Taká filmová legenda, akou je Kristian, nemôže ostať bez môjho komentára. Jeho famózny úspech si zaslúži pozornosť najmä preto, že námet sa dá vyjadriť jednou rozvinutou vetou. Nezanedbateľný je však vzorec správania sa, ktorý je príťažlivý v každej dobe - môcť sa stať aspoň raz za čas niekým iným, tým, ktorému sa klaňajú čašníci a dámy v salóniku slastne privierajú oči pri romantických predstavách, ktoré s neodolateľným šarmom a podmanivým hlasom predvádzal Oldřich Nový. Pridám nezabudnuteľnú pieseň a tým výpočet kladov končí. Všetko ostatné je klišé a prvorepubliková gebuzina, takže film ako celok nemá u mňa šancu siahnuť po štyroch hviezdičkách, aj keď v stovke mojich najobľúbenejších domácich filmov ostane ešte veľmi dlho.(3.4.2013)

Příjemná, jemná komedie o určité vzpouře proti životnímu stereotypu, která je spouštědlem neuvěřitelných příhod. Celý život je hra, ale někteří se nechtějí smířit pouze s jednou rolí. Oldřich Nový v roli Aloise Nováka se snaží sám sobě dokázat, že dokáže být jiný, než jakého by ho chtěla jeho žena. Ne proto, že by ji nemiloval, ne proto, že by ji chtěl podvádět. Ale proto, že se necce smířit se svojí rolí v životě a chce se někdy cítit jako král. Ale narazí na Adinu Mandlovou v roli Zuzanky, kterou tak zaujme, že ho chce získat za každou cenu, ale pozná jeho hru a pěkně ho vytrestá. Ne ze zlomyslnosti, ale proto, aby mu ukázala cestu. Je mu vděčná, že ji otevřel oči. Vynikajíci je Jára Kohout v roli úředníka a Novákova kamaráda Josefa Novotného. Příjemně a jemně inteligentní zábava. A vynikající kamera, tu jsem nečekal. S nadhledem o vzpouře proti životu v běžné podobě, který je k ukousání nudný.(27.9.2009)

Je pro mě osobně až neuvěřitelné, že až do Štědrého večera 2013 jsem neviděl Oldřicha Nového v jeho nejslavnější roli. Situační komedie plné zmatků, nedorozumění, záměn a lhaní mi sedí jak ve filmu, tak na divadle, takže mě Kristian nemohl zklamat. Asi bych jen přivítal, kdyby větší prostor dostala moje oblíbená Gollová.(25.12.2013)

Olda príde do baru, tvári sa elegantne, začne tlačiť šróby krásnej žene do hlavy a funguje to. Asi to presne takto nabudúce vyskúšam....Kristián je klasická česká komédia svojho obdobia. Lenže má tú výhodu, že zámeny a situácie z nich vyplývajúce nie sú súčasťou komédie bláznivej, ale šarmantnej. Kristián je film, ktorý sa hravo rovná aj tým najlepším hollywoodskym komédiám jeho zlatého veku a čo je najlepšie, dokáže aj v závere krásne vygradovať a všetko vypointovať. Mal som voči Novému určité predsudky a tým pádom so Kristiána nikdy nevidel, až dnes a možno je to tak dobre, pretože som bol unesený a na prvý krát sú krásne filmové zážitky proste vždy najlepšie....(25.12.2015)

Československé filmy nie sú mojou krvnou skupinou, no Kristián je svojou dvojitou identitou či následným zamotaným dejom natoľko unikátny, že 4* udeľujem bez výčitiek. Veľmi milé dielko, Oldřich Nový a najmä vtipne škodoradostná Adina Mandlová hrajú perfektne a vylepšili mi náladu na celý deň minimálne.(26.8.2010)

• - Film je celý natočen v ateliérech. (Zdroj: kniha Česká filmová slavná klasika-O.Slanina). (M.B)

• - "Jen pro ten dnešní den, stojí za to žít, jen klid svůj tichý mít, a víc po ničem netoužit. Jen pro ten dnešní den, snad pro úsměv váš, se život změní v sen, ten den kdy štěstí potkáváš. Nesmíš se ptát, co bylo včera, bude zítra zas, jen dnešek uchopit a pochopit, že nejkrásnější jen, je dnešní den" - nádherná písnička Josefa Grusse a Slávy Nováčka se stala symbolem naší předválečné kinematografie. (Kulmon)

• - Postava matky Zuzany (Adina Mandlová), vdova po generálovi z rakúsko-uhorskej armády, bola z pôvodného scenára vyškrtnutá. (Raccoon.city)