Podvodníci z New Jersey

USA, 1994, 92 min

David Klein

Scott Mosier

Kevin Smith

Jeden den v zaprděným obchůdku na předměstí, ve kterém pracují na první pohled snad ti největší looseři na světě, ve skutečnosti ale vlastně úplně normální pohodlně přežívající chlápci, trávící skoro celý den jen tlacháním o všem možném a buzerováním zákazníků - to nezní jako ten nejlepší nápad na film , co? Jenže postavy těch lidí jsou napsané tak dobře že si je okamžitě zamilujete a ono tlachání vás vždycky spolehlivě pošle k zemi. Některé dialogy z tohoto filmu by se daly tesat do kamene a pár jich právem zkultovnělo. Tohle je začátek spanilé jízdy režiséra, scénáristy a herce Kevina Smithe a je to rozjezd opravdu skvělý. Miliarda popkulturních odkazů, bránicitrhajících hlášek, debat o sexu a za tím vším skryté existenciální pravdy o životě - nejlepší film o naší generaci, která vyrostla na Star Wars a uvolňování konvencí, a teď ve dvaadvaceti začíná bilancovat nad tím co si s tím životem vlastně kurva počne. Užijte si ho. 9/10(2.11.2006)

Totální odstřel realitou všedních životů a jejich dní, respektive jedním z jejich dní. Jedná se o talky komedii, která ale není zas až tak minimalistická, přičemž absolutní premisou jsou vybroušené dialogy charakterních postav. Nejkrásnější na tom všem je Smithův smysl pro balanc mezi realistickým důvtipem a hulvátskou pubertální sprostotou. Pak už jen záleží na vašem poháru hulvátsví, jehož kapacita určí míru pobavení se. Bonusem budiž anime scénka s mrtvolou, které přesně dokazuje zmíněný Smithův smysl pro to, kam až jakým způsobem zajít. Kurva nářez, doporučuju!(18.6.2015)

Clerks je takmer dokonalá americká nezávislá komédia, ktorá je mimochodom extrémne hrubá, ale na rozdiel od súčasného mainstreamu stále vtipná. Ako keby bola predobrazom všetkých sexistických a fekálnych teen prefabrikátov dneška, ktoré si hrabú piesoček prevažne na domovskej americkej pôde. O jednu hviezdu dávam menej iba kvôli ešte vydarenejšiemu pokračovaniu, ktoré je vtipné nonstop. Clerks je občas trochu hluchý.(11.8.2012)

Clerks mě nedonutili řvát smíchy, ale výbornou náladu mi drželi od začátku do konce. Vše postavené na dialozích a jednoduchosti (tím nemyslím scénáře, ten je naopak prošpikovaný vychytávkami skrz naskrz) a to já rád. Tady prostě těch pár lokací, pár postav a pár zvratů sedí. A klidně bych ještě na zvratech ubral a přidal další dialogy, protože poslouchat názory těhle "prodavačů" je velmi příjemnou čiností. Jako prvotina opravdu klobouk dolů a jsem moc zvědavý na další Smithovi kousky. Těším se na další zhlédnutí. --- Právě jste dočetli můj původní komentář. Dnes už jsou pro mě Clerks milovaným filmem bez chybičky.(2.8.2009)

Spíš úsměvný film než komedie. Nevím kde se vzalo těch 88 procent? Že by uživatelé ČSFD preferovali slaboduchý humor? - PS: Na druhé shlédnutí mnohem zábavnější, asi jsem napoprvé nebyl správně naladěn - nic to ale nemění na faktu že některé části filmu vyzní mírně rozpačitě a to celý dojem z něj trochu sráží. Jako nemainstreamová komedie ale dobrý 7/10(19.11.2006)

• - „Kuřákovy plíce“ jsou ve skutečnosti telecí játra vyválená v bahně a popálená cigaretami. (HellFire)

• - Kevin Smith film točil v obchodě, ve kterém tehdy sám pracoval. Roleta byla po celý film zatažená kvůli tomu, že směl natáčet jen mimo otevírací dobu. (hot_spot)

• - V závěrečné scéně se Dante Hicks (Brian O'Halloran) opírá o stojan s novinami majícími na titulní straně zprávu "World´s fattest man weds tiniest woman!". Jedná se o noviny Weekly World News z 20. dubna 1993. (velkyvezir)