Ledová archa

Snowpiercer, Le Transperceneige

• Austrálie

Sci-Fi / Drama / Thriller / Akční

USA / Jižní Korea / Francie / Česko, 2013, 126 min

Bál jsem se poměrně dlouhé stopáže vzhledem k relativně jednoduché premise, délka ale nakonec nebyla tou největší potíží. Odsýpá to totiž docela rychle, jen to co se děje, občas praští svou nedotažeností nebo naopak přemrštěností do očí, což jinak nápaditému a špinavému filmu s dobrým obsazením neprospívá. Čekal jsem i kritizující podtext, jenže ten se skoro vůbec nedostaví, a když už tak působí přinejmenším zvláštně a ploše. 3,5*(25.7.2016)

Pro mě velké překvapení, a to překvapení s přívlastkem milé. Velmi zajímavý příběh s plno akce. Rozhodně originální nápad, který byl skvěle zpracován. Líbil se mi celý kontext filmu, a také kvalitně provedené dialogy, které pokládali otázky, které stojí za zamyšlení. Obsazení bylo taky výborné, není tu moc věcí, co bych tu mohl vytknout. Velmi sympaticky ucházející se sci-fi za 79%!(6.4.2014)

Navzdory mému nízkému hodnocení to byl hodně zajímavý film. Pro milovníky postapokalyptického žánru jak stvořený. Na druhou stranu zde bylo nedotažených tolik věcí a tak moc nezodpovězených otázek, že mě to štvalo. P.S. počítačové efekty taky nic moc, co?(4.6.2014)

Neviem prečo ale nejakým čudným spôsobom ma ten film bavil. Po nezáživnom trailery som sa dočkal vydareného mixu rôznych žánrov, sympatického kompromisu ázijského filmu a hollywoodskej výpravy. Postavy, akcia, postupné odhaľovanie vlaku a ku koncu aj nejaká hlbšia myšlienka a niekoľko silných/brutálnych momentov. Výborný mix. Od Cabin in the Woods som niečo podobné nevidel.(13.6.2014)

Ústřední nápad s rozvrstvením společnosti uvnitř vlaku mě sám o sobě nadchl. Jako člověk neznalý komiksové předlohy nemám takový problém se zpracováním jako sečtělejší diváci, avšak příliš se mi nelíbí exteriérové trikové ztvárnění (pohledy na vlak). Naproti tomu interiér dýchá povedenou sci-fi atmosférou. Dokážu si představit i šílenější ztvárnění vagónů, k podpoření kontrastu mezi přední a zadní částí vlaku - napadl mě např. plesový sál. Paní, která si plete v tichu zahrady ale tvoří docela povedenou hranici mezi dvěma oddíly jednoho uzavřeného světa. Špinavá a přelidněná zadní část se mi zdála každopádně propracovanější a zajímavější, druhá část filmu je už jen takovým lehkým náhledem té "tajemnější" části vlaku, u které skoro není čas se pozastavit a prostředí si pořádně prohlédnout.(12.7.2014)

Joon-ho Bong má zkrátka osobitý styl, který nemůže sednout každému. Po nedávné ujeté Okje jsem se do Snowpierceru pustila jako do jednoho z dlouhodobých restů. Příběhově je to trochu nuda, ale občas to rádo změní žánr a překvapí vizuálem jednotlivých vagonů. Mám ráda tyhle filmy, které se odehrávají v uzevřeném prostoru, zvlášť v takovém jako je vlak. Barrandovské inteiéry musím pochválit, za to exteriéry a záběry na vlak byly jako pěst na oko. Tilda Swinton opět září v kontroverzní a odpudivé roli, protože to už je prostě její úděl. Brutalita, bojové scény a brodění se na začátek vlaku přes různé společenské vrstvy, sem tam nějaké to filozofování bylo jedno z těch potěšujících věcí. To samé platí i o notném množství českých účastníků na tomto projektu, protože polovina titulků je plná pouze českých jmen. Nicméně jako kultovku tento snímek necítím, z nějakého důvodu jsem nedostala prostě ten stoprocentní zážitek, nýbrž jen zajímavou oddychovku.(23.3.2018)

Celý film naprosto perfektní, ale zklamal mě podivný konec.(17.5.2014)

Jako dlouholetému recenzentovi se mi věru nestává často, že se tvůrci v nejmenším neodvážím mluvit do jeho světa a konceptu a s otevřenou pusou hltám další a další tuny jeho šílených nápadů, užívaje si, jak neskutečně barevný mix dohromady tvoří. A přesně takové filmy miluju ze všeho nejvíc.(16.7.2014)

• Mrkvič

"Zavřete ty dveře.". To bude jedna z mála věcí, které si z filmu zapamatuju. Potom také ty trapně jednoduše vymyšlené části vlaku. Přitom první polovina filmu vypadala hodně slibně. Bylo to zajímavé, drsné a stylové. Být film celý takový, tak by divák ani moc neřešil hloupost celé té vlakové situace. Bohužel přišla nuda a (možná záměrně, aby to ukázalo na nějaké sociální aspekty) ty "hloupé" vagony. Po nich už mi bylo všechno jedno a viděl jsem jen ty mezery, které bych jinak neřešil.(27.10.2014)

Proč zrovna vlak ? A PROČ NE ?!? Interesantní masakr v originálních, trochu klaustrofobních post-apokalyptických kulisách jedinečného mikrosvěta, který překvapivě věrně přebírá většinu pravidel a zákonitostí světa standardních rozměrů. Jeho kvalita je lehce nevyrovnaná, leč přímočarým a brutálním tahem na branku s přehledem vítězí nad všemi nedokonalostmi, které v návalu horlivosti sám zapříčinil. P.S.: V podstatě jde jen o to, jestli vůbec existuje nějaká reálná ŠANCE ... pro člověka ... nebo spíš pro LIDSKOST ... v rámci všech našich světů.(17.12.2015)

