Jestliže vás obslouží, ještě to neznamená, že vás mají rádi. Americký režisér Kevin Smith (nar. 1970) patří mezi nejvýraznější postavy současného nezávislého filmu. Proslavil se tzv. newjerseyskou trilogií, jejíž první částí je právě jeho debut Mladí muži za pultem (dalšími jsou Flákači a Hledám Amy). Černobíle natočený příběh jednoho dne v životě prodavače Danteho (Brian O’Halloran) a jeho kamaráda z protější videopůjčovny Randala (Jeff Anderson) je v podstatě záznamem jejich přerušovaného dialogu na nejrozličnější témata, od sexuálních vztahů přes oblíbené filmy až po nejrůznější druhy bizarních zákazníků, s nimiž se setkávají. K bezprostřednosti snímku přispívají herecké výkony vesměs nezávislých představitelů i zrnitý obraz (vzniklý překopírováním z 16mm negativu). Ve filmu se také objevuje dvojice postav, která prochází celých Smithovým dílem – neuvěřitelně sprostý drogový dealer Jay (Jason Mewes) a jeho kamarád Mlčenlivej Bob (hraje ho sám režisér). Film vznikal s minimálním rozpočtem – údajně víc než vlastní výrobní náklady (22 000 dolarů) činila práva na použitou hudbu (27 000 dolarů), což je v současné kinematografii (i nezávislé) neobvyklá rarita. Mladí muži za pultem získali řadu festivalových vavřínů, mj. Cenu diváků na MFF v Deauville a tři nominace na Independent Spirit Award (nejvyšší americké ocenění nezávislého filmu) – za herecký debut (Jeff Anderson), první scénář (Kevin Smith) a první film (Scott Mosier, K. Smith). (Česká televize)

Cival

Geniální komedie, díky níž se zjevil neméně geniální scénárista a režisér Kevin Smith. Ve svém černobílém nezávislém debutu názorně ukázal jak má vypadat komedie o mladých lidech pro mladé lidi. Svého hrdinu Danteho, flákače z Quick Stopu, nechává překonávat během jednoho dne za pultem mnoho prekérních, k zbláznění vtipných situací. Takhle vypilovaný scénář se jen tak nevidí - každá scénka má brilantní pointu, těžko lze najít nějakou "vatu", protože z úst Smithových hrdinů lítá jedna kultovní hláška za druhou. Zkrátka naprosto dokonalý snímek. Rozsvítil hvězdu Kevina Smithe a ukázal světu Jaye a Tichýho Boba. Dva největší machry v celým Hollywoodu. Soukromý milník v kinematografii. ()

Lima

Nějak mi uniká "genialita" tohoto díla. Spousta slovní vaty, pointy většiny scén snadno odhadnutelné dopředu, sexuálně podbarvené dialogy jak z nějaké ´prcičkoidní´ ptákoviny (že holčina přeblafla 36 týpků, či pokus o samo-orál s následkem smrti mi bránici rozhodně netrhá), i ty životní postřehy, jako by odtamtud vypadly. Jediné, co pobavilo, byla přítomnost cool týpka Jasona Mewese alias Jaye a jeho "taneček". Ani se mi nechce věřit, že o pět let mladší inteligentní a vtipná Dogma je od stejného tvůrce. PS: Naštěstí sequel Clerks 2 je tak o dvě třídy lepší. ()

Isherwood

Převrácená rakev s bývalou přítelkyní či historka o zlomeném krku při autoorálním sexu jsou sice ve Smithově podání opravdu zábavné, jenže zvláště v první půli dialogy hrdinů trpí syndromem samoúčelnosti bez kapky vtipu či dějového posunu. Chtělo by to více přitlačit na pilu v suchém humoru (což později Smith dokázal, že umí naprosto geniálně) a nebo ta životní moudra nechat vyplouvat na povrch s nižší kadencí a přirozenějším způsobem, než je šroubovat do epizodních scének s návštěvníky obchodu. Zábavnost se tomu upřít nedá, ale svoji virtuozitu Smith dokázal až později. ()

kleopatra

Mladí muži, kteří se opírají o pult, aby neupadli, a to ještě když není zrovna nic zajímavějšího na práci, s plnou pusou sexuálních doporučení, životních zkušeností a pohotových rad si jedním dechem na svojí existenci naříkají, zároveň se ale té bezpečné rutiny nechtějí vzdát a trochu zariskovat: "Neumim riskovat, už když mi byly tři, tak jsem měl někde zašantročenej nočník a místo, abych ho hledal, tak jsem se posral". Kevin Smith mě dostal Zoufalcem a odradil Jayem a mlčenlivým Bobem, kteří vracejí úder, aby si to u mě regresním obloukem opět vyžehlil touto po všech stránkách geniální komedií, u které se narozdíl od českých filmů podobného "mustru" dá nejen zasmát, ale ono se prakticky nedá přestat. ()

Matty

Dante Hicks pracuje jako prodavač v jedné malé samoobsluze. Nedá se říct, že by ho tato práce nějak vnitřně naplňovala, vlastně jí nenávidí. Nenávidí ji obzvlášť v ty dny, kdy mu znemožní zahrát si s kámoši in-line hokej. Zdá se, že tohle bude jeden z těch dnů. Ale možná taky ne, možná si dnes hokej přeci jen zahraje, možná si urovná vztahy se svou bejvalkou, zúčastní se pohřbu, stane se terčem zfanatizovaných kuřáků a zaručeně bude vést hromadu duchaplných dialogů s Randalem – týpkem ze sousedící videopůjčovny a svým nejlepším kámošem. Kevin Smith je kultovním režisérem. Pochopitelně se jim nestal okamžitě – černobílé komedie s ultranízkým rozpočtem si hledají fanoušky jen pozvolna. V Mladých mužích za pultem není žádná akce, žádný dramatický oblouk směřující odněkud někam – parta flákačů jenom mluví a mluví a mluví. Avšak často pronášejí věty natolik vulgární a přitom natolik sofistikované, že i ten největší suchar musí vyloudit alespoň mikroúsměv. Kde na podobné perly Smith chodí? Jak vůbec může někoho napadnout napsat otevřený dialog o chlápkovi, který si zlomil krk ve snaze o orální sebeuspokojení? Celý film kmitá kdesi mezi „tvrdou realitou špinavých amerických ulic a lidí jimi poznamenanými“ a dokonale nevážnou komiksovou nadsázkou, nicméně vše je obestřeno tak hustým oparem (asi marihuanovým), že vám ani nepřijde zvláštní, když si Randal ke zhlédnutí přinese hermafroditní porno. Mladí muži za pultem jsou dílem kultovním a popkulturním, kapku bizarním a rozhodně ďábelsky zábavným. 85% Zajímavé komentáře: kleopatra, Renton, mm13 ()

• Kevin Smith původně plánoval ztvárnit postavu Randala, proto mu také napsal jedny z nejlepších replik. (hot_spot)
  • Slovo fuck a jeho odvozeniny zazní 91krát. (HellFire)
  • Jeff Anderson zkoušel i roli Jaye. (Kulmon)