota (na rozdiel od Slotu, nadávky u týchto postáv sú rôznorodejšie). Treba upozorniť, že napriek vulgarizmom Clerksovia nie sú takmer nikdy trápni a skoro v každom momente si udržujú vysoký štandard. Humor Mužov za pultom sa dotýka takmer všetkých oblastí života. Vo filme nachádzame narážky na všetko od sexu, cez fajčenie (cigariet), smrť až po rôzne fenomény, ktoré práve v tom čase hýbali spoločnosťou. Jednoducho, Dantemu a jeho priateľom nič nie je sväté. Postavy vo filme sú napísané veľmi uveriteľne a ich “reálnosti“ napomáhajú aj výkony hercov a kamera. Keďže výroba celého filmu stála 27,575 dolárov, od kamery nemožno očakávať zázraky. Ale práve vďaka tomu, že kamera je v mnohých chvíľach statická a neodvádza pozornosť diváka od dialógov, sú tie potom tak neuveriteľneúčinné. Veľkú prácu na uveriteľnosti má aj to, že celý film je čiernobiely a v niektorých momentoch to vyzerá, ako keby bol film nejaký dokument, ktorý sa iba zhodou okolností natáča v Danteho samoobsluhe. Keďže celý film bol natočený takpovediac na kolene a doslova za babku, slávnych hercov budete hľadať v Clerksoch márne. Dokonca, pre veľkú časť z nich sú Mladí muži za pultom ich prvou filmovou rolou. Som presvedčený, že práve toto dodáva Clerksom ich neopakovateľnú autenticitu. Oni totiž “herci“ nemuseli vôbec hrať. Jednoducho, ono to celý čas vyzerá tak, akoby práve prišli do obchodu z ulice a iba pokračovali v rozhovore napríklad o ťažkom údele remeselníkov na Hviezde smrti, či o tom, ako ťažko je zbaviť sa účinne semena. A práve vďaka tomuto pocitu Clerksovia pôsobia tak sakramentsky uveriteľne. Clerksovia sú jednou z najlepších komédií všetkých čias. Svojmu divákovi dokážu vyčariť úsmev na tvári, zlepšiť náladu a v neposlednom rade, mu poskytnú dôvod priblblo sa usmievať, keď mu niekto povie, ako má rád guľovačku. Jednoducho, Clerksovia stoja za pozretie. Tak, ak budete mať možnosť, neváhajte a skúste si u nich nakúpiť.(1.2.2008)

Po zhliadnutí Clerks som si uvedomil tri veci. 1. Kevin Smith je vážne borec. 2. Jay a tichý Bob je dvojka na pohladanie 3. Príbeh Danteho je tak "pohodovo" a realisticky vyrozprávaný, až nejednému z nás pripomenie vlastné zážitky zo života (drama s odstupom času = komédia). Výborná konverzačka!(10.8.2011)

• nascendi

Oproti Clerks 2 posun o jednu hviezdičku na konečnú jednu hviezdičku. Mal som dojem, že pozerám na absolventský film nie príliš talentovaného poslucháča FAMU. Našlo sa síce zopár hlášok (Tenhle job by byl supr, nebejt zákazníků. alebo Někdy se mi zdá, že mají menší IQ, než číslo bot.), ale tie film nerobia. A už vôbec nie sexuálne ladené príhodičky, ktoré môžu zaujať akurát chlapčekov, ktorým vládne testosterón.(9.12.2009)

• - Původní scénář měl 168 stran. (Kulmon)

• - Mlčenlivý Bob má na klobouku kocoura Felixe. (Kulmon)

• - Kevin Smith měl v době psaní scénáře protikuřáckou náladu a i ve filmu Mlčenlivý Bob kouř nevdechuje. Po skončení filmu začal kouřit dvě krabičky denně. (Kulmon)