Nekonečný vlak co nikdy nestaví a je v něm celý svět. A lidi co žíjou na samém konci se bouří a snaží se dostat do lepší vrstvy a nejlépe až na začátek. Zajímavá vize světa, nerad bych jel v tomhle vlaku, zvláště vzadu.(12.10.2016)

• LadyPupu

Jede, jede mašinka...(15.3.2017)

Ze začátku velmi napínavé a zábavné, ke konci už se ale děj tak vlekl, že to bylo občas k nevydržení.(27.5.2014)

OBSAHUJE SPOJLER: No to teda nevím. Je potřeba zamést s globálním oteplováním tak se vyprdeneme na oblohu čímž nevyhnutelně zapříčiníme zimu jak v rusku, kdy psy zamrzaj v zatáčce, ale nevadí na všechno máme lék. Stačí rozjet vlak, do něj se vejde tak 400 lidí, když dostaneme hlad zblajznem pár děcek a ty zbylí použijem na náhradní díly :) Ale co stejně ho nakonec vyhodíme do vzduchu, protože se nám v nižší třídě nelíbí a přežijí jen 2 lidi a jeden polární medvěd.(23.6.2014)

• bourec

Za co 70%.Bizárnost z toho filmu sice chrstá na všechny strany,ale jinak kousek po kousku nehorázná nuda-Proč tyhle šikmooký mamlasové,točící podobný bejkárny,nezůstanou doma za pecí.Stejně hovadoidní jako Stoker vod Párka .30%.(29.6.2014)

• zette

Tahle apokalypticka budoucnost z jednoho rychliku me nechala chladnym, skoro jako pocasi ve filmu. Ani moc nechapu tak rozsahlou koprodukci a velmi mezinarodni herecke slozeni. Natoceno je to dobre, obsahove me to ovsem na mile minulo.(14.10.2014)

A zasněžený koleje protahovali dělníci Českých drah, nebo kdo? ... 4/10(9.12.2014)

• slunicko2

Bizarně vemlouvavá postapokalyptická vize udělaná na efekt. 1) Logiku a myšlení odložte v předsálí a nezapomeňte si vzít od šatnářky lístek. Pseudofilosofické úvahy střídají pseudoakční okamžiky a divák jen zírá. 2) Ale je tu můj oblíbený 27letý Jamie Bell (Edgar), snímek nabízí zajímavou podívanou a tvůrci se snaží (se střídavým úspěchem) přemostit zoufalé díry ve scénáři a v celkovém pojetí díla. 3) Spoiler. Lední medvěd na konci symbolizuje fakt, že existuje potrava, kterou se živí, a tudíž existuje i možnost přežití pro lidi. Taky ovšem může znamenat, že těch několik přeživších ani nestačí zmrznout a medvídek bude mít chutnou večeři. Podobných duchaplností je ve filmu více.(30.12.2015)

Naprosto originální snímek. Ale tak od korejců už ani nic jiného nečekám. První půlka je celá taková špinavá, a když jsem se pak dostala do té druhé a postupně získávala odpovědi na otázky, začala jsem si uvědomovat, že to vlastně občas nedává smysl. Vcelku mi to ale tolik nevadilo, protože jsem nestíhala jásat z těch nápadů a zvratů. Tilda úchylně dobrá, Chris strašně potěšil, Song Kang Ho už ani blbě hrát neumí, Octavia neskutečně otravovala. Osobně mě potěšil Luke Pasqualino, Skins jsou mojí srdcovou záležitostí, tak vždy potěší, když na někoho takhle narazím (Snowpiercer se natáčel u nás, noví Mušketýři s Lukem od BBC také, takže tu asi trávil hodně času :)). Jedinou věc musím filmu vytknout a to konec. A ta animace byla pěst na oko. Jsem zvědavá, jak si to nakonec američani sestříhají.(23.3.2014)

Na jihokorejskou sci-finku celkem namachrovaný - příběh (prej) podle francouzskýho komiksu o atomovém vlaku, který si to brázdí po matičce Zemi po jednokolejce pořád dokola (rytmus objet všechny světadíly 1x do roka).. Ten vlak jezdí, protože (jak jinak) klimatická katastrofa (všude je buď sakra zima nebo sakra vedro).. Navíc mají ve vlaku tvrdou diktaturu a lůza je separovaná na konci vlaku od boháčů vepředu.. Prostřední vagony obsahují každej něco - jeden školu, druhej skleník, třetí hafo týpků s kuklama přes oči a megavostrejma sekarama, který tam porcujou doslova jednu rybu a když nemaj světlo, tak vyhrnou kukly a berou si na oči brejle pro noční vidění atd. Celým příběhem nás provází "Captain America" v roli Robina Hooda.. Na závěr se objeví dokonce i sám veliký Ed Harris.. Jo a celou dobu tam hlavní otevírači dveří smažej nějakou drogu, která se vyrábí z odpadu pohonu vlaku - drolej si jí a nasávaj aroma, aby nazávěr z ní uplácali modelínu.. Ale jinak příběh je to celkem výpravnej a chytlavej :-) A teď to fakt nemyslím sarkasticky :-) Docela se z toho vyklube i fajn sociální drama.. Navíc díky Korejcům nejdou pro pořádný násilí daleko :-) V rámci možností se mi to fakt líbilo - lepší průměr :-D(27.3.2014)

1 7 8 9 10 11 12 13 19 28 37